IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

5 Stránky V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bastl na kolo s 6 x Cree XM-L
Kolbaba71
příspěvek 30.8.2011 19:06
Příspěvek #41


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Narazil jsem na datasheet k těm tvým reflektorům z http://www.ledmoduly.cz.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 30.8.2011 21:13
Příspěvek #42


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Na dokumentaci už tady někde byl odkaz, myslím že tady. Akorát ta specifikace platí pro SSC P7 LED, takže s XM-L to nemusí úplně sedět. Tady je ještě dekumentace pro IRIS optiku, kterou jsem nakonec použil pro dvě dálkové LED. Ono asi celkově těch optik a reflektorů pro XM-L ke koupy zatím moc není. Přeci jen je to poměrně nová LED.

QUOTE(eMpathier @ 27.8.2011 21:57) *
Epoxy 1200, lepia sa ním akvárka (AFAIK), ale už sú myslím novšie, lepšie epoxidy.


Pro lepení optik mi zase někdo doporučoval silikon. Celkově se v lepidlech moc neorientuju, krom fteřináku, tavné pistole prakticky s ničím nemám zkušenosti, budu to muset trochu prostudovat smile.gif
Taky uvažuji nad variantou, že bych dal jen malé plexisklo na reflektory a optiky bych pořádně ze všech stran přilepil, pak by se voda k LED taky nedostala... sice by to asi nevypadalo zrovna pěkně... ale na kole budou optiky a reflektory stejně schované pod stínítkem.

Tento příspěvek byl editován wooferx: 30.8.2011 21:21
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 30.8.2011 21:34
Příspěvek #43


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



http://www.pattex.sk/pattex-repair-extreme/
transparentná atd atd !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 30.8.2011 23:24
Příspěvek #44


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



Woofere,
především musím pochválit tvoji aktivitu a spoustu beamshotů. Já na svoje cyklosvětlo stále nenacházím čas sad.gif ani na pokusy s optikama.
Volbu IRIS na dálku taky chválím, sám ji mám už přes rok z Cutteru nakoupenou (víc než 2x dráž než teď na ledmoduly.cz sad.gif).
Lepší thrower optiku kromě nějaké větší asfériky asi nenajdeš, navíc designovaná pro MCE je s XM-L jak popisuješ ještě throwerovitější (krásný to Čenglism smile.gif). Na ledil.fi se dá tuším najít i varianta pro XM-L, vypadá že má o něco užší tu prostřední díru + další detaily, jinak nevím.

Ty tu IRIS máš bez držáku nebo s ním? Je takový černý košík.
Totiž, pokud se nemýlím, tak u TIR optik je důležité zachovat vnější zaoblený (paraboloidní) povrch v čistotě a mimo kontakt s čímkoli jiným než se vzduchem, protože jakákoli nečistota, i otisk prstů, možná i nějaké to lepidlo (pokud má index lomu jiný než vzduch) snižuje až znemožňuje vnitřní úplný odraz (TIR). Takže kdybys to neměl chráněné z boků, mohly by ti nečistoty snižovat odrazivost/účinnost. Nejlíp to asi schovat do toho držáku, nebo nějaké AL trubky či uzavřeného prostoru.

Chtěl bych se zeptat - myslíš že může jedna XM-L s IRIS optikou stačit? Jasně, "stačit" je hodně subjektivní pojem biggrin.gif Chci právě použít jen jednu dálkovou a pořád si myslím že to bude stačit...(plus ještě dvě MC-E - ze šuplíku - na blízko přes něco jako elipsovou optiku - konkrétně obdélníkovou smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 31.8.2011 07:35
Příspěvek #45


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



V příspěvku #26 jsi zmiňoval, že jsi použil reflektory na P7. Jak pasovaly na XM-L?


