IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Napájení nových CREE MC-E, Kde sehnat, nebo kdo poradí?
pavelicom
příspěvek 13.9.2008 08:43
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 81
Registrován: 12.3.2008
Člen číslo: 24



Tak konečně již budou i u nás dostupné nové LED CREE MC-E. Mám informace, že do 14 dní budou i tišťáky na seriové zapojení těchto čtyřčipových LED.
Řeším velký problém, jak tuto led napájet ze zdroje 12V. Klasické 3 LED v serii není problém, protože napětí je téměř kolem 12V, ale čtyři LED je troch více, nežli 12V.
Nemáte někdo nějaké řešení pro napájení této led na proud cca 700mAh -1A.
Děkuji všem za případnou pomoc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 13.9.2008 09:06
Příspěvek #2


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Už ses na to jednou ptal tady.. http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=90
Ale pro připomenutí. Můžeš zapojit všechny čipy do série a použít

Shark - max výstupní proud 980mA, proud je možné měnit poťákem přímo na driveru, nebo si můžeš připájet externí potenciometr a regulovat si potom proud kdykoliv budeš chtít.
Fatman - platí pro něj v podstatě to samé co pro Shark, jen má menší rozsah vstupního a výstupního napětí, pro MC-E a 10 ni-mh by však ještě měl stačit.

Nebo třeba zapojit čipy 2x2 a každý pár napájet z vlastní 700mA elektroniky. Na to by šly použít i ty 12V elektroniky co se prodávají u nás.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 13.9.2008 09:18
Příspěvek #3


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ja sa tesim na zapojenie direct v serii na 4x18650 a k tomu nejaky maly rezistor ... resp. druhy rezistor na low mod ... uz sa neviem dockat ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 20.1.2009 16:00
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



Dobrý den, potřeboval bych sehnat, či vyrobit driver pro LED Cree MC E, už se dají docela dobře sehnat, a zde jsem se dočetl, že není problém sehnat elektroniku pro sériové napájení. Já to však jako problém vidím, neb se mi nedaří na nic narazit. Potřeboval bych driver s následujícími parametry:

Vstupní napětí mezi 5V až 16V
Tři provozní módy, volitelné spínačem v pořadí Low - 200mA / Mid - 500mA / Hi - 1000mA
Vzhledem k tomu, že Cree MC E bude zapojena v sérii (což je zapalovací napětí 12V - 15V), měl by driver být "step up" a umět výstupní napětí kolem 16V
Paměť na poslední zvolený mód
Průměr tištěného spoje driveru do max. 21 mm

Dokázali by jste mi někdo prosím poradit? Můžete i na mail: blancman@centrum.cz Děkuji moc. Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 20.1.2009 16:22
Příspěvek #5


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



cim to chces napajat ?

nemozes mat sucasne aj step-up aj step-down menic ... resp sa take moc nerobia, asi by to bolo drahe ...

cree mce ma ohromnu vyhodu v individualnom adresovani a tym univerzalne moznosti napajania, takze vacsinou ani ziaden driver nepotrebujes ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 20.1.2009 16:37
Příspěvek #6


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Jak už jsem psal na ledmanii. Pro tvé účely by asi byl nejvhodnější MaxFlex3
Cenu a popis jak koupit najdeš tady a podrobný popis samotného driveru najdeš tady (pro tebe asi bude vhodné nastavení na UIP - pět režimů a začíná se od toho nejnižšího).

Bohužel je nutné nakupovat ze zahraničí, u nás se takovéhle drivery neprodávají.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 20.1.2009 18:40
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Step-up/step-down měnič si myslím není problém. Chtěl jsem cosi podobného dělat do homemade svítilny, ale jaksi není čas (a ani by mi to nepřineslo výhodu - moc by se nezvedla doba svícení). Používají se dvě topologie měničů SEPIC a flyback. Já bych radši dělal SEPIC - zdá se mi lepší - třeba i tím, že je zkratuvzdorný wink.gif . Ale dělat si vlastní měniče - to bych doporučoval jenom zkušenějším - je tam třeba nějaké výpočty. Ale musím se přiznat, že jsem taky nebyl moc zkušený jak jsem je začínal dělat a ještě moc nejsem biggrin2.gif . Ale s měniči se dá užít hodně srandy - hlavně pokud se vytváří vysoké napětí evil.gif . V současné svítilně mám homemade driver - funguje celkem dobře, ještě musím nějak vyzkoušet jak dobře to stabilizuje proud LED - vím, že to stabilizuje, ale nevím jak přesně ...


