IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

5 Stránky V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ideální světlo na kolo, Jde hlavně o správný kužel
pepko
příspěvek 21.2.2011 00:40
Příspěvek #21


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



QUOTE(zichis @ 20.2.2011 14:47) *
Pepko předvedl už dávno:
http://cyklo.szm.com/bastl/
Toť považuju za ideální "kužel" na silnice. Proč už vlastně Pepko tuhle multikolminátorovou koncepci dál nerozvíjí? Je to snad moc velký, těžký a drahý? Nebo v kolminátorech zjistil velký ztráty lumenů?

zichis to nakreslil spravne, presne tak to ma byt ... som zvedavy co vymysli ...
prvy bastl bol fajn, jednu sezonu som si na nom fical ... ale potom prisli P7cky a bastl siel do kosa ... 10xMCE je mensie ako bastl a svieti ovela viac ... akurat stretavacky su slabe do dialky ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 21.2.2011 05:39
Příspěvek #22


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



QUOTE(zichis @ 20.2.2011 22:03) *
nj, jenže to máš vpodstatě to samý jako když si svítíš obyčejnou ruční svítilnou - někde v dálce honíš jasnej hotspot, před sebou máš máš nasvícený asitak 2m, dál holý emitor nedosvítí, a mezitím nic. Na sledování přibližujících se překážek je potřeba mít nasvícení cesty pěkně plynulý. Docela mi vadí přepálený popředí. Když se podívám na zem těsně před sebe tam kde je to mám nejjasnější a pak se pohledem vrátím do větší vzdálenosti kde je to temější, chvíli trvá než se s tou změnou intenzit oči vypořádají. Moje představa ideálsvětýlka má plochou charakteristiku s logaritmickým nárůstem jasu.


Jo, ja vim. Ale porovnavam klasicky reflektor ktery vozi 99% lidi a tohle reseni. Namitka byla ze ma svetlo maly dosvit a ze si dioda stini, obe nectnosti jsem se pokusil vhodnym navrhem odstranity coz se mi myslim podarilo... teoreticky wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ivo
příspěvek 21.2.2011 12:22
Příspěvek #23


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 120
Registrován: 17.3.2008
Bydliště: Žilina
Člen číslo: 31



Svetla od Busch&Muller maju nieco podobne uz davnejsie, ale tipujem nejaku staru 1W ledku.
toto je z ich katalogu
Přiložený obrázek



--------------------
MTE 5-mode (Rebel 100/1xAA); Ultrafire WF-606A (Cree P4/2xAA); Romisen RC-G2 (Cree Q5/20-mode/1xAA); 2*TrustFire TR-801 (Cree Q5/1x18650); Aurora 2-Mode (SSC P7/sekonix/1x18650); Ultrafire C2 (SSC P7/sekonix/1x18650); Ultrafire C2 (SSC P7/sekonix oval/1x18650); DIY 2xQ5; TANK007 TK-702
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 21.2.2011 21:38
Příspěvek #24


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



QUOTE(Ivo @ 21.2.2011 12:22) *
Svetla od Busch&Muller maju nieco podobne uz davnejsie, ale tipujem nejaku staru 1W ledku.
toto je z ich katalogu


Je to ono, ty beemshoty pěkně ukazují to ohraničení. Ale to světlo je pěkně drahé na to, že je tam jen 1W ledka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 22.2.2011 00:28
Příspěvek #25


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(zichis @ 19.2.2011 17:31) *
Navíc na to nemám (či snad ani neexistuje) vhodný typ ledky. Potřebujem něco podlouhlýho, podobně jak je podlouhlé vlákno v autožárovce, takovou nudličku. Tím že část vlákna je před ohniskem se rovnoměrně nasvítí popředí. Když se dá normální bodová ledka do ohniska, tak svítíte před sebe jen malou jasnou tečkou, když se dá před ohnisko tak to udělá jen jeden polokroužek. Proto je potřeba nudlička.


Takové LED existují a používají se právě v těch autoreflektorech Audi. Jedná se například o Luxeon Altilon a Ostar Headlamp.

QUOTE(zichis @ 20.2.2011 14:47) *
Toť považuju za ideální "kužel" na silnice. Proč už vlastně Pepko tuhle multikolminátorovou koncepci dál nerozvíjí? Je to snad moc velký, těžký a drahý? Nebo v kolminátorech zjistil velký ztráty lumenů?


