IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Boost driver pro COB - regulace
spachal
příspěvek 23.6.2015 00:33
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Zdravim, radeji zalozim zvlast vlakno, nez otravovat v cizich :] ..

Mam dotaz, dnes mi dorazil boost driver (DC-DC 250W Constant Current Boost , s regulaci jak proudu, tak napeti. Protoze nemam jeste COB (CXA3070), na ktere bych to mohl testovat, zkusil jsem alespon jako zatez automobilovou H7 a jsem z toho driveru lehce zmateny ;]. Bez zateze je napeti regulovatelne pomoci trimeru bez problemu, se zatezi jsem zkusil alespon regulaci proudu, ale nejak se nedari.
Jako zdroj na experimenty mam levny laboratorni Korad 3005P, zkousel jsem tedy ruzne kombinace napeti a proudu. Ve vysledku mam v planu jako zdroj napajeni pouzit Li-Pol 6S 30C.

Regulaci chci mit vyvedenou mimo driver, pomoci pridaneho potenciometru. Benik mi uz poradil, jak na to, bud pomoci pridavneho odporu k potenciometru, nebo vyuzit stavajici trimr jako odpor (odpajet, zjistit rozsah odporu, ktery potrebuji pro regulaci) a k nemu zapojit potenciometr.

No a ted k tomu mam par dotazu, berte me jako temer uplneho laika ..
- na driveru jsou zapojene u obou regulacnich trimeru vsechny tri vyvody, bohuzel podle tistaku se neda poznat, jaky par se pro regulaci vyuziva (prelakovana deska, spodni strana chladic). Da se to nejak zjistit bez nutnosti experimentovani a rizika zniceni driveru?
- pro regulaci COB je lepsi vyuzit regulaci proudem, nebo napetim? Trimr pro napeti je lepe pristupny, regulace proudem mi zase prijde 'logictejsi' :]
- kdyz jsem zkousel regulaci proudu u 12V halogenky H7, dostal jsem se pouze do faze, kdy skokove klesnul proud i napeti a driver se zacal silne zahrivat. Zadne postupna regulace svetla. Je to normalni? Hadam, ze problem je v 12V halogenu (na hranici boost driveru), zitra koupim nejakou 24V/70W
- (dotaz asi na urovni zakladky) zkousel jsem multimetrem zmerit proud, zapojil jsem jej do serie s halogenkou. Ve vysledku nula, merak nic neukazoval, zarovka nesvitila. Chyba v multimetru, nebo moje blbost/neznalost? Paralelni mereni napeti bez problemu.
- zitra snad podle trackingu dorazi COB, takze budu moci uz experimentovat primo. Ale desim se toho, ze do ledky pustim treba 40V/15A, pokud bude trimr zrovna nastaveny 'blbe'. Kolik by tak CXA3070 mohla kratkodobe, na dobrem chladici, snest? ;]

Diky za nakopnuti spravnym smerem! :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 23.6.2015 08:41
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



No, tak je důležité si uvědomit jednu věc... Každá ledka má určité "zapalovací" napětí, např. MTG2 má třeba 6,0 V. Tzn., že pod tímto napětím se prostě nerozsvítí... Což znamená, že driver pro tuto ledku musí na výstupu být schopen dát více, než toto napětí.... Tedy třeba 8,0 V, no, a o zbytek se postará regulace proudu. Nastavím-li tedy 3,5 A - poteče ledkou 3,5 A ale přitom napětí na ledce bude zase jen 6,0 V. Zkoušet tento driver s žárovkou H7 je tedy na pytel, neboť žárovka se chová úplně jinak, než dioda. Dokonce se nechová ani jako normální rezistor.... Žárovka, když je studená, má odpor nejmenší, zatímco když najede do plného výkonu, má odpor největší..... Pokud tedy chceš pokusničit s tím driverem, tak si zjisti, jaké "zapalovací" napětí má ta Tvoje ledka COB (Vf). Na tuto hodnotu kup za pár švestek nějakou hodně výkonnou Zenerovu diodu (http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?catalogId=15001&langId=420&storeId=10156&categoryId=700000004649&st=zener&pageSize=25&showResults=true&pf=1010091762) s přibližně stejným napětím a můžeš začít vařit :o) Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 23.6.2015 09:14
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Ja len doplnim ze regulacia prudu nemoze reagovat pokial je vystupne napatie pod ""zapalovacím" napětím " thumbsup_anim.gif inac povedane pod Vf pre pozadovanu hodnotu prudu
tj napr. 5,5-6,5 V pre 6V LEDku .

