IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ako vyrobiť laser z DVD mechaniky, Môj návod
Mato92
příspěvek 5.8.2010 16:41
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Zdravím, som na fóre nový a zaregistroval som sa tu preto, že chcem pomôcť tým, ktorí by si chceli vyrobiť laser z DVD napaľovačky.
Takže začnem tým, že vysvetlím ako získať laserovú diódu. Najprv treba vybrať čítaciu hlavu z mechaniky. Použiteľný červený laser sa nachádza iba v mechanikách DVD-RW. V čítacej hlave sa nachádzajú dve diódy: červená a infračervená.
Laserová dióda môže vyzerať rôzne, najčastejšie sú použité Closed Can a Open Can, s priemerom 6mm. Closed Can vyzerá takto:


A Open Can takto:


Vzadu na laserovej dióde sú 3 kontakty - Anóda, Fototranzistor a zem (na anódu sa pripája +, na zem (katódu) -, na fotortanzistor nepripájajte nič)


Laserové diódy sú v čítacej hlave pripevnené rôzne, takže na to, ako ju odtiaľ vybrať musí prísť každý sám.
Býva prilepená v chladiči podobnom tomuto:


Zvyčajne stačí zobrať to do dvoch tenkých klieští a vykrútiť tak, aby sa chladič zlomil. Dióde sa nič nestane, ale treba dať pozor na nožičky.
Keď už máme diódu vybranú, jej svetlo by bolo stále rozostrené, takže potrebujeme niečo čo ju zaostrí (a zároveň odvedie teplo). Ja som použil housing 5mW laserového modulu, z ktorého som vybral pôvodnú, slabú laserovú diódu. Tento modul si každý, kto má paypal môže kúpiť tu:
--->DEALEXTREME.COM<--- - Stojí 4 doláre a pôvodnú diódu môžete vybrať ako chcete, ajtak ju už nevyužijete - kľudne aj vytlačiť krížovým šróbovákom z prednej strany.
Novú, výkonnú diódu zasunieme do modulu v polohe, v akej bola slabá dióda. Vtlačíme ju dnu tak, aby sme nepoškodili nožičky diódy - najlepšie opačným koncom laserového modulu, ktorý sme odskrutkovali - je v ňom diera ktorou sa nožičky prepchajú, ale je dosť úzka na to aby ňou neprešla dióda. Celé sa to stlačí zverákom. Tu je obrázok na vysvetlenie:


Keď už máme toto hotové, stačí pripojiť DDL obvod na správne kontakty a laser bude fungovať. Zvyšok (schémy a zapojenie) už ukážem v tomto videu:
--->Moje video na YouTube<---

Tak, to by malo zodpovedať všetky otázky ohľadom DVD laserov. Ak nie, kľudne sa pýtajte smile.gif

Tento příspěvek byl editován Mato92: 5.8.2010 16:45
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 5.8.2010 16:56
Příspěvek #2


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



pekny a poucny popis ... ale nenasiel som jednu informaciu ... aky vykon ma laser v napalovacke ?


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 5.8.2010 17:20
Příspěvek #3


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Je to v tom videu, 0:53 wink.gif Ale inak výkon závisí hlavne od toho, ako tú diódu chladíš - to znamená že môžeš dať najviac taký výkon, pri ktorom sa neprehreje a výkon určíš vstupným prúdom. Na pomer prúdu a výkonu ale nieje žiadny presný graf, pretože tých laserových diód je veľa typov a každá je iná.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 9.8.2010 09:25
Příspěvek #4


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Ahoj! Vítej na fóru smile.gif
Tuším, že výkon této červené diody bude kolem 200mW. Já osobně jsem toto cca 2x zkoušel, ale bohužel se mi nidky nepovedlo diodu úspěšně zapnout. Asi jsem ji vždy zničil sad.gif nevím, zda za to mohlo přepólovaní nebo něco jiného. Celkem mě to mrzí, protože červený laser mě celkem láká.

OT:// Všude se to píše chlapi, ale já to zopakuji - pozor na oči. Vím o čem mluvím, poněvadž teď na pravé oko v kontrastu s bílým pozadím vidím tmavší skvrnu. Osobně manipuluji s lasery velice opravdu velice opatrně, ovšem bohužel né všichni mají natolik vysoké IQ aby si třeba nepůjčili cizí věc a nezpůsobili tím někomu jinému zranění... Škoda mluvit (můj připad)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 10.8.2010 00:17
Příspěvek #5