Co se týče světelných ztrát, tak na kolimátoru jsou +- stejné jako u reflektoru. Řešení pomocí několika kolimátorů mi také přijde nejjednodušší. Dobrý základ je třeba jedna XP-G s optikou do dálky a jedna XP-G s medium optikou, nebo oválnou optikou (a dle potřeb počet LED zvyšovat či použít výkonnější). Za docela důležité však považuju správné nasměrování. Dálkové světlo by mělo být namířené do dálky a světlo na blízko by mělo být namířeno blíže před kolo. Bohužel u spousty bastlů na netu se sice kombinují úzké a široké optiky, ale obvykle svítí stejným směrem, takže ty široké optiky obvykle svítí zbytečně nahoru.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zichis
příspěvek 28.8.2011 20:35
Příspěvek #26


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 39
Registrován: 11.9.2010
Člen číslo: 707



Nekoupil si někdo v Lídlu tu svítilnu? Jsem si ji chtěl aspoň prohlídnout, no nedostal jsem se tam včas. Je jasný že to lumenové dělo nebude, jen by mě zajímalo jakou háže stopu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 28.8.2011 22:59
Příspěvek #27


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



Kupovat si světlo na kolo z Lidlu je hovadina, kor když ten člověk chodí na FMF..


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrej25
příspěvek 29.8.2011 07:25
Příspěvek #28


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 192
Registrován: 6.10.2010
Bydliště: banska bystrica
Člen číslo: 737



mal som ho v rukach, ledka bole umiestnena hore (svieti kolmo dolu), reflektor bol zaujimavo tvarovany....mozno by sa to dalo upravit na "svetlejsi obraz", akurat tie plasty nebudili u mna doveru - takze som ju ani nevzal (a to v lidli kupuvam hovadiny od vymyslu sveta biggrin.gif )

Tento příspěvek byl editován andrej25: 29.8.2011 07:28
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 1.12.2011 14:18
Příspěvek #29


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Zdá se, že to jde i s XML.


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 2.12.2011 09:01
Příspěvek #30


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



Verzia s XML vyzerá ako od Devila ... wink.gif

Tento příspěvek byl editován m@roš: 2.12.2011 09:01


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 2.12.2011 10:33
Příspěvek #31


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



QUOTE(m@roš @ 2.12.2011 09:01) *
Verzia s XML vyzerá ako od Devila ... wink.gif


Přesně to mě taky hned napadlo. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 1.2.2012 21:29
Příspěvek #32


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Tohle by se už dalo i patentovat biggrin2.gif (0,5m od zdi)

Přiložený obrázek


Sice jsem to zatím neměl na kole, ale předběžné testy ukazují, že to je docela použitelné. Dá se to nastavit i docela vysoko a svítit do dálky aniž by to moc oslňovalo. Jo a mám problém to vyfotit, protože to svítí téměř kolmo dolů, tedy pod kolo .. Asi to nastavim tak, aby hlavní kužel byl spíš rozplázlý do šířky než do kulata wink.gif


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eMpathier
příspěvek 1.2.2012 21:41
Příspěvek #33


empatír
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 696
Registrován: 18.7.2008
Bydliště: Ukray/Kešice
Člen číslo: 109



Chce to viac foto... alebo čakáš na ACTA? :]


--------------------
root@empathier:/# man life
No manual entry for life


FotonMag Live Chat - neváhæjte a vstúpte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 1.2.2012 22:52
Příspěvek #34


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Ještě nějakou průvodní řeč .. Dlouho jsem jezdil s klasikou - buď reflektor nebo čočka. Oboje svítilo ne zrovna ideálně. Jednou jsem tady viděl SideShootera a přemýšlel jsem jestli by to nešlo udělat výkonnější. Skončil jen na úvaze..

Ale jak jsem viděl tohle a potom i reálné světlo, tak jsem začal přemýšlet a činit. Chtěl jsem to udělat z nějakých dostupných reflektorů. Proto jsem na KD objednal tenhle a tento reflektor. Jak dorazily, tak jsem začal řezat...

SMO reflektor dělal docela nechutné kruhy, tak jsem ho hned odložil. (pokud by ho někdo chtěl rolleyes.gif )

Zato OP vypadal funkčně, tak jsem si z ním začal víc hrát. Problém byl, že jak jsem udělal SideShootera, tak to bylo k ničemu, protože to vždycky trochu oslňovalo. Občas tam nějaký částečně funkční kužel byl, ale většinou to byl jenom relativně úzký pruh - něco jako oválná optika. A to se mi nelíbilo.