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mike
příspěvek 20.1.2009 20:23
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 174
Registrován: 15.11.2008
Bydliště: Mladějov
Člen číslo: 189



Taky sem chtěl dělat buck/boost měnič, ale po pár zkušenostech, když sem z toho boost(step-up)měniče nedostal víc 0,5-1A,tak mě to přešlo....účinnost byla taky jen 70-80%...a to jen při okolo 0,5A, pak to šlo hodně dolu a to sem tam měl ty nejlepší shottkyho diody a MOSFET na 30A biggrin.gif, ale měl sem blbou frekvenci..., a když sem zde na fóru zjistil, že se dají takto miniatuní měniče koupit, tak mě to přešlo uplně...
A po objevení lion 18650 3,7V ideální pro LED...tak už to ani nepotřebuju...Ted budu řešit do svítilny jen PWM

Blancman:
Navrhnout, vyleptat, naletovat SMD součástky a ještě pamět... do 21mm je opravdu pro nezkušeného snad nemožný...
Je lepší se opravdu po něčem poohléndout..., ale zrovna pro MCE... blink.gif
Do čeho to vlastně chceš, že máš vstupní 5-16V? A MCE musíš mít v serii?
Co kdyby si ji dal parael a tohle tohle by bylo nejlepší...
nebo http://cutter.com.au/products.php?cat=47, to je ale hooodně drahý, ale zase to utáhne 3*MCE...ještě jsou asi i jiné drivery,ale já nevím kde...
Nebo nevim, jestli zcela funkční řešení by bylo nechat MCE v serii dát 4ks tohodle taky do serie a výstup by "měl" bejt prostě 700mA(do 4*3,7V), ale já bych to snad ani nezkoušel .... biggrin.gif , kdyby si dal ty zdroje paraelně, tak by to fungovat snad mělo(stejný Ri), ale jen 3,7V 4*700mA...,to by byla ale taky blbost..mohl by si dát na 1 čip 1zdroj....

Vědátor: Jestli máš doma schema na 1A buck/boost měnič s účinností kolem 90%, tak bych se dcl podival, popřípadě jestli by nešlo přizpůsobit na 5-7A??? biggrin.gif


--------------------
Profesionální měření světelného toku v integrační kouli spektrometrem v TUL Liberec a měření světelných map v laboratoři s certifikací TÜV Berlin: http://...
Lehoučká čelovka na běh...................:SOLC Spider T-24 5000 lumen 59 gramů ANSIhttp://solclighting.com....
Ultra výkoná a lehká čelovka..............: SOLC Scorpion T-23 8400 lumen 79gramů ANSI http://solclighting.com....
Kompaktní cyklosvítilna.....................: SOLC Spider T-58 6250 lumen ANSI 169gramů i s baterií! http://solclighting.com....
Ultimátní čelovka s extra chlazením....: SOLC Scorpion T-44 až 12000 lumen 120gramů ANSI http://solclighting.com....
Výkonná svítilna na kolo....................: SOLC Scorpion T-73 až 12000 lumen 168gramů ANSI http://solclighting.com....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 20.1.2009 20:34
Příspěvek #9


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Zrovna Maxflex má učinnost docela dobrou. I přes 90%.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 20.1.2009 21:19
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



