IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Osvetleni kola, napajeni LED z dynama
Bubinek
příspěvek 9.5.2008 20:10
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



Nevěděl by někdo, kde získat informace o principu činnosti luxeonu, LED Cree, dynamu klasickému, dynamu v náboji kola, PWM pro LED. Nějaké obrázky k tomu, popis funkce, schéma a tak podobně. Nikde na internetu nic pořádně nemůžu o tom najít.

Dík
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 9.5.2008 20:50
Příspěvek #2


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



mam taky pocit, ze si to spravne nezaradil ... tred s nazvom osvetleni kola je ako stvoreny do rubriky svetla na kolo :-)))


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 9.5.2008 22:08
Příspěvek #3


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



QUOTE(pepko @ 9.5.2008 20:50) *
mam taky pocit, ze si to spravne nezaradil ... tred s nazvom osvetleni kola je ako stvoreny do rubriky svetla na kolo :-)))


Oki, diky smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 9.5.2008 22:17
Příspěvek #4


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Teď si nejsem úplně jistý co chceš, jde ti o fyzikální princip funkce, nebo jen o to jak se mají LED napájet apod. ? smile.gif Pokud o to druhé, tak se zhruba dá říct, že LED potřebují stejnosměrné napětí zhruba 3-4V. Proud s napětím velmi rychle stoupá (exponenciálně), pro Cree XR-E platí 3,3V/350mA 3,5V/700mA a 3,7V/1000mA (s tolerancí napětí tuším +-7%). O fungování dynama si můžeš přečíst třeba tady. Edit: praktický info najdeš v odkazu níže.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 10.5.2008 00:02
Příspěvek #5


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Tady najdeš asi všechno co se týče napájení LED z dynama. Stačí jen proud usměrnit a případně trochu vyhladit kondíkama a je to. Překvapivě je jedno dynamo schopný utáhnout i několik LED v sérii. To jsem fakt netušil:)

Tady jsou grafy z té stránky, je na nich vidět, že dynamo v náboji toho utáhne víc. Každopádně pro rozvícení několika LED v sérii se už musí docela makat:)

Klasické dynamo:


Dynamo v náboji:




--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 10.5.2008 10:10
Příspěvek #6


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



U těch alternátorů tak nějak oboje, díky.
Jinak eště by mě zajímalo, neexistuje nějaká tabulka, kde ybch našel porovnání luxeon, cree, zarovka. Podání barev, teplota chromaticnmosti, meny vykon, zivotnost a pod.?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 10.5.2008 10:16
Příspěvek #7


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



nieco mas aj tu na fotonmagu

http://www.fotonmag.cz/osvetleni/merny-vyk...innost-podruhe/

porovnanie luxeon, cree asi najdes tiez niekde ... ale na luxeon sa vykasli, ma ucinnost asi 50lm/W ... cree Q5 ma napriklad teoreticky az 107lm/W ... a ak potrebujes nieco velmi silne, tak mozes skusit stvorcipove SSC P7 s vykonom az 12W a celkom slusnou ucinnostou 80-90lm/W ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 10.5.2008 11:41
Příspěvek #8


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



A je to tak, že cree má i lepší podání barev?

Jinak nikde jsem pořádně nenašel, jak by šla řešit regulace pomocí pwm, pomůže mi někdo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 10.5.2008 12:02
Příspěvek #9


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Základní porovnání nových a starých LED, je vidět na těhle grafech.

Dnes už jsou od SSC i Cree dostupné zase o chlup leší LED.

Co se týče barev, tak výrobci rozdělují LED podle barvy do skupin (každý výrobce si barevné skupina nazývá jinak). Obecně platí, že nejvýkonější LED jsou jen v odstínu studená bílá, teplejší jsou méně výkonné. Dělají se i LED, které barvou neodlišíš od žárovek.

Například graf pro studené bílé Cree je vidět zde a pro teplé bílé zde.

Studenější odstíny co mají víc než 7000K nedoporučuju (např. WB, WA). Odstíny kolem 6500K (např. WC) se obvykle jeví jako čistá bílá. Teplejší odstíny (např. WJ, WH) už jsou spíše do žluta či do oranžova, ale venku fungují perfektně. Teplé odstíny jako 7A už jsou hodně do oranžové a od žárovky je skoro nerozlišíš.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 20.5.2008 21:07
Příspěvek #10


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



Kde bych našel nějaké schéma pro vytvoření proudově tvrdého zdroje pro napájení LED z aku? Dík
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 21.5.2008 14:52
Příspěvek #11


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Příklady zapojení se většinou dají najít u výrobců čipů pro drivery. Například u Linear Technology jich mají docela dost.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jankop
příspěvek 21.5.2008 16:43
Příspěvek #12


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 37
Registrován: 19.5.2008
Bydliště: Brno
Člen číslo: 84



QUOTE(Bubinek @ 20.5.2008 21:07) *
Kde bych našel nějaké schéma pro vytvoření proudově tvrdého zdroje pro napájení LED z aku? Dík

Specifikuj jaké napětí aku chceš použít, jaké a kolik LED?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Devil
příspěvek 21.5.2008 19:40
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 963
Registrován: 13.3.2008
Bydliště: Košice city
Člen číslo: 25



Čo sa týka toho PWM, tak práve sa chystám urobiť nejaké testy. Pred pár dňami mi prišli CREE Q5.. V priebehu pár dní sem hodím výsledky. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 21.5.2008 19:48
Příspěvek #14


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



QUOTE(jankop @ 21.5.2008 16:43) *
Specifikuj jaké napětí aku chceš použít, jaké a kolik LED?


