IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Teplovodive pasty a lepidla a el. vodive vazeliny
zoom
příspěvek 12.1.2012 12:41
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Pred 30 timi rokmi sme elektro-izolacnu podlozku pod tranzistorom natierali akousi vazelinou aby sa zabespecil lepsi prestup tepla a v pripade potreby zvysenia prestupu elektriky tj znizenia prechodoveho odporu na kontaktoch sme pouzivali cistenie liehom alebo jemnym smirglom.
O kontoxe sa hovorilo ze prechodovy odpor po case skor zvysuje ako znizuje.

Ake elektro vodive a teplovodive pasty a vodicky pouzivate dnes ?

Pozn.
Mam zaujem len o take ktore nikdy nevytvrdnu !!!

Tento příspěvek byl editován zoom: 12.10.2015 17:26


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 12.1.2012 13:41
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Teplovodive Arctic Silver 5, ale nevim jestli casem prave nevytvrdne.
Pasty, ktere by nemeli vytvrdnout, jsou podle me silikonove.

Elektricky vodive nevim, jednou jsem hledal nejakou elektricky vodivou vazelinu, ale bez uspechu. Jednou nam opravovali kabel k telefonu a ten pan tady potom nechal takovy plastovy cvocky na spojovani dratu, ve kterych ta vazelina je, tak to z nich vyskrabavam a pouzivam to treba ne mazani kartacku motoru biggrin.gif

Tento příspěvek byl editován Benik3: 12.1.2012 13:42
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 12.1.2012 16:32
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



V bývalý práci jsme léta používali pastu DC340. Podmazávali jsme s nima mimo jiného i tranzistory v 1,8kW VF zesilovacích kartách. Tranzistory to byly tak 10 000Kč/ks. Na tom zesilovači jich bylo odhadem 10ks a těch karet (vaha tak 15-20kg) se vyrobili stovky. Takže šmejd to nebude zcela bezpečně. Ale je pravda, že po 20 letech provozu při 80st připomínala spíš žvýkačku.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 10.9.2012 21:19
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Nemáte někdo zkušenost s touto pastou? Dochází mi zbytek po stavbě PC a nechce se mi objednávat od nás.


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 10.9.2012 21:23
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



QUOTE(Vasek @ 10.9.2012 22:19) *
Nemáte někdo zkušenost s touto pastou? Dochází mi zbytek po stavbě PC a nechce se mi objednávat od nás.

za tu cenu asi nič moc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 10.9.2012 21:48
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Já měl zbytek nějaké drahé, co jsem kdysi kupoval podle testů na PC tuningu. Dokonce jsem styčnou plochu na chladiči za 1200,-- vyleštil/vylapoval k zrcadlovému lesku.

Nyní si říkám, jestli má smysl pasta za 500,--. Ono i v těch testech se někdy pasta za 100,-- lišila třeba jen o 2-3 stupně při teplotě řekněme 60 stupňu od pasty za 500,--. Já třeba pokaždé styčnou plochu přebrousím aby byla perfekně rovná (většinou to bývá dost humpolácké) a bylo potřeba použít jen minimum pasty. Už to ale neleštím, nechávám jak je na fotce

Kolik vlastně má odpadního tepla 9w XML?
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 11.9.2012 10:03
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Mi to včera nedalo. Zkusil jsem tu pastu objednat a hledal jsem jak by na tom teoreticky mohla být špatná pasta proti špičkové.

Dle testu na webu PC tuning se liší špičkové pasty od nejhorší o 10%. Pak jsem scháněl jak hřejou procesory. Dnešní průměrné cpu topí tak v průměru 75W v plné zátěži, ale jsou i takové, které topí 130W. Vyhrabal jsem jeden CPU a má plochu 13 cm2 to znamená, že na 1 cm2 připadne něco mezi 6 až 10W odpadního tepla.

