IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

5 Stránky V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bastl na kolo s 6 x Cree XM-L
wooferx
příspěvek 13.7.2011 01:31
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Úvod:
Sice mi na kole celkem stačí dvě 2-mode Aurory s P7 LED, ale pokud mám něco vidět i do dálky, tak s nima už docela dost oslňuji chodce a auta (občas slyším nadávky) a přicvakávání režimů za jízdy na více svítilnách je dost nepraktické a i nebezpečné. Proto jsem se rozhodl vytvořit přední světlo, které bude mít "potkávací" režim s omezeným dosvitem, který nebude oslňovat a dále režim "dálkový", kdy bude světlo pálit do dálky. Přepínání mezi oběma režimy musí být jedním přepínačem, který bude snadno dostupný. Zatím mám pouze několik představ, které bych zde s vámi chtěl zkonzultovat wink.gif

1) Světelný zdroj:
Sice mi dvojice P7 zatím stačí, ale když už se s něčím takovým budu párat, tak aby to stálo za to. Takže jsem se rozhodl, že jako zdroj lumenů použiji 6ks. Cree XM-L T6. Pravděpodobně 2 LED na potkávací a 4 LED na dálkové.
K tomuto bodu bych hned měl jeden dotaz a to kde je koupit? Nechci na ně čekat 4-6 týdnů, tzn. chtěl bych je objednat nejlépe v CZ nebo EU shopu, aby byly nejlépe do týdne doma (a za to si klidně nějakou korunu připlatím). Koukal jsem do topicu s FL obchody. Z CZ mi přijde cenově solidně Tron (1ks/160,- Kč), bohužel ale minimální odběr požadují 10ks a navíc nemají LED na DPS. Vyhovující nabídku jsem našel v Německu např. na LED-Tech.de i když cena s DPS je trochu vyšší (7,9 Euro). Kdyby někdo věděl o jiných zajímavých obchodech, tak budu rád. Nebo kdyby někdo měl doma přebytečných 6ks XM-L T6 na DPS, tak odkoupím wink.gif

2) Reflektor X optika
Zatím pouze orientační představa. Jako dálková světla bych asi použil 4 reflektory jejichž halo bych nijak neomezoval a u potkávacích buď těsně u LED zastíněné reflektory nebo nějaké řešení s čočkami + stínítko. S tím budu experimentovat, až budu mít hotovou elektroniku. Při aktivaci dálkových světel bych nejspíš nechal 2 potkávací LED vypnuté, protože z halo 4 dálkových bude světla zřejmě dost i na blízko, ale to se teprve uvidí podle experimentů.

3) Mechanické provedení
Zatím nemám konkrétní představu, ale líbí se mi Pepkův bastl, takže nějaké podobné uspořádání by se mi taky líbilo, akorát počet LED bude nižší.

4) Driver
V současné době se chystám oživit spínaný snižující (step-down) napěťový regulátor obvodem LM2679-ADJ (o výstupní proudu až 5A - viz schéma), který má i nastavitelné proudové omezení podle velikosti odporu připojeného na příslušný vývod. Pokud bude proudová limitace fungovat spojitě (jako u zdroje proudu), tak ho použiju a velikost proudu/svítivost budu regulovat potenciometrem. Bohužel z datasheetu mi není úplně jasné, jak proudové omezení funguje, jestli tak jak požaduji nebo způsobem, kdy se po překročení max. nastaveného proudu obvod vypne (to by bylo pro tyto účely nepoužitelné). Samotný přepínací prvek bude buď kolébkový přepínač dimenzovaný na 5A, nebo uvažuji o tom, že bych pro přepínaní použil obyč. páčkový přepínač, kterým bych spínal výkonové FETy, aby přes něj nešly velké proud.
Přiložený obrázek


5) Zdroj energie:
Uvažuji o použití packu s 4x 18650 (sériově zapojených). Nebo lépe modelářský LiPol pack 3s-4s (nabíječku s balancerem vlastním).

