IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

3 Stránky V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Darkstar, Další domácí bastl
kajus
příspěvek 6.1.2017 15:58
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



Zdravím,
tak jdu taky se svojí kůží na trh. Prahnul jsem po pořádné odolné čelovce, ale Scurion je poněkud dražší, než jsem ochoten akceptovat, tak jsem si ve volných chvílích začal stavět vlastní stroj. Dvě CREE XP-G2 živí spínaný snižující měnič (nejjednodušší možné zapojení hysterezního měniče). V kulovém integrátoru jsem naměřil na plný výkon okolo 200lm (při barevné teplotě led 4500 K), což není žádná zázračná hodnota, ale pořád to je reálně víc, než dají čelovky od číňana s udávanými tisíci lumenů. Celý bastl napájí dvě paralelně zapojené liion 18650.

Chlazení bylo trošku problém, teplo odvádím přes prokovy pod chladící ploškou LED, na desce nebylo už místo, tak jsem nemohl pořádně okolo rozlít měď a podle toho to tak vypadá, proud na led jsem musel omezit na něco málo pod ampéru.




Kompletní dokumentaci mám na Githubu pokud má někdo zájem o bližší zkoumání.


Jinak tato prvotina má dost nedostatků, tak jsem začal navrhovat druhou iteraci. Custom spínaný měnič (tranzistor, cívka, dioda, operák, komparátor a hrst odporů, toť vše) chodí bez problému do 2A (výměnou cívky, tranzistoru a diody se dá dostat prakticky na libovolný proud) má účinnost ve většině nastavitelného proudu přes 90% (pouze pro proudy pod +- 300mA klesá někam nad 80%). Ještě je v plánu použít jiný tranzistor, s kterým bych se měl dostat o nějaké to procento výš. Mechanické provedení bude více méně stejné, jen LEDky (Cree XP-L2, lepší jsem nenašel) budou umístěné na hliníkových chladičích mimo základní tišťák, takže nebude problém s chlazením.

Celé to bude řídit attiny841, firmware píšu jako knihovnu, režimy ovládání pak půjde naprogramovat na pár řádků a zvládne to i začátečník. Na desku jsem dal i fototranzistor s tím, že zkusím rozběhat funkčnost ala Reactive Lightning od Petzlu (Nao). A když už jsem začal dělat modifikace, bude mít čelovka i dvě malé led (třeba červená a UV či tak něco, byl volný pin procesoru, tak proč ho nevyužít smile.gif )


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kumen
příspěvek 6.1.2017 17:25
Příspěvek #2


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 132
Registrován: 30.12.2009
Člen číslo: 509



Parádní práce a hlavně dotažená do konce. To tady neumí moc lidí biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 6.1.2017 18:24
Příspěvek #3


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



Díky, taky jsem to stavěl s přestávkama skoro rok biggrin.gif Proto jsem si vzal druhou iteraci jako bakalářku, tam je naděje, že to do táhnu do konce někdy kolem května biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 6.1.2017 18:59
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Moc pěkné smile.gif
LEDky bych rovnou dal na měděný STAR wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 6.1.2017 21:58
Příspěvek #5


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



První pokus bude s klasickým hliníkovým, mám jich doma od číňana zásobičku. Snažím se při návrhu zaměřit na účinnost, tak ani není moc v plánu hnát ledky na plný výkon, grilovat netopýry zatím nepotřebuju biggrin.gif

Druhá iterace je stavěná jako bakalářka, takže bude následovat pobyt pod termokamerou. Zkusím to i s měďěným STARem, docela mě zajímá, jak velký bude rozdíl smile.gif

