IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Zebralight SC600Fd Mk III Plus, luxusní EDC s vysokým CRI pro náročné
wizard
příspěvek 4.6.2018 18:01
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 929
Registrován: 1.9.2013
Člen číslo: 15 259



Na tuhle recenci jsem se chystal již dávno, svítilna mi již třetí měsíc dobře slouží. A předem říkám, že tentokráte nebyl shledán žádný závažný nedostatek. A dokonce ani žádný vysloveně nedostatek. Což kdo četl mé recenze, kde pitvám kdejakou drobnost, tak to bude asi považovat za zázrak. Tak jdeme na to.
Jedná se o jednu z nejmenších svítilen na 18650 článek, co jsem měl v ruce. Délka pouhých 96 mm, průměr 25 mm, průměr reflektoru 30 mm a váha 64 gramů bez akumulátoru. Maximální výkon je 1500 lumenů s XHP50 a CRI je nádherných 93-95 při 5000K. A můžu prozradit, že při porovnání s Nichií 92CRI a 4500K jsem nebyl schopen určit, co je lepší. Takže výrobce nelže, neříkám, že Nichia našla přemožitele, ale poprvé je to s nějakou CREE vyrovnaný boj, rozdíl je opravdu o prsa korejské ženy…
Čím svítilna zaujme na první pohled je matné sklo, které napovídá, že thrower to asi nebude. A není, světelný kužel má odhadem tak více než 170 stupňů, taže pokud jí člověk drží v ruce vedle těla, osvětlí i špičky bot. Díky matnému sklíčku navíc neoslňuje odrazem a díky širokým možnostem nastavení se hodí pro jakoukoliv práci (s vyjímkou práce odstřelovače, tam se hodí thrower) . Nastavení věnuji další kapitolu, základní ovládání je jednoduché, ale zároveň jsou tam luxusní možnosti nastavení, pokud se do něj zanoříme více. Dokonce si můžeme o 5 stupńů do plusu i mínusu určit, kdy má zasahovat tepelná regulace. Ta zasahuje u třech nejsilnějších režimů. Zvláštní pozornost musíme věnovat akumulátoru, díky specielní bezpružinkové konstrukci koncovky lze použít pouze nechráněný akumulátor 65 mm s tolerancí 0,2 mm. Pro maximální režim musí umožnit odběr 8A trvale. S verzemi s vystouplým plus pólem nejede. Má to ale i velkou výhodu, proti náhodnému sepnutí stačí povolit koncovku tak málo, že to nemá vliv na funkci nejen rostlináře, ale ani na funkci těsnění. Zpracování je tradičně na výbornou, klip je rovněž vynikající, zamrzí jen absence pouzdra pro nošení v báglu. Ale svítilna je tak malá, že bez problémů používám pouzdro od Nitecore EA11 na 14500 akumulátor…
A nyní se dostáváme k ovládní, je opravdu luxusní a hodně neobvyklé. Svítilna má 3 režimy jako běžné kousky, ty jsou neměnné. Nejsem fanoušek tabulek a strohých faktů, ale zde to jinak nejde, zde tedy jsou:

Režim Výkon (lm) Provozní doba (h)
High (H1) 1500 2.3 (PID)
High (H2a) 666 2.7 (PID)
High (H2b*) 429 2.9 (PID)
High (H2c*) 270 4.1
Med (M1) 100 12.5
Med (M2a) 34 36
Med (M2b*) 19 2.6d
Med (M2c*) 10.4 4.6d
Low (L1) 2.9 15.5d
Low (L2a) 0.76 1.9 měsíce
Low (L2b*) 0.37 2.7 měsíce
Low (L2c*) 0.18 4 měsíce

