IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

14 Stránky V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Led žárovky na domácí použití, Máte s nimi zkušenosti? Používáte? Jaké vybrat, kde koupit?
Vláďa Anděl
příspěvek 24.11.2013 20:29
Příspěvek #201


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



QUOTE(zoom @ 24.11.2013 09:56) *
Ze by LED trubice nebodaj prekonali ziarivkove trubice ?
140LM/W a viac

Jo, i takové ledky jsou. Jenže u toho jednoho odkazu píšou CRI 80, u těch dalších ho radši ani neudávají. Vysoká účinnost se daří u studené bílé a při tom je CRI docela bída. Když chcete kvalitní světlo do interiéru s CRI>90, smiřte se s účinností 85-90 lm/W. Ale ani to není tak špatné a svítí to opravdu dobře.
U těch zářivek je ještě jeden problém. Jejich účinnost časem klesá a trubice se obvykle mění až když nenastartují a to mají zaručeně míň i než ty obyč. ledky.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nalim27
příspěvek 31.12.2013 00:19
Příspěvek #202


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 10.4.2009
Člen číslo: 309



Zdravim, ja koupil v Hornbachu Megaman LED zarovky 11W 1050 lm (cca 75W zarovka). http://megaman.de/led/classic-economy/index.html
Chci je dat do koipelny do takove klasickeho kuilateho svetla na strop (delany na 2x 60W).
Tak uvidim, jak dlouho tam vydrzi .... chlazene by to mohlo byt kovovym spodkem pritisklym na ten strop ... ale nevim, jestli mezi svitedle a stropem prece jen nebude mala vzduchova mezera.

Zase je to koupelna, necekam, ze to v kuse pojede vic nez hodinu.
A megaman tvrdi, ze to vrdezi 1 000 000 sepnuti, tak jsem zvedany.

Videl jsem je v Hornbachu svitit spolecne v Philips 13W 1100 lm a intenzita mi prisla stejna, Megamanmi prisel s malicko vetsi teplotou sviceni.

A prece jen, bylo to o 150 levnejsi nez ten Philips a pritom s mensi spotrebou ... pokud vyrobce nekeca.


--------------------
Akoray K-106 Cree Q5-WC 5-Mode (neoriginal)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vláďa Anděl
příspěvek 31.12.2013 20:03
Příspěvek #203


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



QUOTE(Nalim27 @ 31.12.2013 00:19) *
Zdravim, ja koupil v Hornbachu Megaman LED zarovky 11W 1050 lm (cca 75W zarovka). http://megaman.de/led/classic-economy/index.html
Chci je dat do koipelny do takove klasickeho kuilateho svetla na strop (delany na 2x 60W).
Tak uvidim, jak dlouho tam vydrzi .... chlazene by to mohlo byt kovovym spodkem pritisklym na ten strop ... ale nevim, jestli mezi svitedle a stropem prece jen nebude mala vzduchova mezera.

No to chlazení plechem si u takového svítidla nějak nedokážu představit. LED žárovka je přece v objímce a ta s tím plechem není tepelně spojená. Žárovka bude topit do vzduchu ve svítidle, ten bude cirkulovat a bude se částečně chladit o povrchy (o sklo a trochu i o ten plech), částečně bude utíkat škvírama a bude nahrazován chladnějším vzduchem z místnosti. Největší teplotní spád bude mezi žárovkou a vzduchem. Žárovka 11W bude horká, vzduch a povrch svítidla vlažný.

Kdyby tam byly ledky na kusu plechu (musí to být aspoň 2mm hliník, aby to teplo rozved), plech přitažený k betonovému stropu šroubama a mezi tím pro zlepšení teplotního styku mázlá třeba sádra, s těma 11W by to mělo být vlažné celé a nejspíš by to sneslo o dost větší výkon. Jenže to už by nebyla LED žárovka, ale nějaký LED modul + k němu napaječ.

QUOTE(Nalim27 @ 31.12.2013 00:19) *
A megaman tvrdi, ze to vrdezi 1 000 000 sepnuti, tak jsem zvedany.

Pokud to má soft start, tak nejspíš jo. Vražedná kombinace pro ledky v žárovce je napájení přes předřadný kondenzátor (nějaký fóliák), usměrňovač a přes ledky kondenzátor, jenže elektrolyt. Ten má větší vnitřní odpor, takže do ledek pustí proudovou špičku při zapnutí. A když né hned, tak až vyšší teplotou trochu vyschne :-) Ledky to párkrát vydrží, ale postupně dochází k degradaci polovodiče, až odejdou úplně. Pokud je tam pro napájení měnič a je udělaný dobře, životnost je daná životností ledek a na počtu startů nezáleží.

