IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Video a vše co s ním souvisí, aneb jak na to
krtek
příspěvek 4.6.2011 18:49
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Pánové, tak mi to nedalo a jako hlavní videomaniak tady na foru jsem to založil já. Tak prosím Alka nebo Jiříka aby přesunuly vše ohledně toho z pražských eventů sem.

To Benik: Každopádně ta konverze chce pořádně nastavit ale zatím nevím jak, jsem v začátku smile.gif



--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 4.6.2011 21:44
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak jsem nakonec sepsal podrobny popis nastaveni xViD kodeku. Lze ale nejspise aplikovat i na jine.

download nejnovejsi verze xViD v1.3.2

Kdyz dame video renderovat, vybereme moznost xViD MPEG-4. Dale potom vetsinou se musi stisknout custom, advanced nebo neco podobneho pro vstup do nastaveni kodeku.

OBR.1
V profile @ level vybereme (unrestricted), to nám umožní nastavit vše podle libosti
Encoding type používám single pass (jeden průchod). S two pass nemam zkusenosti, kodovani je slozitejsi.
Tlacitko target... zmenime na Target bitrate (kbps). Doporucuji hodnoty nad 1300kbps, ja pouzivam 1500 pro bezne video.
U quality preset zvolime (user defined)

OBR. 2
Stiskneme tlacitko more... vedle profile level.
Quantization type: MPEG se hodi pro filmy s vyssi bitrate (cca 1250kbps a vice). H.263 je naopak lepsi pro videa s nizsi bitrate.
Mpeg-custom umoznuje nastaveni metrixu kodeku. Toto nastaveni je slozite a nevim jak funguje, takze nepouzivam.
Adaptive quantization - nastavi vetsi kompresi na svetle a tmave casti obrazu. Snizi se tak velikost, ale muze dojit k nepeknym upravam svetlych a tmavych scen.
Interlaced Encoding - Prokládané kodovani. Vetsina videi nahranych kamerami je prokladanych, ale pozor, prokladany obraz umi prehrat pouze klasicke TV. Pri pohledu na obraz na PC nebo LCD.. TV jsou vuci sobe posunuty liche a sude radky. Proto doporucuji nezaskrtavat.
Nastaveni prokladani se nekdy taktez provadi primo v editoru videa(V Sony Vegas Field order). Tam se potom musi zvolit moznost progressive scan pro neprokladane video.
Vyhoda prokladaneho videa je plynulejsi obraz (video ma pri 25FPS jakoby 50FPS), nevyhoda kompatibilita pri prehravani.
Quarter Pixel - vhodne zapnout pro video s malym rozlisenimm, ale velkym bitrate
Global motion compensation - vhodne zapnout u videi s ryhlymi pohyby. 99% stolnich DVD prehravacu ale video neprehraje. Stejne tak portable zarizeni jako mobily s nim maji problem.
independent Slice Coding - podobne jako Adaptive quantization
B-VOP - umoznuje snizeni velikosti souboru o cca 20% pri zachovani kvality videa. Opet ale stolni prehravace a prenosna zarizeni video vetsinou neprehraji.
Max consecutive B-VOPS - 2
Quantizer ratio - 1.63
Quantizer offset - 1.00
Packed bitstream - snimky jsou ulozeny v poradi, v jakem se budou dekodovat. To umoznuje plynulejsi prehravani.
Zalozku Level vynechame.
Na zalozce Aspect ratio muzeme zvolit pomer stran pixelu. Vetsinou to nastavi pri dekodovani sam program pro upravu videa. Popriade se pouziva square nebo PAL.