Ono to tělo je dost malé a při 2x 10W LED (byť omezených na 6W každá) už to bude problém rozumně uchladit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 6.1.2017 23:16
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Do té čelovky by se skvěle hodil modul od Mikea. Bohužel nemůžu postnout fotku a prozradit víc, ale nejen Petzl Nao, dokonce i Lux- Rc proti tomu vypadají jako bastl...Vůbec nechápu, jak na něco tak mrňavého všechno nacpal.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 7.1.2017 07:28
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Ty drivery od Mike mě příjdou jako paní Colombová. Všichni o nich mluví, ale není skoro nikdo, kdo je od bombastckého postu před několika lety viděl na vlastní oči.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kumen
příspěvek 7.1.2017 10:52
Příspěvek #8


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 132
Registrován: 30.12.2009
Člen číslo: 509



No, třeba já je taky viděl a mohu potvrdit to co píše Miloš. Nejspíš se však ještě bude chvilku čekat sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 7.1.2017 14:41
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



QUOTE(kajus @ 6.1.2017 21:58) *
Snažím se při návrhu zaměřit na účinnost


No právě. Nejde o to, že na měděném STARu můžeš tu LED víc žhavit, ale obecně protože je LED připájená přímo na tu měď, odvod tepla z ní je daleko lepší a tím pádem je při stejném proudu LED čip chladnější a má vyšší účinnost smile.gif
Mam dojem že Mike tady na foru dával grafy porovnání hliník vs měď (i jinde bys asi našel) tak zkus mrknout, jestli se to pro tvoje úrovně proudu vyplatí...

Tento příspěvek byl editován Benik3: 7.1.2017 14:41
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mike
příspěvek 7.1.2017 15:10
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 174
Registrován: 15.11.2008
Bydliště: Mladějov
Člen číslo: 189



Kolbaba71: Ty drivery se přetransformovaly uplně v jiné věci a o několik tříd ještě výše, však do pár měsíců bude po letech hotovo. Krom toho jsem v postu drivery uvedl, že jsem udělal desítky obdobných driverů pro jeden projekt... http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtop...ost&p=79071 Žádná paní kolombová wink.gif

Benik3: Jo dával jsem to sem, ale myslím, že se změnily linky a odkazy nejdou... Ale co jsem koukal, tak na CPF atd je měření už spousta a asi nemá smysl se tím zdržovat.

Tento příspěvek byl editován Mike: 7.1.2017 15:12


--------------------
Profesionální měření světelného toku v integrační kouli spektrometrem v TUL Liberec a měření světelných map v laboratoři s certifikací TÜV Berlin: http://...
Lehoučká čelovka na běh...................:SOLC Spider T-24 5000 lumen 59 gramů ANSIhttp://solclighting.com....
Ultra výkoná a lehká čelovka..............: SOLC Scorpion T-23 8400 lumen 79gramů ANSI http://solclighting.com....
Kompaktní cyklosvítilna.....................: SOLC Spider T-58 6250 lumen ANSI 169gramů i s baterií! http://solclighting.com....
Ultimátní čelovka s extra chlazením....: SOLC Scorpion T-44 až 12000 lumen 120gramů ANSI http://solclighting.com....
Výkonná svítilna na kolo....................: SOLC Scorpion T-73 až 12000 lumen 168gramů ANSI http://solclighting.com....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 15.1.2017 20:47
Příspěvek #11


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



Návrh desky pro druhou iteraci:

Přiložený obrázek


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 3.2.2017 15:07
Příspěvek #12


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



Tak Darkstar Mk.II se pomalu blíží k funkčnímu stavu, elektronika zdá se funguje, software už taky něco tělá, teď jen vyrobit tělo a dát to vše dohromady.

Přiložený obrázek


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 9.4.2017 12:17
Příspěvek #13


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



Tak jsem opět trošku pokročil na nové verzi čelovky. Po pár pokusech se mi povedlo udělat ucházející elox na hliníkových částech (nové barvy DUHA mají očividně jiné složení, barva se nechtěla vůbec chytat po eloxu, barvy na vajíčka se do povrchu nasály krásně a rovnoměrně). Řídicí soft už začíná chodit celkem hezky, ladím už jen detaily - hlavně automatickou regulaci jasu, která ještě trošku zlobí.

