IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> LED žárovka Tesla, Pohled do jejích útrob.
Kolbaba71
příspěvek 22.10.2015 22:59
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Přebráno z diskutníků.

QUOTE
Stanislav, 21.10.15 18:48:47 reagovat@!!!
Dobrý den všem, koupil jsem na rozebrání 4W LED TESLA, tak mohu opravit ten "bullshit", co jsem napsal níže o zapojení filamentových LED přímo na střídavé napětí. U rozebraného kusu schéma vypadá následovně http://www.imgup.cz/images/2015/10/21/led.png V objímce žárovky je maličká DPS s usměrňovacím můstkem a filtračním kondenzátorem (jako je na obrázku vlevo nahoře http://fastvoice.net/wp-content/uploads/20...ofitDrivers.jpg ) LEDky jsou napájeny cca 325V DC (úbytek na 47R je asi půl voltu). Všechny 4 filamentové LED jsou zapojeny v sérii společně s paralelně spojeným dvojitým lineárním proudovým regulátorem SM2082B. Na jedné půlce regulátoru je rezistorem 100R nastaven proud 6 mA a na druhé pulce rezistorem 91R proud 6.59 mA - dohromady tedy 12.59 mA. Každá filamentová LED je tedy cca 80V 1W LED pole, což v sérii dá úbytek asi 320V 4W a zbylých 5V upravuje proudový regulátor tak, aby v celém obvodu tekl proud 12 mA. Díky malému proudu v celém obvodu a velkému úbytku na LED má zapojení dobrou účinnost odhadem tak 98%.


Ńa webu diskutníků Stanislav Tesla led žárovku dost sepsul. Ale podle tohoto příspěvku to vypadá, že opravdu se jen něco nepovedlo ve výrobě a konstrukce led žárovky jako taková je OK.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 25.10.2015 02:07
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Tie LED tycinky sa v tej uzavretej banke musia velmi zle chladit takze predpokladam ze obchodníci museli velmi dlho hladat takých technikov ktori im ten nezmysel zrealizovali.
a
pokial tej scheme dobre rozumiem tak aby tie LEDky mali konstantnu svietivost aj pri vykyvoch napatia v sieti tak ta mala potvorka SM2082B by musela prekurit/zozrat
vykyvy napatia v rozvodnej sieti cize dajme tomu max. 40V*0,01A= 0,4W, alebo ta mala potvorka nie je linearny regulator ale tych zvysnych 35V rozdielu reguluje pomocou sirky pulzov.


Keby mna ti obchodníci presvedcili o takej hluposti ( zavriet LEDky do sklenej banky ) tak ja by som sa snazil rozdiel napatia v rozvodnej sieti pokryt len a len suctom zmeny Vf na jednotlivých LEDkach.
Tj. pri 210V by LEDky svietili menej ( ale ucinnejsie a teda by spravne reagovali na nedostatok energie a ochranu prirody ) ako pri 240V
Koli zmenam svitivosti by to bola este dokonalejsia retro hovadina a este aj ekológovia by ma pochvalili .
Nemalo by sa ani co pokazit a bola by aj cena nissia biggrin.gif .
No ale je fakt ze pred 40 rokmi by som take primitivne nesofistykovane riesenie urcite nenavrhol takze vsetko je tak ako to ma byt a treba len pockat az sa vychytaju muchy.

KB71 skus im navrhnut odviest to teplo pomocou vodného chladenia biggrin.gif drinks.gif

Tento příspěvek byl editován zoom: 25.10.2015 02:58


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 25.10.2015 08:20
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Já jsem na zkoušku koupil 2 filamentové žárovky od Ecolite a zatím jsou naprosto bez problémů. Taky jsem myslel, že se to neuchladí... 6 watová má 6 tyčinek a 8W má 8. Ono toho ke chlazení zas tak moc nebude, ten 1 W na jedné tyčince nebude takový problém.


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 25.10.2015 09:41
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Pri vacsej teplote sa vyznamne skracuje zivotnost a dost by ma zujimalo aku teplotu dosahuju LED tycinky v uzavretej banke 8W ziarovky laugh.gif .

http://vaelektronik.cz/led_chlaz.html

Vysie teploty LED cipu ako 80C ale aj studene nezdrave svetlo je akceptovatelne podla mna len u FLs pretoze ich pouzivame 1000x menej.

Milos,
Mas uz zrealzovanu nejaku 50W EDC FL s pouzitim 20mm triple TIR a XP-L HI na CU Noctigone tongue.gif

Tento příspěvek byl editován zoom: 25.10.2015 09:51


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 25.10.2015 20:33
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Zoome, po letech na FF vím, jaký vliv na LED má vysoká teplota biggrin.gif . Hlavně, že ty žárovky fungujou. A 3000K (to mají ty moje) není zrovna CW. Triple xpl hi na Noctigonu mám na cestě, jak to přijde, hned testnu a dám vědět hi.gif


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 25.10.2015 23:09
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Mám doma asi 10 Tesla retro žárovek jak velkých, tak i svíčkových. Fungují 4 měsíce bez potíží. Jen nemají rády SMR-T a podobné obvody. wink.gif Pokud je v obvodu, tak led žárovka bliká. Dá se to odstranit tím, že se nechá jedna z pararelně zapojených žárovek normální, ale vzhledem k úspoře energie není to to pravý.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 25.11.2015 14:30
Příspěvek #7


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Taky jsem nechtěl věřit tomu, že tyhle LED tyčinky můžou fungovat, ale nějakým zázrakem se to uchladí. Po zahřátí jim klesne počáteční světelný výkon asi o 17% což značí zahřátí čipů asi na 100°C. Není to málo, ale u LED žárovek to je celkem běžná hodnota. Měřil jsem i nějaké LED žárovky "klasické" konstrukce od FKT s mizerným plastovým chladičem a tam byl pokles nějakých 30% což značí zahřátí čipů asi na 150°C. To už je průser a jsou nejspíš těsně před smrtí sad.gif


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 22:07