6) Zapojení LED/přepínání režimů:
Zde je asi více způsobů zapojení. Pokud bych použil akumulátory s dostatečným napětím, tak bych mohl 4 dálkové i 2 potkávací LED zapojit do série. Případně 4 LED sério-paralelně a 2 LED paralelně (viz schéma), pak ale půjde do jedné LED max 2,5A). Pokud ale přepínání zapojím tímto způsobem a přepnu z dálkových (vyšší napětí = 2Vf) na potkávací (nižší napětí = 1Vf), tak než zareaguje proudové omezení, tak do potkávacích LED půjde proudová špička (minimálně z výstupních kondenzátorů) a nejsem si jistý, jetli se tímto diody nemůžou zničit. Mám takový pocit, že pokud se připojí obyčejná 5mm LED na laboratorní zdroj, s nastaveným proudem třeba jen na 10 mA, ale na napětí třeba 20 V, tak dioda dostane z filtračních kondenzátorů takovou proudovou pecku, že se prorazí. Ale opravdu netuším, jak choulostivé jsou v tomhle výkonové LED. Každopádně proudový ráz by se dal snížit snížením hodnoty výstupních elektrolytů.

To je pro začátek vše, za veškeré rady připomínky děkuji.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 13.7.2011 22:58
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Tak jsem rozchodil spínaný zdroj se zmíněným obvodem LM2679 na bastl desce. Proudové omezení opravdu funguje jako zdroj proudu, takže se dá použít k regulaci svítivosti LED (např. potenciometrem). V datasheetu zaručují proudovou regulaci až od 3A výše, ale jak jsem předpokládal, funguje už od nížích hodnot. Při nastavení proudu pod 1,5A ale nastavená hodnota kolísá v závislosti na na velikosti napájecího napětí (s klesajícím napětím vstupu hodnota proudu stoupá cca o 10% A na V). Není to sice ideální, ale když už obvod mám, tak ho asi využiju. U 3S nebo 4S akupacku není pokles napětí při vybíjení tak velký aby to výrazně ovlivnilo nastavený proud. Orientačně jsem změřil i účinnost měniče a při napájecím napětí 12V a buzení jedné SSC P7 led na 3A vychází cca 85%, což je slušné. Obvod měniče i rekuperační dioda se při 3A uchladila malým chladičem (viz foto):

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hajtek
příspěvek 14.7.2011 13:12
Příspěvek #3


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 138
Registrován: 24.4.2011
Bydliště: Skoro Brno
Člen číslo: 2 965



ad 1) Co se týče LED z Tronu, tak za příplatek ti je napájí na DPS. Pokud by jsi bral 3100K verzi, tak bych se k objednávce asi přidal.
ad 6) Je nutné použití zrovna 6 XM-L? Kdybys použil jen 4, nebo 8 tak by jsi si to značně zjednodušil. A nebo udělat dva obvody a jeden použít pro dálkové a druhý pro potkávací světla. Jednoduše bys přepínal akorát tyto dva obvody a v případě nutnosti mohl svítit všemi ledkami zaráz.
Je to sice takový zjednodušení, nezjednodušení, ale účel to splní stejně.

Co se týče mechanického provedení, tak bych ledky spíše rozdělil do dvojic na pravou a levou stranu. Jinak by ti plocha chladiče vycházela hrozně velká..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaofKO
příspěvek 14.7.2011 15:08
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



nad takýmto niečím s diaľkovým a stretávacím svetlom aj ja uvažujem...akurát že "iba" 2 * XM-L smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 14.7.2011 21:39
Příspěvek #5


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



Jo jo, nápodobně smile.gif už rok a něco mám na toto vyhrazené MC-Ečka a leží ladem (sic!).
Po posledním Cutter GB je aktuální plán 2xMCE potkávačky přes Ledil LM1-REC optiky, 1xXML dálková přes Iris. Všechny v tintu +-4000 K. Potřebuju hlavně domyslet konstrukci a vyrobit to... přepínání chci dělat vychytralé - dvojklik na dálkové, držení na regulaci jasu .. no plány jsou to hezký no..