Měřil jsem i jak se to chová po stránce teplotní. Napájecí napětí 4,2 V, proud budičem 2A, nejvyšší naměřená hodnota po hodině běhu desky na stole v labu byla 66 °C. Po uzavření do těla se ještě o něco zvedne díky absenci proudění a teplotě okolí, ale nemělo by to být nic extrémního.
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 9.4.2017 20:37
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Moc pekna prace, takovy hezci scurion smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 10.4.2017 21:01
Příspěvek #15


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



QUOTE(spachal @ 9.4.2017 20:37) *
Moc pekna prace, takovy hezci scurion smile.gif)


Díky smile.gif Válcové tělo je nejjednodušší, tak jsem se poměrně dost inspiroval tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sirpetr
příspěvek 11.4.2017 10:50
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 418
Registrován: 12.11.2009
Člen číslo: 453



Ale takto z fotky to vypadá, že barva chytla dobře. Taky jsem kdysi barvil duhou, docela to šlo. Pak jsem si pořídil nějakou profi barvu - mám červenou a černou, tak kdyby ty nebo někdo jiný chtěl, tak můžu poskytnout/odprodat. Výsledky to má hezčí.

Co btw řešíš u té regulace jasu (reactive lighting)? Mě osobně nejvíc vadí to, že musíš pravidelně a dost často měřit kolik světla zpět se odráží, takže to zbytečně vytěžuje procesor a zvyšuje spotřebu.


--------------------
Lucifer čelovky | výkonné čelovky vyráběně kompletně v Čechách

LUCIFER Z2Mini/Micro - 850lm, 1x CREE XP-L2, 18650 nebo 18500 baterie
LUCIFER S2RED - 800lm, 1x CREE XP-L2, 1x18650 protected baterie v tubě, váha 164gr.
LUCIFER S2X - 1200lm, 2x CREE XP-L2, 1x18650 protected baterie v tubě, váha 164gr.
LUCIFER M6 - 1700lm, 2x CREE XP-L2, 2x18650 zalepený batterypack, váha 226gr.
LUCIFER L - 3200lm, 4x CREE XP-L2, 4x18650 zalepený batterypack
LUCIFER X - 5000lm, 6x CREE XP-L2, 3x18650 nebo 6x18650 zalepený batterypack
LUCIFER ULTRA - 8000lm, 9x CREE XP-L2, 4x18650 nebo 8x18650 zalepený batterypack

Naše stránky : http://www.luciferlights.net
Naše video : http://vimeo.com/103687386
Stránky na FB : https://www.facebook.com/luciferlights
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 11.4.2017 18:31
Příspěvek #17


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



QUOTE(sirpetr @ 11.4.2017 10:50) *
Ale takto z fotky to vypadá, že barva chytla dobře. Taky jsem kdysi barvil duhou, docela to šlo. Pak jsem si pořídil nějakou profi barvu - mám červenou a černou, tak kdyby ty nebo někdo jiný chtěl, tak můžu poskytnout/odprodat. Výsledky to má hezčí.

Co btw řešíš u té regulace jasu (reactive lighting)? Mě osobně nejvíc vadí to, že musíš pravidelně a dost často měřit kolik světla zpět se odráží, takže to zbytečně vytěžuje procesor a zvyšuje spotřebu.


Jo, chytla se hezky, ale až jsem použil barvu na vajíčka (tzn po neúspěšném barvení hezky v hydroxidu zase stáhnout elox a znovu). Duha se mi prostě nechytala. Co jsem narazil na netu, tak prý existují dvě verze, jedna na bavlnu a druhá na syntetiku. Tak je možné, že dobře funguje jen jedna z nich a já zrovna koupil tu druhou.

