IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Paralelní zapojení lithiových akumulátorů 18650
VanVren
příspěvek 8.4.2008 20:00
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 17
Registrován: 18.2.2008
Člen číslo: 10



Snáší 18650 lithiové dobíjecí akumulátory paralelní zapojení? (s ohledem na ty jejich ochranný obvody) Chci si z nich udělat "batterypack" na kolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 8.4.2008 20:01
Příspěvek #2


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Ano, je možné je nabíjet i vybíjet v paralelním zapojení. Postavíš si nějaký držák, nebo jak to budeš dávat dohromady?


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 8.4.2008 20:43
Příspěvek #3


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ano zvladaju to ... teda minimalne 1x :-))) ... potom ti mozno odide nejaka ochrana na niektorom clanku ako mne ... ale inak sa mi paralelne zapojenie paci, ta kapacita je skvela ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vysmatzj
příspěvek 7.2.2009 22:39
Příspěvek #4


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 196
Registrován: 8.6.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 100



Nějaké nové zkušenosti s paraelním zapojením?Životnost článků při samostatném nabíjení?Je lepší volba serijově s mněničem?Chtěl bych zvýšit výdrž P7 a hledám nejvhodnější řešení.Nedalo by se použít něco(dioda?) aby se navzájem nedobíjely?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 8.2.2009 08:50
Příspěvek #5


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



seriove je rozhodne menej prakticke, pretoze svietis, svietis ... stale silno svietis a zrazu bum a je tma ... a je to jedno ci tam je elektronika alebo je to direct drive ... paralelne je rozhodne praktickejsie a viac ho odporucam ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirek J.
příspěvek 8.2.2009 09:20
Příspěvek #6


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 89
Registrován: 23.1.2009
Bydliště: City of Prague
Člen číslo: 245



Protože jsem taky modelář a pohybuji se v elektronice dnes a denně, tak jen malá poznámka k tomu paralelnímu zapojení: u modelářských článků,ať jsou to NiCd, NiMh, LiIon, LiPol, LiFePo(A123) a jiné, tak je vhodné, resp.nutné před paralelním propojením vybrat články spokud možno stejnou kapacitou v mAh a zaroveň je mít napěťově sesouhlasené ! Tzn.vybít, nabít na stejné napětí aby odchylka mezi nimi nebyla větší než cca 0.05V a pak natvrdo spájet do akupacku s paralelním propojením. Modeláři znají zkratky 2S2P, 3S2P atd. Jde totiž o to, aby mezi jednotlivými články neprotékaly zbytečně velké vyrovnávací proudy, které snižují účinnost sady a do jisté míry vadí i článkům samotným.
Nevím, jak to kolega zde chce řešit s tím paralelním propojením LiIon, zda tu vzniklou sadu bude nabíjet jako jeden celek s dvoj, troj či vícenásobnou kapacitou a nebo zda jednotlivé články vždy rozpojí a bude je nabíjet každý zvlášť...?


--------------------
Teprve začínám...: SolarForce T7 II, Fénix L1T V2.0, Olight M20 Warrior, Fenix L0D Premium 100-2x !, Olight T10 Q5-je super!!!, SolarForce T700-jsem poslední kupec v ČR:-), Fénix TK20, Tiablo A9 Q5+zoom lens, Olight I25 Infinitum , EagleTac P20C2, TanK 007 TK701 , Tiablo TL-1-můj nový miláček....., MTE3-2I-kvalita,kterou jsem nečekal!, Fénix TK15-je fakt DOBREJ, Fénix E05 R2-malé Nic,světla VÍC , Fénix LD40-masivní holka pro všechno ....... A co dál .... ? Nejlepší thrower - LASER
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 8.2.2009 10:51
Příspěvek #7


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



si to napisal akokeby sa to tykalo iba paralelneho zapojenia ... pri seriovom musis postupovat uplne rovnako, akurat ti vznikaju dalsie problemy ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirek J.
příspěvek 8.2.2009 11:08
Příspěvek #8


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 89
Registrován: 23.1.2009
Bydliště: City of Prague
Člen číslo: 245



QUOTE(pepko @ 8.2.2009 10:51) *
si to napisal akokeby sa to tykalo iba paralelneho zapojenia ... pri seriovom musis postupovat uplne rovnako, akurat ti vznikaju dalsie problemy ...