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Ahoj LukiX, tak dióda je veľmi citlivá, prepólovanie ju zničí prakticky v okamihu, a ak ju pripojíš na batériu bez stabilizátora tak ti vydrží možno 10 sekúnd. Taktiež ju môže poškodiť prehriatie spájkovačkou. Ale ak budeš mať nabudúce možnosť si takúto laserovú diódu vybrať, neboj sa a pripoj ju na obvod, ktorého schému mám v tom video-návode, funguje to na 100%.
Ak sa mám priznať, ja som pred prvým úspešne funkčným laserom zničil 4 DVD-RW mechaniky wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 18.8.2010 17:19
Příspěvek #6


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Tak kolega mi dnes v práci udělal radost tím, že mi donesl již nefunkční DVD-RW. Zatím leží v šuplíku a já si na ní brousím zuby tongue.gif mezitím jsem si z DX objednal toto:
sku.5914
sku.15969

Modul bych chtěl zakomponovat do tohto těla a napájet to 18650kou. O průběhu se pochlubím smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 18.8.2010 17:36
Příspěvek #7


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Veľmi dobrý výber, aj ja rozmýšľam že použijem ten "flashlight casing", ale neviem, ako to do toho napasujem. Potom daj vedieť ako si to spravil smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 7.9.2010 21:37
Příspěvek #8


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Ahoj všem.
Rozhodl jsem se Vás informovat o mém průběhu. Laser z DVD jsem dneska právě vsadil do modulu z DX...
Nejprve jsem začal kuchat DVD-RW mecahniku LG. Tady nastala poměrně komická situace. V mechanice jsem našel 2 laser diody (jak jinak smile.gif ). Po letmém prozkoumání jsem usoudil, že ta s větším chladičem bude asi DVD laser dioda, tedy ta ve viditelném (červeném) spektru. Poté, co jsem tu diodu vytáhl z mechaniky jsem ji pořád ne a ne rozsvítít. Pustil jsem do ni 80mA a zdálo se mi, že z ní vychází slabé červené světlo. Nicméně po chvíli z diody nevycházelo nic. Začal jsem tedy naštvaně balit nářadí s pocitem, že jsem nějakým zádným způsobem zničil další laser diodu.
Spíše jen tak ledabyle jsem zkusil připojit napětí na onu druhou diodu a hle! smile.gif z diody se linulo silně červené světlo. Řekl jsem si: "Voila!" vsadit pak diodu do modulu byla již otázka pár minut.
Laser má solidní výkon, a doporučený modul z DX sku.5914 se jeví jako velice solidní - jde krásně ostřit. Sirku zapálím tak za 5 sec cca. Napadá mě teď několik otázek:

-Je možné, že laser z CD je taky ve viditelném spektru? resp je opravdu možné že z něj vycházelo červené světlo, nebo jsem mněl jen nějaké zdání? smile.gif
-Potřebuji poradit co se týče driveru. Mato92 sice ve svém videu na youtube ukazuje i schéma (sám doma používám pdodobné zapojení na testovací účely) ovšem já potřebuji obovd, kde bude vstupní napětí cca 3,6V (1x 18650). Potřeboval bych driver s konstantním proudem, který nastavím. Víte někdo o něčem takovém? Já jsem našel např toto (to by bylo ideální) Micro Flex Drive, ovšem tato sranda stojí 23$... sad.gif
- Dále by mě zajímalo, podle čeho se určuje výkon Laser diod. Protože pokud jsem do diody pouštěl 200mA napětí bylo skoro 3,00V. Tzn že příkon diody byl 600mW. Tedy 3x tolik než se uvádí, že má dioda mít... Domnívám se že výkon laser diod se bude určovat podle nějakého standartu resp nebude se rovnat příkonu laser diody. protože např zde píšou:
-určeno pro zelené lasery 100-200mW
-konstatní proud 650mA
a nechce se mi veřit, že by ta dioda svítila při 0,3V...

Díky předem za odpovědi. LukiX

Tento příspěvek byl editován LukiX: 9.9.2010 07:55
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 7.9.2010 23:52
Příspěvek #9


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Tak ještě dodám, že jsem si na ebay koupil tento regulovatelny driver za 8$: Dám vědět, jakmile zásilka dorazí.

Tento příspěvek byl editován LukiX: 7.9.2010 23:52


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 9.9.2010 08:36
Příspěvek #10


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Chlapi, mám ještě dotaz. V DVD-RW mechanice jsou jak známo 2 lasery. Předpokládám, že to jsou lasery 1x čtecí a 1x zapisovací. (ne jeden určený pro CD a druhý pro DVD). Já osobně jsem použil laser který byl půvdně na menším chladiči. Tak mě napadá, nemám to nakonec čtecí laser? Zajímavé je to, že ani při 170mA není v noci paprsek vidět tak dobře jako u mého zeleného 30mW laseru. Je to normální? Nebo jsem opravdu použil čtecí laser?
Jako proti argument myslím hovoří tvrzení, že čtecí laser má zhruba 5mw a přepokládám, že by nezapálil sirku a při 200mA by nejspíše shořel. Co si o tom myslíte Vy?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 9.9.2010 17:17
Příspěvek #11


