IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

5 Stránky V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Návod: výroba laserového ukazovátka z DVD-RW, podrobný návod na výrobu výkonného laseru
Benik3
příspěvek 11.3.2011 15:22
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Podrobný návod na stavbu můžete nalézt na mém blogu všeuměl.blog.cz. Protože je návod podrobný, poměrně dlouhý a mám tam dost fotek, udělám sem jenom takové základní shrnutí.

Na výrobu potřebujeme DVD vypalovačku (červený laser) nebo blue-ray (modrý laser).
V DVD-ROM je červený laser o výkonu jen cca 5mW. V CD mechanice je infračervený laser, který není vidět.

V DVD mechanice najdeme dvě laserové diody. Jedna je IR pro pálení CD a druhá je červená pro pálení DVD.
Nikdy nepřipojujte LD přímo na zdroj. Má téměř nulový odpor, takže by se hned spálila. Vždy použijte vhodný odpor. Na odzkoušení stačí odpor 130ohm a 9V baterie (proud cca 70mA).
Dále budeme z mechaniky potřebovat ostřící čočku (ta nejblíže CD). Čočka je plastová, takže pozor při vyndavání na poškrábání.
Laser je třeba chladit, takže budeme taky potřebovat kus hliníku nebo mědi.
Laser je dále třeba napájet konstantním proudem. Úplně nejjednodušší lze vyrobit z LM317. Max proud pro 16x DVD-RW je cca 350mA. Výkon dosahuje cca 250mW.
Čočku je vhodné umístit na šroubovací část třeba z propisky, aby jste mohli regulovat velikost tečky.

Jedná se o třídu 3B. Při přímém pohledu vám laser vypálí oko, ani nemrknete. Stejně tak pozor na lesklé předměty.
Laser dokáže pálit do tmavých předmětů, zapálit sirku, prasknout balonek atd.

Muj laser: http://www.youtube.com/watch?v=dC_Jz_CwNpo
Tady malá ukázka laser diod smile.gif


Tento příspěvek byl editován Benik3: 24.3.2011 20:17
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 24.3.2011 16:19
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



no ja mám trochu iný problém. Chcem ten IR paprsok roztiahnúť, nakoľko ho chcem využiť ako prisvietenie k nočnému videniu. Problém je v tom, že ak to roztiahnem, je z toho úzky pás namiesto kruhu, alebo štvorca. Mám taký dojem, že na to budem musieť použiť dve šošovky. Nevieš poradiť?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 24.3.2011 20:14
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jedinou moznosti je opravdu pouzit vice cocek popripade nejake rozostreni. Ten tvar je dan tvarem laser chipu a nic s tim bohuzel neudelas. Myslim ale ze lepsi nez pouzit IR laser bude koupit IR power LED smile.gif
Tady jeste prikladam foto laser chipu
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 25.3.2011 09:26
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



Hneď som si myslel, že má vyžarovaciu plochu obdlžníkovitú a tá tvoja fotka to jasne znázorňuje. Vyrábajú aj originál laserové IR prisvietenie pre nočné videnie, ale tam je osvetlená plocha pekne okrúhla. Musia tam mať na 100% dve čočky. Jedna ktorá to zúži do bodu a druhá, ktorá z toho bodu urobí posúvaním širší kruh. Mám originál focusovatelný 250mW IR laser, ktorý nastavím na bod a hodím to do nejakého focusovatelného lampášika a uvidím čo to urobí. Ináč to napájanie čo si použil sa mi tiež pozdáva, páči sa mi na ňom hlavne to, že sa to dá regulovať, LM-ku aj ja často využívám ako regulátor. Rozmýšlal som aj nad IR ledkou. Asi pred rokom som skúšal 3 čipovú 3W vo fokusovatelnom lampášiku, ale som nebol spokojný s dosahom, vychádzal z toho dosť široký lúč a odrazené IR svetlo kazilo oči. Rozmýšlam ešte nad 1 čipovej 1W IR ledke z DX, ale k tomu musím vyriešiť napájanie. Asi by sa dalo použiť aj to tvoje, len treba zmeniť hodnoty odporov. Chcel by som to napájať zo 4,2V Li-ion. Máš nejaký návrh /čím menší/ na nejaký regulátor?
Ako to je pri červených a zelených laseroch? tiež majú obdĺžnikovitú vyžarovaciu plochu ako IR laser?

Tento příspěvek byl editován redbolt: 25.3.2011 09:59
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 25.3.2011 15:30
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Ahoj. Co se týče toho driveru, tak problém LM je napájení min 6V. Bohuzel jiný takovýto lineraní stabilizátor na mensí napetí jsem nikde nesehnal, ale vzásade muzes pouzit i driver pro LED. Pokusuji tedka s LDO stabilizatorem (maji mensi ubytkove napeti, ale trochu jine zapojeni) a zatim nic moc. Kdyz se mi to povede tak dam 100% vedet. Jinak cocky muzes pouzit z ty mechaniky. Tu ostrici nalepit primo na LD a pak v mechanice je jeste pred ostrici jedna vetsi, tak tou potom menit ten kruh. Mohlo by to fungovat.
V tom zapojeni s LM317, pokud chces zachovat regulovatelnost, tak pouzij tranzistor a trimr. Muzes pouzit i pevne nastaveni, staci tranzistor+trimr vymenit za odpor, akorat to chce nejaky vic vykonový, mam dojem ze jim totiz tece stejny proud jako na vystupu.
Jinak cerveny i modry laser maji ten chip stejne. Zeleny laser je delany z IR pomoci specialniho krystalu. Nevim jestli znas princip laseru, ale jde o to, ze ty dve hranaty plosky jsou zrcadla a fotony se mezi nima odrazi. Kdyztak dovysvetlim podrobneji wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 28.3.2011 17:47
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