Automatická regulace jasu je stupidní, světlo snímám fototranzistorem, každých 10ms čtu hodnotu z adc, proženu přes PI regulátor a nastavím podle toho jas. Procesor se stejně celkem fláká, takže i při taktu 1MHz není problém vmáčknout trošku kódu navíc. U spotřeby to navýšení bude minimální a při velikosti proudu přes LED se ztratí. Problém by to mohl nastat v okamžiku, kdy dochází baterka a čelovka jede na minimální výkon, kdy se hodí každý ušetřený mW. Zbyl mi volný pin na MCU, tak mám na desce i prostor na malou ledku. Takže tento problém se dá řešit malou bílou LED, kterou procesor jen rozsvítí a pak přejde do spánku. Výsledná spotřeba je pár mA na ledce a pár uA na spícím MCU. Další otázkou je, zda to budu vůbec nějak používat, stačí trocha bláta před senzorem (což je v jeskyni hned) a měřím nesmysly.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 11.4.2017 19:09
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



Vypadá to hezky.
Mě by spíše zajímalo jak máš řešené to chlazení a jak plánuješ směrovat svit těch ledek.
Přeci jenom jde to do podzemí a to je má parketa smile.gif

Tento příspěvek byl editován jova: 11.4.2017 19:10


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kajus
příspěvek 11.4.2017 20:43
Příspěvek #19


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 22
Registrován: 1.1.2017
Člen číslo: 15 952



QUOTE(jova @ 11.4.2017 19:09) *
Vypadá to hezky.
Mě by spíše zajímalo jak máš řešené to chlazení a jak plánuješ směrovat svit těch ledek.
Přeci jenom jde to do podzemí a to je má parketa smile.gif


Díky. Tvoje stroje jsou taky parádní, částečně jsem u tebe čerpal inspiraci.

Ledky jsou připájené na hliníkovém chladiči od číňana, ten je přišroubován na můstku napříč tělem, který je přišroubován na sloupek zašroubovaný do těla biggrin.gif Prostě spousta tepelných přechodů co má k dokonalosti daleko. Optimální řešení by bylo něco jako má sirpetr v luciferech, měděný chladič s vodivým motivem. Nicméně hliníkové řešení vypadá zatím celkem použitelně, na měď dojde možná někdy v budoucnosti. Zkoušel jsem to dnes pod termokamerou, teplota na ledkách dosáhla při 2A/led za +- 10 minut asi 105°C, dál už nerostla a za chvíli mi to uťal procesor, protože tělo dosáhlo 60°C.

Směrovat svit budu stejně jako u předchozí verze, jedna ledka bez optiky pro široký paprsek, druhý s optikou, tuším 10° se mi válí v šuplíku. U předchozí verze se to celkem osvědčilo. LED bez optiky má celkem široký paprsek a i když je relativně utopená v těle, osvítí i prostor bezprostředně před nohama.

Mimochodem, koukal jsem, že jsi tvoji první verzi čelovky testoval v amatérce. Šla by domluvit exkurze, klidně s nějakou tou pracovkou? smile.gif

Tento příspěvek byl editován kajus: 11.4.2017 20:47


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 12.4.2017 22:18
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



Ten tvůj teplotní spád mi připadá dost brutální. Schválně jsem to změřil alespoň kontaktním teploměrem na té mé čelovce verze III. Momentálně v tom těle provozuji MT-G2 6V/3A. Když do toho pustím ze zdroje 10W, tak se mi ustálí teplota na mědi pod čipem na 60stupních a zvenku, třeba u knoflíku regulace naměřím 54 stupňů. Připadá mi že takhle ty tvoje čipy dostávají dost zabrat.


Přiložený obrázek



Protože stále hledám něco, jako ideální čelovku, chtěl bych tě ještě poprosit o nějaké fotky toho, jak to svítí třeba na bílou zeď z 1m. Rád bych to porovnal s tou mou parabolou. Jak máš vymyšleno to přepínání světel? Každý čip samostatně cyklickým režimem?


S tou Amatérkou ti bohužel asi nepomůžu. Osobně to mám hodně z ruky a když už do krasu jedu služebně, tak na takové výlety není buď čas a nebo průvodce. sad.gif

Tento příspěvek byl editován jova: 12.4.2017 22:50


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stránky V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 13:04