OBR. 3

V zakladnim okne klikneme na tlacitko Zone options...
start frame - od ktereho snimku se ma video zacit kodovat - 0=od zacatku
weight - procentuální vyjadreni bitrate oproti vychozi hodnote
quantizer - nastaveni hodnoty quantizace
Begin with key frame - sekvence snimku vzdy zacinaji klicovym I-snimkem. Vhodne zapnout.
Grey scale encoding - prevedeni videa do stupnu sedi
Chroma optimizer enabled - interpoluje barvy v černo-bile oblasti videa. Odstranuje efekt "schodoviteho" prechodu.
Cartoon mode - vhodne zapnout pri kreslenych filmech (velke jednobarevne plochy)
B-VOP senstivity - kladna hodnota zpusobi vice B-snimku a naopak.
V zakladnim okne take muzeme nastavit ruzne zone option pro ruzne useky filmu. Staci stisknout tlacitko Add a pote nastavit start frame popripade dlasi volby.

OBR. 4
V hlavnim okne stiskneme tlacitko more... vedle Quality preset
motion search precision - presnost pohyboveho odhadu. Vyssi moznost znamena lepsi kvalitu, ale delsi dobu kodovani videa. Nezvysuje velikost souboru.
VHQ mode - podobne jako motion serach. vyrazne prodluzuje kodovani (volba 4 az 2x delsi cas kodovani), ale zvysuje kvalitu bez zvyseni velikosti souboru.
VHQ metric - ?
use VHQ for B-frames too - pouziti vysoke kvality vyhledavani i na B-snimky
use chroma motion - detekce scen pomoci chroma informaci. Zvysuje kvalitu na ukor rychlosti kodovani.
Turbo ;-) - zvysuje rychlost kodovani na ukor nepatrnemu zhorseni kvality.
Frame drop ratio - vynechani snimku. 0=kodovani vsech snimku.
Maximum I-frame interval - 250

zalozka quantization - OBR. 5
Min *-frame quantizer - 2
Max *-frame quantizer -31
Trellis quantization - vysoka kvalita quantizace

Tot k nastaveni kodeku vse.
Potom jeste pozor na nastaveni pomeru stran pixelu (pixel aspect ratio) v editoru videa. Vetsinou si vystacite s nastavenim PAL, PAL widescreen a square. Uz jsem se ale setkal i s kamerami, ktere meli pomer 1,0909. Ve vyslednem videu se to projevi pridanim cernych pruhu po stranach nebo nahore,dole.
FPS vetsinou nastavit na 25. Pouze pokud mate video kameru, ktera umi natacet ve vyssim FPS, tak ho muzete zachovat pro plynulejsi pohyby a moznost lepsiho zpomaleni videa.

Kodovani videa zdar! biggrin.gif

Tento příspěvek byl editován Benik3: 6.6.2011 10:30
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Devil
příspěvek 5.6.2011 23:28
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 963
Registrován: 13.3.2008
Bydliště: Košice city
Člen číslo: 25



O aky editovaci program sa jedna?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 6.6.2011 10:29
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Na editovacim programu nezalezi, je to prime nastaveni xViD, do ktereho by ses mel dostat z pouzivaneho programu. Akorat to chce davat pozor, v nekterych editorech lze nastavit urcite parametry primo v nem (napr. prokladani, pomer stran pixelu...) a to ma prednost pred timto nastavenim v xViD smile.gif

Jinak jsem zkoumal to dvoupruchodove kodovani a bud to musi podporovat primo program, coz neni moc caste, nebo se musi udelat nejdrive jeden pruchod, pak druhy a pak to jeste cele dat dohromady napr. ve VirtualDub, takze vam to zabere 3x tolik casu, na druhou stranu dostanete lepsi kvalitu s nizsi velikosti smile.gif

Tento příspěvek byl editován Benik3: 6.6.2011 10:29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Devil
příspěvek 6.6.2011 15:01
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 963
Registrován: 13.3.2008
Bydliště: Košice city
Člen číslo: 25



Tak ja co robim videa, tak ich konvertujem do wmv aj kvoli tomu ze do avicka je to problem. Ked budem mat cas kuknem aj na tento navod, dik.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 9.2.2013 16:44
Příspěvek #6


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



Ahojte,

bracho sa zacal venovat amaterskemu natacaniu a chcel by nejaky jednoduchy a free soft na strihanie a konverziu videa.
Jeho JVC kamerka nataca do .mov.