Tak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně stačí jen vhodně ořezat vrchní část nebo lépe ji odrazit dolů. Tak jsem si hrál se stínítky, alobalem .. Výsledky nic moc. Stále to nebylo ono. Potom mě napadlo, že netřeba nic složitého dělat stačí jen říznout reflektor a říznutou částí světlo mířící nahoru odrazit dolů.

První verze vypadala asi takhle.
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Kužel vypadal o dost lépe. Podobně jak výše uvedený, ale nerovné vyřezání způsobovalo zuby v rohní části beamshotu. Zkoušel jsem to venku s XM-L a dalo se to nastavit docela daleko, přičemž to téměř nebude oslňovat. Rozložení světla bylo takové, že to osvítí celou plochu před kolem docela rovnoměrně. Svítí to téměř až dolů, protože tam světlu nebrání reflektor a světlo, které svítí do horní polokoule to odrazí dolů. Má to trochu mouchu, protože to dělá takový jasnější pruh jakoby dole před kolem, ale to snad vadit nebude.

Hlavní kužel se dá posunutím LEDky mimo střed reflektoru udělat spíš do šířky. Nevypadá to špatně, ale bude problém to nějak zakrýt .. (tyhle beamshoty jsou s SST90)

Přiložený obrázek


Jednoduché, efektní. Jen správně uřezat to je problém ..

Jo a prvně jsem to řezal pilkou na železo, teď Dremelem, příště zase pilka biggrin2.gif

Tento příspěvek byl editován Vědátor: 1.2.2012 22:55


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 2.2.2012 19:08
Příspěvek #35


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



To vypadá velmi dobře! smile.gif Teď jen počkat až to číňan okopíruje, aby se to dalo za pár dolarů koupit ....nejlépe s očkama na šroubky smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 2.2.2012 22:20
Příspěvek #36


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Tak stačí koupit ten OP reflektor, říznout ho a hodit to na sklo s dírama a jedem. Jen to sklo bude třeba nějak vychytat, protože při špatně zvoleném úhlu se dost světla odrazí zpátky. Třeba zvolit kompromis. Zkusím to nalepit na sklo.

(sklo mám "antireflexní" ze sklenářství na rámování fotek a obrazů - je takové matnější, lehce OP)


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vart
příspěvek 18.3.2012 12:48
Příspěvek #37


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 88
Registrován: 10.8.2011
Člen číslo: 7 340



Vědátor ->
Ahoj, zatím jen nástřel, nejdřív jsem tam chtěl dát Ledil optiku a beam jen zakrýt zakresleným stínítkem, které by bylo zavnitř leštěné, ale napadlo mě, že by tam šel nějak zakomponovat tvůj patent s rozřízlými reflektory.. Nechal jsem tam teda hlavní reflektor celý, to by asi znamenalo, žo dolní půlka reflektoru bude rozšiřovat výsledný beam nahoru, ale je to konstrukčně jednodužší (chci to mít vodotěsné). Stínítko bych vyložil částí reflektoru, takže by spodní část beamu měla být asi plynulejší než s použitím pouze stínítka, žejo? Ty jsi ledku umístil taky do vrcholu té "větší půlky"? nebo nějak na plocho s osou ledky kolmo na osy řízlých reflektorů?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 18.3.2012 13:35
Příspěvek #38


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Domnívám se, že bude třeba i spodní reflektor říznout, protože to nezastíníš a spodní část ti bude svítit nahoru přes stínítko. LED jsem umístil co nejvíc nahoru, aby to mělo takový podlouhlejší kužel. A jak řízneš i ten spodní, tak ti to bude svítit téměř kolmo dolů a až k hlavnímu kuželu tam bude nějaké světlo.

Dostal jsem několik nápadů a i možnou realizaci krytu, klidně vodotěsného, ale to časem než nabydu finance a potřebný materiál wink.gif


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mike
příspěvek 18.3.2012 22:07
Příspěvek #39


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 174
Registrován: 15.11.2008
Bydliště: Mladějov
Člen číslo: 189