Dík za info. Čo sa týka elektroniky, v tej sa pomerne dobre vyznám a viem, že na 1ks li-ion LM-ku nerozbehám. Princíp laseru mi je v podstate tiež jasný, ale horšie je to s tými čočkami z mechaník a neviem, či som ich nevyhodil. Myslíš, že by som tú menšiu mohol prilepiť priamo na laser? Najlepšie by asi bolo, keby bola v puzdre. Aj to je na prd, že IR svetlo nevidieť volným okom a tak sa zle testuje a nastavuje, dokonca je nebezpečné aj pre oči.

Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 28.3.2011 19:59
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Pokud prilepis tu cocku primo na laser diodu, tak by ten paprsek mel byt rozptyleny. IR dioda nemusi byt v origo pouzdre, dokonce je radsi otamtud vyndavam a umistuju je do vlastniho chladice. Nejaky chlazeni urcite mit musi, obzvlast pokud ji budes chtit na max vykon cca300mA. To už ti to pouzdro co mas na fotce nejspis stacit nebude. Jak mam na fotkach ten svuj laser, tak by to pouzdro (chladic) by mel byt taky vetsi, protoze kdyz s tim chvili svitim, tak se to zacne docela zahrivat, a to neni dobry.
Jeste posilam fotku tech dvou cocek. Ta mensi je ta ostrici, co bych dal primo na LD a tou vetsi bych potom ridil rozptyleni. Normalne pouzivam jen tu malou, ale ty potrebujes dve kvuli rovnomernemu osvetleni.

Tento příspěvek byl editován Benik3: 28.3.2011 20:00
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 28.3.2011 20:21
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



No logiku to má, ako som ti písal, ja mám origos 250mW 808nm laser v hliníku a myslím si, že to bez problémov uchladí a s tými čočkami musím asi experimentovať.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 28.3.2011 20:35
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Ozkousej uvidis. Ono se to nezda, ale ten laser docela topi smile.gif Stima cocka nezbyva opravdu nez vyzkouset.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 29.3.2011 07:35
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



Ešte mi tak napadlo, neroztopí sa tá čočka ak ju pripevním priamo na LD?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 29.3.2011 12:31
Příspěvek #11


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



Toto je duplicitni vlakno, myslim ze by chtelo LOCK. viz: http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=1353


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 29.3.2011 12:40
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Zajímavé, ale v seznamu témat to vůbec není. Pardon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 29.3.2011 16:58
Příspěvek #13


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



V seznamu témat je to jako šesté téma odshora smile.gif Teď už to asi zamykat nebudeme, alespoň mají případní zájemci více studijního materiálu...


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 29.3.2011 17:08
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Netušil jsem že jsem až tak slepej nebo nevim, ale ten seznam jsem precet snad vic jak 5x a proste jsem to nevidel. Jinak bych tohle tema nezalozil, ale pridal bych to do tamtoho. Tak za to se omlouvam. Nejde ty prispevky presunout tam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 29.3.2011 18:58
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



To Lukix. mne sa zdalo, že je to tam mrtvé. Ešte vlani si mi slúbil, že sa ozveš keď vyskúšaš ten driver z e-bay a čakám na to doteraz. Už si mal čas na vyskúšanie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LukiX
příspěvek 1.4.2011 00:07
Příspěvek #16


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 177
Registrován: 15.2.2009
Bydliště: Ostrava
Člen číslo: 261



2 redbolt. Sluúbil smile.gif Vim... Ale bohuzel cas ted nemam sad.gif Resim ted nejake sve osobni zalezitosti, a tezko rict kdy bude trochu klid. Zatim je to s casem vice nez spatne sad.gif Promin.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 1.4.2011 11:33
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak, dneska jsem sehnal dalsi vypalovacku takze bude druhy laser thumbsup_anim.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 1.4.2011 18:47
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



QUOTE(LukiX @ 1.4.2011 00:07) *
2 redbolt. Sluúbil smile.gif Vim... Ale bohuzel cas ted nemam sad.gif Resim ted nejake sve osobni zalezitosti, a tezko rict kdy bude trochu klid. Zatim je to s casem vice nez spatne sad.gif Promin.


OK, dík. Potom nezabudni to sem hodiť thumbsup_anim.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 1.4.2011 19:25
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak vypalovacka byla poze 4x, takze ten laser je na paleni slabej, ale bude z neho hezky ukazovatko na 1xli-ion CR123 smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redbolt
příspěvek 1.4.2011 19:54
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 273
Registrován: 25.4.2009
Člen číslo: 317



tak to asi nie je IR laser, ale červený
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stránky V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 19.3.2024 - 08:52