Tento příspěvek byl editován Vláďa Anděl: 31.12.2013 20:09
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 1.1.2014 15:29
Příspěvek #204


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 557
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Spíš bych se bál o výdrž toho měniče (a konkrétně kondíků) než LEDek samotných...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nalim27
příspěvek 2.1.2014 20:13
Příspěvek #205


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 15
Registrován: 10.4.2009
Člen číslo: 309



QUOTE(Vláďa Anděl @ 31.12.2013 20:03) *
No to chlazení plechem si u takového svítidla nějak nedokážu představit. LED žárovka je přece v objímce a ta s tím plechem není tepelně spojená. Žárovka bude topit do vzduchu ve svítidle, ten bude cirkulovat a bude se částečně chladit o povrchy (o sklo a trochu i o ten plech), částečně bude utíkat škvírama a bude nahrazován chladnějším vzduchem z místnosti. Největší teplotní spád bude mezi žárovkou a vzduchem. Žárovka 11W bude horká, vzduch a povrch svítidla vlažný.

Kdyby tam byly ledky na kusu plechu (musí to být aspoň 2mm hliník, aby to teplo rozved), plech přitažený k betonovému stropu šroubama a mezi tím pro zlepšení teplotního styku mázlá třeba sádra, s těma 11W by to mělo být vlažné celé a nejspíš by to sneslo o dost větší výkon. Jenže to už by nebyla LED žárovka, ale nějaký LED modul + k němu napaječ.


Jasne, chladit to bude jen tim vzduchem. Ale vyrobce LED zarovky by s necim takovym mel pocitat ... teda aspon doufam.
Pozor, svitidlo je urceno primo do koupelen - ma kryti IP 44, takze tam skviry na unik tepleho vzduchu ani nejsou!

Mohl bych jeste udelat takovou upravu a ohnout objimky tak, aby se zarovky dotykaly toho plechu (objimky jsou umisteny na takovem platu plechu a tak se to da ohnout dle potreby)- kontaktni plocha by ale byla minimalni. Nebo muzu jeste v miste dotyku naplacat na plech teplovodivou pastu, ale nevim, zda to bude mit nejaky realny efekt na zvyseni chlazeni.

To bych musel, jak popisujete, vyrobit nejake hlikikove objimky z 2 mm plechu ktere budou pevne pritisknuty na tu nesvitici cast zarovky (ktera soudim slouzi pro odvod tepla) a druhou stranou budou prilepeny na plech svitidla. Ale nevim, zda ma smysl se v tom az tak moc hrabat - jestli efekt takoveho amaterskeho chlazeni prekona praci s tim spojenou.

Uvidim, jak dlouho to vydrzi svitit ... kdyz tak to predelam na nejake ty Cree moduly s proudovym zdrojem.

Stejne si chci do obyvaku, kuchyne a detskeho pokoje vyrobit vlastni svitidla s proudovym zdrojem - LED svidla co jsou na nasem trhu me vubec neoslovila. Chci vyrobit neco s maximalni ucinnosti a aby to trochu vypadalo. A protoze nektere mistnosti maji dvou vypinac (a privedeny 2 faze na strop), tak hodla udelat rovnou svetla s 2 intenzitami sviceni. Ale na to tenhle topic neni urcen.

Jen by me zajimal vas nazor na ty Megaman LED zarovky a pripadne, jestli ma smysl zkusit neco provest s tim chlazenim Megamanu v tom kulatem koupelnovem svitidle.

Pripadne, jeslti ma, pred nasroubovanim svitidla, cenu nanest na ten plech svidla (tu stranu, co bude priplacnuta na strop) tenkou vrstvu sadry, aby mezi stropem a plechem nebyla izolacni vzduchova vrstva.

Proste jde o to, zda par uprav na lepsi chlazeni ma podle vas smysl, nebo ne.

Tento příspěvek byl editován Nalim27: 2.1.2014 20:15


--------------------
Akoray K-106 Cree Q5-WC 5-Mode (neoriginal)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vláďa Anděl
příspěvek 25.1.2014 02:29
Příspěvek #206


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



LED žárovku nemá smysl chladit jinak, než vzduchem. Pokud je to uzavřené svítidlo, pak by mělo mít dostatečný objem aby se vnitřní vzduch dokázal na rozumnou teplotu uchladit přes sklo. Pokud už chladič, na něj patří ledky buď přímo určené na přišroubování (měl jsem nějaké čínské) nebo ledkový modul na hliníkovém tišťáku. Jenže k tomu je potřeba zdroj a celá sranda vyjde o dost dráž než ta LED žárovka. Ale můžete si dovolit o dost větší výkon, na výstupu zdroje je obvykle bezpečné napětí ... je to už trochu jiná technika než LED žárovka od Číňana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Won
příspěvek 8.2.2014 13:54
Příspěvek #207


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 25
Registrován: 2.2.2013
Člen číslo: 11 587



zdravím smile.gif

trochu jsem to tu početl a inspirovali jste mě k úpravě lustru na LEDky. Mám sice objednané nějaké kukuřicové žárovky, ale asi to nebude ono. Tak uvažuju, že do lustru (viz obr.) dám 5x XM-L a nějaký centrální driver (nebo dva, mám dvojvypínač). Lustr mi přijde vhodný tím, že je z kovu, takže chladiče nemusí být moc velké a mohou teplo předávat lustru.

