IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

4 Stránky V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Osvětlení kuch. linky LED páskem po roce používání, Aneb jak vyhodit 1500Kč z okna . . .
Kure05
příspěvek 3.10.2012 14:14
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 42
Registrován: 1.1.2010
Člen číslo: 511



Před necelým rokem sem se rozhodl vyrobit nějaký kloudný osvětlení kuchyňský linky, protože jedna malá zářivka uprostřed byla jaksi nedostatečná. Vybral sem tedy a Aukru LED pásek o délce 5m (60ks LED na 1m délky, pouzdro LED 5050) s teple bílým odstínem svitu. Když sem to doma jen tak a stole zapnul a měřil, tak při 12V si 1m pásku zbaštíval 1,3A, což je tedy kolem 13mA na jednu LED. Co mě celkem zarazilo že pásek celkem topil. Tak po půl hodině svitu byl už celkem dost horkej. Řekl sem si že radši pásek umístím na nějalek hliníkovej profil aby se aspoň nějak chladil. Objednal se tedy z Ferony "L" profil o rozměru 30x15x2 o dýlce 6m za 140Kč. Propočítal sem tedy jak nejlíp rozstříhat pásek, aby se co nejlíp využil a vrhl sem se na lepení pásku na profil. Mám tedy 2 profily kde jsou na každým dvě řady pásků a pak jeden profil, kde je jen jedna řada pásku. Vše to je paralelně pospojovaný a připojený na 12V Mean Well zdroj. Asi tak po hodiě běhu byl hliníkovej profil celkem teplej. Taková hranice udržitelnosti ruky. Nejlepší na tom bylo že ze strany kde byl pásek napájenej, byl profil podstatně teplejší, než a druhý straně profilu biggrin2.gif Řekl sem si OK, stáhnu trošek napětí aby to tak netopilo a aspoň to dýl vydrží. Takže sem na zdroji nastavil nejnižší možný napětí který lze jemnou regulací dosáhnout a to 11,3V. Potom byl profil už jen příjemně teplej, takže sem to tak nechal. Toto osvětlení používáme takřka denně několik hodin a co sem teď koukal, tak se to montovalo na linku někdy v lednu tohohle roku. Teď máme říjen a nějak se mě zdálo že to svítí málo, tak sem se koukl zespoda na linku a co nevidim blink.gif Málokterá LED svítí jasnym světlem. Většina z nich svítí podstatně míň, nebo skoro vůbec a u některejch nesvítí jeden nebo dva čipy z třech co v každý LED jsou. Aby to trošku svítilo tak sem jemně přišťavil na 12V. Teď to svítí o něco víc, ale zároveň to i víc topí, ale a dožití toho pásku to stačí. Takže sem se aspoň ponaučil že na nějaký noname pásky se můžu z vysoka vys*at. By mě celkem zajímalo jak dlouho to svítí těm, co to vůbec nechladěj a pustěj do toho 12V na který to je údajně stavěný . . . Teď přemejšlím čím ty pásky nahradit. Co sem koukal na Tron.cz, tak tam maj nějaký pásky, ale už tomu nevěřím. Bůh ví co tam je za LED a jak dlouho by to vydželo. Pak tam maj nějaký Power CREE pásky, což bych hned bral, ale je to neskutečně drahý a celkem dost to svítí. Na kuchyňskou linku myslím že až zbytečně moc. Zbylo mě z pokusů 5 kousků XM-L, tak mě napadlo z toho něco ubastlit, případně ještě nějaký dokoupit.