Teď jsem jel v noci za deště se dvěma UF C2 (1x P7 a 1x XML) a 6 XMLek mi v porovnání přijde trochu jako overkill... ale zas to může být hodně účinné na mírnější výkon. Myslím že důležité je hlavně to světlo vhodně tvarovat a směrovat...

Tento příspěvek byl editován ced: 14.7.2011 21:43
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 14.7.2011 22:59
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Ad Hajtek:
1) Spíš uvažuju právě o binu T6 a ten ve verzi 3100K nebude. Jde mi hlavně o co nejvyšší účinnost. Sice studený odstín taky zrovna nemusím, ale XM-L T6, co mám 1ks z DX má spíše nádech do žluta a ten mi tak nevadí, podobné zkušenosti s T6 má myslím více lidí z fora.
No ale zase když koukám na rozdíl v ceně na Tronu mezi T6 a T3 3200K, tak to má taky něco do sebe. 3200K je teplá bílá ? A neuvažoval bys o T4 4100K ? Přeci jen má trochu lepší účinnost a cena je stejná.
6) 6 ks jsem vybral, protože dvě LED na dálku mi přijde, že by to nebylo úplně s rezervou, a zase více jak 2 LED na blízko mi přijde zbytečné, proto 6ks. Ale s tou proudovou špičkou do LED při přepínání to asi nebude zase tak "horké", protože přeci jen kapacita kondenzátoru na výstupu měniče stačí dost malá (zvlnění nevadí), A když např. na tom zdroji nastavím 10V, nastavím max proud na 0,5 A a připojím ho na jednu P7, tak žádné bliknutí po připojení nepozoruju. O dvou obvodech jsem taky uvažoval, ale spíš z toho hlediska, že bych si potom mohl nastavit nezávisle proud pro podkávací a dálkové. Ale to se mi myslím povede i s jedním zdrojem když použiju dvojitý přepínač (jeden bude přepínat LED a druhý potenciometr připojený na vývod pro regulaci proudu). Kdybych chtěl svíti všemi LED najednou, tak to taky není problém (ale potřeboval bych už minimálně 4s akumulátor, protože měnič je snižující) a potom bych přepínač zapojil takto:
Přiložený obrázek


Ad ced:
Jó, regulace podržením by se mi taky líbila, ale to bych dělal elektroniku dva měsíce smile.gif Chci se obejít bez mikrokontroleru. Navíc regulace potenciometrem mi přijde přesnější/rychlejší než podržením tlačítka (ale asi méně časově spolehlivá). V případě napájení LiPol packem ještě udělám nějaký obvod, který aku odpojí, aby se hluboce nevybíjel + orientační indikátor napětí.
6 XML možná bude "overkill" ale nerad bych, abych měl po dodělání pocit: "sakra chtělo by to ještě víc světla". Takže raději větší lumenovou rezervu s tím, že ubrat se dá vždycky. A na osvětlené silnici bych asi víc jak 300-500 lumenů nepoužíval a pak by byla zase pěkná výdrž.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 15.7.2011 09:55
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Tech 300-500lm je optimal na normalni tlumene. Jezdim takhle s P7 + elypticka optika + superoutput a na stred je to ideal. Pred tim jsem jezdil s 2x xml a na Hi to bylo hodne silny takze 6x xmko bude opravdu overkill smile.gif ale jak pises, pri mensim vybuzeni bude lepsi ucinnost a vetsi vydrz.


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 15.7.2011 10:19
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Krtek:
Můžeš sem dát prosím odkaz o kterou eliptickou optiku přesně jde ? Docela by mě to zajímalo, protože u zoomovacích FL jsem si všiml, že se dá světelný kužel krásně oříznout zastíněním (je to celkem logické, kdežto optika potřebuje "kšilt"), takže na potkávací bych o optice dost uvažoval. U dálkových asi nechám "nestíněné" reflektory.
Ten driver superoutput má i nějakou možnost plynulé regulace proudu nebo jen přednastavené režimy ?