Chci se jen zeptat - LED by směřovaly dolů, neuvažuju o optice, ale nebudou i tak LED svítit moc dolů a málo do stran? Rád bych, aby lustr osvítil převážně boční stěny až do rohů. Myslíte že to bude ok, nebo mám dát nějakou optiku? Případně dokonce nějaký difuzor? Mléčné se mi moc dávat nechce, podle mě žerou dost světla a navíc lustr už má mléčné baňky. Nebo tam dát nějaký odrazný kužel? Mátě zkušenosti s něčím podobným?

Jinak jdu do toho i proto, protože současné halogeny moc žerou a mají velmi slabou životnost, navíc bych rád studenější světlo (mám v pokoji PC, trávím zde hodně času a na to myslím není žluté světlo moc ideál).


Přiložený obrázek


Tento příspěvek byl editován Won: 8.2.2014 13:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 8.2.2014 14:28
Příspěvek #208


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Pokial tam ponechas tie mliecne krycie trubice tak svetlo bude rozptylene cca tak isto ako so ziarovkami.
Je vsak fakt ze tie mliecne trubice Ti zozeru mozno az polovicu Lumenou.


Inac do vnutra toho disku by som prisrouboval len hlinikovy plech ktory zabespeci dobry rozvod tepla aj na tie tycky a teda aj sklo.
Ledky a drivery by som nasrouboval priamo ne ten plech.

Tento příspěvek byl editován zoom: 8.2.2014 14:33


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Won
příspěvek 8.2.2014 14:59
Příspěvek #209


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 25
Registrován: 2.2.2013
Člen číslo: 11 587



nj s těma trubicema se nedá moc co dělat smile.gif ale tak málo lustrů má nemléčné sklo. Pokud bude rozptyl dobrý tak do toho asi půjdu, přecijen žárovka svítí do stran, LED dolů... ale zase LED má 120 stupňů bez optiky nebo tak nějak ne? Současně dává lustr asi 2300 lumen, chtělo by to trochu přidat, takže 5 x XM-L je pohoda.

S tím chlazením jsem to myslel podobně, tady si myslím že to bude OK (jen ty hliníky na odvod od LED dám trochu masivnější).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 8.2.2014 15:18
Příspěvek #210


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Pokud tam dáš více LED, tak bude mléčné sklo nutné. Protože jinak budeš mít po místnosti plno ostrých stínů a to není moc příjemné. LED mají bohužel (pro použití v lustru) bodové intenzivní světlo, které dělá ostré stíny.
Jak ses ptal na to, jestli budou LED svítit dostatečně i do stran, tak ano, svítí do stran. Celkový vyzařovací úhel je kolem 120°. Ale ten mléčný difuzer pomůže osvítit i 180°. A pokud nacháš na každé LED tu mléčnou trubici, tak by se světlo mohlo dostat v určité míře i přes těch 180°, tedy osvítit i strop, což je také příjemnější, než když zůstane tmavý.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Won
příspěvek 8.2.2014 15:46
Příspěvek #211


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 25
Registrován: 2.2.2013
Člen číslo: 11 587



tak pokud by to tak jak popisuješ svítilo jen s těma trubicema, tak ideál, no aby se dalo říct přesně tak se to bude muset vyzkoušet, dobré ale je vědět už teď že to není nereálné.

Jinak že je spousta zdrojů na 230V pro XM-L to vím, ideálně aby všechny dohromady dávaly kolem 2500 - 3000 lm (600lm na jednu je myslím reálné) a ještě ideálnější je, kdyby ten zdroj byl regulovatelný, tedy že by se dal nastavit výstup třeba v rozmezí 1,5A - 3A a pak si to poštelovat, třeba časem přidat kdybych přidal i nějaké difuzory. Existuje nějaký takový zdroj? Zas aby ale nestál majlant smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 8.2.2014 16:07
Příspěvek #212


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Skvělé jsou zdroje MeanWell, některé se dají i regulovat různými způsoby jako je napětí či odpor (potenciometr).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 8.2.2014 16:39
Příspěvek #213


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



ja som doma pouzil taketo ledky + prislusne zdroje.
Samozrejme bez optiky, iba prekryte mliecnym sklom.


