Jelikož se mě portfólio rozrůstá, rozhodl jsem se, že pro testovací svítilnu založím vlastní vlákno, aby se testovací a finální [url="http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=1989"]svítilna do ruky[/url] nemotaly do sebe. Aby měl každý přehled, co se tu kolem ní postovalo, zkopíroval jsem zásadní příspěvky z vlákna "svítilna do ruky" ve formě citace (off topic příspěvky jsem vynechal). Pro ty, jenž netuší, o co se jedná (jichž bude nejspíš pomálu), tak že testovací svítilna WOLT slouží především k otestování ledek XML2, XPL, XPL-HI a XHP-70 s různými optikami za účelem vybrání optimální kombinace led a optiky pro můj hlavní projekt [url="http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=1989"]svítilnu do ruky[/url]. Po skončení testů a výběru "vítězné" dvojice neplánuju svítilnu rozebrat, ale chtěl bych ji používat jako etalon pro porovnávání s jinýmí svítilni, typicky "Když vyměním optiku za tuhle či tuhle led za tuhle, jak to asi bude svítit". [quote name='Kolbaba71' date='17.1.2016 23:23' post='75565'] Většina optik, jenž chci použít v pokusné svítilně. Úhel mají mít zhruba od 9 do 15 st. Chci je testovat dle možnosti s XML2 a XP-L HI. Současně s testováním optik proběhne i základní test nových driverů. Pokusná svítilna bude jen jednoduchá krabice z Al plechu. [attachment=14468:IMG_2016...7_221453.jpg] Chci je otestovat především na deklarovaný úzký úhel a pak i na artefakty v kuželu jako je třeba kobliha apod. NAma finalní blok s led bych nejraději bych použil 20 mm optiku pro 3 led XP-L HI. Ale ještě uvidím, jak obstojí v tvrdé konkurenci. Na opačném konci stojí 40 mm optika a reflektor pro jednotlivou led, jenž by hlavu výrazně zvětšily a tím by hlava nabrala hodně váhy, již bych chtěl co nejvíce omezit, jelikož i tak bude značná. Test na úzký kužel je pro mě velmi důležitý. S širokým kuželem by natáčecí ramena pozbyly smysl. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='19.2.2016 10:07' post='76018'] Teď jsem měl čas se dvě odpoledne věnovat testovací svítilně. V ní s různými úzkými optikami budu porovnavat XML2 a XP-L HI, což je dedomovaná XP-L. Vrtá mě hlavou, zda nemám porovnat i klasickou XP-L. To by znamenalo nejen zdražení, ale i čitelné zpoždění testovací svítilny. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='21.2.2016 16:49' post='76041'] Tak jsem se rozhodnul raději otestovat i obyčejnou XP-L. Za tímto účelem jsem na www.led-tech.de objednal ještě další optiky. Problém je v tom, že vše neproběhlo, jak mělo. Až na to, že mě to po platbě nepřesněrovalo na PayPal, jak jsem očekával. Tak jsem si říkal, zda jsem neudělal něco špatně. Peníze z PayPal neodešly a na led-tech je status, že se čeká na platbu. Klikal jsem na vše možné, ale nasměrování na PayPal se nekonalo. Snad nebude problém v tom, že můj kontaktní email je jiný, než ten email PayPal. Asi před 3/4 rokem jsem tam nakupoval a co si pamatuju, tak žádný problémy jsrm s tím neměl. Nevíte, jak tam mám zaplatit? Edit: Tak než se někdo z vás ozval, problém se sám vyřešil. Přišel mě platební emal z led-tech na PayPal. Zmátlo mě, že to po mě nechtělo platbu hned. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='24.2.2016 00:07' post='76070'] Tak testovací svítilna se začíná rodit. Už jsem dal virtuálně dokupy její hlavní testovací část. Vanu s ledkami a optikami. Dál budu pokračovat v návrhu krabice elektroniky. Trochu nejistotu mě v tom dělá kamarád, jenž poznatky z proběhlých zkoušek přenáší do nové verze driveru, jenž se již blíží finální verzi. Druhou verzi driveru chci použít v této testovací svítilně. V jeho zdržení však přesto nevidím žádný problém - nechává mě to naprosto klidným. Hrubé vnější rozměry driveru znám. Přichycovací ještě ne. Je vcelku reálné, že tak za měsíc zadám díly do výroby, jen co budu mít díly, jenž jsou ještě některé na cestě z Číny doma. Abych věděl na 100%, jak ty díly přesně vypadají. Momentálně mám doma tak polovinu ledek, skoro všechny optiky a dá se říct vše z Číny pro elektroniku. Z elektroniky mě zatím chybí drivery a nějaké součástky, co koupím v kamenné prodejně v Praze. Ve svítilně budu testovat optiky a reflektory s úhlem 15st a nižším a ledky XML2, XP-L a XP-L. Pozornější z vás si všimnou, že kromě sad po třech optikach od každé, tam mám 4 reflektory (a jednu extra s trojledkou XP-L HI). Ten čtvrtý reflektor bude obsahovat bonusovou ledku, kterou nemám až tak pro testování, jako spíš pro radost. Vzhledem k počtu driverů bude moct najednou svítit maximálně 15 či 20 led. Podle toho, zda nakonec použiju 3 nebo 4 drivery. Každý druh led bude mít svůj driver. Chtěl bych to stihnout do letních prázdnin. Velkou neznámou je programování, jelkož to chci řídit ATmege 2560 a naprogramovat to chci v C, jenž zatím neovládám. ATmegu mám doma už nějaký čas a má spousty I/O, takže se nebudu muset zabývat zbytečně multiplexem či velkým šetřením s piny. [attachment=14554:Testovac__sv_tilna.jpg] Rozpracovaná testovací svítilna P.S. Přemýšlím o tom, že ji budu říkat WOL. Schválně, zda přijdete na to proč. :rolleyes: [/quote] [quote name='zoom' date='24.2.2016 06:03' post='76071'] NooooO - Univerzalna testovacia svitilna/krabica pre porovnavanie,[b] zaznamenavanie a vyhodnocovanie svietivosti [/b]roznych LEDiek a optik neni zly napad ale ja by som ju urobil asi nasledovne: - zvysla placata krabica 20x30x7cm zavesena na krku vybavena zaznamovou a vyhodnocovacou kamerou, odnimatelnym bezdrotovym LUX metrom , [b]pocitacom [/b], drivermi a univerzálnou bateriou. - na vrchnej ploche ovladacie prvky a LED display - na prednej rebrovanej AL doske - konektory/lôžka pre 20mm LED PCB , napajacie konektory a sroubovacie prítlačky pre rozne velke optiky (10-100mm ) zo sadou podloziek a kruzkov. ( Lôžka rôznej velkosti pre LEDky a optiky by mali byt zapustene medzi rebrami - maximalna univerzalnost by mala umoznit aby sa tam dali upevnit aj LEDky a optiky ktore sa dnes este nevyrabaju ) - na bocnej strane komunikacne a napajacie USB rozhrania. Pozn. Najjednoduchsie by bolo asi doplnit nejaky maly dockovaci pocitac o krabicu. Tie sroubovacie pritlacky pre rozne velke optiky by mohli byt vyriesene pomoco troch sroubov s pritlacnym kuzkom. Problem bude vyfrezovat lozka ľcm hloboke lozka do rebrovanej AL dosky 20x30x2cm [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='24.2.2016 14:14' post='76072'] Já tuto testovací svítilnu stavím výhradně pro potřeby vývoje svítilny do ruky. Chci tam otestovat konkrétní aktuální led a optiky, jenž považuju za vhodné pro můj projekt. Nemám potřebu (minimálně nyní) stavět univerzální testovací přípravek na jiné led či optiky, než mám v úmyslu použít ve svítilně do ruky. Jediná vyjimka je zmiňovaná bonusová led. [/quote] [quote name='zoom' date='25.2.2016 18:51' post='76077'] No ved jasne ja to chapem. Len ma napadlo aj sirsie vyuzitie tvojej testovacej vane. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='25.2.2016 19:23' post='76078'] Nebyl jsem si úplně jistý, zda to chápeš, ale evidentně jsi to chápal i předtím. B) Univerzální testovací přípravek bych viděl spíš jako Al kruhovou tyč o průměru tak 110 mm, jenž by měla na konci závit. Na tyč by se připevnila led nejspíš pomocí nějakých excentrů a nepájela by se. Kontakt by zajišťovaly kontakty něco jako je v silnoproudém relé. Nasadila optika a pomocí kroužku se závitem a vložené redukce by se přitáhla k tělu. A někde u těla by byla krabička s elektronikou. Tak nějak bych si viděl univerzální testovací přípravek. Redukce by se dala vyrobit přímo na míru na konkrétní optiku. Aby šlo rychle a efektivně měnit jak led, tak i optiky. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='21.2.2016 16:49' post='76041'] Tak jsem se rozhodnul raději otestovat i obyčejnou XP-L. Za tímto účelem jsem na www.led-tech.de objednal ještě další optiky. Problém je v tom, že vše neproběhlo, jak mělo. Až na to, že mě to po platbě nepřesněrovalo na PayPal, jak jsem očekával. Tak jsem si říkal, zda jsem neudělal něco špatně. Peníze z PayPal neodešly a na led-tech je status, že se čeká na platbu. Klikal jsem na vše možné, ale nasměrování na PayPal se nekonalo. Snad nebude problém v tom, že můj kontaktní email je jiný, než ten email PayPal. Asi před 3/4 rokem jsem tam nakupoval a co si pamatuju, tak žádný problémy jsrm s tím neměl. Nevíte, jak tam mám zaplatit? Edit: Tak než se někdo z vás ozval, problém se sám vyřešil. Přišel mě platební emal z led-tech na PayPal. Zmátlo mě, že to po mě nechtělo platbu hned. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='24.2.2016 00:07' post='76070'] Tak testovací svítilna se začíná rodit. Už jsem dal virtuálně dokupy její hlavní testovací část. Vanu s ledkami a optikami. Dál budu pokračovat v návrhu krabice elektroniky. Trochu nejistotu mě v tom dělá kamarád, jenž poznatky z proběhlých zkoušek přenáší do nové verze driveru, jenž se již blíží finální verzi. Druhou verzi driveru chci použít v této testovací svítilně. V jeho zdržení však přesto nevidím žádný problém - nechává mě to naprosto klidným. Hrubé vnější rozměry driveru znám. Přichycovací ještě ne. Je vcelku reálné, že tak za měsíc zadám díly do výroby, jen co budu mít díly, jenž jsou ještě některé na cestě z Číny doma. Abych věděl na 100%, jak ty díly přesně vypadají. Momentálně mám doma tak polovinu ledek, skoro všechny optiky a dá se říct vše z Číny pro elektroniku. Z elektroniky mě zatím chybí drivery a nějaké součástky, co koupím v kamenné prodejně v Praze. Ve svítilně budu testovat optiky a reflektory s úhlem 15st a nižším a ledky XML2, XP-L a XP-L. Pozornější z vás si všimnou, že kromě sad po třech optikach od každé, tam mám 4 reflektory (a jednu extra s trojledkou XP-L HI). Ten čtvrtý reflektor bude obsahovat bonusovou ledku, kterou nemám až tak pro testování, jako spíš pro radost. Vzhledem k počtu driverů bude moct najednou svítit maximálně 15 či 20 led. Podle toho, zda nakonec použiju 3 nebo 4 drivery. Každý druh led bude mít svůj driver. Chtěl bych to stihnout do letních prázdnin. Velkou neznámou je programování, jelkož to chci řídit ATmege 2560 a naprogramovat to chci v C, jenž zatím neovládám. ATmegu mám doma už nějaký čas a má spousty I/O, takže se nebudu muset zabývat zbytečně multiplexem či velkým šetřením s piny. [attachment=14554:Testovac__sv_tilna.jpg] Rozpracovaná testovací svítilna P.S. Přemýšlím o tom, že ji budu říkat WOL. Schválně, zda přijdete na to proč. :rolleyes: [/quote] [quote name='zoom' date='24.2.2016 06:03' post='76071'] NooooO - Univerzalna testovacia svitilna/krabica pre porovnavanie,[b] zaznamenavanie a vyhodnocovanie svietivosti [/b]roznych LEDiek a optik neni zly napad ale ja by som ju urobil asi nasledovne: - zvysla placata krabica 20x30x7cm zavesena na krku vybavena zaznamovou a vyhodnocovacou kamerou, odnimatelnym bezdrotovym LUX metrom , [b]pocitacom [/b], drivermi a univerzálnou bateriou. - na vrchnej