IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

10 Stránky V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> solarne panely - ma to zmysel ? - ANO !!! MA TO ZMYSEL !!!, alebo elektrina zadarmo pre stav nudze :-)))
pepko
příspěvek 15.1.2009 21:45
Příspěvek #1


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



dnes po televiznych novinach, v ktorych som si vypocul tie najhororovejsie scenare, som sa zacal prehrabavat na DX a rozmyslam nad riesenim ako prezit blackout ...

mate niekto skusenosti s lacnymi solarnymi panelmi ? alebo viete poskytnut nejaky odkaz na test ?

toto vyzera byt celkom vhodne na nabijanie nejakeho liion packu ...
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12391

celkom silny panel by mohol byt aj tento
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.17439

na domace ucely by sa mohol dat vyuzit aj velky oloveny akumulator z auta, ktory by stal len tak niekde v kute ...

predpokladam, ze to napatie a prud su schopne tie clanky dodavat iba na poludnie cez letne slnecne dni ... ale neviem odhadnut, kolko % by boli schopne dodat pocas zimnych zamracenych dni ...

ked to tak odhadujem, 4ks tych 4.2V by mohli dodavat asi 500mA a to uz nie je malo ... k tomu akupack zo 4x18650, pripadne pouzit ten 2xD 5000mAh pack z kaidomain ... z toho by mohlo par lediek svietit v kuchyni cely vecer ...

je to ulet ?


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 15.1.2009 22:48
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



sku.12391 mam a parametry vcelku odpovidaji realite, ale jak pises jen pri primem slunecnim osvetleni. Pri zatazene obloze jsou temer nepouzitelne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suivant7
příspěvek 15.1.2009 23:45
Příspěvek #3


Flashaholic wixii ;)
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 858
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Trenčín
Člen číslo: 7



ked uz riesenie krizy, tak poriadny kus ktory nesklame a poda slusny vykon schopny uzivit notebook alebo spolahlivo nabijat baterky. len neviem ako v panelaku taketo monstrum...
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=70939
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Devil
příspěvek 16.1.2009 14:47
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 963
Registrován: 13.3.2008
Bydliště: Košice city
Člen číslo: 25



Zhodou náhod mi dnes prišiel poštou solárny panel z DX. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.18168
Mal by dávať 6V a 200mA, keď som to meral pod 60W žiarovkou, asi 40 cm od žiarovky to malo nejakých 4,5V a priamo pod žiarovkou aj 8V. Prúd som zatiaľ nemeral, to uskutočníme až v škole v pondelok. Mám v pláne so spolužiakom urobiť maturitné tablo poháňané solárnymi panelmi, pravdepodobne 2 kusy týchto tu. Chceme urobiť niečo mechanické, takže žiadne LED. tongue.gif

EDIT: Ešte som si spomenul, že som kamošovi objednával aj solárnu nabíjačku na gadgety. -> http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4923
Má to vstavanú batériu a dobiť sa dá aj v sieti. Nič svetoborné, klasická DX kvalita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 17.1.2009 16:27
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Takže - se solární energií mám nějaké zkušenosti. Mám nějaké solární články doma a mám tu taky trochu větší panel. Ale popořádku. Teorii o solárních článcích lze nalézt zde, zde a zde.
Jsou 3 rozšířené typy solárních článků - amorfní, monokrystalický a polykrystalický. Liší se cenou a účinností - viz. 1. odkaz. Amorfní články mají malou účinnost okolo 6%, mají nízkou cenu, ale jsou účinnější než mono a polykrystalické články při nízkých intenzitách osvětlení - proto se používají v kalkulačkách a vypadjí asi takto. Monokrystalické články mají účinnost okolo 15%, jsou dražší a v dnešní době jsou asi nejpoužívanější, obrázek. Polykrystalické články mají účinnost okolo 13%, měly by být levnější než monokrystalické (jednodušší výroba) obrázek je zde. S mono a polykrastalickými články to je při nízké intenzitě světla špatné - dávají velmi nízké výkony, nejlepší je když na ně svítí přímo slunko i přes mraky to je nic moc. Pokud tyto články připojujete přímo k baterce pro nabíjení, tak si zjistěte jestli mají uvnitř diodu popř. si ji tam přidejte, protože jak zajde slunko za mraky, tak se proud vrací zpátky do solárního článku a baterka se vesele vybíjí smile.gif .