16mm star má plochu 2 cm2. Nevím bohužel kolik má % účinnost a tedy kolik z případných 9W bude tvořit teplo, ale i kdyby to bylo 8W, tak je to 4W/1 cm2 která jde ze star. Pořád je to podstatně méně, než CPU. Pro zpestření dřívější CPU zvládaly i 63 W/cm2

Mi to vychází, že star odvádí proti procesorům klidně více jak poloviční množství tepla do těla svítilny a teda na pastu jsou u CPU kladeny podstatně vyšší nároky. Pokud neberu v potaz další problematické místo přenosu tepla, jako mosazná základna přez závit do alu těla, tak rozdíl mezi teplotou těla svítilny a LED nebude nijak dramatický. Schválně si šáhněte na chladič v PC a koukněte na senzor, jakou má teplotu CPU na jádrech. Kolik může mít teplotu star když bude hlava svítilny zahřátá na 50 st. Tipl bych, že to bude rozdíl tak 5 max 10st a můj soukromý odhad že s levnou pastou to nebude o moc víc max těch 10% jak vyšlo v testu PC. Spíš mi přijde rozumné, namáznout pastou alespoň část závitu, aby se zlepšil přenos tepla do těla.

Každopádně efektivní chlazení PC bylo mé hobby před pár lety a rád bych slyšel další názory na problematiku chlazení LED u svítilen.

Tento příspěvek byl editován Vasek: 11.9.2012 10:05


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 11.9.2012 11:47
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Pokud hledáš opravdu velký test past smile.gif
http://www.hardwaresecrets.com/article/The...ary-2012/1490/5
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 11.9.2012 15:31
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Celkem překvapilo, že máslo a sýr na tom není o moc hůře jak pasty. Samozřejmě, že dlouhodobě fungovat nemůže.

Základ je co nevíce srovnat dosedací plochy star/základny resp. CPU/chladiče a to udělá daleko větší rozdíl jak nejlepší pasta. Nebo když se nacpe nejlepší pasty zbytečně moc, výsledek bude horší jak s pastou průměrnou.


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 11.9.2012 21:02
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak samozřejmě. Co nejdokonalejší a nejhladší pasování chladiče+prvku a co nejméně pasty...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 11.9.2012 23:01
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Ani ne tak nejhladší, jako nejrovnější. Nevhodným leštěním člověk docílí nádherně lesklé plochy, jenž však nebude rovná. Docílit jak absolutně rovné a současně vyleštěné plochy není vůbec žádná legrace. Otázkou zůstává, zda zrcadlový povrch je žádoucí - jelikož přebytečná pasta, ač ve velmi malém množství nemá kam "utéct" když se obě plochy přimáčknou na sebe. Pasata pak slouží jako nežádoucí distanc. Proto si myslím, že mikroskopický vrypy by mohly být naopak žádoucí.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 11.9.2012 23:24
Příspěvek #12


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



Pasta je ve své podstatě izolant (ve srovnání s hliníkem/mědí/stříbrem atp.), takže čím menší množství je potřeba, tím lépe.
Proto se Heatspreadery procesorů leštěj, případně lapujou (ač ono lapování v nešikovných rukou je kolikrát horší, než originální stav).

Takže, jakýkoliv (mikro)póry, štěrbinky, rýhy a podobně nezlepší přenos tepla. Tedy ne v tomto "statickém" prostředí.
Jakmile by ale pasta "něják" rotovala (ve stylu vodního chlazení), určitě by nedokonalejší povrch byl lepší, kvůli turbulentnímu proudění. Ale v praxi toho dosáhnout nelze.

Ono vymáčknout na procesor půl tuby teplovodivý pasty je hovadina už z principu - viz. výše. Cíl je vždy užít co nejméně pasty. smile.gif

Tento příspěvek byl editován HentaiRush: 11.9.2012 23:24


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 12.9.2012 08:54
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



QUOTE
Takže, jakýkoliv (mikro)póry, štěrbinky, rýhy a podobně nezlepší přenos tepla.

