IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fenix PD32, Užívateľská recenzia
Bossinko
příspěvek 8.11.2011 20:04
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 163
Registrován: 7.6.2010
Bydliště: Slovenská republika
Člen číslo: 653



Fenix PD32


Úvod


Určite mnohí z vás poznajú čínskeho výrobcu svietidiel značky Fenix.Jedná sa o výrobky na špičkovej úrovni,či už spracovaním,alebo použitými najmodernejšími technologickými vychytávkami.Tí,ktorí ste ešte nemali tú česť používať jedno zo svietidiel tohto výrobcu,určite radi privítajú niekoľko slov a fotografií okolo ich momentálne najnovšieho prírastku do rodiny svietidiel,model Fenix PD32.
A teraz pár slov o tom,ako som sa vlastne k svietidlu dostal.Prednedávnom vyhlásil Fenix globálnu testovaciu kampaň,do ktorej sa mohol prihlásiť skutočne každý.Stačilo vyplniť jednoduchý formulár na internetovej stránke výrobcu.Otázky boli jednoduché a stručné,hoci dotazník nevyzeral veľmi lákovo a myslím,že na tomto by mohla firma ešte popracovať.Fenix si zo záujemcov vybral 50 šťastlivcov z celého sveta a po dialógu cez elektronickú poštu mi bola doručené svietidlo,prostredníctvom českého distribútora Kronium.Svietidlo prišlo zabalené veľmi stroho,v papierovej škatuľke s nápisom ?Test Sample? ako vidíte na obrázku,spolu z dvoma jednorázovými lítiovými batériami.A tak sa mohlo začať testovať.


Přiložený obrázek


Technické údaje:

Značka: Fenix
Model: PD32 (Prototype sample)
Zdroj svetla: LED Cree XP-G (R5) s životnosťou 50 000 hodín
Dĺžka: 127mm
Šírka: 24mm
Váha: 65 gramov*


Svetelné režimy: Turbo - 315 lm**
High - 130 lm
Mid - 70 lm
Low - 9 lm
Blikacie režimy: Stroboskop ? 315 lm
SOS ? 130 lm
Dosvit: 141m
Intenzita: 5000cd
Odolnosť pri páde: 1m
Vodeodolnosť: IPX-8, ponorenie v hĺbke 2 metre
Príslušenstvo: Púzdro,Šnúrka na zápästie,Klip na telo svietidla,náhradne gumové krúžky a krytka spínača.***
*Váha je udávaná bez batérií.
**Testovaná vzorka bola dodaná bez príslušenstva.
***Svietidlo sa automaticky prepne po 30 minútach v Turbo režime do režimu High.

Všetky údaje sú v súlade s normou ANSI.


Fenix zvonku aj z vnútra:

Po vybalení z bielej krabičky som bol celkom prekvapený veľkosťou svietidla.Necelých trinásť centimetrov dĺžky a 65 gramov váhy nemôže zavadzať nikomu a takmer nikde,samozrejme,že treba ešte prirátať batérie respektíve akumulátor(y).Svietidlo ničím nevybočuje zo zabehnutého trendu a príjemne padne do ruky.
Skladá sa z troch hlavných častí.
Hlava svietidla,ktorej srdce tvorí elektronika s reflektorom,ktorý je osadení LED diódou,ktorá je krytá minerálnym sklíčkom s antireflexnou úpravou.Telo svietidla je vyrobené z hliníkovej zliatiny a povrch je anodizovaný pre zvýšenie odolnosti.Spracovanie je dobré,ale určite nemôžem povedať bezchybné.Otvor,v ktorom je umiestnený prepínač režimov je spracovaný skutočne veľmi zle.Spočiatku som si myslel,že je to chyba iba môjho svietidla,ale ostatné prototypy sú na tom podobne.
Stredovú časť tvorí rúrka,pre umiestnenie batérie.Závity sú vyrezané čisto,bez najmenšieho náznaku kazu.Pre utesnenie svietidla sú opatrené gumovými tesniacimi krúžkami,ktoré sú samozrejme premazané vazelínou.Našiel som tiež jednu chybičku vo vnútri stredovej časti,ale jedná sa iba o jeden škrabanec a nemá vplyv na funkčnosť svetidla,hoci niekomu by prekážať určite mohol.Veľmi dobrý úchop zabezpečuje zdrsnenie povrchu.Na tejto časti sa tiež nachádza označenie modelu a nápis Prototype Sample.
V zadnej časti sa nachádza spínač,ktorý slúži na zapnutie a vypnutie svietidla.Kto by čakal,že tu už žiadne chyby na kráse nebudú tak by sa určite mýlil.V okolí spínača je jasne vidieť stopy po odoberaní materiálu strojom a z jednej strany je dokonca na určitom mieste citeľný hrbolček.
Ako svetelný zdroj je osadená LED dióda značky Cree.Presnejšie sa jedná o model XP-G R5.Jedná sa diódu so studeným odtieňom svetla teda v rozmedzí 5000 až 8300K.Nejedná sa síce o najnovší model XM-L,ale pri prúde 350mA disponuje svetelným tokom 139 lumenov čo je skutočne postačujúca účinnosť.



Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Napájanie:

Svietidlo je napájané lítiovými batériami,takže na klasické Nimh vo formáte AA treba zabudnúť.Mnohým používateľom toto napájanie vyhovuje,iným nie(zatiaľ).
Je možné používať tri druhy batérií.V prvom rade výrobca odporúča používanie primárnych lítiových článkov CR123,ktoré majú vysokú kapacitu,veľmi dobrú odolnosť pri požívaní pri teplotách pod nulov,ale aj vyššiu cenu.Ako nabíjaciu alternatívu je možné použiť vysokokapacitné lítium iontové akumulátory typu 18650. Tiež je možné použiť akumulátory nie často používaného typu LiFePO4,konkrétne dve vo veľkosti 16340 s napätím 3.0V(3.2V).Na použitie dvoch klasických nabíjacích 3.7 voltových článkov zabunite.Svietidlo by to nemuselo prežiť.


Ovládanie:

Hlavnou inováciou oproti predchádzajúcemu modelu je práve ovládanie režimov svietidla keďže zdroj svetla zostal nezmenený.Na modeli PD31 sa nachádzalo len jedno tlačidlo umiestnené na konci svietidla,v novšej verzii už svietidlo disponuje tlačidlom na viac.
Na zadnej strane sa nachádza tradične spínač,ktorý umožnuje zapnutie a vypnutie svietidla.Samozrejme disponuje aj krátkodobým rozsvietením pri zatlačení,tzv.taktická funkcia.Čo sa mi,ale spočiatku nepáčilo,bolo,že má relatívne tuhší chod,ale body by som za to nestrhával,pretože som si na to bez problémov zvykol.Tradične má tento spínač gumovú krytku,o jej životnosť obavy určite nemám a keby aj,vo verzii určenej pre masívny predaj bude pribalená náhradná krytka spínača.
Na hlave sa nachádza druhé tlačidlo.Toto slúži na zmenu režimov pri rozsvietenom svietidle.Má obdĺžnikový tvar s malým symbolom,ktorý má podľa mňa,ale iba estetickú funkciu,prípadne sa vďaka nemu lepšie používa(drží). Po zapnutí hlavným spínačom môžete voliť jednotlivé režimy.Svietidlo disponuje štyrmi svetelnými režimy a dvoma blikacími.Tie sa spúšťajú samostatne,takže vôbec neobťažujú a na druhej strane je jednoduché ich uviesť do chodu.Práve blikacie režimy užívateľom často vadia,tu sú pekne skryté.Svetelné režimy sú v poradí Turbo-Low-Med-High.Blikacie režimy sa ovládajú stisknutím a podržaním tlačidla.Konkrétne stroboskopiský mód sa aktivuje stlačením a držaním tlačidla jednu sekundu.SOS mód sa aktivuje rovnako,rozdiel je iba v čase držania tlačidla teda tri sekundy.Pre návrat do normálneho režimu stačí opäť stlačiť tlačidlo.Svietidlo má pamäť na posledný použitý režim a tak sa po vypnutí opäť zapne v ňom.Toto,ale neplatí pre blikacie režimy,po vypnutí sa prepne svietidlo naspäť do svietiaceho režimu použitého naposledy.
Ovládanie na zmenu režimov sa mi hneď zapáčilo a svietidlu určite pridáva na hodnote.Má to však,ale aj slabšiu stránku.Spínač na zmenu režimov nevytŕča veľmi z tela a preto je ho problém nájsť v rukaviciach.Svietidlo som v tme aj pár krát pootáčal,kým som na neho natrafil.Keby je o pol milimetra vyššie,určite by to iba prospelo.


Svetelný kužeľ:

Pri použití svietidla vonku je veľmi dôležitý druh svetelného kužeľa.Keďže toto svietidlo je určené hlavne pre outdoorových nadšencov nie je podľa mňa potrebný extrémny dosvit,ale širší svetelný kužeľ v kombinácii s dobrým dosvitom.Obe tieto podmienky Fenix splnil veľmi dobre.Teoretický dosvit svietidla výrobca udáva na hranici 141 metrov čo je myslím veľmi dobrá hodnota.Samozrejme treba zvážiť rôzne podmienky kedy dosvit určite klesne napríklad pri veľmi vlhkom počasí,mrholení alebo snežení.
Ako vidieť na fotkách bielej steny svetelný kužeľ nie je úplne čistý a vidieť rôzne artefakty.V strede kruhu je intenzívnejšie ohnisko a na okrajoch je slabšie halo ? obe sú podľa mňa vhodné pre použitie pre,ktoré je svietidlo navrhnuté výrobcom,teda na rôznorodé vonkajšie aktivity od cyklistiky,turistiky až po akcie pod zemským povrchom.Keď sa,ale vrátim k artefaktom je jasne vidieť dva kruhy,jeden pri ohnisku a druhý takmer pri okraji kužeľa.Tiež sa nachádza v ohnisku slabšie osvetlené miesto,ktoré,ale možno na fotkách nie je úplne dobre vidieť.
Odtieň LED diódy je relatívne studený,určite by sa hodilo svetlo s neutrálnejšou podaním farieb.Hlavne pre aktivity vonku.



Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Fotky z používania:

Porovnanie svietidla s prednými svetlami Škody Felicia:



Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Niekoľko fotografií z obhliadky podzemia:


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Klady:

+ minimálne rozmery,svietidlo nikde neprekáža
+ nízka hmotnosť
+ ovládanie riešené prostredníctvom dvoch tlačidiel
+ vysoká svietivosť v Turbo režime ? 315lm
+ napájanie akumulátorom 18650 pri dodržaní konštantnej regulácii jasu

Zápory:

- vyššia cena
- ťažko ovládateľné prepínanie režimov v rukaviciach
- obmedzenie Turbo režimu na 30 minút
- chyby na celkovom spracovaní svietidla
- artefakty v svetelnom kuželi


Pripomienky na zlepšenie:

Zápory som už napísal pár riadkov vyššie,tu je pár slov k tomu ako by som svietidlo vylepšil ja.Myslím,že výrobca použil studený odtieň a určite by stálo za zmienku vyskúšať v tejto sérii,aj LED diódu s teplejším odtieňom keďže je toto svietidlo určené vonkajšie aktivity,teda aj pohyb v prírode,kde by sa lepšie podanie farieb mohlo hodiť.Tiež by som pridal jeden režim naviac (20-30lm),prípadne by som režimy odstupňoval inak,aby ich nebolo zbytočne veľa.Tlačidlo na zmenu režimov treba jednoznačne buď zvýšiť,ale nejako ohraničiť kvôli lepšiemu ovládaniu.Ochrana proti prehriatiu môže byť síce užitočná,ale znemožňuje respektíve zhoršuje používanie pri určitých aktivitách čo je problém.

Záver:

Fenix PD32 je určite zaujímavé svietidlo,ktoré zaujme používateľov,ktorý majú radi kvalitné veci a vedia ich využiť pri svojich hlavne športových aktivitách.Veľmi dobre by bolo svietidlo použiteľné s montážou na bicykli keby sa po pol hodine nepreplo do High režimu.Tvar svetelného kužeľa sa mi veľmi páči hoci aj k nemu mám pripomienky.Čo ma,ale najviac sklamalo je určite spracovanie a myslím,že výrobca by s tým mal niečo spraviť.

Kontakt na výrobcu Fenix
Kontakt na českého distribútora Kronium


Poznámka:Ďakujem ľuďom,ktorí mi pomohli hlavne s fotografiami.Niektoré fotografie z používania a ďalšie informácie ako napríklad odbery budú časom doplnené.Samozrejme ďakujem Fenixu za poskytnutie svietidla hoci ich možno niektoré moje zistenia veľmi nepotešia,ale snažil som sa byť objektívny a do budúcna sa dúfam zlepšia a odstránia chyby,ktoré sa pri tomto svietidle vyskytli.

Tento příspěvek byl editován Bossinko: 20.1.2012 15:47


--------------------
?Svet je temný a svetlo je vzácne.? Kate DiCamillo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alk007
příspěvek 8.11.2011 20:20
Příspěvek #2


Flashaholik & sběratel
***

Skupina: Moderátor
Příspěvků: 3 799
Registrován: 22.2.2008
Bydliště: těsné sousedství Prahy
Člen číslo: 14



Moc pěkná a očividně i objektivní recenze, Bossinko.


--------------------
Budoucnost se mi jeví v lepším světle (minimálně 32 x XHP-1000...) :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bossinko
příspěvek 11.11.2011 10:58
Příspěvek #3


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 163
Registrován: 7.6.2010
Bydliště: Slovenská republika
Člen číslo: 653



Ďakujem Alk,pochvala poteší smile.gif .

Chcel by som dodať,že Fenix podľa vyjadrení českého distribútora chyby na dielenskom spracovaní odstránil a problémy okolo prepínača módov by sa v sériovej výrobe nemali vyskytovať.

Přiložený obrázek


Na strane druhej stojí podľa mňa za zmienku,prečo Fenix pustil do "testovacieho obehu" produkty,na ktorých bolo jasne vidieť nedokonalosti po opracovávaní materiálu.Viem,že skryté vady sa zistia až používaním,ale toto medzi ne určite nepatrí.



--------------------
?Svet je temný a svetlo je vzácne.? Kate DiCamillo
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 25.4.2024 - 13:51