Intenzita slunečního záření je okolo 1000W/m2, na Slovensku bude trochu větší smile.gif . Pokud používáme monokrystalické články, tak jde z 1 m2 dostat okolo 150W. Pro nabíjení jednoho liion článku bych doporučoval plochu nejméně 2 dm2. Další věcí, kterou je dobré vědět při používání solárních článků je znát jejich VA charakteristiku. Z této charakteristiky, lze zjistit, že solární článek dává maximální výkon jenom při určitém napětí, je dobré navrhovat zařízení, které bude napájeno ze solárního článku s ohledem na toto. Jeden monokrystalický článek (obr. dole) při rozměrech 125x125mm dává asi 0,5V při proudu 3,5A - napětí je celkem nízké, takže se většinou zapojují články sériově, ale proud je relativně velký, proto je dobré dobře spojovat tyto články - jak jsem je spojoval jenom Cu lepící páskou (lepidlo by mělo být vodivé), tak byl zkratovací proud asi 1,2A místo 3,5A, ale po spájení bylo vše v pořádku. Ze 4 těchto článků mám poskládaný solární panel - dají výkon asi 6W při plném slunečním svitu, ale ještě na to musím vymyslet nějaký měnič, protože napětí 2V je relativně nízké. Tyto 4 články mě vyšly asi na 600 Kč - kup z akura. Možná s tím vymyslím nějakou liion nabíječku wink.gif . Já si myslím, že v přírodě se dají solární články použít hlavně pro dobíjení baterií.

Přiložený obrázek


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 17.1.2009 17:21
Příspěvek #6


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



vdaka za hodnotny prispevok, mozem dalej studovat ...
a vies odhadnut ktoreho typu su panely na DX ?


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 17.1.2009 17:59
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



To mě teší, že můj příspěvek byl kladně ohodnocen biggrin2.gif .
Na DX je většina monokrystalických - třeba toto (je to v popisu i napsané) nebo toto. Polykrystalický je tu (zase popis - používaní multikrystalický = polykrystalický v popisu) a amorfní je většinou vestavěný v nějakém zařízení.
Monokrystalický od polykrystalického se dá rozeznat tak - monokrystalický je udělaný tak, že je to jeden krystal s jednou strukturou, takže vypadá po celé ploše stejně, ale polykrystalický je složený z více struktur - jeví se jako nepravidelný, možná jakoby rozbitý - wiki. Kdežto amorfní látka nemá žádnou strukturu zase wiki. Amorfní solární článek je vždycky na nějaké podložce - sklo, plast, prože má velmi malou tloušťku - nebudu typovat, ale krystalické články mají tloušťku okolo 0,2mm - jsou velice křehké, takže se zalévají do nějakého průhledného plastu.

Ještě k tomu max. výkonu tu je pěkné shrnutí a tento obrázek říká snad vše - jsou to VA průběhy solárního článku při různé intenzitě slunečního svitu - ta křivka, která vede přes ohyby VA průběhů udává při jakém napětí dostaneme max. výkon - je vidět, že se to napětí trochu mění. Ze solární energií je celkem sranda ... ale jak slunko nesvítí ... biggrin2.gif . Mimo jiné - byl jsem na Napájení sluncem, takže trochu vím o co se jedná wink.gif .


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 17.1.2009 18:59
Příspěvek #8


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ja by som sa rad vo vysledku dopracoval napriklad k odstaveniu chladnicky z elektrickej siete ... no ale zeby to bolo cenovo nejake efektivne ... nasiel som napriklad 80W 12V panel za 9990Kc ... k tomu nejaky vacsi oloveny akumulator, to by bolo tak 2000kc ... a menic 12V 230V 150W ... hmm a asi nejaky regulator alebo co, ale v tom sa nevyznam ... tento set mi vychadza, ze by to v idealnom pripade mohlo vyjst, ale asi nepocitam s ucinnostami, takze tento panel by to asi neutiahol .. chladnicka je A+ trieda, odber ma pisany 0.6kWh/24h ... realne som nameral 0.68kWh v lete a 0.56kWh v zime ... max spickovy odber som zaznamenal 115W ...