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 31.8.2011 12:07
Příspěvek #46


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



ced:
Díky. Ty beamshoty jsem si děla i pro sebe, abych potom mohl lépe porovnávat. Navíc takhle na foru se fotky šikovně porovnávají, když si je můžu házet do panelů prohlížeče a rychle mezi nimi přepínat wink.gif Ale je to časově docela náročné, třeba pro focení beamshotů jednotlivých optik na stěně už jsem neměl sílu. Stejně tak nemám nafocenou samostatnou IRIS optiku.

Oproti těm sekonix optikám pro P7 je IRIS opravdu daleko vhodnější pro dálkové v kombinaci s XM-L. Ale dost velkou roli hraje vzdálenost umístění LED od optiky... když jsem dal LED příliš hluboko, tak se již promítal čip, moc daleko už to zase nebyl zrovna thrower... takže jsem na DPS s LED dával různou vrstvu podložek, až to bylo "akorát" (tenhle problém by při použití optiky přímo pro XM-L asi nebyl).

Osobně jsem nakoupil všechny optiky pro P7 a XM-L z officialu, protože se mi nechtělo někde zdlouhavě objednávat ze zahraničí a čekat... to bych dělal světlo půl roku. Hodně uživatelů zde tvrdilo, že na kolo jsou optiky vhodnější než reflektory, což můžu po testech i potvrdit. Navíc mi na první pohled přišlo, že skrz optiku proleze víc lumen než např. při použití malého reflektoru. Dva flood reflektory z DX, které už jsem měl doma, jsem tam nakonec nechal hlavně kvůli menším rozměrům a taky mi u dálkového režimu svítí díky halo i na blízko a do stran.

Košík jsem k IRIS optice samozřejmě měl, ale nepoužil jsem ho, protože navyšoval rozměry, a měl bych problém přidělat optiku s košíkem přímo na LED viz (zespodu překáží šroubky, které drží DPS LED na chladiči. I z boku mi trochu přečnívala, takže bych musel dál pilovat eliptické optiky. sad.gif Eliptické optiky už jsou takhle dost zahoblované, takže je znát, že se velká část světla ztrácí, ale to je daň za "neoslňující" režim. Takže pokud je to se zašpiněním stěn jak píšeš, tak je to pro mě docela nepříjemnost... košík bych musel minimálně zespodu trochu upilovat.

Jestli jedna XM-L stačí ?
Záleží na jaké světlo si zatím zvyklý. Já si stále myslím, že použitelná je i jedna DX Aurora s P7 bin B (nějakých 400-500 lumen), ale není to zrovna komfort. Na rovinaté úseky po pěkné cestě se s ní ale i těch 25km/h v lese jet dá. Pro prudší zatáčky už to chce minimálně čelovku k tomu, jinak člověk nic nevidí při zatáčení smile.gif Takže to co popisuješ dvě MCE + XM-L považuji za naprosto dostatečné... Ale určitě v tomhle případě bych při dálkovém režimu nechal svítit i obě MCE abys viděl i do stran.
Taky jsem nejdřiv uvažoval o variantě s 3 x XML, ale zase "když už, tak už" wink.gif


QUOTE(Kolbaba71 @ 31.8.2011 08:35) *
V příspěvku #26 jsi zmiňoval, že jsi použil reflektory na P7. Jak pasovaly na XM-L?

Jelikož rozměry P7 jsou větší, tak s otvorem pro LED problém nikde není. Trochu problém je v tom, že P7 je sama o sobě vyšší (více vystupuje z DPS), takže abych dostal čip XM-L dostatečně hluboko do sekonix optiky , tak jsem musel zespodu vypilovat drážky pro vyvedení drátů a v místech kde jsou šroubky. Jinak by se musela mezi čip a DPS dát nějaká redukční hliníková / měděná podložka, což by bylo komplikovanější.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 1.9.2011 13:53
Příspěvek #47


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



wooferx:
Jasně, dálková XML(IRIS) by se zapínala vždy dodatečně k těm dvěma potkávačkám, svítícím pořád.
Vycentrovat a správně umístit IRIS na XML je docela problém, ono i s tou MCE stačí málo a dost se mění kužel.
Jinak se mi optiky taky zamlouvají víc, mj. i pro to, že z halo není ostrý předchod do tmy.
Co se týče těch nečistot, zkušenost s tím nemám, ale radši si to zjisti, abys to pak nemusel řešit dodatečně...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 2.9.2011 12:34
Příspěvek #48


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



ced: Z toho by mohlo být celkem slušné světlo na bike wink.gif Držím palce s realizací.