Napatie na prazdno by si mal pre zaciatok nastavit na katalogovu hodnotu Vf ( 6V,12V,36V,48V,.....) a reguláciou prudu rozsvietit LEDku na pozadovanu uroven svitu-prudu
Ak Ta to nepusti az na pozadovany svit/prud musis zvysit napatie o 10-20%


Pozn ???
Ak ten driver dava na vystup napr. 250W=50V*5A tak z 10V (napr. 3*Li-Ion) napajania cuca viac ako 25A blink.gif .

Tento příspěvek byl editován zoom: 23.6.2015 10:42


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 23.6.2015 11:17
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Halogenka je opravdu špatná. To už máš lepší vzít třeba nějaký výkonový LED ze starých zdrojů do série a žhavit je na chladiči. Sice to nebude svítit, ale bude to topit biggrin.gif

Co se týče toho trimru je to jednoduché. Dva kontakty jsou konce dráhy a třetí (většinou prostřední) je jezdec. Zjistit který je který je snadné. Vemeš ohmmetr a změříš ty nožičky pro sobě. Mezi jednou nožičkou (jezdcem) a zbylýma dvouma se ten odpor bude dělit. Mezi těma dvouma nožičkama s koncem dráhy tedy bude nejvyšší odpor (maximální toho trimru).

Jinak samozřejmě využij regulaci proudem.

To měření proudu jsi asi dělal něco špatně. Přepích jsi správně sondy do zdířek na multimetru? Určitě použij ten nejvyšší rozsah (pravděpodobně 10A).
Další možnost je přepálená pojistka v multimetru...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 23.6.2015 11:56
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Mám podezření, že trim použitý na driveru, bude tento. Běžec bude uprostřed a fyzicky krajní vývody budou krajní i na schematu. Ber to ale spíš jako nápovědu, než jistou věc.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 23.6.2015 17:39
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Opet diky vsem, jeste ze tohle forum existuje a vy v nem :]

>Blancman: ohledne toho "zapalovaciho" napeti, podle datasheetu k CXA3070 by melo byt forward voltage 36V. Myslite si, ze pokud nastavim napeti na driveru bez zateze pomoci trimeru, melo by napeti zustat nastavene i pri pripojeni zateze, nebo se bude menit podle protekajicicho proudu?
Zenerovu diodu zakoupit zkusim, zatim jsem vsude nasel jen velmi levne diody do cca 5W, zaukoluji mistni kramek, at neco sezenou. Ale pokud ta cena (~40V/100W) bude srovnatelna s cenou COB, kaslu na to ;]. Mmch, jak ta zenerova dioda bude fungovat, jako zatez? Jsem laik, neco jsem si o zenerove diode nasel na netu, ale vsude pisi jen o pouziti pro stabilizaci vystupniho napeti, toz se radeji zeptam..