Vedeli by ste mi nieco vhodne poradit ?

Diky


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 9.2.2013 17:14
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Poměrně přívětivé jsou Pinacle Studio nebo Corel Video studio, ale nejsou Free...
Krtek mam dojem zkoušel oboje, takže by ti řekl podrobnější info...

Čistě na konverzi videa používám HandBrake pro konverzi do MP4 nebo mkv (codec H.264).

Tento příspěvek byl editován Benik3: 9.2.2013 17:15
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 9.2.2013 17:19
Příspěvek #8


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



S pinacle studio mam nejake skusenosti, ale chcel som nieco jednoduchsie... Bracho nema nervy ...
Staci nieco na postrihanie, pridat nejake prechody medzi zabermi a hotovo wink.gif


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 9.2.2013 18:13
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Microsoft Movie Maker 2013 :]. Ale uprimne, radeji ten Pinnacle, pokud tomu bracha obetuje par hodin casu na YouTube (pekne tutorialy v cestine, novy Pinnacle je to same co AVID), nauci se strihat rychle a bude spokojeny. Cena se skousnout da :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 10.2.2013 09:01
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Beník má pravdu, mám v něm docela dobré zkušennosti a souhlasím se spáchalem. Movie Maker je na začátek jako jo, ale raději ten Pinnacle. Pokud se nechce trápit se složitějším Pinnacle 16 (Avid 2), raději ať zkusí ehnat pokud možno ještě někde Pinnacle 15. Není to tak strašné jak to vypadá a dají se tam taky dělat pěkné filmy. Já si v tomhle prošel Movie Maker ve Win 7, pak Pinnacle 12, pak 15, po chvíli Avid 1 a následovalo posledné Pinnacle 16 což je Avid 2. V Corelu sem nestřihal, ale jedna známá na něj docela nadává. Jinak ty tutorialy jsou super. Občas taky na ně juknu, potřeboval jsem to nedávno když sem dělal video z jedné akce Dogdancingu.
Edit: Ještě ale dodám jeden poznatek, který mám k Avidu. Pokud nebudeš střihal HD nebo FullHD, klasický .divx nebo .avi umí jen prokládaně, ostatní je samozřejmě progresivní. Jinak to ale není vyloženě problém, dá se to dohnat v programu Avidemux, který je free, ale chce to starší verzi, která má deinterlace. V nové verzi sem to nenašel, nebo to tam je schované.

Tento příspěvek byl editován krtek: 10.2.2013 09:25


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 10.2.2013 10:45
Příspěvek #11


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



Vycerpavajuca odpoved smile.gif
Jeho kamerka urcite nie je HD ... Napisal mi, ze mu zatial staci aj movie maker, tak uvidime ci ho to chyti a bude chciet pinnacle.

este mu najdem nejaky konverter z toho mov formatu...

Tento příspěvek byl editován m@roš: 10.2.2013 10:48


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 10.2.2013 11:40
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jo .mov formát je docela neštastný, pamatuji si, že ne všechny přehrávače nebo editory ho vzaly (ale už je to nějaký pátek biggrin.gif)

Když to MovieMaker neveme, ať zkusí ten HandBrake. Je to free, jednoduchý a codec H.264 v současné době asi nejlepší na použití.
Pokud by se do toho chtěl ponořit více, HandBrake nabízí prakticky libovolné nastavení toho convertoru. Od klasických zaškrtávacích možností/roletek po okénko, kde si sám můžeš dopsat vlastní příkazy (používam to na konverzi 3D videí SBS s přepínačem frame-packing=3)

Když už to bude převádět před stříháním, tak ať použije raději vyšší kvalitu (nějakých 3000-4000kbps by mohlo stačit), výsledný video většinou postačí 1500-2000kbps...