Jak vidíte, zejména příznivci nastavitelných slabých režimů dostanou asi při pohledu na tabulku orgasmus. Funguje to tedy takhle: Při podržení tlačítka déle než 0,6 s se střídají režimy Low, Mid a Hi, tedy takzvané Blancmanovo řazení. Také ho mám v oblibě. Krátkým stiskem se zapne v režimu Hi a krátkým stiskem se i vypne. Dvojklikem se zapne v režimu Medium, trojklikem v režimu Strobe. Dvojklikem při ZAPNUTÉ svítilně se dostaneme do slabších variant režimu Hi, Mid a nebo Low. Ukážeme si to na režimu Hi. Svítilnu zapneme do Hi, tedy 1500 lumenů a dvojklikem se dostaneme na ďábelských 666 lumenů. Pokud jí teď vypneme, režim Hi nám nastartuje zase na 666 lumenů a dvojklikem se kdykoliv přepneme do vyššího. Pamět funguje i po výměně akumulátoru. Pokud by byl režim 666 lumenů moc, můžeme jej přeprogramovat. V režimu Hi dáme 6x dvojklik a svítilna začne přepínat 666, 429 a 270 lumenů. Ten který se nám bude líbit zafixujeme tak, že jí krátkým stiskem vypneme. Režim 1500 lumenů je neměnný. Stejně pak fungují i zbylé dva. Nastavení teplotního čidla jsem netestoval, nemám na to termokameru a upřímně, moc se mi v tom vrtat nechce. Pokud byste někdo chtěl se v tom vrtat, tak podržíte spínací tlačítkou, aby 6x proběhl režim od Low do Hi, a při sedmém cyklu stisknete spínač při Hi, když chcete stupeň přidat, při Low když ubrat a Mid, když to, co jste rozvrtali chcete vrátit do výchozího… Jak vidíte, doladit si svítilnu v terénu je prakticky nemožné, pokud nemáte paměť jak vzteklý slon. Ono když se tolik funkcí dělá jedním tlačítkem… Naštěstí pak už pro použití je ovládání jednoduché a vystačíte si s dlouhým a krátkým stiskem, a občas dvojklikem. Všechny 3 hlavní režimy jsou přístupné na jedno kliknutí, což je obrovké plus.
A jak svítí? Jednoduše řečeno parádně. Maximální výkon si sice dlouho neužijeme, přeci jen 1500 lumenů je na tuhle velikost moc. Ale nasvítí velmi pěkně široký prostor. Můžeme počítat tak něco přes minutu při pokojové teplotě. 666 lumenů už je pro běžné použití v pohodě, řádově 10 a více minut jsem testoval a nezaznamenal ani pokles, ani ohřátí tak, že by mě svítilna pálila. Kdo chce může si na léto přenastavit na 429, v tomhle režimu už je možná i ta tepelná ochrana zbytečná, nestalo se, že by začala reagovat. Ale taky ještě letos nebylo 40 stupńů. Tenhle režim si můžeme užívat skoro 3 hodiny reálného provozního času.
Pokud bych měl něco vytknout, pak je to absence pouzdra, přeci jen svítilnu v ceně cca 2 tisíc člověk jen tak nepohodí do báglu. Potom je třeba dávat pozor na akumulátor, opravdu nic jiného než délka 65 mm s plochým plus pólem nemá kontakt. Pro nižší režimy než H1, tedy maximálních 1500 lumenů naproti tomu stačí kdejaký šmejd, odběr nepřekročí 1A. A pak je tu ten největší problém, a tou je dostupnost nejen na českém, ale na evropském trhu vůbec. Proto taky nebyl testován model IV, ale o chlup starší III, jednoduše jsem ho nebyl schopen na evropském trhu sehnat, stejně jako nové čelovky s XHP50.2 s vysokým CRI, nebo modely s odstínem 4000K. Situace je zoufalá, nikoliv však vážná… Jiřík by se měl probudit ze zimího spánku a něco s tím udělat, nové portfolio Zebralight je hodně zajímavé, soustředí se na kvalitní podání barev a má fakt co nabídnout. Je velká škoda, že v Evropě skoro zmizeli z trhu. Z USA je drahá pošta a z čínského skladu na rozdíl od Armyteku neposílají, i když se tam také vyrábí…
Co dodat závěrem? Tentokrát jsem své vysněné EDC opravdu objevil, a po třech měsících provozu mohu říci, že jsem zvolil správně. Já ale hodně montuji a zapojuji, kdo potřebuje thrower, tak není pro něj. Podání barev je parádní, to samé výdrž v běžných režimech. Není to moje poslední Zebra, škoda jen, že se na trhu v EU vyskytují jak rozumné návrhy v parlamentu. Nastoupená cesta, tedy soustředit se na kvalitu barevného podání, je dle mého názoru správná a je jen otázkou času, kdy přestane honba za lumeny a lidi se začnou shánět po kvalitním barevném podání. Jako hlavní konkurenční problém daného modelu vidím Astrolux S42, který koupíte z Číny snadno a stojí méně než polovinu. Se 4x Nichia má parametry velmi podobné, má sice vesměs horší výdrž, ale zase je dobíjecí. Je na každém, co si zvolí