ploche ovladacie prvky a LED display - na prednej rebrovanej AL doske - konektory/lôžka pre 20mm LED PCB , napajacie konektory a sroubovacie prítlačky pre rozne velke optiky (10-100mm ) zo sadou podloziek a kruzkov. ( Lôžka rôznej velkosti pre LEDky a optiky by mali byt zapustene medzi rebrami - maximalna univerzalnost by mala umoznit aby sa tam dali upevnit aj LEDky a optiky ktore sa dnes este nevyrabaju ) - na bocnej strane komunikacne a napajacie USB rozhrania. Pozn. Najjednoduchsie by bolo asi doplnit nejaky maly dockovaci pocitac o krabicu. Tie sroubovacie pritlacky pre rozne velke optiky by mohli byt vyriesene pomoco troch sroubov s pritlacnym kuzkom. Problem bude vyfrezovat lozka ľcm hloboke lozka do rebrovanej AL dosky 20x30x2cm [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='24.2.2016 14:14' post='76072'] Já tuto testovací svítilnu stavím výhradně pro potřeby vývoje svítilny do ruky. Chci tam otestovat konkrétní aktuální led a optiky, jenž považuju za vhodné pro můj projekt. Nemám potřebu (minimálně nyní) stavět univerzální testovací přípravek na jiné led či optiky, než mám v úmyslu použít ve svítilně do ruky. Jediná vyjimka je zmiňovaná bonusová led. [/quote] [quote name='zoom' date='25.2.2016 18:51' post='76077'] No ved jasne ja to chapem. Len ma napadlo aj sirsie vyuzitie tvojej testovacej vane. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='25.2.2016 19:23' post='76078'] Nebyl jsem si úplně jistý, zda to chápeš, ale evidentně jsi to chápal i předtím. B) Univerzální testovací přípravek bych viděl spíš jako Al kruhovou tyč o průměru tak 110 mm, jenž by měla na konci závit. Na tyč by se připevnila led nejspíš pomocí nějakých excentrů a nepájela by se. Kontakt by zajišťovaly kontakty něco jako je v silnoproudém relé. Nasadila optika a pomocí kroužku se závitem a vložené redukce by se přitáhla k tělu. A někde u těla by byla krabička s elektronikou. Tak nějak bych si viděl univerzální testovací přípravek. Redukce by se dala vyrobit přímo na míru na konkrétní optiku. Aby šlo rychle a efektivně měnit jak led, tak i optiky. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='6.3.2016 18:32' post='76239'] Tak jsem si pořídil čtyři různé šrouby na vyzkoušení. M2 a M2,5. Od každého s válcovou a zapuštěnou hlavou. Toho co jsem se nejvíc bál, že tam bude málo místa, je v pohodě. Trojledka na 20mm staru s XP-L HI z KD se dá v pohodě přichytit M2 s válcovou hlavou. Docela bezproblémový je použití 20mm optiky z DX/eBay. Tím to ale končí. Optika 45mm z led-tech.de vadí jakékoliv šroubky, co vyčnívají nad star. Stejně tak 45mm reflektor či trojtá optika z KD. Takže jak jsem pochopil, musím si udělat vlastní zapuštěné díry. Ale i tady je kámen úrazu. Jak jsem zjistil, tak každý star má jinak vedený spoje, Takže díry jdou navrhnout až v okamžiku, kdy budu mít star v ruce, což mě vůbec netěší. Přijde mě, že výrobci optik přichycení ledky vůbec neřeší a snad počítají s tím, že se jen přitlačí optikou. <_< [attachment=14575:IMG_2996.jpg] 20mm trojledka se přichytí M2 úplně v pohodě (Ledka na chladič nepatří, je tam jen kvůli focení) [attachment=14576:IMG_2997.jpg] Co dodavatel, to jiný star. Můžu jen doufat, že rozdíl ve spojích stáru je jen díky tomu, že bílý je Al a červený Cu a všichni používají jeden typ. Místa na novou díru šroubek je tam hodně málo. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='21.3.2016 22:49' post='76450'] Je to ještě horší, těch11.90€ bylo bez DPH, takže opětovný zaslání mě vyjde zhruba na 400 Kč. :crying_anim: Jinak jsem si navrhul jak asi bude vypadat displej zkušební svítilny. Udělám ho asi posuvný o jeden řádek. [attachment=14670:Displej_FMF.jpg] [/quote] [quote name='Benik3' date='21.3.2016 23:19' post='76453'] Nechceš využít OLED? Bude to vypadat víc profesionálně a máš více možností "grafiky" jak s těmahle řádkovýma displayema.... [/quote] [quote name='Snork86' date='21.3.2016 23:57' post='76454'] Tyhle znakové nejsou špatné, přehledné a čitelné za všech podmínek. Ale OLED je super. Akorát by to chtělo už něco většího a to je pak cena někde uplně mimo. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='22.3.2016 00:43' post='76458'] Pořádný grafický displej mám v úmyslu použít ve finální svítilně. Tento displej chci použít na testovací svítilně a už ho i mám. Koupil jsem ho ve vyprodeji zhruba za 1/3 obvyklý ceny. Na to, že ji mám primárně na testy ledek a optik je i tenhle alfanumerický displej s 40x4 znaky docela luxus. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='5.4.2016 18:35' post='76604'] Tak mě dorazily poslední dva druhy optik pro zkušební svítilnu. Sada 32mm optik a jedna multioptika. Té multioptice moc šancí nedávám, jelikož není přímo určena pro XML ani XPL i když by to mohlo být zajímavé řešení. Ale bylo by potřeba skoro dvakrát víc ledek. Misto 7 bych jich měl v jedné hlavě 12. [attachment=14696:IMG_2016...5_143536.JPG] [attachment=14697:IMG_2016...5_143612.JPG] [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='6.4.2016 15:14' post='76619'] V návaznosti na [url="http://opic=2969&view=findpost&p=76609"]příspěvek[/url] Benika v tématu "Snorkova svítilna " mě napadla následující myšlenka: Já u své svítilny do ruky očekávám pořádný thrower s minimálním halo. Chci otestovat různé optiky od 20 do 45mm a 40mm reflektor. Jaký nejmenší reflektor by byl optimální pro XML2, XPL či XPL-HI? Potřeboval bych co nejmenší, ale současně se slušnou účinností. Vzhledem k tomu, že nechci mít u svítilny nějakou megahlavu (ač bude skupina bloků dost velká - minimálně 120 mm při použití trojledky z KD), tak bych nechtěl použít větší optiky/reflektory než 50mm. Jelikož průměr hlavy vyjde ze vzorce, jenž neplatí pro případ více led na jednom staru. Dx - celkový průměr celé hlavy [135-572] D - průměr optiky (reflektoru) [20-50mm] a - mezera mezi optikami [1.5-3mm] b - vzdálenost kraje optiky od kraje bloku [5-12mm] c - minimální mezera mezi bloky [2-7mm] Dx=(9*D)+(6*a)+(6*b)+(2*c) I pro těch 50mm pro jednu optiku/reflektor vychází extrémně velký. Proto vůbec neuvažuju o optikách či reflektorech, jenž by měly průměr 70mm, 90mm či dokonce větších. Nechci se se svou svítilnou dostat do situace, kdy se svítilnou do ruky nebudu mít šanci projít běžnými užšími dveřmi jako jsou "záchodové " šedesátky. Edit: Mluvím pochopitelně o "složené " hlavě. Rozložená může, ale překvapivě nemusí být větší, než složená. Mezery a vůle se budu snažit pochopitelně co nejmenší,avšak připustím jen minimální negativními dopady na vlastnosti svítilny. Edit2: Zakázal jsem smajlíky, jelikož mě nabourávaly vzorec. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='6.5.2016 20:26' post='76882'] Panel na testovací svítilnu - nechci se zabývat komplikovaným ovládáním přes menu a taky se spínání jednotlivých led uskuteční přes vypínače. Ty budou ovládat relé, jenž budou spínat vlastní napájení ledek. [attachment=14735:Panel.jpg] [/quote] [quote name='skateraining' date='6.5.2016 21:45' post='76884'] Na tvojom mieste by som asi použi 2 karuselové prepínače (12-18 polohové) poprepájané tak že by si mohol takmer každú led rozsvietit tak ako by si chcel. Neviem či nieje blbost zapínat led po jednom, skor by som preferoval nejaké skupiny bočných, ale po 3-4, polka svetla atd. A zrazu zistíš že potrebuješ na ovládanie iba zlomok miesta. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='7.5.2016 00:39' post='76886'] To skateraining: U testovací svítilny požaduji vlastnost, abych mohl bez složitého nastavování rozsvítil dvě libovolné led těsně po sobě, abych mohl porovnat jejich kužely. Navíc běžně k dostání jsem viděl max 6 polohový přepínače. Jen netuším, jak bych i ty 18 polohový zapojil, aby fungovaly výše uvedeným způsobem. To wizard: Možná to vypadá jako utopie, ale počítám s tím, že letos, vcelku reálně do začátku srpna budu mít alespoň mechanicky testovací svítilnu hotovou. Kamarád co mě dělá drivery má mírný skluz. Ale stejně dokud nebudu mít testovací svítilnu plně rozkreslenou a připravenou na zadání, tak mě to nijak neomezuje. Až se dozvím rozměry na přichycení driverů, tak to bude otázka hodiny příslušnou dokumentaci upravit a obratem ji můžu zadat. Ledky mám všechny, optiky taky. Aku mám doma několik let, indikační dvoubarevné 3mm ledky a vypínače jsou na cestě. Jediný, o čem momentálně uvažuju, je 30mm optika s XHP70, jenž zmiňuje zoom ve svém [url="http://forum.fotonmag.cz/index.php?s=&showtopic=2935&view=findpost&p=76857"]příspěvku[/url]. Pokud by se optika osvědčila, mohl bych zmenšit lehce hlavu a zvýšit výkon z 50klm na 84klm, pokud bych pro jedno rameno nepoužil 7ks XML, ale 3ks XPH70. Pokud bych místo 7ks XML použil 7ks XPH70, tak bych se dostal zhruba na necelých 200klm. Jenže tomu brání vysoká cena ledky. V případě, že na testy budu mít dostatek driverů, tak by při rozsvícení všech ledek měla testovací svítilna s rezervou 40klm. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='9.5.2016 15:16' post='76910'] Ta 5st optika pro XPH70 mě natolik zaujala, že ji též zařadím do své testovací svítilny. Vyzkouším ji s XPH70, XML, XP-L a XP-L HI. Podklady pro testovací svitilnu mám hodně rozpracované, nicméně není žádný problém tam ještě jeden modul přidat. Uvažuju i o tom, že tam nechám 1-2 pozice připravené na test dalších optik. Dost těžké bude rozhodování, zda koupit vítěznou optiku jen na testovací rameno a riskovat, že ho za rok poté nekoupím a budu muset překopat bloky pro led či je dokonce vyhodit a nechat udělat nový. Nebo Druhý extrém a to ten, že nakoupím hromadu optik a při testech s ramenem zjistím, že nejde použít a zbyde mě hromada optik jenž mě budou k ničemu. Doufám, že led-tech je dosti slušná firma a pokud bych se rozhodl pro jejich 45mm optiky, tak než je otestuju s ramenem, je bez výstrahy nepřestanou dodávat. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='26.5.2016 19:15' post='77103'] Na testovací svitilnu mám skoro všechny součástky doma. Chybí především drivery a čas, po který bych dokončil návrh mechanických dílů pro zadání do Plehasa. Náklady neutěšeně stoupají a ještě budou (za vlastní mechanickou konstrukci). Momentálně se pohybuju na běžný ceně TK75. :rolleyes: Peníze do ní vložené nepovažuju za vyhozený. Finální svítilna dle předběžných výpočtů bude tak o řád dražšší. Tam musím jít na jistotu. Proto i jedno rameno svítilny budu chtít pořádně otestovat, než dám dokupy všech sedm. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='29.5.2016 22:32' post='77141'] Pokusná svítilna bude docela macek. :rolleyes: Přítelkyně měla nabitý program a tak jsem vyšetřil trochu času na pokusnou svítilnu. B) Zatím mě vychází bedna 600 mm dlouhá, 400mm široká a 450mm vysoká s hmotností přes 10kg. Původně jsem byl přesvědčený, že se do 10kg vejdu v pohodě, teď jsem si jistý, že se bude hmotností blížit finální svítilně do ruky. :blink: Doufám, že takto "neztloustne" i svítilna do ruky, jelikož pak už by byla zralá na to, abych jí přidělal kolečka. :crying_anim: [attachment=14795:Pokusn__sv_tilna.jpg] Pokusná svítilna zezadu. Zepředu nemá smysl ukazovat, jelikož je čelní plocha zatím prázdná - držáky, optiky i led jsem dal pryč a celé to předělávám. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='1.6.2016 00:48' post='77169'] Mám v úmyslu otestovat celkem 10 optik a jeden reflektor. Nakupoval jsem na eBay, KD, DX a led-techu. Všechno by mělo mít vyzařovací úhel někde mezi 5 a 15 stupni. Výrazně bude převažovat trojkombinace XML + XPL a XPL-HI. Pouze jedna optika bude mít 3x XPL-Hi a jedna optika a jeden reflektor bude mít navíc ještě XPH70. Celkově na testy použiju cca 40 led a jeden star s trojnásobnou XPL-HI. S každou optikou použiju výše zmíněnou trojkombinaci led, ve dvou případech použiju ještě XHP70 a mimo klasické testování je trojledka XPL-HI s vlastní optikou z KD. To co bude mít nejlepší kužel, postoupí do testování ramene. Líbila by se mě kombinace XHP70 a 29mm optikou z eBay či 3xXPL-Hi s 21mm optikou z KD. Vybrání 3xXPL-HI by bylo Pyrhovo vítězství. Jelikož chci ze svítilny vymáčknout maximum, chci Cu stary a KD má jen Al. 3x XPL-HI na Cu stáru nabízí jedna firma v USA, ale nedá se to koupit přímo - do ČR nezasílá. Jak hodně budu moct svítit záleží hlavně na tom, kolika drivery budu moct svítilnu osadit. Kamarád vývoj driverů pro tyto pokusy ještě neukončil, ale stejně má na to minimálně 1,5 měsíce, než by mě to, že neznám přichycovací rozteč zabránila v zadání výroby plechů. Pokud by se mě podařilo rozsvítit vše najednou (což vyžaduje 8 driverů), měl bych bez větších problémů překonat 50klm. P.S: Z eBay jsem objednal 60 páčkových vypínačů. Budou sloužit především z zapínání jednotlivých led. Dále pak dalších pomocných fukcí. Měly by s mírnou rezervou stačit. :whistle: [attachment=14798:29mm_optiky.jpg] Testovací blok jedné optiky. Toto konkrétně je 29mm optika z eBay. Bude tam XML, XPL, XPL-HI a mimořádně i XHP70, jenž mimo této optiky a reflektoru nikde jinde není. Optiky se budou přitahovat též uprostřed, aby se zamezilo tomu, že by pořádně držely jen krajní optiky. Držák je sestaven ze dvou plechů, aby optiky neměly šanci uhnout a snýtován trhacími nýty. Až dám všechny optiky na chladič, budu řešit případné výřezy pro kabely. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='5.6.2016 01:09' post='77227'] Pohled do nitra rozpracované testovací svítilny. [attachment=14799:3.jpg] Vlevo dole bude přes mřížku vstupovat vzduch. Ten se následně dočistí přes jemné plastové síto a ventilátory bude vehnán mezi bednu s elektronikou a Al deskou s ledkami. Výfuk bude na zvednuté hraně svítilny přes větrací otvory nad ledkami. Panel je již téměř plně osazen, zato uvnitř svítilny jsou zatím jen tři bloky po 16 relé, jenž budou především ovládat výkonové ledky. Rozměry svítilny se ještě upraví. Na panelu přibude ovládání jasu popisků a loga. Velikost svítilny se upraví dle potřeby. Na hlavní desce pro led výhradím ještě dvě volné pozice pro případné otestování dalších dvou optik. Každou třemi ledkami. Podle toho upravím rozměry desky a tím pádem i celé svítilny. Filtry částečně překrývá USB výstup s integrovaným měničem pro 1a 2A pro nabíjení např. mobilu. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='5.6.2016 22:44' post='77236'] Tak přední část testovací svítilny má již svoji tvář. Nicméně je na ní ještě dost práce, abych vše doladil a dotvořil vnitřnosti. Volné místo na čelní desce je úmyslně - pro strýčka Příhodu. [attachment=14801:Sv_tilna_3.jpg] Svítilna se trochu zvětšila, aby se tam vše vešlo: Šířka: 630 mm Výška: 470 mm Hloubka: 430 mm [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='9.6.2016 00:36' post='77261'] Elektrické díly mám prakticky všechny doma. A i pár mechanických. Ze zásadních věcí chybí drivery (což mě ještě minimálně měsíc nebude trápit) a trochu přebývají přepínače, jelikož se jich vyplatilo koupit víc. No a pak samozřejmě kabely a úplně jsem zapoměl na akumulátor 22,2V/5Ah. Vzhledem k tomu, že se mě prakticky vše podařilo vyfotit až napotřetí, neměl jsem sílu to rovnat a fotit počtvrté a proto je na fotce extra. [attachment=14803:IMG_3189.jpg] [attachment=14804:IMG_3190.JPG] [/quote] [quote name='chrastitko' date='9.6.2016 14:59' post='77271'] Ahoj, tie 3xXPL HI by si mohol prepájkovať na Noctigon: [url="http://intl-outdoor.com/noctigon-3xp-advanced-triple-led-copper-mcpcb-2-pcs-p-763.html"]http://intl-outdoor.com/noctigon-3xp-advan...-pcs-p-763.html[/url] ja nad tým uvažujem. Zatiaľ mi ale stále nedošiel ani ten hliníkový. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='9.6.2016 16:13' post='77272'] To vypadá dobře, i když by to znamenalo víc práce. Napadla mě jedna kacířská myšlenka. Je to opravdu čistá měď a nebo je to slitina mědi. - mosaz. Nažloutlá barva spíš odpovídá mosazi. A to je problém. Mosaz je tepelně vodivá výrazně hůř, než hliník a to je samozřejmně hodně špatně. Víte, jak si ověřit, že je tp opravdu měď? Napadá mě přes hustotu, možná vodivost. Tvrdost je sporná, jelikož tvrdá měď je zhruba stejně tvrdá jako měkká mosaz. Věděli by jste někdo, jak doma, nez chemické laboratoře si ověřit, že je to téměř čistá měď a nebo mosaz? [/quote] [quote name='Benik3' date='9.6.2016 16:16' post='77273'] Mam takový pocit, že už jsme to tu diskutovali a že to byla ošetřená měď asi kvůli korozi. Ale to už asi nedohledám. Ostatně ale můžu se doma sám kouknout, jeden noctigon jsem uřezával [/quote] [quote name='chrastitko' date='9.6.2016 22:19' post='77278'] Milos do toho rypal pilnikom a je to len povrchovka. Ja som musel tiez jeden zabrusovat lebo nechali na tom lome po tom co to odlomili z celej dosky otrep a je pod tym med. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='10.6.2016 11:16' post='77281'] Tak to je dobrá zpráva. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='15.6.2016 14:47' post='77319'] Aby byl počet drátů z panelu snesitelný, vymyslel jsem, že pod každou řadu přepínačů s dvoubarevnou indikační led udělám DPS sběrnicového typu. Ty pak čtyři s přepínači a pátou s potenciometry a tlačítky zapojím do centrální rozvodné desky. Některé vodiče budou pokračovat do zdrojů, jiné k blokům s relé. Díky tomu místo cca 400 vodičů půjde z panelu "jen" 5 plochých vodičů o cca 15 žilách. Napájecí vodiče totiž nejspíš zdvojím či ztrojím. [attachment=14820:DPS_ovl_d_n__1.jpg] [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='13.7.2016 20:12' post='77507'] Pokud použiju XML2, tak to budu mít slabší, pokud XPL, tak skoro stejně silný a v případě XHP70 bude výkon i příkon cca 3x vyšší. Tak uvidím, co vyhraje po testech s pokusnou svítilnou WOLT, na které teď pracuju. [/quote] [quote name='Kolbaba71' date='2.9.2016 21:43' post='77844'] Tak mě zlákal volmetr/ampérmetr s bočníkem pro měření proudu a napětí aku u testovací svítilny. Už ho mám doma. Zjistil jsem, že jsem to přehnal. Byl jsem líný víc hledat a tak jsem ho koupil se 100A bočníkem, přitom by stačil 20A. A to ještě v případě, že rozsvítím vše, co tam budu mít najedou. Na měření pro svítilnu do ruky to bude asi málo, jelikož očekávám špičkový odběr tak 150A. "Běžný" maximální proud očekávám tak 100A. [attachment=14937:VA.jpg]. [/quote]