Na to prokládání (deinterlacing) jak píše krtek pozor. Při přehrávání prokládaného videa na PC apod. vzniknout nepěkné pruhy. Viz. můj příspěvek s popisem nastavení Xvid smile.gif

Jinak dva roky zpátky jsem dělal, mam dojem, právě v tom Corel studio ve škole. Jako nebylo to úplně špatný, ale vzhledem k tomu, že už jsem byl zvyklý na funkce ze Sony Vegas, tak mi tam něco chybělo (přesně si to nepamatuju, ale mam dojem, že to bylo něco s prácí s časovou osou).

Tento příspěvek byl editován Benik3: 10.2.2013 11:43
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 10.2.2013 11:55
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Ahoj, ja se teprve v podstate ucim strihat, zatim mam zakladni verzi Pinnacle 16. Priznavam, ze jsem pred nakupem zkusil "nacerno" verzi Ultimate, libila se mi, toz kdyz jsem zjistil, co vlastne potrebuji, stacila koupit zakladni verze, zatim ma vse, co potrebuji. Striham videa z akci natocena gopro2, v pripade spelea natacim kratsi zabery, v pripade potapeni vetsinou necham na zacatku kameru zapnutou, at nataci vse :].
No a nasledna editace, hlavne toho jednoho velkeho souboru s videem je pohodova, proste jen vysekavam (trimuji) jednotlive kousky videa a pridavam je do casove osy. Pak na konce zaberu nahazu jeden zakladni prechodovy efekt, uvodni a zaverecne titulky uz mam udelane a menim jen texty. Nejhorsi je vzdy vymyslet k tomu hudbu, ale i tak je sestrihani prace na pul hodky, kdyz se clovek nauci klavesove zkratky, jde to jak po masle :]. Dnes mi sestrihani videa na cca 5min "film" tva mene, nez pred tim uprava fotek ..

Suma sumarum, Pinnacle v zakladni verzi muzu jen a pouze doporucit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 10.2.2013 12:18
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Ten deinterlacing je opravdu lepší vynechat a nepoužívat pokud to jen jde :-)
Pinnacle 16 je dobrý v jakékoli verzi, musím uznat ale když dělám video tak mi 5 minut trvá někdy půl hodiny někdy klidně ty hodiny dvě. Záleží co je to zač a co zrovna dělám. Ale baví mě si s tím hrát a pomalu zkouším i různé efekty, tedy i jiné než PIP a podobně.


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 10.3.2013 11:09
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Ještě mě napadla jedna věc. Má tu někdo zkušenost se střihem a slowmotion?


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlkodlak
příspěvek 10.3.2013 13:13
Příspěvek #16


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 127
Registrován: 25.6.2010
Člen číslo: 666



Jak to myslíš? Máš natočené více-fps video, nebo chceš zpomalovat natočené ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 10.3.2013 13:28
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Slow motion je jednoduchý, ale chce to mít kameru s vysokým FPS, aby se ti obraz při větším zpomalení nesekal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 10.3.2013 20:05
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Plynuly prechod pri normalnim zpomaleni. Uplne slowmotion nemusi byt ale uz sem neco sehnal tak se s tim peru


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 10.3.2013 20:13
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Docela mě zaujala tato nová kamera Panasonic. Bude to asi dobrá konkurence GOPro. Video o ní je zde. A ještě něco víc zde.
Ta právě umí slow motion díky natáčení v režimu až 240fps.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alk007
příspěvek 10.3.2013 20:33
Příspěvek #20


Flashaholik & sběratel
***

Skupina: Moderátor
Příspěvků: 3 799
Registrován: 22.2.2008
Bydliště: těsné sousedství Prahy
Člen číslo: 14



GoPro HERO 3 Black Edition umí také pěkné slomo: 1080p(60fps), 720p(120fps), WVGA(240fps), 960p(100fps) a 1440p(48fps).


--------------------
Budoucnost se mi jeví v lepším světle (minimálně 32 x XHP-1000...) :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 21:52