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



Není žádnej čtecí a zapisovací laser.. smile.gif Jeden je určen pro vypalování a čtení CD (infračervenej) a druhej (červenej) je pro vypalování a čtení dvd.. smile.gif


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 10.9.2010 06:48
Příspěvek #12


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



2 HentaiRush: Díky. Slyšel jsem právě obě verze, ale kolega v práci mě zmátl biggrin.gif Teď jsem se ujistil, že to je jak říkáš. Čili jeden CD (infračervený) a druhý DVD (červený).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 14.9.2010 17:52
Příspěvek #13


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Nazdar LukiX,
som rád, že si to zvládol smile.gif

Čo sa týka driveru, ktorému stačí vstup 3,6V, tiež neviem o žiadej schéme.
Ten príkon 600mW nemá nič spoločné s výkonom, pokiaľ vôbec nevidíš lúč a zápalku zapáliš za 5s, má laser pravdepodobne len 100mW, skús mu pridať trochu viac prúdu, ak sa rýchlo nehreje. Inak ten lúč by nemal byť veľmi viditeľný, so zeleným laserom to neporovnávaj, ľudské oko je na zelené svetlo najcitlivejšie.
Inak ten driver pre 100-200mW zelené lasery má taký vysoký prúd preto, že zelené lasery potrebujú oveľa výkonnejšie infra-červené diódy, ktorých svetlo sa potom mení kryštálmi na zelené. Efektivita týchto kryštálov je 30% takže na 200mW zelený laser potrebujeme 600mW infra-červenú diódu.
Ešte by som chcel dodať že ľudské oko dokáže čiastočne vnímať aj IR žiarenie z CD-diódy, takže to že si ju videl svietiť slabo červeným svetlom, je celkom normálne.
Snáď som pár vecí objasnil smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 14.9.2010 17:59
Příspěvek #14


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Cau Mato. Urcite jsi mi to ted objasnil. V podstate jsi mi potvrdil mou teorii jak s infra laserem z CD a i s prikony laseru wink.gif Diky! Jinak proudu zkusim pridat, jedn co mi dorazi ten driver z e-bay. Mej se.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 14.9.2010 18:05
Příspěvek #15


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Hmm...to s tým príkonom som myslel inak. smile.gif

EDIT: aha ako tak pozorujem čo som vlastne písal, myslel som to presne tak biggrin.gif

Tento příspěvek byl editován Mato92: 15.9.2010 09:40
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 15.10.2010 22:12
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



mato92, ja tiež laborujem s laserom, ale skôr v IR spektre. Ten zdroj na tvojom videu s LM317 by vyhovoval aj na IR. Vstup tam máš 7,2-12V, nedalo by sa to upraviť aspoň od 6V? Teda tých 7,2 stiahnuť trochu nižšie? Ešte nechápem prečo máš na vstupe napísané "max.1A" ? Keby tam bol zdroj napr. aj 2A LM317 si odčerpá iba tolko, kolko potrebuje k napájaniu laseru. Už to asi niekde tu bolo, s lasermi z DVD sa zaoberajú aj tu: http://danyk.wz.cz/laser3.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mato92
příspěvek 17.10.2010 11:36
Příspěvek #17


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 3.8.2010
Bydliště: BB, SR
Člen číslo: 690



Redbolt: Tým max. 1A je myslená maximálna záťaž (tie nové 1-Wattové modré laserové diódy fungujú aj na 1,5A). Prerobiť to na 6V asi s týmto stabilizátorom nepôjde, ale ani som to ešte neskúšal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 30.11.2010 11:39
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



LukiX,
vyskúšal si ten driver z e-bay? Ako na neho tak pozerám, bol by ideálny pre 808nm IR laser z DVDR-W mechaniky, čo vlastne zháňam aj ja. Vložil si ten focusovatelný red laser modul do tejto sku.15969 baterky? Dal si niečo dokopy? Napíš niečo a hoď sem pár fotiek s výsledkom. Dík
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 30.11.2010 13:54
Příspěvek #19


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



2 redbolt Ahoj! Boužel teď mám velice málo času :-( Čili leží mi doma v šuplíku jednotlivé moduly a já kolem nich smutně chodím sad.gif Ale po novém roce bych chtěl pokročit. Přeji hodně úspěchů smile.gif

Tento příspěvek byl editován LukiX: 30.11.2010 13:54


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 1.12.2010 13:35
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



OK, ja som si objednal nejaké moduly odtialto: http://www.dinodirect.com/infrared-laser-m...rrency-EUR.html teraz majú dobré ceny. Potom napíš čo si zistil, zaujíma ma hlavne ten driver.
Dík
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 12:10