Vyjel jsem na další menší testovací jízdu (stále s provizorní elektronikou) a poznatky jsou následující:
Přiložený obrázek



Oříznutí světla u potkávacího režimu funguje velmi dobře, při nižší intenzitě se prakticky ani nerozsvěcí značky a odrazky na silnici (což je možná až na škodu). Při pomalé jízdě do kopce opravdu stačí do 2 XM-L pouštět tak 200-400 mA a světlo je dostatečné. Výhoda je taky ta, že oči nejsou zhýčkané světlem a po přepnutí na plnou palbu do dálkových je viditelnost luxusní. Světlo potkávacích svítí pěkně do šířky, prakticky osvítí i širší silnici a krajnice, dosvit je ale díky kšiltu velmi omezený. Asi zkusím najít kompromis mezi dosvitem a "neoslňováním" nastavením náklonu celého světla.

Dálková světla podávají i při stejném odběru daleko lepší výhled než potkávací (takže např. při jízdě po rovině kolem 25-30 km/h je zbytečné je nastavit na plný vykon). Plný palba (3A na LED) je pro jízdu na silnici dost předimenzovaná. Bílé pruhy po okrajích silnice jsou vidět minimálně na 100 m a značky se rozsvěcí tak na 300-400 m wink.gif Plný výkon tak najde uplatnění zejména při jízdě v terénu v lese. Dosvit s IRIS optikou je ještě znatelně lepší než se Sekonix P7, ale trochu ubylo světla po stranách, takže malé reflektory asi natočím trochu do stran pro lepší viditelnost při prudších zatáčkách.

Tentokrát jsem z konstrukce sundal chladič (viz), při testování bylo celkem chladno (13°C), takže se světlo bez problému ochladilo i bez něj. Při vyšší rychlosti je chlazení velmi dobré, a při pomalé jízdě zase nemá smysl používat vysoký výkon, takže nakonec se možná obejdu i bez chladiče, případně použiju menší kus.

Dovolím si také další krátké video natočené malým kompaktem na lesní silnici (očima je samozřejmě vidět daleko více světla). Poprvé jsem taky vyzkoušel světýlka do výpletu kol z DX, překvapilo mě, že i docela drží. Do budoucna mám v plánu zdokumentovat i ostřejší jízdu v terénu, na to ale bude chtít sehnat pořádnou kameru na řidítka nebo přilbu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 5.9.2011 12:26
Příspěvek #49


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Přínáším další videomateríály:

Porovnání bastlu se světlem na motorce (scooter) a Fenixe TK35 z pohledu protijedoucího.

Dále video z noční vyjížďky, kdy nás dvakrát stavěla policie. Nikoliv pro nepovolené překročení lumenů, ale protože zrovna pátrali po nezvěstné starší paní, která se ztratila v lese a ptali se nás, jestli jsme jí neviděli. První, celkem nepřekvapený policista (video 6:30) si pouze zakrýval oči pod palbou lumenů a druhá hlídka (7:50) nás stavěla se slovy: "To jsou šílenci" smile.gif Kolem šesté minuty je porovnání průjezdu proti kameře na potkávací a potom dálkové....

Tento příspěvek byl editován wooferx: 5.9.2011 12:44
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 5.9.2011 13:19
Příspěvek #50


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



hezký video ! wink.gif
Mužu se zeptát co je to za svetlo,ze začátku je 2. taký prijemný teplí tint ?

