IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Pepíkova svítilna, Můj home-made build XHP70.2
DJPepik
příspěvek 23.8.2018 21:00
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 23.12.2017
Člen číslo: 16 448



Zdar Borcí,

jdu se vám pochlubit, do čeho jsem se po nastudování tohoto fóra pustil cool.gif (děkuji všem, kteří sem napsali tolik bezvadných informací )

Sehnal jsem novou starou armádní baterku => Vše jsem vykuchal => Nandal nová střeva která zahrnují:
1. Led CREE XHP70.2
2. Driver 6V - max 4.8 A
( detailnější popis LED + Driver zde: https://www.aliexpress.com/item/CREE-XHP70-....35244c4dnyyapF )

3. Napájím to 2ks LiitoKala 26650 5000mah
https://www.aliexpress.com/item/3PCS-LiitoK....35244c4dnyyapF

Zatím je to narychlo "zbastlené", aby to vůbec svítilo, ale ještě je na cestě a bude brzy doděláno:
4. Pidi ventilátor ( https://www.ebay.com/itm/2510S-5V-Cooler-Br...353.m2749.l2649 )
5. Teplovodivé lepidlo mezi LED a chladič
6. Lepší on/off button - zatím nevím, zda použiji, protože ten původní kupodivu funguje

Co mě osobně překvapilo:
a) Sehnal jsem opravdu mrňavý pasivní chladič z desky od počítače (viz foto) a ač jsem k tomu LEDku zatím jenom přichytil dvěma šrouby, tak se mi zda, že to tu XHP70.2ku v pohodě pár minut uchladí. Nemám tam termální čidlo, takže se bojím to nechat puštěné třeba 3 min v kuse (nerad bych hned objednával novou LEDku).
cool.gif driver se hřeje více než LEDka přidělaná na tento pidi pasivní chladič

Co se (zatím) nepovedlo:
a) Chtěl jsem dát baterie do pořádného "battery holderu" a ten je kupodivu tak velký, že se mi to pak celé nevešlo do obalu baterky. Takže jsem byl nucen tam natrvdo napájet dráty přímo na baterie a omotat to izolačkou... (vypadá to prasácky a nevím jak z toho ven angry.gif )

Snad brzy pošlu update, jak pokračuji thumbsup_anim.gif

P.S.: Snad se vám zobrazí fotky (jsou v příloze) - nemám s tím tady na foru zkušenosti...

Váš nadšený světluška,
Pepík




Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 


--------------------
Svítilny: Imalent DN70, čelovka noname s T6 čipem, Zoomovací Trustfire C8 s čipem XP-L HI v3, home-made vojenská stará svítilna s XHP70.2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 23.8.2018 22:12
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Koukám, že moje MyDay z roku 2011 má konkurenci biggrin2.gif
https://forum.fotonmag.cz/index.php?s=&...ost&p=34384
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 23.8.2018 22:20
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Vypadá to celkem fajn, ty filtry zůstaly funkční? smile.gif Jestli jo tak jen bacha, aby se neroztavily, pokud jsou opravdu blízko LED biggrin.gif

Co se týče aku, nevešly by se tam 21700? Už se dají sehnat s kapacitou 4800mAh a 5000mAh (Samsung a LG). Jinak na držáky bacha, cucne si to až 5A a ty obyč držáky z číny s tim mají často problém (takové ty s pružinou).
Na driver doporučuji sehnat teplovodivou gumovou podložku a taky ho někam plácnout. A pokud se bojíš o teplotu LED tak můžeš chladič nějak šikovně tepelně propojit s kovovým obalem svítilny (řešil jsem to podobně při úpravě staré MyDay svítilny smile.gif )

Tommu: To už měla v roce 2012, i když ne tak hezky zpracovaný tongue.gif

Tento příspěvek byl editován Benik3: 23.8.2018 22:20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DJPepik
příspěvek 24.8.2018 10:19
Příspěvek #4


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 23.12.2017
Člen číslo: 16 448



Tak mi to včera v noci při testování málem vyhořelo. Ten červený filtr před LEDkou to nedal a začal čoudit jak blázen... biggrin2.gif

Chybama se člověk učí wink.gif


--------------------
Svítilny: Imalent DN70, čelovka noname s T6 čipem, Zoomovací Trustfire C8 s čipem XP-L HI v3, home-made vojenská stará svítilna s XHP70.2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 24.8.2018 14:55
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Já "pár" těch malých chladičů taky mám. tongue.gif Chci ty chladiče použít jako modul s XML, jelikož jsem si myslel, že to XHP70 i při ofukování vzduchem neuchladí. Udržíš na tom chladiči po delším provozu ruku? Původně jsem myslel, že na XHP70 použiju chladiče z CPU.

Přiložený obrázek


Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 2.9.2018 21:01


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DJPepik
příspěvek 27.8.2018 09:50
Příspěvek #6


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 23.12.2017
Člen číslo: 16 448



Ahoj,

1) k dotazu - zatím čekám na ventilátor. Do té doby se nehodlám pouště do delšího provozu v kuse, abych to nespálil. Osobně se mi zda, že ten pidi chladič to zvládá v poho chladit a i po 2 minutách je sotva teplý (což je fakt divné...).