Tak mě Pepko doplň, pokud jsem na něco zapomněl ! Jistě to bude zajímat i ostatní, co se v elektrice/elektronice tak moc neorientují... rolleyes.gif


--------------------
Teprve začínám...: SolarForce T7 II, Fénix L1T V2.0, Olight M20 Warrior, Fenix L0D Premium 100-2x !, Olight T10 Q5-je super!!!, SolarForce T700-jsem poslední kupec v ČR:-), Fénix TK20, Tiablo A9 Q5+zoom lens, Olight I25 Infinitum , EagleTac P20C2, TanK 007 TK701 , Tiablo TL-1-můj nový miláček....., MTE3-2I-kvalita,kterou jsem nečekal!, Fénix TK15-je fakt DOBREJ, Fénix E05 R2-malé Nic,světla VÍC , Fénix LD40-masivní holka pro všechno ....... A co dál .... ? Nejlepší thrower - LASER
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 8.2.2009 21:36
Příspěvek #9


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



QUOTE(Mirek J. @ 8.2.2009 11:08) *
Tak mě Pepko doplň, pokud jsem na něco zapomněl ! Jistě to bude zajímat i ostatní, co se v elektrice/elektronice tak moc neorientují... rolleyes.gif

No, nejsem sice Pepko, ale myslím, že to můžu doplnit i za něj. Zapoměl jsi zapoměl -a to na věc celkem podstatnou:
a to že tady neděláme akupacky na pohon modelů (zásadně bez individuálních ochran článků) ale LEDek (s možností individuálních ochran článků). A konkrétně byla řeč o zvýšení výdrže P7, tedy jde o pack "S1" s dobou vybíjení spíš kolem hodiny, než 10minut.
Takže tvoje výhrady s výkřičníkem jsou zcela mimo. Dávat k sobě -pro náš účel- lze články s rozdílnou kapacitou, stářím, vnitřním odporem a různým stupněm nabití a ničemu to nevadí. Dokonce i když spojím úplně čerstvě nabitý 18650 s úplně vybitým, tak vyrovnávací proud bude kolem 2A a ještě jen chvíli, takže to taky nevadí a dostanu přibližně z poloviny nabitou kombinaci s kapacitou danou součtem článků a ani nemusím čekat, než se to ustálí.
Jediný co vadí, je dávat k sobě různé napěťové systémy, ale to je jasné a LiFePO tady stejně moc nepěstujem.
Teprve, kdybych ty dílčí packy dával do série, tak bude nutno hlídat, aby byly stejné kapacity těch paralelních kombinací. Ale samozřejmě jedna z nich může být třeba 2200+1800 a druhá 2x2000mAh, důležitej je součet, aby byl stejnej. A teprve když budu chtít velký proudy, tak mě zajímají vnitřní odpory. A když budu chtít při těch velkejch proudech stejnou rychlost vybíjení článků, aby slábly stejně rychle. To jde i s různými Q, ale jednotlivé články musí mít blízkou hodnotu součinu Q x Ri a závislost toho Ri na teplotě a stupni vybití a takový ty fajnovosti.
Tož tak...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 8.2.2009 21:45
Příspěvek #10


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(jizby @ 8.2.2009 21:36) *
...Dokonce i když spojím úplně čerstvě nabitý 18650 s úplně vybitým, tak vyrovnávací proud bude kolem 2A a ještě jen chvíli...


Tohle máš vyzkoušené? Bych se bál, že ty proudy budou mnohem větší...


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 8.2.2009 22:09
Příspěvek #11


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



QUOTE(pepko @ 8.2.2009 08:50) *
seriove je rozhodne menej prakticke, pretoze svietis, svietis ... stale silno svietis a zrazu bum a je tma ... a je to jedno ci tam je elektronika alebo je to direct drive ... paralelne je rozhodne praktickejsie a viac ho odporucam ...

Tohle se může stát, ale tento jev lze potlačit vybalancováním jednotlivých členů sériové kombinace na stejné napětí ve vybitém stavu (nejlíp přímo na ty 3V). Pak bude při provozu docházet k tomu, že se články budou blížit svému vybití současně a tím pádem bude zřetelněji růst vnitřní odpor celého packu.
Když naopak tohle nebude splněný, tak se nejslabší článek vybije ve chvíli, kdy ostatní jsou ještě plně fit, takže jeho pokles napětí to ještě neovlivňoval výrazně, až teprve když mu úplně dojde, tak mu spadne napětí úplně rychle a pak mu buď vypne ochrana, nebo jde do nuly, každopádně světlo rychle zhasne.
To vybalancování je ještě dobrý na to, že se tím zabrání příliš velkýmu poklesu napětí na nejslabším článku. Tím se umožní bezpečný provoz článků bez podpěťový ochrany. Aby se to vybalancování nezrušilo při nabíjení, je ovšem nutno je nabíjet v sérii. Pokud si ohlídám napětí při nabíjení a vím co mi v provozu teče za proudy, tak pak vlastně nemusím mít ochranné čipy na článcích vůbec a nemůže se tomu nic špatnýho stát. To považuju za lepší řešení.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 8.2.2009 22:20
Příspěvek #12