Edit: Asi objednám na zkoušku čočky z officialu, které už testoval jirik a budu zkoušet, co mi bude vyhovovat, předpokládám, že použití čoček navržených pro P7 lze použít bez problémů i pro XM-L? Ani nemusím řešit problém s promítáním čipů, jako u P7 nebo MCE.

Tento příspěvek byl editován wooferx: 15.7.2011 10:50
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hajtek
příspěvek 15.7.2011 16:35
Příspěvek #9


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 138
Registrován: 24.4.2011
Bydliště: Skoro Brno
Člen číslo: 2 965



Co se týče toho Tronu, tak bych i ty 4100K přežil smile.gif

Pokud ten obvod reaguje opravdu rychle, tak není co řešit. Osobně bych ale stejně použil max 4 led (2x dálka, 2x potkávací)
Jen ještě pro upřesnění, když nastavíš těch 10V a připojíš jednu ledku, tak zafunguje ochrana a klesne napětí na těch cca 3,3V a proud zůstanej stejnej? To já jen jestli nemluvíme každej o něčem jiným..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 15.7.2011 19:51
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Dobře, tak já tedy vezmu ty 4100K + DPS, přesvědčil si mě, neutrální bílá asi bude hezčí wink.gif Kolik budeš chtít 4ks, nebo by ti stačili 2ks? A budeš chtít LED včetně DPS ? Protože tak přemýšlím, že 1-2 ks bych si nechal na tunění svítilen do budoucna, takže bych jich objednal potom 12. Dej vědět v neděli večer bych to chtěl objednat. Pokud by sis to rozmyslel, tak asi vezmu 10ks stejně a zbytek pak někde střelim.
Ad 2+2 vs. 2+4 LED. Mě prostě přijde nevyvážené mít na blízko stejný lumeny jako na dálku wink.gif

Proudové omezení opravdu funguje okamžitě, takže je to jak říkáš. Pokud naprázdno nastavím 10 V, tak po připojení jedné LED spadne napětí ihned na těch cca 3,7V (v případě P7), aniž bych postřehnul jakoukoliv proudovou špičku (bliknutí). Proudovou špičku ze vstupu z principu omezí výstupní tlumivka, takže krátkodobý větší proud jde pouze z výstupního kondenzátoru (na bastldesce mám na výstupu 470 uF). Ona tam nějaká malá špička bude, protože když stejný kondík nabiju na 10 V a připojím ho přímo na LED, tak si blikne, ale nemělo by to být snad nic, co by LEDce uškodilo a zvlášť když kapacitu ve finále ještě snížím. Přesně by se to dalo změřit digitálním osciloskopem (snímat špičkové napětí na odporu vodiče), ale digitál bohužel nemám.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 19.7.2011 17:15
Příspěvek #11


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



ty sekonixy jsem s XML nezkoušel, ale s XP-G to nebyla žádná sláva.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 20.7.2011 23:41
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



LED i optiky Sekonix už dorazily. Některé čočky jsou v kombinaci s XM-L nic moc, ale jiné podávají použitelný výsledek. Např. eliptická čočka by mohla jít na potkávačky, když by se trochu zastínila do výšky (viz poslední fotka). Na zkoušku jsem vzal i Ledil reflektory, ale s XM-L podávají hodně široký kužel, takže by se hodily rovněž na svícení na blízko, možná 12° verze by šla použít pro dálkové světla pro osvícení střední vzdálenosti a úplně dálky bych pak použil nějaký větší reflektor.

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


Jinak musím uznat, že bin T5 s 4100K podává opravdu příjemné světlo
viz porovnání - nahoře XM-L T5 4100K s 52mm reflektorem, dole zleva 2x zoomovačka s XM-L T6 a Aurora s P7 bin B:
Přiložený obrázek
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 22.7.2011 00:30
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Přidávám upravené schéma regulátoru s LM2679-ADJ:
Přiložený obrázek