2) Dotaz na zkušenější - tak jak mi začal "čudit" ten červený filtr, tak se mi napálil na tu LEDku. Takže je teď LEDka pokrytá spáleným plastem a ta plastová čočka je špinavá... Jak byste to odstranili? Vím, že se to dá nějak "dedoomovat", tak možná bych mohl použit obdobný postup??? Achjooo blink.gif

Ď,
Pepík


--------------------
Svítilny: Imalent DN70, čelovka noname s T6 čipem, Zoomovací Trustfire C8 s čipem XP-L HI v3, home-made vojenská stará svítilna s XHP70.2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DJPepik
příspěvek 27.8.2018 13:53
Příspěvek #7


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 23.12.2017
Člen číslo: 16 448



Ahoj Borcí,

tak jsem nastudoval jak se dělá dedomování LED :-) To by mělo vyřešit můj trabl se spáleným povrchem plastu na LEDce...

Otázka zní, kterou metodu použít:
a) Nahřát na 80-100 Stupňů a odříznout/odloupnout nožem
cool.gif Hodit celý LED čip do benzínu a nechat plast nahoře rozpustit

Co byste udělali vy? :-)

Asi se kloním k Ačku, protože mi to připadá jako rychlejší řešení...

Ď za případně rady/zkušenosti,
Pepík




--------------------
Svítilny: Imalent DN70, čelovka noname s T6 čipem, Zoomovací Trustfire C8 s čipem XP-L HI v3, home-made vojenská stará svítilna s XHP70.2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 27.8.2018 17:39
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Já mám dobré zkušenosti s Bčkem (akorát místo benzínu podle mě funguje líp nitroředidlo/aceton).
Jinak tím acetonem můžeš zkusit opatrně vyčistit i ten napálený plast. Ten silikon se vyloženě nerozpustí, ale až po nějaký chvíli působení se případně začne drolit.
Takže do tý doby bys mohl být schopen rozpustit a sundat ten napálený plast.
Což tedy ještě k tomu dedomování, nefunguje to jednoduše tak, že by se ta silikonová čočka sama rozpustila. Musíš to postupně odrolit třeba štětečkem. Dá se tím ale dosáhnout 100% odstranění z čipu bez poškození.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DJPepik
příspěvek 2.9.2018 18:45
Příspěvek #9


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 23.12.2017
Člen číslo: 16 448



Zdar Borcí,

tak fáze 1 je hotová!!! thumbsup_anim.gif Moc dík za rady rolleyes.gif

Jestli se někdy budu hooodně nudit, tak ještě poladím:
1. Zvětším ventilátor - tenhle dělá jenom rachot a vítr nikde (musí to hold zatím stačit)
2. Zjistím, jak tam udělat termální ochranu (abych nespálil LEDku vysokou teplotou)
3. Vyčistím lépe ten krycí plast (jak mi tam blafnul ten filtr, tak je furt lehce očuzený zevnitř)

Měl bych přeci jen jednu otázku => Jak byste nejlépe změřili teplotu té LEDky v obalu? Chtěl bych si třeba externě změřit, jak to zhruba topí, abych to nespálil. Neplánuji to pouštět naplno dlouhou dobu, ale stejně bych spal klidněji, kdybych věděl, že to dá v poho třeba 3 min naplno...
Napadla mě termální kamera? Hm? Změří to teplotu LEDky uvnitř nebo jen povrchu toho plastového sklíčka???

Mějte se parádně,
Světluška Pepík








Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 


--------------------
Svítilny: Imalent DN70, čelovka noname s T6 čipem, Zoomovací Trustfire C8 s čipem XP-L HI v3, home-made vojenská stará svítilna s XHP70.2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 2.9.2018 22:03
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Na první pokus slušný smile.gif

Normálně teplotní sondou wink.gif
Stačí klidně něco jako PT100, přilípnout to teplovodivou pastou přímo k PCB LED a vyvést drátkem ven do měřáku smile.gif
Termokamera ti vlastně ukazuje množství infra záření (tedy tepla), takže pokud tam budeš mít krycí sklo, uvidíš už jen to co prošlo skrz (de facto teplota skla)...

Pokud bys chtěl řešit teplotní ochranu apod, tak bych i zabudoval řízení větráku podle teploty chladiče. Takhle bude zbytečně hučet i na malý svit a akorát žrát energii. Ideálně sehnat ventilátor se vstupem pro PWM signál a pak už je to SW na pár řádek do nějakého MCU smile.gif
Tepelnou ochranu pak můžeš udělat jednoduchou tak, že bys přidal jeden MOSFET na přívod napětí (z baterie) a ten v případě překročení teploty vypnul.
Pokud bys to chtěl regulovat nějak víc, už by to chtěl rovnou driver, který umožňuje třeba snižovat svit podle teploty, abys nevypínal úplně (popravdě nevím, jestli se dá vůbec sehnat)
+ další tip, třeba na KaiDomain mají directCu PCB pro LED navíc s připraveným teplotním kontaktem vedle LED na přidělání právě teplotního čidla. Aby sis zaručil, že čip neupečeš i když by chladič byl v poho (třeba špatný přechod z PCB na chladič).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 členů čte toto téma (2 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 15:00