IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Solárne osvetlenie s nabíjaním
MaofKO
příspěvek 23.2.2015 19:41
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



Ahojte, idem nám robiť na chatku osvetlenie, a rád by som s Vami prekonzultoval, čo a ako, lebo s panelmi nemám moc skúseností. Celý systém bude obsahovať 2 ledky + drivery (predbežne 5W + 10W), napájané to bude zo staršej 12V autobaterky, a na strechu chatky by som rád dal aj nejaký solárny panel, ktorý by ju počas neprítomnosti dobíjal, no neviem, aký obvod použiť. Bude stačiť aj takýto obyčajný buck menič, alebo bude treba použiť niečo takéto, alebo takéto, čo aj ukončuje nabíjanie? Panel by mi postačoval aj nejaký slabší, na chatku nechodíme často, času na nabíjanie je viac než dosť.

A ešte jedna otázka. Bude tam treba nejaký prepínač, ktorým sa bude prepínať medzi panelom a ledkami? Alebo to môže byť zapojené na baterku súčasne? Predpokladám, že prepínač nebude treba.

A ešte ďalšia otázka, kde zohnať vhodné telá lámp, aby tam neboli len holé ledky s chladičmi?

Díky za rady wink.gif

Tento příspěvek byl editován MaofKO: 23.2.2015 19:42


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 24.2.2015 08:03
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Nic nepotrebujes ukoncovat a nic nepotrebujes prepinat.
Pokial pouzijes slabsi ako 150W solarny panel tak potrebujes jedine zabezpecit aby napatie privedene na bateriu nepresiahlo 14,4V.

Neuviedol si vsak to najpodstatnejsie a sice aky solarny panel chces vyuzit.
Pokial by si chcel pouzit tie buck menice ktore znizuju napatie tak tvoj solarny panel musi predovsetkym davat viac ako 16V.

napr. tento ""18V/4,5W"" ktory oni pripajaju na bateriu dokonca na priamo len cez diodu.
http://www.ebay.com/itm/18V-4-5W-semi-flex...=item1e889474e4
ale neviem ci by Ti postacoval vykonovo.
Odhadujem ze v slnecom tyzdni doda dajme tomu 2W*10h*5dni tj. 100Wh co ti bude postacovat na 10h svietenia ale v zamracenom tyzdni to moze byt aj 100x menej.

Pozn.
Ja by som si zobral menic s ukazovatelmi prudu a napatia a samozrejme vykonnejsi solarny panel.
Mozno by stacil tento,
http://www.ebay.com/itm/40Watt-18V-poly-so...=item2edd21e6a2
ale so solárnymi panelmi tiez nemam ziadne skusenosti.

Tento příspěvek byl editován zoom: 24.2.2015 08:51


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 24.2.2015 09:11
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



U nás na fabrice máme malou solární elektrárnu monitorovanou přes webový rozhraní. Kdysi jsem do něj nakouknul a ač se pravidelně myjí a udržují (ale nenatáčí)), tak mě překvapila i ve dnech, kdy je ideální počasí, účinnost pouhých 20-25% z deklarovaného maximálního výkonu.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 24.2.2015 11:01
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Teraz som nasiel ze z kazdeho Watu kvalitného solárneho panelu mozno tusim aj bez natacania denne ziskat v priemere 1-5 Wh ( zima-leto ).
Takze by mozno stacil aj 10W solarny panel cize 50-250Wh za tyzden .
Ono to zavisi hodne aj od toho ci pri tom potrebuju vela svetla ze ?

Inac baby sa potrebuju aj osprchovat
http://www.solare.sk/katalog/fotovoltaicke...idny-ohrievac-1
Paci sa mi na tom hlavne to ze bez akejkolvek zbytocnej elektroniky je priamo na solarny zdroj pripojeny odpor ktory vykuruje vodu ako lacny rezervoar tepla.
Pre tyzdnovy rezim by stacili mozno aj 100W solarne panely.
Proste ak by bateria sluziaca na svietenie dosiahla 14,4V tak by sa napr. cez rele prud prepol do 2kW vyhrevnej spiraly.
napr panel "SPP130-12"
http://www.solar-eshop.sk/p/fv-modul-victr...nergy-80wp-12v/



.............
Leden: 1,2Wh

Únor: 2,0Wh

Březen: 2,9Wh

Duben: 3,7Wh

Květen: 4,4Wh

Červen: 4,2Wh

Červenec: 4,5Wh

Srpen: 4,1Wh

Září: 3,1Wh

Říjen: 2,6Wh

Listopad: 1,2Wh

Prosinec: 0,8Wh

Tento příspěvek byl editován zoom: 24.2.2015 11:53


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaofKO
příspěvek 24.2.2015 22:00
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