Dále naměřené závislosti výstupního proudu (nastaveného potenciometrem Rads2) na vstupním napětí při buzení jedné LED XM-L T5. Je vidět, proč výrobce v datasheetu doporučuje proudovou regulaci až pro vyšší proudy (od 3 A), jelikož pak již funguje proudová regulace lineárněji. Nicméně v malém rozsahu Uin je regulace použitelná už od nižších hodnot. Jen bych dodal, že pro Iout = 1A jsem pozoroval závislost i např na pouhý dotek DPS nebo přiblížení ruky k obvodu, takže je pravděpodobné, že finální obvod s pořádným DPS a stíněním dopadne lépe. (Pro 3A jsem měřil až od většího napětí, jelikož můj zdroj dá pouze 1,5 A, Průběh Imin je při nastavení max hodnoty potenciometru Rads2 (47k))

Závislost proudové limitace na vstupním napětí:
Přiložený obrázek


Tento příspěvek byl editován wooferx: 17.8.2011 12:20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 22.7.2011 06:40
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



Ahoj chtěl bych se zeptat jaká je nejnižší proudová hodnota která se dá nastavit pomocí pot. Rads2 při cca 12V. Je to zhruba těch 0,3A, nebo se dá jít při použití většího odporu ještě níže? Chtěl bych vylepšit účinnost měniče u čelovky a těch 0,3A je ještě moc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 22.7.2011 10:21
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Podle me se dostanes niz, ale problem je, ze cim nizsi proud tim mensi stabilita, jak se zminil wooferx...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 22.7.2011 12:36
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



jova:
Nejnižší proud, jakého se dá docílit, je cca 220 mA s odporem cca 60-80k podle Uin. Dál už proud neklesá a to ani když se tam nechá nekonečný odpor. Se 100k potenciometrem regulace potom fungovala tak, že do určité hodnoty jde měnit proud plynule (cca 300 mA), ale pak skočí na 220 mA, a dál už otáčení potenciometru nemá vliv. Na regulaci se rozhodně hodí potenciometr s logaritmickým průběhem, protože při malých hodnotách Rads2 stoupá proud rychle. Pevný rezistor Rads1 potom nastavuje Imax (podle datasheetu se dá nastavit až 7A, pokud se přizpůsobí i ostatní součástky).
Další snižování proudu se dá docílit jedině snižováním výstupního napětí potenciometrem R2. Minimální napětí, které jde nastavit je 1,21 V. Takže se takto dá nastavit proud do LED klidně 10 mA, ale není stabilizovaný, závisí na Vf LED... Ale předpokládám, že dva potenciometry by pro tvoje účely byly stejně dost nešikovné. Low mode třeba cca 50 mA by šel udělat např. pomocí tlačítka, kterým bys přepínal hodnoty R2. Takže pak by si měl na výstupu buď např. 5V (naprázdno pro regulaci proudu), nebo třeba 2,9V pro Low mode do LED. Pokud by si měl jako R2 trimry, tak by sis mohl svítivost na low mode i štelovat.
Ještě sem asi hodím nějaké hodnoty účinnosti pro buzeni 1-2 LED a různé Iout, Uin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 22.7.2011 17:48
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



Díky za informaci. Těch 220 mA je pro mě stále moc. Ještě to promyslím, ale asi půjdu opět cestou měřícího odporu tentokrát v kombinaci s turbo tlačítkem.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 22.7.2011 18:11
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Zde jsou naměřené průběhy účinnosti pro napájení jedné a dvou LED (v sérii) pro 0,5 A, 1 A 2, 3 A a 4 A v závislosti na Uin. zejména při napájení 2 LED v sérii byla prakticky ve všech případech účinnost přes pěkných 90%:
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Edit: na ose Y má být samozřejmě účinnost v %.

Napájecí proud jsem odečítal přímo na zdroji, takže je to +- nějaké to procento. Napětí jsem měřil tak, aby výsledek neovlivnily ztráty na vodičích. Při zapojení dvou P7 LED jsem si také všiml, že aby se dal proud rozumně regulovat, tak je nutný rozdíl mezi Uin a Uout alespoň 3-4 V. Takže např. pro napájení dvou P7 jsou potřeba alespoň 3 lion články. Při rozdílu Uin/out kolem 2 V už začal regulátor kmitat a LED trochu poblikávala.