Toť můj poznatek a zkušenosti s LED páskama . . .
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 3.10.2012 16:38
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



Používám pásky jedine od tron niektore drahšie maju cree čipy a niektore lacne tie economi maju tie noname led

Ak si kreatívny použij tieto chladiče pre 2W xm-l
je to lepšia volba čo sa tíka životnosťi a podobne

Dufám moj prispevok nebude ako zbitoční ako OT a podobne

Chcem pomoct Kure05 aby si osvietil kuchinsku linku snád nič zlé nerobím


Tento příspěvek byl editován Dežo: 3.10.2012 16:43
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kure05
příspěvek 3.10.2012 17:21
Příspěvek #3


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 42
Registrován: 1.1.2010
Člen číslo: 511



CREE LED maj jen ty pásky u kterejch je to napsaný, ale to jsou ty co maj 2000lm/m. To bych byl z tý práce na kuch. lince, celkem vykoukanej a oči bych měl jak angorák biggrin2.gif Asi jim vyzkoušim napsat s dotazem co používaj za LED u těch ostatních pásků. Případně to udělám z těch XM-L a bude. Ten chladič na obrázku je odkud ? Vypadá celkem pěkně . . .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 3.10.2012 17:55
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



Su to asi prudové LED pásky takže neni problém mať nich aj 500 lm smile.gif
http://www.ledrise.com/product_info.php?in...ax--5-Watt.html
http://www.ledrise.com/product_info.php?in...ax--4-Watt.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 3.10.2012 20:41
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Mám už přes 2 roky pod linkou, přímo na té dřevěné skřínce nalepený pásek s 60ks LED 5050 na metr a teplotu má jen tak příjemně teplou, víc jak 40°C to jistě není. Teď jsem to měřil a jde do něj 11,3V. Svítí stále ještě všechny LED, takže zatím maximální spokojenost. Pásek jsem kupoval na eBay z Číny. Metr asi za 5$. smile.gif
Kolik tam ládoval ten tvůj zdroj když to tak topilo, než jsi mu snížil napětí?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcio
příspěvek 8.11.2012 08:18
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 224
Registrován: 7.8.2008
Člen číslo: 118



Na takovém L profilu mám 2 ks power LED ze šuplíku - Jenda P7 a jedna XPG. Mám je zapojené v sérii. Svítíme s tím na kuchyňské lince už asi rok a půl a jak na to, kolik to dává světla, se to skoro nehřeje. Pouštím tam cca 700 mA, pásek má cca 50cm a max teplota je 30°C. Výrobní náklady blízké nule smile.gif


--------------------
Na počátku byla tma... 2.Sam.22,29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petr L.
příspěvek 12.2.2013 20:44
Příspěvek #7


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 38
Registrován: 31.5.2009
Člen číslo: 338



Plánuju náhradu zářivek pod horníma skříňkama kuchyňské linky. Volba padla na LED pasek s čipy 5050 a výkonem kolem 14w/m. Nejsem si jistý kde nakoupit a jestli vzít teplou nebo neutralni bilou (tchýni jsem nedávno montoval pásek s teplou bílou barvou, ale bylo to uz spís do žluta a moc se mi nelíbil, známy má také LED pásek kupovaný před pár lety jako teple bíly ale jeho odstín je mírně studenější než u tchýně a ten odstín by pro mě byl ideální). Na ebay ceny začínají na cca 13USD za 5m pasku s 5050 a výkonem14w/m, ale kvalita je velká neznámá. Napiště kdo má jaký pásek a jek jste s ním spokojeni, díky.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 12.2.2013 21:46
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Jak už jsem tu psal, mám LED pásek z eBay a funguje už přes 2 roky v pohodě. Je to takový ten pásek zalitý v něčem jako silikonu. Jsou tam LED 5050 60ks/m. Zespoda je 3M lepící páska, takže LED pásky mám nalepené rovnou na dřevotřískových skříňkách a uchladí se dostatečně. Jeden pásek úplně stačí.
A jinak: pivo, tchýně, uzený - nejlepší jsou studený. A do kuchyně i LED. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eMpathier
příspěvek 12.2.2013 22:39
Příspěvek #9


empatír
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 696
Registrován: 18.7.2008
Bydliště: Ukray/Kešice
Člen číslo: 109



Do kuchyne studené LED? Do "modernej" kuchyne asi áno, ale do niečoho rustikálneho radšej WW. Ďalej, teplá vyzerá pohodlnejšie, studená "čistejšie" a sterilnejšie. Nedávno som u kamoša skúšal LED pásy a najlepšie dopadli studený a teplý dohromady. :) Hlavné je mať vysoký CRI.