Dobrý večer, velmi děkuji za odpovědi. Nastíním zde tedy svoji představu. Nejsem nezkušený a jsem elektronik. Mám velmi dobré zkušenosti s smd obvody i s miniaturizací. Jen není z důvodů sportovních a zaměstnání čas. Ale občas lezu do podzemí a potřebuji kvalitní světlo, to nejlepší, blbuvzorné. A ještě k tomu jsem detailista. Takže jsem koupil svítilnu Ultrafire MCU WF 1000L. Ta je velmi dobře zpracována mechanicky. Ale má samozřejmě driver, který má módy Hi, Low, Strobo. Tedy přesně tak, jak mi to nevyhovuje... Takže jsem zakoupil driver od Kaidomain, ten super board. Ten má módy Low, Hi, Mid. Není to sice úplně to, co jsem chtěl, ale budiž. Vysoustružil jsem úplně jiné pouzdro pro driver, vyměnil jsem Cree MC E za SSC P7, dal jiný reflektor a dobrý, ale.... Pak jsem přemýšlel a říkal jsem si, že to paralelní zapojení diod asi není úplně to pravé ořechové, že s elektronického hlediska je lepší čtyři diody do série. Menší proudy, neprojevují se toliko přechodové odpory, rozdílné parametry diod atd... No, napájení... Musí to umět 2 x 18650, nebo 4 x CR123, tzn. že by to mělo umět od nějakých 6V do nějakých 17V. No, a když napájím čtyři LED v sérii a každá má zapalovací napětí kolem 3,5V tak to je 14V abych to tím hadem procpal a rozsvítil.... Ale myslím, že tady nahoře Jiřík mě oslovil... Já mám to štěstí, že zas toliko nemusím koukat na cenu, ale ten MaxFlex vypadá zajímavě. A pět režimů od nejnižšího by mě také vyhovělo... Teď jen kdyby šly ty režimy přepínat namáčknutím spínače, abych nemusel ven tahat nějaký potenciometr, to budu muset nějak přelouskat ten datasheet v AJ verzi, to mi moc nejde... Tak takhle jsem si to nějak představoval no.... Blanc

P.S. jinak ten Kaidomainský driver není tak špatný, co se týče funkce, tak jede docela dobře....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 20.1.2009 21:46
Příspěvek #11


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(Blancman @ 20.1.2009 21:19) *
Teď jen kdyby šly ty režimy přepínat namáčknutím spínače, abych nemusel ven tahat nějaký potenciometr, to budu muset nějak přelouskat ten datasheet v AJ verzi, to mi moc nejde... Tak takhle jsem si to nějak představoval no.... Blanc


Ten datasheet je dost hutnej. Ale co jsem vyčetl, tak režimy se přepínají nějakým externím tlačítkem.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 21.1.2009 08:35
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



Děkuji Jiříku, já jsem to louskal pomocí google překladače a vydedukoval jsem, že jsou tam dva piny na připojení externího potenciometru a tím se mění výstupní proud. Ale je možné, že když se napevno nastaví maximální proud (řekněme 1000mA) a zároveň nastavíme režim 5 módů, tak je možné, že se to bude přepínat pomocí externího spínače (v tomto případě vypínač svítilny) a mohlo by to být OK. Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 21.1.2009 11:18
Příspěvek #13


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Jo, myslím, že přesně tak to je:)


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 22.1.2009 15:55
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



Tak já zatím používám ten Kaidomainňácký driver Super Output SSC P7 a zatím je celkem dobrý. Při plně nabitých 2 ks AKU 18650 (8,4V) a maximálním režimu teče skrze SSC P7 proud 2,78A a je na ní napětí 3,9V což odpovídá výkonu 10,84W. Z AKU to bere 1,33A což odpovídá příkonu 11,17W a to je účinnost nějakých 92% což mě celkem uspokojuje. Ty menší režimy jsem neměřil, tam to asi bude o něco horší, ale to mi celkem nevadí. Nejdou tam zase takové velké proudy, tak se to ani nijak nevaří a vydrží to svítit celkem dost dlouho konstantním svitem. Viděl jsem tady porovnání svítivosti svítilen osazenými SSC P7 a Cree MC E a přijde mi, že ať jsou tech. údaje jakékoliv, že ty Cree MC E svítí více, ale možná je to jen můj pocit. Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 27.4.2024 - 11:25