TEN scooter ledva svití i kámoš se mne sťežovál esi mi nenahodím neco jako já mám lampášiky aby aspon trefil biggrin.gif
pošlu mu tohle video biggrin.gif

Tento příspěvek byl editován Dežo: 5.9.2011 13:21
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 5.9.2011 16:23
Příspěvek #51


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Dežo:
Myslíš ve druhém videu ? Tam krom blikaček a několika "LED bludiček" a čelovek svítilo jen moje světlo (v popředí) a kameraman měl P7 Auroru.

Edit:
Dnes mi konečně také dorazil 44 Wh LiPol akupack a alarm pro hlídání minimálního napětí jednotlivých článků. LiPolka je slušný macek a alarm dělá hrozný kravál, takže ho budu muset trochu ztišit, takhle bych při zahoukání možná i sletěl z kola smile.gif Nakonec asi vůbec nebudu dělat obvod pro odpojení aku při vybití, a udělám jen indikaci stavu s několika LED, plus tenhle alarm, který bude hlídat i jednotlivé články. O stavu baterie tak budu vědět a v nouzové situaci (např při sjezdu v noci, raději poškodím akupack než abych si rozbil hubu, kdyby se mi v půlce vypnulo světlo smile.gif Ale spíš počítám, že budu vozit záložní FL.

Funkce alarmu je následující:
Při napětí na článek vyšší než 3,5 V svítí všechny 3 zelené LED, při poklesu článku pod 3,5 V zhasne zelená LED a konkrétní červená začne blikat. Při poklesu libovolného článku pod 3,3 V začně pípat alarm.

Tento příspěvek byl editován wooferx: 5.9.2011 18:42
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcio
příspěvek 5.9.2011 19:40
Příspěvek #52


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 224
Registrován: 7.8.2008
Člen číslo: 118



Chlapi, to jste s tema lumenama meli jit tu panicku hledat, nez jen tak frajerit pred policajtama ;-)


--------------------
Na počátku byla tma... 2.Sam.22,29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 5.9.2011 20:54
Příspěvek #53


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



smile.gif Taky padl takový návrh, ale nezdálo se nám, že by byla někde u cesty, když údajně houbařila, takže jsme aspoň podali info, kde jsme jí neviděli. Nakonec jí našla horská služba, takže to dobře dopadlo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 5.9.2011 21:25
Příspěvek #54


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Hlavně že to dobře dopadlo. Video je opravdu super, ale má jedno negativum smile.gif blíž a blíž mě láká ke GoPro smile.gif


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 5.9.2011 22:16
Příspěvek #55


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Videla svetlo na konci tunelu a dala se na uprk biggrin.gif
... I kdyz prej to svetlo uz vypli kvuli setreni energie biggrin.gif

Tento příspěvek byl editován Benik3: 6.9.2011 11:43
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcio
příspěvek 6.9.2011 00:40
Příspěvek #56


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 224
Registrován: 7.8.2008
Člen číslo: 118



To video je fakt super.


--------------------
Na počátku byla tma... 2.Sam.22,29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 6.9.2011 15:26
Příspěvek #57


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



no to 2 video nejake žlte svetlo svití tepli tint pri minute cca 2-3min je 2 od začátku

Tento příspěvek byl editován Dežo: 6.9.2011 15:27
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 6.9.2011 20:02
Příspěvek #58


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Však to jsou ty moje XM-L 4100K wink.gif Kamera si možná průběžně koriguje vyvážení bílé, takže to může chvílemi vypadat studeněji a naopak.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 7.9.2011 10:52
Příspěvek #59


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



Dežo, nic proti drinks.gif , ale nechceš si ten svůj slovosled a větnou skladbu občas líp rozmyslet, ať se to dá číst napoprvé (nebo aspoň napodruhé)? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 7.9.2011 11:24
Příspěvek #60


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Taky se mi zda, ze driv se to dalo precist lip. Driv chybeli jenom carky atd, ted uz i prehazuje slova. Za chvili bude i prehazovat pismena biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stránky V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
2 členů čte toto téma (2 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 20:10