Fajn, takže prepínač netreba, zato menič s automatickým vypnutím nabíjania sa hodí, ako tak čítam akú paseku dokáže narobiť prebitá autobaterka. Panel ani sám neviem aký, jak som napísal, cez týždeň sa tam v podstate nechodí, takže je kedy nabíjať, zato v lete keď sa bude sedávať cez víkend do noci vonku, tak tých 10W bude svietiť zrejme aj niekoľko hodín v kuse.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 25.2.2015 00:08
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Doporučil bych asi vzít elektroniku, která je přímo pro panely. Má tedy zvlášť vstup, výstup a baterii...
Možná že by jsi něco našel i od MeanWellu (na 230V jako zálohu mají určitě)

Jinak pokud nastavíš výstupní napětí dostatečně nízko, tak ta autobaterka je v pohodě. Dřív se takhle dělaly i zálohy třeba internetových vysílačů (meanwell zdroj s 12V výstupem a na ten natvrdo olověnka) smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 25.2.2015 04:20
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



QUOTE(Benik3 @ 25.2.2015 00:08) *
Jinak pokud nastavíš výstupní napětí dostatečně nízko, tak ta autobaterka je v pohodě. Dřív se takhle dělaly i zálohy třeba internetových vysílačů (meanwell zdroj s 12V výstupem a na ten natvrdo olověnka) smile.gif


Trochu menej ako 14,4V (13-14V ) pre trvale udrziavanie to beriem nie je ale 12V prilis malo na dosiahnutie plnej kapacity baterie ?











Tento příspěvek byl editován zoom: 25.2.2015 04:39


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 25.2.2015 12:26
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Kedze v aute mam tiez starsiu skoro 5 rocnu 75Ah/12V bateriu tak som si povedal ze vyskusam ako sa bude k nej chovat mudra Turnigy acccel6 nabijacka.

Na prazdno som na nej nameral 12,65V pri vonkajsej teplote 4C.
Akonahle som ju zacal nabijat prudom 4A napatie za 5 minut vystupalo na 13,5V a po cca 1h som nasiel nabijacku v stave 2,4A/14,2V.
Po dalsej hodinke som nasiel stav 1,2A/14,7V a tento temer nezmeneny stav ( napatie zostalo prud trosicku klesol ) zostal cca 5h a natieklo do nej necelých 7Ah.

Starsie baterie maju zrejme vacsi vnutorny odpor takze by som sa vôbec nebal dobijat ich napatim 14V.





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Burda
příspěvek 25.2.2015 15:59
Příspěvek #9


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 112
Registrován: 21.1.2010
Člen číslo: 545



No možná nebude třeba znovu vynalézat kolo;) na fóru mypower.cz je přehledně členěno všechno kolem ostrovních systémůwink.gif
Sám jsem jich už pěkných pár zrealizoval a tři mám doma;)
Na to co potřebuješ sice zpočátku olověná baterka bude stačit, ale pouze pokud bude dobře "živená" a budeš ji co nejméně cyklovat, nebudeš ji vystavovat mrazu a pravidelně dolévat destilku;)
Pořiď si podobný panel: http://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/Sola...s-MPPT-18V.html Stačil by ti pravděpodobně i 20W, ale časem stejně nějaké světlo (nebo jiný spotřebič) přidáš a pro celoroční provoz je bohužel potřeba systém po stránce panelů dost předimenzovat.
Mezi baterii a panel zapojíš regulátor (ten se i většinou stará o odpojení zátěže při nízkém napětí baterie.
PWM stačí http://www.i4wifi.cz/Regulatory-PWM-MPPT/S...-46V-CMP12.html MPPT je samozřejmě ziskem energie lepší. Ale PWM často dostaneš zadara, nebo za pár korun na mypower.cz fóru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaofKO
příspěvek 25.2.2015 16:42
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



Burda: díky za rady, na mypower fórum som nenatrafil. Ten panel čo si sem dal vyzerá celkom obstojne, uvidím, či mi ho cenovo doma schvália a ten solárny regulátor z ebay by teda mal byť v poriadku, čo som sem dal.

Ďalšie spotrebiče sú dosť nepravdepodobné. smile.gif

Ešte teda posledná vec, kde kúpiť za nejaký rozumný peniaz 2 svietidlá, ktoré by poslúžili ako host, nech to aj trochu vyzerá.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 25.2.2015 19:01
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



QUOTE(zoom @ 25.2.2015 04:20) *
Trochu menej ako 14,4V (13-14V ) pre trvale udrziavanie to beriem nie je ale 12V prilis malo na dosiahnutie plnej kapacity baterie ?


