IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Driver s potenciometrem na 3x XHP70.2
patf
příspěvek 6.11.2020 21:10
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Ahoj,

nemám peníze na produkty SOLC wink.gif , tak si potřebuji vyrobit něco vlastního.
Je to na kolo, na hliníku, chlazení rychlou jízdou. Baterie 18650.
A rád bych něco s potenciometrem.
Poradíte někdo, jakou čínu vybrat, nebo jak to udělat?

Děkuji všem!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 7.11.2020 12:10
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Chtěl jsem ti doporučit jednoho rusa, od kterého jsem bral pěkný drivery, ale vypadá to, že skončil. sad.gif

Viz link na něj na ebay.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 7.11.2020 13:40
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



To je asi jediný driver co mě napadá, že měl vyloženě externí ovládání :/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 7.11.2020 13:54
Příspěvek #4


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



A můžete poradit, co mám tedy vlastně hledat? Na alíku jsem nic nenašel...respektive to asi skončí u klasického mačkátka, což jsem tedy nechtěl.
Díky.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 7.11.2020 15:51
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Ty Mtolya drivery měly vstup na externí PWM, kterým se dal nastavit výkon (ale pokud vím, tak výstup nebyl jen čistě modulován tím PWMkem, takže neblikal).
Jinak mě napadá jedině nějaký driver a přeflashovat na něm MCU a ten vstup si naprogramovat sám.
Nevim jak hodně zdatný jsi v těchto věcech.

Jak to přesně zadat do hledání mě nenapadá.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 7.11.2020 16:11
Příspěvek #6


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



aha, to fakt nedám, maximálně něco pospojovat a spájet...

Tak to budu muset koupit fakt něco klikacího smile.gif

Nicméně, máte někdo nějaký typ, nebo jste viděl něco zajímavého? Strobo fakt ne, ideálně cca 25% - 50% - 100%.
Jinak to asi vemu něco z kaidomain.

Děkuji.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 7.11.2020 16:34
Příspěvek #7


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Koukám, mohlo by to být toto?

https://www.banggood.com/DC-9V-12V-18V-24V-...-p-1626285.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 7.11.2020 17:01
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jo to by mohlo fungovat.
Jinak ano, na kaidomain mají pěkný drivery s rozumnými módy.
Akorát z tohoto obrázku to vypadá, že se to bude chovat jako enable vstup. Takže vlastně budeš blikat výstupem. Prý to zvládne 100Hz-20kHz, takže určitě použít nějaký ty kHz aby to nebylo vidět...
Ještě abych byl přesnější, jen potenciometr na tohle nestačí. Ale stačí na to nějaký malý arduino a pár řádek kódu.

Tento příspěvek byl editován Benik3: 7.11.2020 20:32
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 7.11.2020 21:44
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



QUOTE(Benik3 @ 7.11.2020 15:51) *
Ty Mtolya drivery měly vstup na externí PWM, kterým se dal nastavit výkon (ale pokud vím, tak výstup nebyl jen čistě modulován tím PWMkem, takže neblikal).
Jinak mě napadá jedině nějaký driver a přeflashovat na něm MCU a ten vstup si naprogramovat sám.
Nevim jak hodně zdatný jsi v těchto věcech.

Jak to přesně zadat do hledání mě nenapadá.



K tomu driveru co mám, tak šel připojit externí potenciometr.
Přiložený obrázek


QUOTE
eště abych byl přesnější, jen potenciometr na tohle nestačí. Ale stačí na to nějaký malý arduino a pár řádek kódu.

Já bych ho neděsil. wink.gif Stačí jednoduchý obvod s 555. Dá se koupit hotový např na ebay. Ale netuším, zda s použitelným rozsahem a frekvencemi.

Edit: Mám na mysli něco takovéhoto - link

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 8.11.2020 11:27


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 8.11.2020 11:43
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jo ta 555 je také řešením, vlastně stačí když si přepájí ten poťák smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 8.11.2020 13:34
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



A co tohle? Link

Tento příspěvek byl editován Miloš: 8.11.2020 13:39


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 8.11.2020 13:40
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Link se ti nějak rozpadnul a nefunguje. blink.gif


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 8.11.2020 14:23
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



Mě funguje blink.gif


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 8.11.2020 16:29
Příspěvek #14


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Asi jsem zabředl někam, kde to fakt nedávám...na to opravdu nemám znalosti a štve mě to.

Miloš - když koupím tebou linkovaný Pwm generator 555 tak mu na vstup zapojím dejme tomu 2x 18650 (18650 3000 mAh), na výstup do série 2x XHP70.2 - bude to fungovat? A točítkem budu svítit a tlumit...

Klasicky tu dělám světlo tak, že vemu pár ledek, v součtu na V se pokusím trefit regulátorem a dám nižší A, aby to netopilo. Konkrétně 5x XPG a k nim zdroj APC-12-700 (Zdroj konstantního proudu 700mA, Výstupní napětí 9-18VDC). A pokud bych chtěl aby to svítilo více, dám zdroj, který má proud třeba 1200 mA. Je to tak? Takhle to mám a funguje to roky.