Tento příspěvek byl editován wizard: 4.6.2018 18:09
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

 


--------------------
Pokud něčemu věnuješ dostatek času budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb...
Pistolí a dobrým slovem zmůžeš více než jen dobrým slovem.
Kdo říká, že jediný člověk nemůže změnit svět, ten nikdy nejedl nedovařeného netopýra
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sirpetr
příspěvek 5.6.2018 07:47
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 418
Registrován: 12.11.2009
Člen číslo: 453



Ten CRI index myslím tak vysoký nebude. Jsou to Cree diody, ty mají specifikaci s CRI indexem min.70, min. 80, min.90. Typická hodnota CRI není u těchto diod uvedena a dle měření uživatele BLF Maukky např. XP-L2 diod je CRI index u CRI90 diod docela přesně 90. Samozřejmě nezpochybňuju, že to svítí hezky - ostatně ve svých čelovkách mám CRI90 v nabídce taky, ale myslím, že je ta hodnota nadhodnocená.


--------------------
Lucifer čelovky | výkonné čelovky vyráběně kompletně v Čechách

LUCIFER Z2Mini/Micro - 850lm, 1x CREE XP-L2, 18650 nebo 18500 baterie
LUCIFER S2RED - 800lm, 1x CREE XP-L2, 1x18650 protected baterie v tubě, váha 164gr.
LUCIFER S2X - 1200lm, 2x CREE XP-L2, 1x18650 protected baterie v tubě, váha 164gr.
LUCIFER M6 - 1700lm, 2x CREE XP-L2, 2x18650 zalepený batterypack, váha 226gr.
LUCIFER L - 3200lm, 4x CREE XP-L2, 4x18650 zalepený batterypack
LUCIFER X - 5000lm, 6x CREE XP-L2, 3x18650 nebo 6x18650 zalepený batterypack
LUCIFER ULTRA - 8000lm, 9x CREE XP-L2, 4x18650 nebo 8x18650 zalepený batterypack

Naše stránky : http://www.luciferlights.net
Naše video : http://vimeo.com/103687386
Stránky na FB : https://www.facebook.com/luciferlights
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wizard
příspěvek 5.6.2018 14:10
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 929
Registrován: 1.9.2013
Člen číslo: 15 259



Jak jsem psal, Nichie se mi odstínem líbí a tady jsem nezaznamenal rozdíl. A je sympatické mít místo 4x Nichia jednu XHP50, konstrukce je jednodušší a kužel lepší. Doufám že na sraz vezme pár lidí svítilny k porovnání. Nechceš taky dorazit a přitáhnout novinky? Za nadhodnocenou jí taky považuji, ale ne o moc, dle mého odhadu to bude mezi 90-92. Uvidíme na srazu, víc hlav víc rozumu, jak říkal kat, když vynášel plný koš od gilotiny...

Tento příspěvek byl editován wizard: 5.6.2018 14:11


--------------------
Pokud něčemu věnuješ dostatek času budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb...
Pistolí a dobrým slovem zmůžeš více než jen dobrým slovem.
Kdo říká, že jediný člověk nemůže změnit svět, ten nikdy nejedl nedovařeného netopýra
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 5.6.2018 16:55
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Pěkná recenze smile.gif
K tomu CRI, už jsem to kdysi řešil. Cree má bohužel často LED více do zelena nebo růžova, oproti Nichia. Pokud má ta XHP50 pěkný odstín, tím lépe smile.gif
Další věc je CRI R5 (tedy podání červené).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 12:37