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 8.2.2014 17:16
Příspěvek #214


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 557
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Mléčného skla bych se tady tak nebál. Základna je stříbrná a světlo je odkryté, takže se ti to hezky rozptýlí trochu i o strop smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vláďa Anděl
příspěvek 8.2.2014 21:43
Příspěvek #215


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



QUOTE(Won @ 8.2.2014 13:54) *
zdravím smile.gif

trochu jsem to tu početl a inspirovali jste mě k úpravě lustru na LEDky. Mám sice objednané nějaké kukuřicové žárovky, ale asi to nebude ono. Tak uvažuju, že do lustru (viz obr.) dám 5x XM-L a nějaký centrální driver (nebo dva, mám dvojvypínač). Lustr mi přijde vhodný tím, že je z kovu, takže chladiče nemusí být moc velké a mohou teplo předávat lustru.


Přiložený obrázek


jen bych se zeptal když používáte ledky XM-L, to je někde kupujete už na hliníkovém tišťáku, nebo si ho necháváte vyrábět a sám si to pájíte? Když koukám na datasheet, je to dost velká ledka, velký výkon na malé ploše, při proudu 3A budou na rozvedení tepla docela nároky. Ohledně rozvedení tepla do plechového lustru - jo, ale nejspíš to bude nějaký tenký nerez nebo chromované železo. Musíte to z druhé strany podložit tlustým hliníkem, jinak to teplo nerozvedete.

A ta studenější bílá - zase po dlouhé době vidím datasheet ledky Cree. Oni umí vysoké CRI jen do 3200K? Dělal jsem si světla do baráku s ledkama Osram Oslon square, kombinoval jsem do sedmiledkovách modulů 3000K a 4000K. Obojí má psané typické CRI 96 a minimální 90. Právě při tom vyšším CRI je víc potlačené maximum na 450 nm a je líp vyplněná díra na modrozelené. Prý to maximum na modré není moc dobré na oči - ale znáte to, lidi toho napovídají...
Porovnejte si spektra v těhle datasheetech
ledka Osram
ledka Cree

Takhle si v domečku svítím.
moje světýlka

Tento příspěvek byl editován Vláďa Anděl: 8.2.2014 21:46
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Won
příspěvek 8.2.2014 22:59
Příspěvek #216


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 25
Registrován: 2.2.2013
Člen číslo: 11 587



Inu tak to jsi mě nepotěšil, XM-L jsem bral v potaz právě kvůli lepšímu podání světla, a ono má CRI úplně obyčejné sad.gif tedy žádný pokrok proti čínským LED žárovkám za pár korun. Ještě kouknu na XM-L2, třeba tam bude zlepšení.

Jinak XM-L osobně určitě na hliníkovém tišťáku (na staru), ten dále lepím nebo šroubuju na chladiče. S tím plechem pod nerez máš pravdu, ale nebude problém něco takového zavést smile.gif možná to ani nebude nutnost, pokud se pod LED dá masivnější kus hliníku, který svou plochou to bude roznášet do větší části toho nerezu. Navíc ty XM-L nepojedou na plný výkon, a těch 5-7W uchladí pár gramů hliníku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vláďa Anděl
příspěvek 18.3.2014 21:46
Příspěvek #217


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



Něco pro inspiraci - popis konstrukce světýlek s LED moduly 20W 1500 lm a s chladičem schovaným ve stropě konstrukce LED svítidel
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakov
příspěvek 21.3.2014 10:17
Příspěvek #218


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 9
Registrován: 12.10.2009
Člen číslo: 419



Pro zajimavost - LED lepena primo na krystalovou desku
Přiložený obrázek


nechapu jak se to muze uchladit, ale asi to funguje - je to v teto LED zarovka TESLA

trochu jsem ji rozebral tak prikladam par fotek rolleyes.gif

Přiložený obrázek


Přiložený obrázek


tady jsem LEDku pripojil na jinou elektroniku
Přiložený obrázek



Přiložený obrázek


detail TESLA-cke elektroniky - Cina jak prase, bude se muset upravit
Přiložený obrázek


Tento příspěvek byl editován jakov: 21.3.2014 16:14
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 21.3.2014 14:14
Příspěvek #219


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 633
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Fotku vnitřností teslácký led žáírovky jsem sem již dával, ale bylo to na výstavě a tak jsem musel ukecat vystavovatele, aby mě to dovolil sundat alespoň vrchlík a vyfotit. Až tolik mě to rozebrat nedovolil. cool.gif

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 21.3.2014 14:15


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 21.3.2014 17:39
Příspěvek #220


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Jakov,

Vie ten Watmeter co si pouzil naozaj merat desetiny alebo nebodaj stotiny Watov ?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Stránky V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 4.6.2024 - 06:52