Vědátor: Vypadá to velmi dobře... wink.gif

Jen takové info o mé bakalářce:
Zabývám se freeform čočkami, tedy takovýmí čočkami, které jsou ablolutně nesymetrické a mají libovolný světelný výstup=svítí třeba do čtverce! Jejich návrh je značně komplikovaný. Bohužel žádná volná literatura prakticky neexistuje, všechny texty se nacházejí v placených databázích. Zde dávám příklad čočky, která svítí do čtverce. Natvrovat čočku tak, aby měla světelné rozložení jako auto lze také! Takže příští 1-2 roky (diplomka) plánuji čočku s takovýmto rozložením.
Takže pokud mě nějaká firma nepředběhne, tak budou mít moje Zory takovouhle multičočku/kolimátor (asi 6xXM-L) s funkcí 2xXM-L jako tlumené s ořízlým kuželem a přesměrováním paprskům dolů, zbytek XM-L se postará o dosvětlení zbylého prostoru dále před kolem. Světlo nebude svítit zybtečně na koruny stromů a tudíž na stejné osvětlení před kolem stačí polovina výkonu! Rovněž mám možnost nechat čočku vyrobit na extrémně přesném CNC (přesnost neuvěřitelný 1nm!!! =0,000001milimetru), kterých se ve světě příliš mnoho nevyskytuje.
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

PŘÍKLAD Freeform čočka a její výstupní homogení obdélníkové osvětlení. Výhodou čoček je jejich 92% propustnost světla oproti klasickým reflektorům(70-90%) s krycím sklem bez AR(8%)=>propustnost 62-82%

INFOBOX: Na rozhaní vzduchu a materiálu s indexem lomu 1,5 (většina skel a plastů PMMA (kolimátoy)) se ztratí při kolmém dopadu 4% záření. Ovšem krycí sklo má samozřejmě tyto rozhraní dvě, tedy celkem 8%. Na každém krycím skle bez AR(antireflex) jsou tedy ztráty 8%. Co se týče ztrát na reflektoru, tak to je různé. Většina reflektorů se pohybuje okolo 70-90%, hodně záleží na typu, ale malé reflektory z DX/KD rozhodně 90% nemají, spíše těch 70% a k tomu se musejí přičíst ztráty 8% na krycím skle... Ztráty na autoreflektorech jsem popisoval zde http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtop...t=0&start=0


--------------------
Profesionální měření světelného toku v integrační kouli spektrometrem v TUL Liberec a měření světelných map v laboratoři s certifikací TÜV Berlin: http://...
Lehoučká čelovka na běh...................:SOLC Spider T-24 5000 lumen 59 gramů ANSIhttp://solclighting.com....
Ultra výkoná a lehká čelovka..............: SOLC Scorpion T-23 8400 lumen 79gramů ANSI http://solclighting.com....
Kompaktní cyklosvítilna.....................: SOLC Spider T-58 6250 lumen ANSI 169gramů i s baterií! http://solclighting.com....
Ultimátní čelovka s extra chlazením....: SOLC Scorpion T-44 až 12000 lumen 120gramů ANSI http://solclighting.com....
Výkonná svítilna na kolo....................: SOLC Scorpion T-73 až 12000 lumen 168gramů ANSI http://solclighting.com....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 20.3.2012 02:22
Příspěvek #40


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



Super super super!
Takže freeform čočky tomu říkáš...rozhodně to jsou zajímavý tvary z aplikace matematiky a fyziky, takový tvarovače světelného toku...

Dostat se k takovýmto věcem (literatura, know-how, modelovací software a nedej bože takhle přesný CNC!), to chce docela dlouhou a odhodlanou cestu, rozhodně Ti v tomto fandím a přeju úspěchy při realizaci nápadů! //V tom já teda s mým cyklosvětlem zásadně pokulhávám...
Přesně o takových čočkách (optikách), co by se daly ušít na míru použití na kolo jsem přemýšlel, když jsem si prohlížel katalog Ledilu a ty jejich Flare, Straty atd...(a dokážu si představit že celej takovej proces bude dost složitá cesta i se vším vybavením).

Heh, a já už jsem se skoro bál, že se chceš do výborné Zory spokojit s "obyčejnýma" optikama co svítí kruhovým kuželem wink.gif

Jinak pár postřehů - to přesný CNC myslíš přímo na vyfrézování té optiky, nebo formy na vstřikování? Ty optiky (teda hlavně plasty) se přece jinak (když nejde o prototypy) dělají z ultra-vyleštěných forem (který musí stát pěkný prachy) ne? Nejsem v těchto oborech vůbec vzdělán, jen mě to jako laika fascinuje...
Co se týče krycího skla, tak třeba na klasické paraboloidní TIR optiky se obvykle nějaký sklíčko proti vodě a nečistotám dává. U té čtvercové optiky by to bylo asi trochu těžší zakrývat...

Každopádně držím palce a těším se na budoucí objevy a vychytávky!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stránky V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 členů čte toto téma (4 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 18:25