Ano je. Ale ty meanwell zdroje měly malý trimr, kterým se dalo napětí zvednou něco přes 13V (dneska jsem si dokonce všiml, že na těch gelovkách píšou doporučené udržovací napětí a bylo to mam dojem okolo 13,5V)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 26.2.2015 07:17
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Ten MPPT regulator ma smysel hlavne koli tomu ze pri poklese napatie na baterii na hodnotu 10,5V vypne vybijanie baterie takze zabrani silnej sulfitizacie baterie.
Ukoncenie nabijania pri dosiahnuti 13,7V a zapnutie dobijania pri poklese na 12,6 V vyzera pre trvale dobijanie tiez pouzittelne.

Nie som si vsak isty ci pustit az 12A prud do starsej dajme tomu 20 Ah baterie je uplne OK ?

Co sa tyka hostu je to otazka osobného vkusu ale mne sa osvedcil najviac tento obchod:
http://www.merkurymarket.sk/merkury-design...merkury-design/

100W/12V Solarna zostava za 25E
http://www.ebay.com/itm/100W-12V-Foldable-...=item3aa3d2c615



Tento příspěvek byl editován zoom: 26.2.2015 09:04


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 26.2.2015 11:57
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Ta 100W cestovní souprava za 28$, to musí být buď chyba prodejce nebo podvod. Protože jinde se prodává za desetinásobek, třeba zde.
Mám cukání si ji za těch 28$ objednat, ale za delší čas na aukčních serverech jsem zjistil, je to zajímavá věc, že ti prodejci, kteří mají ve jméně dvě stejná čísla (a hlavně 88) jsou podvodníci. Dokonce i na Aukru se mi to potvrdilo.

Tento příspěvek byl editován Tommu: 26.2.2015 11:58
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaofKO
příspěvek 26.2.2015 21:30
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



Tommu, super postreh, už ma dvaja takíto šmejdi chceli na ebayi okradnúť. Nepodarilo sa biggrin.gif

Zoom: Odkiaľ si zobral tých 20A? Ten panel čo sem dal Burda má pri 100% výkone prúd 2,3A, a ten kontrolér, čo chcem použiť tak či tak viac ako 10A nepustí.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 26.2.2015 21:35
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



To Tommu: Má jen 49 prodejů. Sám hledám prodejce, co mají 10000+ prodejů a občas něco levnějšího u těch, co jich mají 1000. Ale když jich nemá ani 100 a podezřele nízký ceny, tak do toho bych nešel ani náhodou. Kdyby se jednalo o 1-2$ a já to hodně chtěl, tak bych to nejspíš risknul. Ale ne za 28$.

Edit: A u toho dražšího se schválně podívej na cenu dopravy. To se musel upsat opačně, co ten první prodejce a nebo se úplně po****.

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 26.2.2015 21:39


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 27.2.2015 00:33
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Tak je to doprava z USA, to je dražší než z Číny :-)
Někdy také prodejci přenesou část ceny do dopravy, protože z té nejspíš neplatí desátky firmě eBay.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 27.2.2015 06:36
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



QUOTE(MaofKO @ 26.2.2015 21:30) *
Tommu, super postreh, už ma dvaja takíto šmejdi chceli na ebayi okradnúť. Nepodarilo sa biggrin.gif

Zoom: Odkiaľ si zobral tých 20A? Ten panel čo sem dal Burda má pri 100% výkone prúd 2,3A, a ten kontrolér, čo chcem použiť tak či tak viac ako 10A nepustí.


Nie 20A ale 12A a nasiel som to pri podrobnom navode pre ten 10A kontroler.
A rozumel som tomu tak ze pokial by teoreticky solarny panel daval napr. 30A tak ten kontroler to obmedzi na 12A.
Pokial vsak pouzijes slabsi panel tak to riesit samozrejme nemusis.

Ja by som vsak urcite doplnil ten kontroler o lacne meraciky dobíjacieho prudu a napatia na baterii.

Pozn.
Inac teraz som sa docital ze regeneracia olovených 12V baterii ( cca 60 Ah ) sa vraj robi pomocou dobijania silnymi 12A prudovymi pulzami pricom dobijacka ma na vystupe aj 20 ohm
paralelny odpor cez ktory sa to v okamihu nulovoch pulzov vybija prudovymi pulazmi 0,6A takze mozno by tej Tvojej starsej baterii pomohlo ked by si nechal tie LED svietidla svietit aj
ked bude slniecko.
Nikde som vsak nenasiel aka je idealna frekvencia a strieda tych pulzov pre regeneraciu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 19.4.2024 - 11:50