IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> TRON, Aktivní boční osvětlení
Miloš
příspěvek 20.1.2013 19:20
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Po nedávné nehodě, kdy mne srazil řidič, který mi nedal přednost zprava, jsem trochu googlil, abych se inspiroval, jak být viděn zboku. A našel jsem toto . Kopie je tady. Ovšem vynález je to japonský, o čemž se pojednává zde. Takže jsem použil toto:

-fotoluminiscenční pásku, kterou jsem nastříhal na 10mm šířku - 4 ks po 1m
- LED dioda 5mm UV- 8ks
- ostatní je co dílna dala, kablíky, krabičky od TK plátků, použité jako držáky LED

Fotoluminiscenční pásku jsem zakoupil 20mm širokou, jinou jsem nenašel. Lunasee používá 4mm, já jsem dal 10mm biggrin2.gif . Je to zvláštní materiál, musí se s ní pracovat naprosto precizně, Jednou mi maličko ujel konec, tak jsem myslel, že kousek odlepím a nalepím znovu. Tak to ani omylem, páska drží neskutečně, nahříval jsem to fénem a pomalu těch asi 5cm škrábal nožem. Nalepená páska drží i vypadá jak komaxit a ráfek vypadá fakt dobře i bez nasvícení. Umím si představit ráfek s kotoučovkami, nastříkaný takovouto barvou. Páska by nebyla špatná i odsud, mají gitd ve 2 odstínech, ta do modra je přímo určená pro UV, ovšem ceny jsou trochu jinde...
Každá strana ráfku je nasvícena dvěmi diodami, připevněnými na šroubu, ktarý drží V-brzdu. Ještě na tom zapracuji, zatím je to taková rychlovka, chci udělat co nejmenší držáky ledek a posunout je dál od ráfku, teď jsou cca 5mm a jelikož svítí hodně bodově, nepokryjí pásku v plné šířce. Zdálky to vidět není, ale zblízka je vidět intenzívně nasvícená stopa a méně intenzívní mezera a okraje. Všechny diody jsou zapojeny paralelně a napájeny 3x aaa nimh (byly po ruce).
Včera jsem nalepil pásku, dnes udělal zbytek a beamshoty (první dvě fotky jsou na 16sec., další na 4sec.), pokud z toho mrazu v dílně a v garáži neochořím, tak ještě nějaké foto přidám, ale myslím, že je to jednoduché a možností, jak upevnit diody, je spousta.

Tento příspěvek byl editován Miloš: 16.12.2014 16:29
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrej25
příspěvek 20.1.2013 19:45
Příspěvek #2


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 192
Registrován: 6.10.2010
Bydliště: banska bystrica
Člen číslo: 737



pekne, su aj plaste s reflexnou vrstvou http://www.conti-tyres.co.uk/conticycle/ti...20contact.shtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 20.1.2013 19:53
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Mám ráfky s reflexním proužkem, ale to je pasívní, viditelné až při přímém nasvícení. Na předchozím kole jsem reflexní pláště měl sad.gif . Nevýhoda reflexních plášťů i reflexních nálepek je dobře znázorněna tady.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MaofKO
příspěvek 21.1.2013 09:52
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 810
Registrován: 30.12.2010
Bydliště: BpB, SK
Člen číslo: 830



Prečo si použil UV ledky? Sú vhodnejšie?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iggi
příspěvek 21.1.2013 11:02
Příspěvek #5


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 124
Registrován: 26.12.2011
Bydliště: dolny kubin
Člen číslo: 9 333



myslim ze tie uv nabijaju tie fluorescencne pasiky lepsie ako klasicka... asi maju viac vyziarenej energie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 21.1.2013 13:32
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Přesně tak. Tyhle GITD materiály jsou nejvíce citlivé na UV světlo, protože to má největší energii. Na vyšší vlnové délky prakticky nereaguje...
Koukni třeba na youtube na nějaký fialový lasery. Dají se s nima rozsvítit i materiály, který normálně nesvětélkují (různé plasty nebo třeba i mýdlo biggrin.gif)