>zoom: nastavim tedy driver bez zateze na 36V a uvidim. Jen se chci vyhnout tomu, abych po pripojeni COB nemel trimer 'na opacnem konci' a v obvodu hned treba 10A, snad zprovoznim mereni proudu, je mozne, ze ten levny multimetr 'za stovku' je nejak v riti. Hadam spravne, ze cim vetsi odpor na trimeru, tim mensi vystupni proud? Uz jsem si prinesl domu z dilny Mastech MS8229, ten by snad uz mel byt trochu lepsi :]
Napajeni planuji pomoci lipol 6S, takze tech cca 5A by nemel byt snad problem, s 18650kami by to bylo ale zajimave, uznavam ;]

>Benik3: nj, H7ka je naprd, ale ja nic po ruce, co by melo alespon nejaky odber, nemel :]. Tohle jedine me napadlo. Na ceste mam zatez 100W (mozna jsem menel skudlit a vzit ji v CR, ale kdyz vidim ten cenovy rozdil ..), ale vzhledem k doprave nebudu cekat a vyzkousim rovnou ledku.
Co se tyce toho trimeru, hadam, ze je to musi byt stejne jako potenciometr, tam je mi princip jasny. Otazkou ale je, jaky odpor bere driver jako ten ridici, z jakych dvou pinu na trimeru. To je prave to, co netusim :]
Multimetr vecer vyzkousim jiny, hadam, ze chyba bude bud mezi zidli a obvodem ;], nebo primo v multimetru.

>Kolbaba71: ano, je to hodne pravdepodobne, jsou to prave tyhle trimery. Ten proudovy je BAOTER 3296 W502, takze 50kOhm. Stejne ho musim odpajet, takze zmerim primo multimetrem.

Jinak lehce mimo tema, moje idea prisroubovani COB na chladic tak, aby to bylo mozne pripadne rozebrat, je mylna .. Je tam malo materialu, ktery muzu provrtat, aniz bych prorazil headpipes a neuvedomil jsem si, ze zavitniky vyriznou zavit az od urcite hloubky otvoru. Takze zbyva termolepidlo, doporucite mi nejake, ktere je uz pouzitelne, ale nestoji od petikila vyse? :] Klidne male baleni, nepotrebuji toho 10g, plocha je pouze cca 25mm v prumeru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 23.6.2015 20:12
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Zenerka se skutečně používá jako zdroj přesného (referenčního napětí). Nicméně ji ji můžeš použít i jako zátěž (akorát u ní nebude tak kolísat napětí vzhledem k proudu jako u klasické LED).

Pokud nastavíš 36V, tak to bude maximum, co ta LED dostane. Jinými slovy pokud nastavíš malý proud, může být napětí nižší, naopak tě to ale chrání před zničením, protože pokud bys ten proud náhodou přetočil, tak už to napětí stačit nebude (a zdroj tedy přejde z konstantního proudu do režimu konstantní napětí).

Co se týče toho potenciometru, je možný, že využívá oba konce trimru (tedy jako dělič napětí). Pravděpodobně pak konec se zvyšujícím odporem bude snižovat proud. To bude chtít asi vyzkoušet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 23.6.2015 20:42
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Já bych nastavil doprostřed, na výstup zapojil nějaký malý odpor třeba 1ohm (nejlépe výkonový). Pak bych zatočil pošťákem na jednu stranu a měřil bych při tom proud. Tak zjistíš, která poloha je maximum a která minimum.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 24.6.2015 10:15
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Tak prvni zahada vyresena, proud v serii se da samozrejme merit, jen se musi pripojit merak na vystupy, ktere zvladaji vice jak 2A, ze .. :]
Coz me ale privadi k dalsi zahade, pripojil jsem k driveru jako zatez primo multimetr, na laboratornim zdroji nastavil 'simulaci lipolky' (23V/5A). Napeti se da krasne pomoci trimeru regulovat, nastaveno 36V. Pak jsem merak prepnul na mereni proudu, zmeril opravdu 5A. Ale at jsem nastavoval proudovy trimer jak jsem chtel, stale 5A, zadna regulace. Je to tim, ze se multimetr nechova jako 'normalni' zatez, nebo je vadny trimer/driver?

edit// mel jsem chvili casu, takze jsem si trimer odpajel. Ma celkem 5kOhm a stejne jako potenciometr je stredovy pin delici. Na obvodu jsou pravdepodobne dva kontakty propojene (zkousel jsem to jen propipat merakem), da se tedy predpokladat, ze regulace je pouze mezi dvema piny? Pak by tedy slo zapojit do serie trimer s (asi) 1kOhm potenciometrem. Zkusim to a pripadne jeste pridam nejaky odpor, pokud by to jako regulace bylo malo.