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



Jiřík:

No přímo jsem to nezkoušel, ale jsem si dost jistej. Vyzkoušej si to:-)

Když vím, že rozdíl napětí článků bude 4,2 - 3,7 = 0.5V a součet vnitřních odporů 0,5 , čili 025 na jeden, tak vyjde dokonce jen jeden Ampér. Přitom 3,7 V je ještě napětí, při kterém si článek jakž takž drží Ri /vnitřní odpor). S dalším poklesem napětí ten odpor rychle roste. Při 3V už bude mít odpor tak větší, než je jmenovitá hodnota, že tam může téct spíš míň.
Moje ojetý články mají Ri kolem 0,5 takže jsem ty dva ampéry spíš ještě nadsadil pro případ, že by někdo měl čtyřikrát "tvrdší" .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 8.2.2009 22:46
Příspěvek #13


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Hmm na tom něco je:) Ale co jsem viděl nějaké měření, tak nové chráněné li-ion mají spíš kolem 0,1 ohmu a nechráněné ještě míň.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 8.2.2009 23:17
Příspěvek #14


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



To je možný. Když tak to někdo změřte. Já takový články nemám. Ale 0.1 ohmu, to je opravdu nějak málo. Nejsou to nějaký spec články na rychlovybíjení a s menší kapacitou? To by při spojení nabitý + vybitý dalo už 2.5 A a do zkratu 40A.
Každopádně takhle tvrdý aku zase snesou větší vyrovnávací proudy. I když spojovat nabitý s vybitým je kravina, to doufám dělat nikdo nebude. Chtěl jsem na tom jenom ilustrovat, že obavy z vyrovnávacích proudů nejsou na místě.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 8.2.2009 23:28
Příspěvek #15


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(jizby @ 8.2.2009 22:20) *
No přímo jsem to nezkoušel, ale jsem si dost jistej. Vyzkoušej si to:-)


Vyzkoušeno biggrin2.gif
Čerstvě vypráskaný aku Trustfire 2500 3,42V naprázdno + Další trustfire 4,07V = 1,5A a pomalu klesá. (s těma 0,25 ohmu jsi se docela trefil...)

Po tomhle jsem ještě zkusil spojit Trustfire 2500 teď už 3,47V s AW IMR 18650 4,0V = 1,9A a taky pomalu klesá...


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ivo
příspěvek 8.2.2009 23:32
Příspěvek #16


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 120
Registrován: 17.3.2008
Bydliště: Žilina
Člen číslo: 31



Dobre vediet, i ked tam asi zohral ulohu aj ampermeter.


--------------------
MTE 5-mode (Rebel 100/1xAA); Ultrafire WF-606A (Cree P4/2xAA); Romisen RC-G2 (Cree Q5/20-mode/1xAA); 2*TrustFire TR-801 (Cree Q5/1x18650); Aurora 2-Mode (SSC P7/sekonix/1x18650); Ultrafire C2 (SSC P7/sekonix/1x18650); Ultrafire C2 (SSC P7/sekonix oval/1x18650); DIY 2xQ5; TANK007 TK-702
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 8.2.2009 23:38
Příspěvek #17


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Plusem jsem aku postavil na základnu hliníkového chladiče, mínusy jsem prohnal přes multimetr na kterém mám připájené tlusté měděné káble alá pepko na měření proudu smile.gif Takže samotné měření snad moc ovlivněno nebylo.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 9.2.2009 04:46
Příspěvek #18