mozno by to slo, mozno nie ... chladnicka mi pripada ako idealny spotrebic, ktory ma stabilny odber, dobre sa pocita cenovy prinos ... odber 0.6kWh denne znamena odber asi 220kWh za rok, cize asi 1100sk za rok ... no, pri dnesnych cenach energie by bola navratnost tak za 12-15 rokov :-))) ... a to este nepocitam naklady na nejaky elektronicky balast, ktory by zabezpecil energiu pre chladnicku aj v pripade, ze bude 10dni prsat a solarna energia nebude stacit dodat energiu do akumulatora ...

ale cele si to mozem vyskusat v mensej variante ... skusim zobrat 3ks tychto panelov
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12391

ktomu dajme tomu 6ks 18650 akumulatorov zapojenych paralelne, to len preto, aby bola dostatocna zasoba kapacity na par dni ...
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5776
(tieto aku tusim zlacneli, mne sa zda, ze stali 10.49$)

ako spotrebic by sa dalo pouzit zopar lediek typu cree R2 a urobit z nich osvetlenie kuchynskej linky ... toto zapojenie by mohol fungovat len tak same o sebe bez nejakej elektroniky ...

panely by mohli dodavat tak 4.2V*0.4A = 1.7Wh ... za 8 hodin denne by to mohlo byt 14Wh ... kapacita akumulatorov mi vychadza na 55Wh ... cize by sa nabili najskor za 4 dni ...

odber zo 6ks cree R2 pri prude asi 300mA by bol 1W, resp zo 6ks by to bolo 6W ... takze denne by mohli svietit tak 2hodiny a vyrobili by 600lumen ... hmmm, to je asi vela svetla, to by chcelo max 150mA a potom by to mohlo svieti tak 4 hodiny ...

elektronika prakticky ziadna, spolahol by som sa na ochrannu elektroniku akumulatorov, k tomu nejaka dioda a rezistor ... naklad 86$ pri pouziti bulkrate nakupu na DX ...

mozem toto vsetko zapojit len tak napriamo ???



--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.1.2009 13:34
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



No tak na tu ledničku bude potřeba trochu větší výkon. Musíš počítat s tím, že těch 80W je špičkový výkon a abych se přiznal mě se u solárních panelů tohoto výkonu jaksi nepodařilo dosáhnout - možná to je možné, ale nebudu čekat až bude pořádně svítit slunko. Další problém je takový, že jak slunko nesvítí třeba týden v kuse, tak to musíš z něčeho napájet - takže potřebuješ celkem velkou záložní kapacitu. Tu to je popsané - hlavně ty grafy - zapoměl jsem ještě na jednu věc - slunko nesvítí pořád stejně v průbehu roku, takže hlavně v zimě bude potřeba velký výkon solárních panelů - slunko svítí z menšího úhlu - solární panely dávají menší výkon. Např. v zimě je třeba týden pod mrakem a potom jeden den svítí slunko a za ten jeden den by se ti měly co nejvíce dobít akumulátory, protože další dny může být zase špatné počasí ... Abych se přiznal - na tu ledničku bych to moc nevděl, je to celkem kritické jak to není čím napájet a v lednici je už 10 st. C. Teď mě napadla jedna věc - příkon ledničky by se dal snížit, ale na druhou stranu bude problém s "dostupností" ledničky - je dobré mít ledničku v prostorech kde jsou nejnižší teploty - v kuchyni je tomu přesně naopak ...
Já bych to viděl asi tak - pokud máš někde chatu a nemáš tam elektřinu (nebo ji nechceš platit), tak je možnost využití solární energie, ale je dobré využít ještě jiné zdroje el. energie - vítr, voda. Vítr je taky nestálý jako slunko, ale pokud jsi v oblasti kde fouká, tak není problém - inšpirace. V dnešní době není problém vyrobit si Savoniovu turbínu - wiki nějaká bakalářská práce, menší turbína - je jednoduchá na výrobu, ale zatím jsem ji nezkoušel, ale časem budu wink.gif . A vodní energie ta je relativně stálá - odkaz - tam je snad vše.