Myslel jsem spíše obecně, sepisuju něco do školy, díky za snahu, možná tuto pasáž nakonec vypustím.

Jinak chtěl jsem se zeptat, nevěděl by někdo, kde bych mohl nalézt stačil by i stručný přehled vývoje světel pro jízdní kolo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 21.5.2008 20:57
Příspěvek #15


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Našel jsem jen tohle http://www.sheldonbrown.com/marty_light_hist.html
Je to článek z roku 1996 a byl napsaný při příležitosti uvedení prvního HID světla na kolo. Je docela zajímavé sledovat, jak se nabídka od té doby mění. Dnes už pomalu začínají převažovat LED a pomalu vytlačují i HID.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 1.9.2009 17:10
Příspěvek #16


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



Cau, resili jste nekdo problem jak poladit proud a napeti pro napajeni nejake cca 3 W ledky z alternatoru na vidlici (6V,3W)?

Zacinam resit tento problem, protoze resit jako darek pro nekoho sveto na kolo. Puvodne jsem chtel nejakou poradnou pecku, co by fakt svitila poradne, ale vzhledem k tomu, ze by ji dotyny pravdepodobne vuebc nevyuzil, rozhodl jsem se pro slabsi svetlo a s okamzitou moznosti provozu, tedy bez aku.

Pro Gretsuv mustek pouzit 4 led se mi zba zbytecne moc, takze asi pouziji nejake 4 germaniove diody s malym ubytkem napeti v propustnem smeru, velkej kondit pro vyhlazeni prubehu a akumulaci energii (aby v pripade zastaveni svetlo jeste alespon chvili svitilo) a dale pak zrejme 2 seriove 1 W LED.

Ale nez tohle udelam, promerim si charakteristiku alternatoru, abych mel trochu prehled, ale stejne to vidim jako velkej pru*ser biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 1.9.2009 18:09
Příspěvek #17


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Sloučeno se stejným tématem, doporučuji projít starší příspěvky smile.gif


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 1.9.2009 21:18
Příspěvek #18


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 1.9.2009 21:40
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Tak kdysi jsem to v minulosti řešil a fungovalo to - byla to kombinace dynamo - vlastně alternátor .. nevím ptoč se tomu říká dynymo, když to dává střívadý výstup biggrin2.gif , Luxeon 1W - asi tak 2 roky zpátky, potom Cree XR-E a nějaká ta elektronika.

Problém je ten, že třeba - 1. usměrnit napětí
2. stabilizovat proud - to jsem používal když byl Luxeon a XR-E nebylo potřeba

Napětí jsem usměrňoval pomoví graetzeova můstku - použitý alternátor byl kovový, proto je třeba vyřešit nějak napojení na rám. Jeden drát + vyvedení druhého vodiče z alternátoru vede na usměrňovač a na nějakou fitraci - kondenzátor okolo 3300uF. Fungovalo to tak, že před jízdou byla tma jak se kolo rozjelo, tak bylo světlo biggrin2.gif , ale nic extrémního, a jak se zastavilo, tak to chvíli svítilo. Ale problém je v tom, že kondenzátor dlouho energii neudržel tak jas ledky po zastavení zpočátku rychle klesal a potom se pokles téměř zastavil, ale světla bylo velice málo. Viděl bych to tak, že by bylo dobré použít nějaký větší kondenzátor a taky nějaký tranzistor, kterého báze/gate bude přes diodu zapojen na vstup graetze a výstup bude rozsvícet ledku naplno, jak se zastaví, tak se tranzistor rozepne a proud poteče přes nějaký omezovací odpor přes který to vydrží déle svítit ..


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bubinek
příspěvek 2.9.2009 18:53
Příspěvek #20


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 47
Registrován: 9.5.2008
Člen číslo: 71



Po dnesni jizde rikam alternator na vidlici ne! Vedel jsem, ze zpomaluje jizdu, ale uz jsem po tech cca 8 letech jezdeni bez nej zapomnel, jak moc to zpomaluje jizdu, nechapu, jak jsem mohl mit v detstvi na kole dokonce dva alternatory. Alternator v naboji nechci mit, takze nakonec to asi dopadne tak, ze poridim neco na clanky.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 27.4.2024 - 19:08