Tento příspěvek byl editován wooferx: 17.8.2011 12:22
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 25.7.2011 01:37
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Stále se nemůžu rozhodnout jaký reflektor nebo optiku použiju pro XM-L jako potkávací a dálkové na kolo. Tak jsem si nafotil venkovní beamshoty, pro lepší porovnání. Třeba se budou hodit i někomu dalšímu.

Vzdálenosti: živý plot (dřevěná koza) 25 m, nízký strom v pozadí cca 35m.
Nastavení foťáku: 200 ISO, 3,2 s, auto WB.
LED XM-L T5 4100K cca 2,5A.

Samotná LED:

Přiložený obrázek



Reflektory z DX (12mm, 34mm, 52mm):
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek



Reflektory Ledil Boom pro P7 (SS, W, M):

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Pozn.: přestože reflektor S by měl bít nejužší kužel (18°), tak s LED XM-L je výsledek hodně široký (LED by se asi musela umístit hlouběji v reflektoru)


Optiky Sekonix (Wide, Eliptický + stínítka (kšilt)):
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek



Optiky Sekonix
Col 2, Col 1, Col 1 + medium filtr, Narrow:
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek



Svítilny pro porovnání (Aurora P7, Yezl M6X CREE XM-L):

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek



Jako neoslňující potkávací se mi zatím nejvíc zamlouvá eliptická optika (z jedné strany zabroušená) + kšilt a pro dálkové uvažuju o kombinaci 12mm reflektoru a Narrow optiky, případně i Col 1 + filtr. Solidní je i 34mm reflektor z Aurory, ale nevím, kde ho samostatně koupit a zrušit Auroru se mi moc nechce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 7.8.2011 16:22
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Trochu jsem pokročil se svým projektem. Včera jsem poprvé v "laboratorních podmínkách" oživil svůj bastl. Přestože FL je v podstatě v embrionálním stavu, tak mi to nedalo, a kompletní "sestavu" pospojovanou pomocí svorkovnic, jsem nabastlil na kolo, abych to světlo mohl tesnout venku. Cca o půlnoci jsem vyrazil a asi do 2:30 jsem testoval a točil videa biggrin2.gif . Lumeny z 2/4 ks XM-L jsou (z mého pohledu) brutální, ale docela spokojen jsem i s rozložením světla, a to přesto, že osazení LED a optik není finální. Zásadní problém je pouze v tom, že když světlo sklopím pro optimální potkávací režim, tak dálková svítí málo do dálky, a chtělo by je to naklopit o něco výš. Tento problém jsem zatím vyřešil prodloužením stínítka kusem papíru.
Zde jsou první beamshoty focené narychlo z ruky na 1/15 a 800 ISO, v pořadí: Aurura P7 high, potkávačky (2xXM-L), dálkove (4xXM-L):
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Hotové je pouze hlavní hliníkové torzo, které slouží jako nosná konstrukce a zároveň chladič. Elektronika zatím zůstala v nezměněném stavu, narychlo jsem ji naflákal do papírové krabice a izolačkou přilepil, ve finále ji umístím někam pod chladič asi do plastové krabičky. K napájení jsem použil Modelářský Li-Pol pack 11,1V, 2200mA, s vybíjecím proudem přes 30A. Protože jsem viděl, co dokáže podobný pack při zkratu, a očekával jsem, že se při testování polotovaru něco urve, zkratuje a shoří, tak jsem raději hned na výstup baterie dal aspoň tavnou pojistku smile.gif

Upozorňuji, že fotky provedení jsou pouze pro otrlé, není to žádná krása, světlo je ve stádiu pre-alfaverze, torzo je navíc postavené z kusů hliníku typu "co se doma našlo" wink.gif
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


S ohledem na to, že driver lítal volně v papírové krabici, a optiky a reflektory jsou přilepeny pouze tavným lepidlem jsem testoval světlo pouze mimo terén, najel jsem asi 20 km a kupodivu nic neupadlo ani nevyhořelo smile.gif Testovací video dodám později.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stránky V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 08:54