No a mimo tema, kdyby nekdo shanel cenove dostupne teplovodive lepidlo, nejlevnejsi varianta je asi Arctic Alumina Thermal Adhesive 5g (cena okolo 250Kc, bral jsem z TSBohemia). Levnejsi lepidlo s alespon 5W/mK nesezenete, variantou jsou ruzne oboustranne lepive podlozky, ale tam je tepelna vodivost tak okolo 1W/mK a mene, coz je imo malo .. Drive se prodaval dvouslozkovy Zalman, s dobrymi parametry, bohuzel uz asi nesehnatelny. Vse ostatni je bud velke baleni (a drahe), nebo male baleni a jeste drazsi ;] ..

Tento příspěvek byl editován spachal: 24.6.2015 13:43
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 24.6.2015 15:39
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



To omezení proudu by mělo fungovat i takhle s multimetrem...
Jinak je možné, že jeden konec trimru je spojený se středem.
Arctic Adhesive je samozřejmost. A jako klasickou pastu používam Arctic Silver 5 smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 24.6.2015 17:37
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



No pokial si samotny multimeter prepnuty na rozsah 10A pouzil ako zataz, tj ziaden iny odpor si nadal do serie s multimetrom tak je to pre ten driver vlastne skrat ( 0,01 Ohm ) a driver nevie znizit napatie na 0,01V takze
to obmedzi na 5A.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 25.6.2015 12:00
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Takze dalsi pokrok, vcera jsem to uz nevydrzel, necekal na lepidlo a COB napajel, podmaznul teplovodivou pastou a prichytil provizorne na chladic. A zacal zkouset. Vse se povedlo, sviti to! Hodne! :]

No a ted mam zase par otazek .. Regulace proudu funguje presne naopak, cim vetsi odpor, tim vetsi proud, coz mi lehce kazi plany. Potrebuji se dostat na rozsah 0-2.9kOhm, co jsem hledal, tak bud se potenciometry vyrabeji 2.5kOhm, nebo 3.3kOhm. Na tech cca 2.8kOhm je proud nastaveny uz na cca 2.9A. Bylo by fajn omezit proud jeste nize, ale to se uz asi nepovede, i s minimalnim odporem je vystup cca 0.5A.
Jak se da odpor omezit 'smerem nahoru', u potenciometru s vyssim rozsahem? Kdyby to bylo naopak (se vzrustajicim odporem klesa proud), je to snadne, takhle netusim. 2.5kOhm je malo, 3.3kOhm zase uz moc. Poradite? Pri nejhorsim to vyresim mechanickou zarazkou u cepicky potenciometru, zajima me ale, zda se to da resit i jinak. Preci jen pri tech 3.3kOhm uz tece do COB proud asi 3.5A, nevim, zda by to nemohl byt problem, v datasheetu je maximum 2.8A. Chlazeni neni problem, ale i tak nechci riskovat.
Zkousel jsem i omezeni napetim, bohuzel trimer je hodne citlivy, nefunguje to pouzitelne, plus se to meni s teplotou.

No a bohuzel budu cekat na novy driver :/. Nevim presne, co se stalo, dnes jsem zapojil na vystupu dva meraky (proud a napeti), stejne jako vcera, dvakrat zkontroloval, zda nekde neni zkrat (bojim se hlavne zkratovani lipol, to by mohlo mit zajimavy prubeh), pripojil acu a prask, na driveru se lehce zablesklo v oblasti, kde jsem odpajel trimer a pripajel kabely. Tipuji, ze se bude jednat o nejaky zkrat na desce, bohuzel v tesne blizkosti pripojeni trimeru jsou dalsi SMD soucastky, asi nejsem tak sikovny v pajeni ;]. V kazdem pripadku tenktokrate uz budu radeji odstipavat primo nozky trimeru, aby zustaly napajene na desce (mel jsem to tak udelat rovnou), tak snad to bude v pohode.

