IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Jak funguje driver?, Jak je to s proudem a napětím...
Dejw Cz
příspěvek 6.3.2017 15:48
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 172
Registrován: 29.9.2010
Bydliště: Krupka (u Teplic)
Člen číslo: 731



Zdravím. :-)
Chci si udělat svůj první bastl s výkonovou LEDkou. A narazil jsem na problém (asi).
Na Aliexpressu jsem si koupil diodu XM-L2 a k ní i odpovídající driver. Ten by měl mít input 3-15V a output 3-3,7V / 2,8A. Driver je jen jednomódový. Chtěl jsem si pro jistotu proměřit driver a když jsem dal jako zdroj jeden aku 18650 tak na vstupu je 4,2V a na výstupu voltmetr ukazovat totéž, tak jsem zkusil 2x 18650, tedy 8,4V a na výstupu bylo zase co na vstupu, tedy 8,4V. Udělal jsem to jen pro jistotu, kdyby náhodou... tak abych neodpálil LED.
Jak tomu mám rozumět? Je driver vadný nebo se po připojení LED to napětí nejak vzpamatuje? Jakože tou LED projde jen těch 3,7V.

Děkuji za rady zkušenějších. :-)

Tento příspěvek byl editován Dejw Cz: 6.3.2017 15:49


--------------------
Olight S20 Baton (XM-L)
Fenix TK35 (XM-L)
Solarforce L2r (R2), L2p (3W IR dropin)
Noname ZOOM cca 300lm
SD Laser 301 (zelený, 100mW, již bez focusu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 6.3.2017 15:59
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Zrovna nedávno jsme to řešili v jiném threadu smile.gif

LED se správně napájí konstantním PROUDEM. Je to jednak kvůli teplotní závislosti napětí a druhak kvůli strmé křivce (malá změna napětí=velká změna proudu). Což je i důvod, proč by se měly LED zapojovat vždy sériově, nikoliv paralelně.
Tedy driver je zdroj konstantního proudu a napětí se pohybuje dle zátěže.
V momentě kdy na driver nic nepřipojíš (multimetr má teoretickou hodnotu odporu v nekonečnu, takže to není zátěž), driver se snaží procpat těch svých 2,8A obrovským odporem, takže zvyšuje napětí, až narazí na strop (v tomto případě napětí aku).
Pokud jsou některé spínané drivery špatně navržené, může dojít i k tomu, že při zapojení bez zátěže se driver spálí, protože extrémně stoupne napětí a ještě se rozkmitá!
Ze stejného důvodu bys neměl nikdy připojovat LED až po napájení. Na výstupu je zpravidla filtrační kondík, který se bez zátěže nabije na nejvyšší napětí a po připojení LEDka dostane vlastně šlupku tímto napětím, než se to srovná...
Opět v extrémních případech ten "výboj" může být tak silný, že to LED odpálí (u laser diod je to hodně náchylné).

Shrnuto podtrženo, když připojíš LED, napětí se nastaví automaticky tak, aby tam byl proud 2,8A.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejw Cz
příspěvek 6.3.2017 16:19
Příspěvek #3


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 172
Registrován: 29.9.2010
Bydliště: Krupka (u Teplic)
Člen číslo: 731



Díky moc. Parádní odpověď. Už je mi to jasný. :-)
Tak už to můžu spájet dohromady. Teplovodivá pasta dnes koupena a jde se na to. :-)


--------------------
Olight S20 Baton (XM-L)
Fenix TK35 (XM-L)
Solarforce L2r (R2), L2p (3W IR dropin)
Noname ZOOM cca 300lm
SD Laser 301 (zelený, 100mW, již bez focusu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DavidFM
příspěvek 14.4.2017 18:21
Příspěvek #4


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 3
Registrován: 10.4.2016
Člen číslo: 15 773



Takže vlastně ani nemusím hledat driver určeny pro konkrétní led ale stačí aby ten driver měl výstupní proud maximálně takový jaký snese ta ledka?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejw Cz
příspěvek 14.4.2017 18:59
Příspěvek #5


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 172
Registrován: 29.9.2010
Bydliště: Krupka (u Teplic)
Člen číslo: 731



V posldstatě ano. Na výstupu driverů pro LED je konstantní proud a napětí je taky dáno výrobcem. Prostě sehnat takový driver aby proud nebyl vyšší než snese LED. Napětí by se mělo pak vyrovnat podle potřeby dalé LEDky, ale driver by měl takové napětí umět nabídnout.


--------------------
Olight S20 Baton (XM-L)
Fenix TK35 (XM-L)
Solarforce L2r (R2), L2p (3W IR dropin)
Noname ZOOM cca 300lm
SD Laser 301 (zelený, 100mW, již bez focusu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 20:53