Takže jedeme dál - ta menší varianta. Solární panely - dávají asi 4,2V - to bude asi naprázdno - když na něj není připojena žádná zátěž ... jak to zatížíš, tak na nich napětí klesne. Proud mi vychází podle výpočtu možný, ale nevím jak to bude v reálu (u čínských výrobků výpočty neplatí biggrin2.gif ). Pokud budeš spoléhat na ochranu v batriích, tak si myslím, že bys to mohl zapojit bez elektroniky - proud bude omezen výkonem solárních článků a napětí bude omezeno ochranou v článcích. Je tam jeden háček - tak se zdá, že u těch solárních článků není integrována dioda - bude třeba dokoupit něco takového - a tady je problém - na diodě vzniká úbytek - v tomto případě při proudu 0,4A bude asi 0,35V a to může být problém, protože se baterie nenabije na 100% - takže možná zkusit toto. Ale v tomto případě fakt nevím - záleží to na kvalitě výroby a pokud to výrobce měří (vůbec bych se nedivil kdyby to neměřili), tak na tom jak to měřil - pokud to jsou hodnoty při max výkonu, tak můžeš vzít ten první, ale pokud jsou to hodnoty naprázdno/nakrátko, tak raději ten druhý ... to jsem ti teda poradil biggrin2.gif ... ale v tomto případě nevím jak to zjistit - jedině zkusit koupit a změřit ...

Další věcí ve tvých výpočtech je optimistická doba svitu slunka - 8h (já jsem kdysi taky s touto hodnotou počítal), ale v průměru to je asi 3,5-4h - v zimě méně v létě více. Taky uvažuji o tintu binu R2 - bude asi WG/Wc .. nevím jestli bude optimální ... já používám sice P4, ale je to tint 4D - příjemnější barvy jak doma, tak v přírodě ... aneb není lumen jako lumen wink.gif .


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 18.1.2009 14:04
Příspěvek #10


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



zase vyborne postrehy ... dakujem za informacie ...

ten ubytok napatia na diode som si fakt neuvedomil ... takze asi fakt zoberiem ten 5V panel ... 3ks seriovo by mozno dokazali nabijat aj olovenny aku 12V ... takze to bude lepsia investicia ...

no tak asi zoberiem 3ks a potom sa uvidi co to vlastne robi, kolko energie to dokaze vyrobit za den ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 18.1.2009 17:26
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



Ahoj vedatore,

Koukam ze se v problematice docela orientujes ;-). Chtel bych se zeptat jestli si nekdy uvazoval o tom prizivovat solarni panel zrcadlovym systemem? Me napadlo pouzit ofsetovou parabolu upravenou tak aby mela co nejvetsi odrazivost. Jen nevym jaky svetelny vykon solarni panel snese. Je mi jasny ze v lete hrozi ze se panel bude prehrivat, ale kdyby se mi podarilo nejakym zpusobem svetelny tok regulovat, tak by panel mohl jet naplno po cely rok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.1.2009 18:42
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



To tak vídím, že si změním nick ...

No tak zcadly se dá zvýšit výkon solárního panelu, jenže je tu pár problémů - jak se zvýší teplota solárního článku, tak mu klesne proud, to je drobný neduh solárních článků. Solární články by měly vydržet teploty kolem 125 st. C - horší je to se zapouzdřením, které to nemusí vydržet, hlavně to čínské. Další věc je, že ty zrcadla budou dělat stín z rána a k večeru - takže se nevyužije tato energie - pamatuji, že v nějaké Praktické elektronice byl článek zrovna o tomto. Ale můžeš ty zrcadla zkusit wink.gif . Mnohem lepší je otáčet se solárním panelem za sluncem, ale to je konstrukčně náročné.
Já jsem spíš uvažoval na můj velký solární panel přidělat zezadu ještě jedno sklo nechat mezi solárním panelem a sklem mezeru a pustit mezi to vodu. Tím bych z toho udělal solární kolektor - pro ohřev vody - z teplé vody se taky dá dělat eketrická energie, ale o tom za chvíli. Solární kolektory mají mnohem větší účinnost než solární panely, však se sluneční enegrie používá jenom pro ohřev. Účinnost bych viděl tak mezi 70-80% - takže je to mnohem lepší než solární panely. Pokud bych potřeboval na chatě elektřinu i teplou vodu, tak bych zvolil nějaký solární kolektor, k tomu solární panel a zkusil bych koupit či vyrobit tzv. Stirlingův motor. Tento motor využívá jenom tepla k otáčení - takže stačí na jedné straně topit - např. teplou vodou ze solárního kolektoru a na druhé straně chladit - toto teplo bych akumuloval v nějakém zásobníku (pro výrobu el. enegri z tepla se dají použít i peltierovy články - na jedné straně topíme a druhou chladíme, ale zatím mají velice nízkou účinnost - okolo 1%). Hlavní výhodou solárních kolektorů je cena - jsou mnohem levnější než solární panely a taky je možné vyrobit si je doma wink.gif . Stirlingův motor je zajímavá věc - kdysi byl používám, ale kvůli nemožnosti regulace se začaly používat motory benzínové. Zde a zde je motivace a tu, tu můžete nají návody. Přeji příjemné slunění biggrin2.gif .