Dulezite je, ze reseni je funkcni, driver se ani moc nezahriva, snad dalsi prijde od Cinanu stejne rychle, jak ten prvni :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 25.6.2015 23:13
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Jen tak jsem zběžně prolétl téma, ale několik postřehů pro autora:
"Ty vrahu!!! " Jak říkával náš bývalý učitel na praxi biggrin.gif

Jestli si ten driver neodpálil zkratem na DPS, tak si ho odpálil zkratováním ampérmetrem.

V popisu k měniči máš přímo napsáno:
Output constant Current: 0.2 - 8A
(please don't short the output to adjust the current)!!!

Tzn. měnič není stavěný, aby vydržel zkrat na výstupu a jak psal již Zoom, připojením ampérmetru na výstup měniče si ho natvrdo zkratoval. Při napájení zdrojem, který má proudové omezení, to pravděpodobně driver ustál, ale při napájení z LiPolky to musela být pěkná prda!

Pamatuj si: Ampérmetr se zapojuje vždy do série se zátěží, ať tě ani nenapadne "měřit proud v zásuvce" smile.gif

A k tomu potřebnému odporu potenciometru:
Pokud potřebuješ hodnotu odporu zmenšit, připoj paralelně na požadované výstupy potenciometru rezistor cca 22k. 22k||3k3 = 2,87k
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 25.6.2015 23:26
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



odpor paralelně mě taky napadl. Akorát změníš i křivku průběhu odporu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 26.6.2015 11:19
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



>wooferx: autor dekuje a uznava, ze to lehce potento :D ..
Ono to je slozitejsi, ja se k zapojovani dostal az ve stredu po pulnoci a protoze jsem nechtel drazdit fantazii sousedu zahadnou a silnou periodickou zari z me pracovny ;], nechal jsem zbytek na rano. Vse jsem nejdrive testoval pri zapojeni laboratorniho zdroje. I driver zatizeny jen ampermetrem, vsechno probehlo zcela v poradku. Laboratorni zdroj s pripojenou COB se nad cca 2.3A zacal prepinat z CC na CV, presne jak psal Benik.
Pak jsem se jeste vecer odvazil pripojit i lipolku, opet zmereno bez pripojene COB jak vystupni napeti paralelne, tak 'zatizeni ampermetrem', obvod s tim nemel zadny problem. Pak jsem pripojil COB, nekolikrat s regulaci trimerem rozsvitil a zhasnul COB az do cca 3A kratkodobe a sel plny nadseni spat :]
Rano jsem zapojil k driveru na vystupu COB, k tomu seriove ampermetr a paralelne voltmetr a chtel postupne merit hodnoty odporu na trimeru v zavislosti na proudu a napeti. Vse jsem zkontroloval proti zkratu a pak pripojil lipolku.. Prsklo to, kratce se zablesklo v oblasti napajenych dratu k trimeru a bylo po ptakach ;]. Driver nadale ma na vystupu cca 26V a 0-0.3A, je zajimave, ze regulace proudu stale nejak funguje a cim vetsi odpor, tim vyssi vystupni proud, ale mam potenciometr max 50kOhm a nez experimetovat s vyssimi odpory, radeji si pockam na novy driver :]. Druha zajimava vec je ta, ze i kdyz podle specifikaci je Vf u COB 36V, zacina viditelne slabe svitit i na tech 26V.

Toz tak. Pokracovani doufam za dva tydny, snad objednane drivery prijdou stejne rychle, jak ten prvni, cca 11 dni (objednal jsem radeji dva ;] ..). Mam na ceste i jiny driver 150W DC-DC Boost Converter 10-32V to 12-35V 6A Step Up Voltage Charger Power, pouze s regulaci vystupniho napeti, pokud prijde drive, zkusim zaexperimentovat s nim, treba pujde nastavit i vyse jak tech 35V.
Nemam kam spechat, dily na konstrukci svetla budu mit k dispozici stejne az zacatkem cervence a pak budu jeste cekat na elox, casove to vyjde presne akorat.