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



QUOTE(jizby @ 8.2.2009 22:09) *
Tohle se může stát, ale tento jev lze potlačit vybalancováním jednotlivých členů sériové kombinace na stejné napětí ve vybitém stavu (nejlíp přímo na ty 3V). Pak bude při provozu docházet k tomu, že se články budou blížit svému vybití současně a tím pádem bude zřetelněji růst vnitřní odpor celého packu.
Když naopak tohle nebude splněný, tak se nejslabší článek vybije ve chvíli, kdy ostatní jsou ještě plně fit, takže jeho pokles napětí to ještě neovlivňoval výrazně, až teprve když mu úplně dojde, tak mu spadne napětí úplně rychle a pak mu buď vypne ochrana, nebo jde do nuly, každopádně světlo rychle zhasne.
To vybalancování je ještě dobrý na to, že se tím zabrání příliš velkýmu poklesu napětí na nejslabším článku. Tím se umožní bezpečný provoz článků bez podpěťový ochrany. Aby se to vybalancování nezrušilo při nabíjení, je ovšem nutno je nabíjet v sérii. Pokud si ohlídám napětí při nabíjení a vím co mi v provozu teče za proudy, tak pak vlastně nemusím mít ochranné čipy na článcích vůbec a nemůže se tomu nic špatnýho stát. To považuju za lepší řešení.


nemam sancu nabijat clanky v serii ... dokazem nabijat iba kazdy zvlast ... a tento problem mi nastava v kazdom svetle s 2x a viac 18650 ... svietim, svietim a zrazu tma ... vytiahnem clanky, jeden dava 3.0V (pod zatazou 0V) a druhy dava 3.7V ... vsetky clanky z DX su trochu rozdielne ... a ja tazko vyberiem k sebe rovnake ... to je hlavny dovod preco odporucam pouzivat paralelne zapojenie ... tam je lepsie vidiet pokles napatia a clanky sa vybijaju rovnomernejsie ...

a bez ochrany to mozes skusat ty ... ale tu by som to rozhodne nikomu neodporucal :-))))


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vysmatzj
příspěvek 9.2.2009 08:38
Příspěvek #19


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 196
Registrován: 8.6.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 100



U klasických AA se to moc nedoporučovalo tak proto se na to ptám.Jde mi o to aby se články navzájem nedobíjeli až se uplně vybijou.
Chci nabíjet jednotlivě.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 9.2.2009 23:34
Příspěvek #20


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



Pepko: sériová nabíječka s ochrannými funkcemi jde pro 4 Lion články zbastlit docela snadno z elektroniky od packu z noteboku.
Při kuchání je potřeba si zapamatovat, kam které fousy vedou a pak jde jen o to mít přípravek s kontaktama na články a připájet to k tomu.
Vnější zdroj je na napájecích svorkách té elektroniky, ten konektor na ní zůstane přiletovanej a napájecí piny jsou obvykle ty krajní. Polaritu musíš oměřit - jeden z přívodů je natvrdo propojenej s plusem, nebo minusem packu. Obvyklé elektroniky nedělají balancování, takže těmi středními přívody nic neteče a sériový charakter nabíjení je zaručen. Vybíjení se ukončuje odpojením od zdroje při dosažení konečného napětí jakýmkoliv článkem. Jako zdroj slouží můj TZ-1 asi tak z roku 1970 :-) popřípadě skoro cokoliv. Mám to vyzkoušené , moc to zatím nevyužívám, ale vím, že to funguje. Při napájení MCE ale stejně počítám s použitím kompletních akupacků z noťasů, protože celý pack je lepší na manipulaci, odpadají potíže s kontaktama a hlavně mám tč k dispozici 3 funkční packy, ke kterejm jsem přišel jako k vyřazeným. Jeden jsem repasnul, ostatní byly úplně bez práce. Takže mě to takhle vyhovuje.

Jinak chápu, že přes bastlířskou nenáročnost tohoto řešení bude většina lidí používat koupené nabíječky a tam je to tak jak říkáš. Docela mě to překvapilo s tím rychlým zhasnutím, ale je to logické. Pak je používání chráněných článků nutnost, o tom žádná.

Přidávám historku z natáčení: Manželka nedávno uvízla v městě s autem s vybitou baterkou a rozbitým alternátorem. Na altíku byla taková vypečená závada, že ani nesvítila kontrolka, divný, ale možný, takže moje paní v tom byla nevině. Tak mi dva packy pomohly auto dostat domů bez odtahování. Na místě jsem s nima baterku 15 minut dobíjel přes dvě H4, pak nastartoval a normálně dojel domů, pravda bez potkávaček, ale šlo to a pak ještě stejným stylem do opravny. Bejval by to utáhll i jeden, odhaduju, že by se takhle dalo na něj nouzově jet hodinu- dvě s obrysovkama. I takovýhle věci jdou dělat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 20.4.2024 - 00:16