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 18.1.2009 18:45
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



Omlouvam se, opraveno.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.1.2009 19:00
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Tak jsem to nemyslel smile.gif - já jsem to myslel tak, že nick Vědátor zní moc vědecky ... a já jsem jenom bastlíř biggrin2.gif . Dám si asi bastlátor.


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 18.1.2009 19:07
Příspěvek #15


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



googlim a googlim ... ale ako to takto citam tak mi to vychadza tak, ze tie panely si na seba skor ako za 15 rokov nezarobia ... aj to treba pocitat s narastom ceny elektriny ... samozrejme nie som jediny kto prisiel k takymto vysledkom ... keby to bolo inak tak by sa tato technologia presadzovala vyraznejsie ... no co uz, ten DX nakup urobim ... niet nad vlastne skusenosti a co sa za mlady naucim, v starobe ako by som nasiel :-)))

inak ak pridete na nejake zaujimave linky, popisy, diskusie, akcie, zlavy, vypredaje tak ich sem hodte, moze to niekomu pomoct ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.1.2009 19:16
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



No návratnost je špatná. Ale pokud by někdo chtěl elektrárnu pro celý barák, tak bych doporučil nechat si to udělat u nějaké firmy - vyřeší vše co je potřeba a mají daň jenom 9%, protože to je i s prací (doufám, že se to nezměnilo - v minulém roce to bylo takto), ale hlavní je, že zajistí dotace - o těch myslím ještě není pro tento rok vládou rozhodnuto ... minulý rok byly 50% max 200 000 Kč. Zde je jakýsi výpočet návratnosti - já si myslím, že s dotacemi to bude okolo 7 let.


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 18.1.2009 19:20
Příspěvek #17


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



no ale na slovensku nic take nevstupuje do vypoctu ... ani dane ani dotacie ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.1.2009 19:59
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



U nás to je taky špatné ... snad tento rok budou ... dotace jedny biggrin2.gif

Já bych se zabýval spíš tím, že pomocí solárních článků je možno nabíjet akumulátory a přírodě - třeba při nějaké vícedenní cestě na kole biggrin2.gif . V tom případě by mě návratnost moc nezajímala ... Pro takovéto cesty jsou v dnešní době vyvinuty speciální solární články, které jde stočit do trubky. Prý jsou levné na výrobu, tak uvidíme jestli slevní, ale na cesty to je výborná věc.

Nebo si poskládat solární panel doma ... už jsem si jeden skládal z těchto článků - kupoval jsem je na aukru. Ale uvažuji koupit toto. Jedek článek dává asi 4W - při normálním používání 3,5W, koupil bych 10 článků - cena 145$ = 3000Kč což je za 35W výborná cena ... jenom ta doprava 55$ sad.gif .


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 18.1.2009 20:09
Příspěvek #19


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ja som tiez kukal na ebay ... rozmyslal som napriklad 3ks tohoto

http://cgi.ebay.com/NEW-5-5V-300mA-1-65W-S...ShippingPayment

vyslo mi to 52 AU$, cize asi 26eur vratane postovneho ... to by bolo asi vyhodnejsie ako z DX ...


inak tie panely treba do niecoho umiestnit alebo uz su priamo stavane na vonkajsie podmienky ? voda, dazd, mraz ... zvladaju prevadzkovu teplotu od -10C do 40C ?


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 18.1.2009 20:16
Příspěvek #20


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ale paci sa mi aj tento ... najma tie fotky su zaujimave, jednoducho pripojene na 12V akumulator a mohlo by to fungovat ...

http://cgi.ebay.com/5W-12V-Solar-Power-Pan...%3A1|240%3A1318


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stránky V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 členů čte toto téma (2 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 20:52