Tento příspěvek byl editován Benik3: 21.1.2013 13:33
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 21.1.2013 19:43
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Je to jak píše Benik, já jsem viděl na těch videích, že jim to svítí tak zvláštně modrofialově, tak jsem pásku zkusil nasvítit xp-e royal blue. To funguje taky skvěle, už jsem se chystal objednávat, ale pak jsem na lunasee.com vyčetl, že používají 1W UV diodu. Ve videu Nori Lights ( mimochodem, jejich stránky už neexistují, holt nekalá soutěž smile.gif ) jsem viděl, že použili 5mm led, vygooglil jsem, že UV je na to nejlepší, tak jsem koupil ty 5000 mcd, jsou nejlevnější a ono to funguje. Spotřeba bude minimální a cena taky. 10000 mcd UV led jsem našel za 48 Kč/ks, na DX mají 3W za 3,70 dol. Ale ten velký výkon bude zbytečný. Asi by byly lepší nějaké krátkovlnější, nevím, jestli ty, co jsem použil, jsou pravé UV, nebo někde na rozmezí někde kolem 400 nm (395-405). Ale čím kratší vlnová délka, tím delší cena biggrin2.gif . Až to budu předělávat do finální podoby, dám diody spíš po třech do trojúhelníku, aby lépe pokryly šířku pásky. Jo, a tu pásku nabízejí sice v šíři od 2cm, ale na dotaz mi odpověděli, že není problém nařezat šířku od 0,5 cm.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 21.1.2013 19:50
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



To už bys skoro mohl udělat GB, pokud by byl nějaký dobrý rozměr a zájem.


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 21.1.2013 19:56
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jak jsi to nalepil na ten rám? To muselo jít dost blbě ohnout tu rovnou pásku ne?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 21.1.2013 20:04
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



QUOTE(Vědátor @ 21.1.2013 19:50) *
To už bys skoro mohl udělat GB, pokud by byl nějaký dobrý rozměr a zájem.


Nejsem proti, ale nevyplatí se to, objednal jsem to na http://www.stromprop.cz právě proto, že to pošlou jako doporučený dopis, poštovné tuším 23 Kč? Už ani nevím... Ale už vím, proč to po přitlačení drží jak šlak... A jestli umím počítat, tak tady vyjde 1m šíře 1cm na 12,42 plus DPH. Ovšem, jak to nařezat.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 21.1.2013 20:15
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



QUOTE(Benik3 @ 21.1.2013 19:56) *
Jak jsi to nalepil na ten rám? To muselo jít dost blbě ohnout tu rovnou pásku ne?


Na ráfek wink.gif . Ne, šlo to vpohodě, teda relativně. Musí se pomalu, fakt nespěchat. Nejdřív jsem lepil u vnějšího okraje, trochu se to zvlní, ale ne moc, na dvojitých ráfcích je ta plocha kam to dávám vlastně kužel, takže sice menší průměr, ale tím,že to je pod úhlem se to trochu natáhne. Podkladovou pásku samozřejmě odlepovat průběžně, nikdy dopředu, to lepidlo je fakt mazec. A při přitlačování těch vlnek jsem použil fén, ale šlo to i bez něj. Fén má výhodu i v tom, že každé místečko, které není přitlačené k ráfku a tím pádem se z něho nestíhá odvádět teplo, se zeleně rozzáří a je jasně vidět.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 22.1.2013 00:21
Příspěvek #12


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



Noooo, to se mi hodně líbí.. smile.gif Když to osvětluje UV dioda, tak by nebyl problém užít i jiný barvy (který vydrží méně svítit než klasická zelená).. Taková oranžová nemusela by být špatná.

Celkově by asi ani nebylo marný, takovou to věc mít na motorce..


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 22.1.2013 16:53
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



QUOTE(HentaiRush @ 22.1.2013 00:21) *
Noooo, to se mi hodně líbí.. smile.gif Když to osvětluje UV dioda, tak by nebyl problém užít i jiný barvy (který vydrží méně svítit než klasická zelená).. Taková oranžová nemusela by být špatná.

Celkově by asi ani nebylo marný, takovou to věc mít na motorce..