Vlastní mikroóry ne, ale umožní obou materiálům na sebe lépe dosednout, jelikož pasta nemusí "zdrhat" až na kraj (což se jí nikdy úplně nepovede), ale uhnízíd se několik desetin milimetru od původní pozice a umožní lepší přiblížení obou dílů bez vzduchových mezer, což je imho primárním cílem.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 12.9.2012 10:59
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Myslím, že zrovna u procesoru to zdrhání pasty je v pohodě, vzhledem k teplu a tlaku...
U LED už je to diskutabilní...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 12.9.2012 14:54
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Vie niekdo doplnit/opravit typicke tepelne odpory ? :

1. prechod zo samotnej XM-L LED na thermalpad - plocha 13 mm2 :2,5C/W
2. velmi kvalitny tepelny prechod z thermalpadu na hlinikovy star : 1,5 C/W
3. velmi kvalitny prechod z AL staru s priemerom 10mm s pouzitim teplovodivej pasty na ploche 80 mm2 o hrubke napr. 0,01 mm na chladic : 2C/W

Bavite sa tu totiz o niecom co nema zatial priradene ani len orientacne hodnoty.

Tento příspěvek byl editován zoom: 12.9.2012 14:57


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 12.9.2012 17:16
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Já tím chtěl hlavně říci, že na kvalitě pasty takřka vůbec nezáleží. Alespoň né u alu star 16mm. Tam je daleko větší brzdou odvodu tepla od čipu thermalpad. Jak se říká, řetěz je tak silný, jak jeho nejslabší článek. Pokud se odstraní thermalpad a použije cu star, tak už pasta vliv mít bude, ale zase nejslabší článek bude mosazná základna.

Chtělo by to infra teploměr a zkusit.


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 12.9.2012 17:43
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



To s Tebou uplne suhlasim ale stale dufam ze tu niekdo vie aspon nejake hodnoty dotazovanych tepelenych odporou.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 12.9.2012 19:07
Příspěvek #18


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



QUOTE(Kolbaba71 @ 12.9.2012 09:54) *
Vlastní mikroóry ne, ale umožní obou materiálům na sebe lépe dosednout, jelikož pasta nemusí "zdrhat" až na kraj (což se jí nikdy úplně nepovede), ale uhnízíd se několik desetin milimetru od původní pozice a umožní lepší přiblížení obou dílů bez vzduchových mezer, což je imho primárním cílem.

Dobře, teď už ale vůbec nechápu jak to myslíš. Jednoduše řečeno, pro nejdokonalejší převod tepla z objektu A do objektu B je nutná co nejrovnjší a nejméně drsná plocha (vyleštený povrch není kdoví jak hladkej jak se zdá).
Každá tisícina gramu jakýkoliv pasty je akorát na zaplnění distancu nedokonalosti ploch.

Když by to člověk přenesl na svět počítačů, tak je jasný, že jen blbec vykadí doprostřed IHS hovínko pasty. Všechno se musí dělat rovnoměrně a v co nejmenším množství.


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vasek
příspěvek 12.9.2012 20:15
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 225
Registrován: 9.8.2009
Člen číslo: 377



Já jej chápu. Myslí, že pokud je to zrcadlově hladké na obou stranách může nastat problém vytlačit nadbytečnou pastu ven. Pokud jsou tam mikro pory, tak se ta pasta schová tam a teoreticky je mezi oběma základnama méně pasty.

Já to chápu, ale nemyslím si, že by to byl u malé star problém. U cpu a za předpokladu, že se pasta nechá jen uprostřed a nerozetře do stran a pak ještě lehce nestáhne kartou to problém být mohl. Chce to ještě pomáhat točením a posunováním obou základen proti sobě a pak se dostane ven opravdu vše zbytečné.


--------------------
Romisen RC-G2, UltraFire C3, Romisen RC-A5-Q5, TrustFire TR - 801, UltraFire U4, 2 x FandyFire 2100, Aurora AK-P7 ----> většina přebastlena, zbytek rozdán a rozprodán ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HentaiRush
příspěvek 12.9.2012 20:31
Příspěvek #20


Místní maskot
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 007
Registrován: 22.8.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 124



Každopádně, zaběhl jsem do extrému, ze zkušeností vím, že je uplně jedno jakou pastu užít, rozdíl 5°C.. koho to zajímá.. smile.gif

Lepší je řešit konzistenci a podobně.. Středobod všeho dobrýho je Arctic MX-2..


--------------------
"The Grill" ~800W of pure madness....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 29.3.2024 - 03:32