--------------------
root@empathier:/# man life
No manual entry for life


FotonMag Live Chat - neváhæjte a vstúpte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petr L.
příspěvek 13.2.2013 06:36
Příspěvek #10


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 38
Registrován: 31.5.2009
Člen číslo: 338



Tommu - od kterého prodejce jsi to kupoval ?. A do kuchyne studenou bilou určitě néééé wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 13.2.2013 09:12
Příspěvek #11


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Také mám v kuchyňské lince nalepen pásek (dohromady 5 m) už přes 2 roky, nejlevnější z eBaye. Zalitej v silikonu, po té době už zašpiněnej a zamaštěnej a funguje v pohodě. Jediné, co odešlo, byl zdroj koupenej u nás v republice, značkovej sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iggi
příspěvek 13.2.2013 11:08
Příspěvek #12


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 124
Registrován: 26.12.2011
Bydliště: dolny kubin
Člen číslo: 9 333



ja mam tiez zo 5m pasov z ebay... 3 roky a svietia stale rovnako...
mam ich v obyvke .... http://galerie.avmania.e15.cz/showfull.php?photo=27497
za akustickymi panelmi smile.gif
ale mam RGB pasy... a bez silikonu

iggi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 13.2.2013 13:32
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Já koupil bílý ledky 5m za 5,5$. Od včera mám doma vše potřebné. Tak uvidím, kdy se k tomu dostanu. Možná dnes a pak až po víkendu. To ale budu mít po 2 měsících doma opravený a vylepšený PC, tak si tím taky nejsem tak jistej. rolleyes.gif


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petr L.
příspěvek 14.2.2013 13:23
Příspěvek #14


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 38
Registrován: 31.5.2009
Člen číslo: 338



Trošku jsem ještě hledal na netu a dočetl jsem se, že čipy 5050 už jsou zastaralé a nahrazuji je 5630. Pásky s těmito čipy mají dle uváděných parametrů při stejném příkonu skoro 2x vetší svítivost (takže můžu v případe potřeby snížit výkon, když nepotřebuju tolik světla), měly by se ale nalepovat na AL profily (proč, když přikon maji stejný, je to kvůli toho že čipy jsou menší a teplo se soustřeďuje do menší plochy ?). máte už někdo tyto pásky doma a jaké s nimi máte zkušenosti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 14.2.2013 13:57
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Tak jsem myslel, že mám ty 5050 a zjistil jsem, že nemám ani 5630. Mám 3528 a teď vůbec nevím, jak na tom vlastně jsem. blink.gif


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petr L.
příspěvek 14.2.2013 14:10
Příspěvek #16


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 38
Registrován: 31.5.2009
Člen číslo: 338



U těch diod bývá max 4.8w/m takže to moc svitit nebude.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 14.2.2013 16:52
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



QUOTE(Kolbaba71 @ 14.2.2013 13:57) *
3528 a teď vůbec nevím, jak na tom vlastně jsem. blink.gif



špatne biggrin.gif

3528 /5050 je iba velkosť ak sa nemylím ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 14.2.2013 20:05
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



QUOTE(Dežo @ 14.2.2013 16:52) *
špatne biggrin.gif

3528 /5050 je iba velkosť ak sa nemylím ....


3528 mají jeden čip a 5050 mají 3 čipy, takže i 3x vyšší výkon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 15.2.2013 08:10
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Aka je vlastne realna ucinnost LED pasikov ?
U niektorych tenuckych trubicovych ziariviek/neoniek uvadzaju cca 100Lm/W

Tento příspěvek byl editován zoom: 15.2.2013 08:15


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Burda
příspěvek 15.2.2013 21:48
Příspěvek #20


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 112
Registrován: 21.1.2010
Člen číslo: 545



Jo může to být jak chlazením, tak i nekvalitníma LEDkama. Mám tu pásků několik a pokud nejsou perfektně chazené - do 40C klidně si zdechnou (podstatně se jim sníží životnost). Stalo se mi to jen u tří čipů na začátku pásku.
Pro sichr je lepím tavným lepidlem a je klid. A všechno svítí jako drak.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stránky V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 21:52