Lunasee to dělalo nejdřív na motorky, ale používají pásek 4mm... Je to i jednodušší s napájením, mohou se dát výkonové ledky, včera jsem zkusil nasvítit pásek na zkoušku xp-e royal blue na 1000 mA a to je jiný šálek čaje cool.gif . Pásek se nasvítí okamžitě a v šířce 6cm (víc jsem neposkládal) rovnoměrně. Ale to znamená další lionky na kole (teď vozím 3 na 2x XM-L). Jinou barvu pásky jsem nenašel, hledal jsem vodově modrou, ale marně, jen na Rimskin. Dalo by se to i natřít, na stříkání je té barvy škoda, tuhle, ještě jsem ji nepoužil, ale teď koukám, že rozšířili sortiment .


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 24.2.2013 19:06
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Tak jsem to vytunil. Použil jsem UV led 10mm, napájím to z jedné 18650ky přes odpor 1,2 ohm. Ráfky se nasvítí krásně rovnoměrně už během první otáčky. Ale už mám další nápady na vylepšení... Asi to vyrobím znova biggrin2.gif biggrin2.gif . Dokonce jsem našel i pásku, také na ebayi,kterou používá Lunasee, zkusil jsem ji a bída, málo svítí a špatně drží, takže zůstanu u osvědčené.

Tento příspěvek byl editován Miloš: 23.5.2014 22:34
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
 


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 24.2.2013 19:25
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Vypadá to super. Jen si říkám, zda to bude fungovat i po projetí bahnem, jehož je na jaře vždy dostatek. A taky zda se pásek nezanese špínou natolik, že nepůjde pořádně vyčistit.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 24.2.2013 19:43
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



QUOTE(Kolbaba71 @ 24.2.2013 19:25) *
Vypadá to super. Jen si říkám, zda to bude fungovat i po projetí bahnem, jehož je na jaře vždy dostatek. A taky zda se pásek nezanese špínou natolik, že nepůjde pořádně vyčistit.


Chci ty držáky ještě zkrátit, respektive ledky zarazit hlouběji do trubičky, aby vyčníval jen vrchlík a bylo mezi led a ráfkem více místa, výkon to má dostatečný. Ta páska je takový zvláštní materiál, není to jako izolepa nebo tak něco. Vypadá odolnější, myslím, že pokud se bude čistit zamokra, tak by něco vydržet mohla. Mě to bahno zas tak netrápí, mám to na silnici.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Foton
příspěvek 15.12.2013 16:01
Příspěvek #17


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 1
Registrován: 13.12.2013
Člen číslo: 15 317



Pěkná práce.
Mohu se Vás, Miloši, prosím zeptat na ty použité diody, co je to za typ a kde a za kolik by se daly koupit? Ten odkaz bohužel nefunguje...
No, a nejsou na tuhle aplikaci ty diody až zbytečně moc výkonné?
Honza


QUOTE(Miloš @ 24.2.2013 19:06) *
Tak jsem to vytunil. Použil jsem UV led 10mm, napájím to z jedné 18650ky přes odpor 1,2 ohm. Ráfky se nasvítí krásně rovnoměrně už během první otáčky. Ale už mám další nápady na vylepšení... Asi to vyrobím znova biggrin2.gif biggrin2.gif . Dokonce jsem našel i pásku, kterou používá Lunasee, ovšem zůstanu u osvědčené.


Tento příspěvek byl editován Foton: 15.12.2013 16:03
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 15.12.2013 17:09
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



10mm UV LED 100mA (klasický plastový pouzdro)

I v GM se dají sehnat 5mm ale s menším výkonem...

Tento příspěvek byl editován Benik3: 15.12.2013 17:11
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 15.12.2013 17:25
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Díky. Nejdříve jsem použil 5mm UV ledky, ale ty osvětlí jen úzký proužek. Jelikož jsem dal 10mm pásku, na druhé kolo 20mm, tak jsem použil 10mm UV led z ebaye, pětičipovou, 100 mA. Něco takového , je jich tam v nabídce několik typů. Lunasee používá snad 1W diody, ale to už je opravdu zbytečné. Ještě chci zkusit, jak se rozšíří světelný kužel, když do vrchlíku diody udělám mělký závrt. Ale na 10mm pásku to není třeba, ta se dostatečně intenzívně nasvítí celá. Na 4-5 mm pásku by stačila i 5mm ledka. GITD pásky se dají koupit taky na ebayi.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 15.12.2013 18:52
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Nebylo by lepší čočku jenom zabrousit smirkovým papírem místo vrtání?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 11:16