IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

3 Stránky V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Stínítko, jak neoslňovat protij(e)doucí
Lucky
příspěvek 5.7.2010 11:14
Příspěvek #41


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



QUOTE(Jihra @ 5.7.2010 12:01) *
Já jezdím na lehokole a u toho je situace ještě poněkud složitější, než u klasického kola (čili "zábradlí"). Svítím si "baterkou" s SSC-P7 (1 x 18650). Baterku mám na lehokole připevněnou cca 50-55 cm nad zemí, tudíž ji musím mít namířenou více vodorovně, než na klasickém kole. Další problém je v tom, že baterku mám připevněnou na "čumáku" lehokola a tudíž baterka se neotáčí zároveň s řídítky - proto potřebuji do šířky neomezený a co nejširší světelný kužel, abych viděl i "do zatáčky". Když na baterce nemám kšilt, tak na mne protijedoucí auta opravdu dost často blikají.
Takže jsem po různých experimentech došel k takovéhle "lopatě na vykopání lehokola ze sněhu", jak mi to pojmenoval jeden borec v hospodě.



Lopata je z tenkého hliníkového plechu, nic těžkého, zespodu se ještě chystám nalepit "zrcadlovou" samolepící fólii.
Protože baterky z DX mají hodně úzký "hlavní" světelný kužel, tak jsem originální sklíčko z reflektoru nahradil "sklíčkem" vyříznutým ze starého typu halogenového světla (už jsem tu o tom někde na Fotonmagu psal). Sklíčko má svislé "žebrování", které docela dost roztáhne světelný kužel z baterky.

Kšilt funguje, auta na mne už neblikají, ani chodci nemají problém.
Přesto má kšilt jednu chybu. Převážná část světla, které jde z reflektoru nahoru, se odráží na zem moc blízko před přední kolo, kde to nepotřebuji - potřeboval bych to odražené světlo dostat více dopředu. Kšilt by tedy neměl být rovný (rovnoběžný s podélnou osou baterky), ale z počátku by měl "jít" od reflektoru mírně nahoru (aby se hlavní část světla odrážela více dopředu) a pak zase mírně dolů, aby ta přední část kšiltu ořízla shora světelný kužel baterky.
Mám takovou myšlenku, jak "navrhnout" prohnutí toho kšiltu. Postavím lehokolo pár metrů před zeď a na zdi si vyznačím místo, ve kterém by mělo být nejsilnější osvětlení. Do toho místa dám čidlo luxmetru nebo - v mém případě (nemám luxmetr) - fotoodpor, který připojím na ohmetr. Pak (samozřejme potmě) rozsvítím baterku. Proužkem zrcátka (plechu se zrcadlovou fólií) širokým cca 1-2 cm se budu snažit postupně začínajíc od reflektoru nasměrovat odražené světlo do místa s požadovaným největším osvětlením (na fotoodpor). Zrcátko, přiložené napříč do horní části světelného kuželu baterky, bude jakoby simulovat část kšiltu. Sílu osvětlení budu kontrolovat ohmetrem - čím větší osvětlení tím menší odpor fotoodporu. Každou polohu (naklopení) zrcátka budu "přenášet" na papír umístěný svisle na boku vedle baterky - postupně po zakreslení jednotlivých poloh zrcátka se mi na papíru vykreslí jakási křivka, podle které pak ohnu kšilt. Pak by měl kšilt všechno odražené světlo směrovat do mnou požadovaného místa.
Obrázek napoví:

Zkoušel už někdo nějaké podobné měření? Odbornící, myslíte, že to bude fungovat?

skus len tak zo srandy prelepit tmavou paskou reflektor spredu a nechaj len v strede taky "obdlznik"


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jizby
příspěvek 16.11.2010 23:20
Příspěvek #42


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 45
Registrován: 1.11.2008
Člen číslo: 180



moje zkušenost se stínítkem.
mám MCE s optikou Carlo D26mm, nejužší úhel(nevim přesně). LEDka je napevno na Al 2mm plechu, který je upnutý zespoda přímo pod šrouby, utahující rodla do představce. (nekompromisní chlazení do řidítek- by sneslo i 40W a je to malé, pod představcem to skoro není vidět)
Sklon světla je fixní (mohu doladit ohnutím toho plechu) a je takový, aby celá kobliha byla na zemi, vzdálenější konec se ztrácí v temnotě, bližší začíná asi 4m od kola. To se osvědčilo relativně nejlíp
Oslnění způsobují horní laloky čtyřlístku (typického pro MCE a při jejich velikosti s s nima laborováním sklonu nic nenadělám. Zkusil jsem tedy stínítko.

Ukázalo se, že vzhledem k mizerné kvalitě primárního kuželu je to dost naprd, ale vlastní konstrukce stínítka se mi docela povedla a tak by to mohlo být pro někoho použitelné.
Osvědčil se plech z plechovky od pití, značku nevím, je to docela pevná a tenký hliník, přitom lehce ohebný, nehrozí zranění. Kvalita povrchu se různí, je třeba něco popít a pak si z toho vybrat.
Dodatečné leštění je marné, ale i zbytečné. Když vyberete nějakou neomlácenou, bude to bez kazu:-)

rozměr - 14 cm, šíře asi 7cm a tvar je na konci rovný a u optiky do kornoutu a na ni je nasunutý. Upevněné je to ustřiženou gumou z duše, která to na optice stahuje.
(původně tam ta guma byla taky, jako překrytí optiky)

protože ta guma to stahuje docela fest, tak grif na navlékání:
Gumu navléknout na stočené stínítko, do vzniklého kornoutu vrazit kulatinu (např držadlo šroubováku) o trochu větším D než optika, přiložit k optice a přesunout stínítko na optiku.

Drží to dobře, dokonce to drží polohu v rozsahu nějakých úhlů, takže se to dá za jízdy trochu ladit.
Nahoře je to polepené samolepicí folií kvůi vzhledu a aby to bylo na konci rovné, tak je pod tím polepem u konce dlaha z dřívka od nanuku (můžete použít i titanový nosníček:)
konce dlahy jsou přilepeny izolepou, která zasahuje i do spodní plochy, ale to opticky nevadí.

Výsledky: -nic moc, stínítko při sklápění tlumí koblihu ještě dost dlouho před tím, než se k té koblize přiblíží hrana stínu a to přitom je to docela dlouhé, tak nalézt správný sklon moc nejde.
Když to skloním málo, aby se netlumila kobliha, světlo jde ještě nahoru, když dám hranu stínu košer, světlo se soustřeďuje moc blízko před kolo.
Víc se mi osvědčilo přisvítit si další 1x xpg r5 v normální svítilně s reflektorem na rodlech, které dává spot do koblihy, čímž ji značně vylepšuje, ale nesvítí moc okolo a když MCE vypnu, mám z toho potkávačky.
Ten širm přitom mít můžu i nemusím, obojí má své pro i proti. Tak třeba v temném parku když chci bezpečně vidět lidi na cestě před sebou , tak je musím osolit bez širmu. Když chci neoslňovat, tak širm, nebo klopit, ale pak je prd orientace a vidím jen před sebe. Chce to střídat, ostatně u aut je to taky manuální práce, jinak to nejde.


Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stránky V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.4.2024 - 17:54