A potenciometr pouziju tech 3.3kOhm, nebudu to komplikovat, v obvodu planuji mit zapojeny i merak DC100A 100V Dual LED Digital Display Ammeter Voltmeter, takze bych mel videt, jaky proud do COB tece a potenciometr nebudu tocit na doraz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 9.7.2015 12:30
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Konecne dorazily nove drivery, tentokrate je vse v poradku, uz jsem nic snad nepokazil ;].. Vse na stavbu svetla je uz doma, ted zacinam resit konstrukci, o vikendu zacina derovani leteckeho duralu.
K te regulaci driveru, reseni je nakonec snadne, jen stacilo lehce premyslet. Omezit se to totiz da i napetove, takze vyreseno. I s 10K potenciometrem to funguje vcelku dobre, zitra prijde 5K a ten bude finalni, radeji jsem vzal 2W verzi, i kdyz to ocividne neni vykonova regulace.
A musim rici, ze CXA3070 AB na tech 115W opravdu sviti jak ďas, jsem hodne prijemne prekvapeny :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 9.7.2015 21:19
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Ano, dá se to omezit i napěťově, ale nezapomeň, že s rostoucí teplotou klesá Vf (tedy stoupá proud), to je taky jeden z důvodů, proč se používá proudová smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 10.7.2015 20:16
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



No vidis, to me nenapadlo, sakra! :] .. Ale soucasti svetla bude na zadni strane i voltmetr a ampermetr, toz to budu alespon ze zacatku hlidat vizualne :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spachal
příspěvek 11.7.2015 19:49
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 469
Registrován: 4.9.2010
Bydliště: Karlovy Vary
Člen číslo: 704



Tak, diky vsem za cenne rady, dnes jsem konecne vsechno alespon provizorne pospojoval, vse pracuje zatim na 1* :] ..



Napajeni svetla cokoliv mezi 12-48V (budu pouzivat li-pol 6S), celkovy prikon v maximu 118W. Pouzity dva drivery, jeden boost pro napajeni COB, jeden step-down pro napajeni ukazatelu a ventilatoru chladice.
Boost driver regulovany potenciometrem mimo obvod, maximum proudu omezene napetovou regulaci (41.8V@2.8A).
Step-down driver nastaven na 12V.

Celkove budu mit informace o proudu a napeti protekajicicm COB, mereni teploty na COB (plus datum, cas, napeti 12V vetve, kdyz uz to merak umi ;] ..), stavu napeti na li-pol zdroji na kazdem z sesti clanku (plus celkove napeti a nastavitelne hlidani podpeti). Jedine, co me mrzi, ze jsem neobjednal proudovy a napetovy merak s regulaci realnych hodnot, takhle to lehce ujizdi (o cca 0.8V a 0.2A), ale neni to nic zavazneho. Premyslel jsem jeste o regulaci 12V vetve kvuli snizovani otacek ventilatoru chladice, ale neni nutne, ventilator neni skoro slyset.

Ted uz zbyva pustit se do mechanicke casti svetla, otvory pro meraky, ovladani a konektory na zadni strane, uchyceni chladice na predni, elox, zakrytovani a magneticke uchyceni predni cocky. Vsechny dily uz mam, takze "jen" to holt cele dodelat :]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 12.7.2015 05:29
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Superna praca,

Ten meracik LiPolky je priamo vyhotoveny tak ze ho zastrcis do balance konektoru ?
Ma 7 pinov a prepinac alebo hodnoty napatia jednotlivých clankov ukazuje cyklicky ?



Tento příspěvek byl editován zoom: 12.7.2015 05:33


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 29.3.2024 - 15:21