Proč jsou potenciometry s výstupem jen na napětí a ne i na proud? Je to složité na výrobu? Dokážu to vyrobit sám?

Pokud mi osvětlíte tyhle základy, budu rád, děkuji.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 8.11.2020 18:38
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Miloš: Z popisku to vypadá, že se potíkem mění frekvence, ne duty cycle.

patf: tak to bohužel nefunguje. Ten 555 je generátor PWM který by se dal použít pro ten driver LD24AJTA (co posílal Kolbaba). Tedy výstup toho 555 zapojíš na ten PWM vstup toho driveru.
Pro LED chceš ideálně zdroj konstantního proudu (tedy driver se snaží vždy držet stejný proud, napětí se pak určí podle zátěže). Což je opak napěťového zdroje (drží napětí a proud se určuje zátěží).
To je to co popisuješ dále.

Potenciometry nemají napěťový ani proudový výstup. Je to prostě odpor a záleží na jejich zapojení. Každý odpor má nějaký omezení na max výkon a potenciometry mají tenhle výkon většinou hodně malý, proto nemůžeš u takovýhle obvodů s vysokými proudy tam dát natvrdo potenciometr.

Jinak ten PWM (např. 555) by se dal teoreticky použít i na ztlumení driveru, který by měl 1mód (max proud) a to dát na výstup toho driveru MOSFET a spínat ho tím. Ale nedoporučoval bych to. Jednak to nemusí přežít ten driver a nebo ta LED (kvůli napěťovým špičkám které vzniknou při odepnutí výstupu). Proto to chce sehnat driver který to přímo nějakým způsobem umí (jako ten výše zmíněný)

Jinak 90W výkon už je taky celkem dost a bude asi problém sehnat na to driver.

EDIT: Tohle by se taky mělo asi dát použít. Stejně jako u výše zmíněného driveru tím PWMkem spínat ten EN vstup. Musel bys mít ale ten driver 3x pro každou LED (kdybys chtěl max výkon)
https://www.ebay.com/itm/Universal-XHP50-XH...er/254282018224
A nebo vyložene step-down s funkcí constant current. Stačilo by vyměnit ten trimr za potenciometr + odpor (zvolený tak, aby ses nemohl dostat přes max proud): https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Constant-Cur...0A/272799447918

Tento příspěvek byl editován Benik3: 8.11.2020 18:54
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miloš
příspěvek 8.11.2020 18:46
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 280
Registrován: 1.4.2012
Bydliště: Czech Vitriol
Člen číslo: 10 347



PWM generátor je právě ten ,,potenciometr na proud", rozseká napájení na pulzy. Ale proč prostě nepoužiješ namísto meanwellu normální driver? Budeš mít režimy, klidně i ramping, čili plynulou regulaci. Stačí jen vybrat podle toho, co chceš napájet, připojit napájení, LED a spínač... Třeba od asf... . Nebo nějaký jiný, jsou svítilny s 3x xhp70, drivery se k nim dají koupit... Tak nějak bych to udělal já, proč si zbytečně komplikovat život slepými uličkami...


--------------------
Vůbec tomu nerozumím, ale o to víc mě to baví...
Granát 3x XML
TIR 70mm
Cyklosvětlo
TRON
P08
Astrolux MF-01 XPG3/ Nichia 219C + ramping od Lexela, BLF-GT, Sofirn C8A, Yezl Y3 s XHP70...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 10.11.2020 22:59
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



Mrkni se sem: http://www.jova1.cz/ostatni/index.html
Mám tam pár pokusů na tohle téma konkrétně: jeskyňářská čelovka I. II. III.
Není to žádný hi tech řešení, ale je funkční a relativně jednoduché.

Tento příspěvek byl editován jova: 10.11.2020 23:02


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
therion
příspěvek 11.11.2020 13:42
Příspěvek #18


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 103
Registrován: 2.11.2018
Člen číslo: 16 620



Nebo na pokusy tohle. Led pasek se tim da regulovat velmi pekne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 11.11.2020 19:22
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Jova: pro XML možná, ale pro 3x XHP70 (až 90W) už by to bylo spíš topení smile.gif
Therion: Raději konfiguraci se stepdown a je to zdroj napětí, raději využít zdroj který má i regulaci proudovou (viz výše)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 12.11.2020 09:34
Příspěvek #20


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Ahoj všem,

děkuji, ale mám v tom tedy větší bordel teď...

Pokud vemu driver od asf, je to takhle dobře namalované? Nemusím mít 4x XHP, stačí 3x, navíc nepotřebuji jet na plný výkon, ideální by bylo 25%-50%-75%-100%, ale to je fuk. a kam na ten driver připojím mačkátko?
Přiložený obrázek



Původně jsem myslel, že koupím driver, k němu mačkátko a hotovo. Pak jsme to rozšířil na 3-4 ks XHP70.2 a protože to neuchladím, napadlo mě driver na XHP50.2, dá menší ampéry. Ale to je fuk, aspoň využiju maximum. Pak jsem uviděl SOLC s točítkem, ale koukám, není to tak jednoduché...

Ale díky za rady, ale nějaké konkrétnější smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 22:17