IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

5 Stránky V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ideální světlo na kolo, Jde hlavně o správný kužel
Tommu
příspěvek 15.2.2011 00:14
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Protože se tu teď objevila zmínka o zajímavém reflektoru (tzv. road friendly), který by neměl oslňovat protijedoucí cyklisty a řidiče, tak bych tomu rád věnoval samostatné téma.
Cateye vyrábí světlo a i další světla s tímto reflektorem, ale je to slabé světlo, nicméně myšlenka je to dobrá.
Velmi zajímavou stránku jsem našel zde.
Pěkné a odolné světlo (i když pro flashaholika asi slabé) s cut-off reflektorem je zde. Je tam i pěkný popis i s obrázky a beamshoty.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ced
příspěvek 15.2.2011 03:42
Příspěvek #2


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 109
Registrován: 14.11.2009
Člen číslo: 455



Zajímavý odkazy thumbsup_anim.gif, MTBR/Lights DIY fórum občas sleduju a kromě drtivě převažujících klasických trailových fotonometů se tam neoslňující kužel zlehka probíral, ale nějaký zajímavý výsledky jsem moc neviděl (teď vynechávám pepkovo 10MCE megasvětlo biggrin.gif).

To dosun světlo (poslední odkaz) vypadá dost dobře, ten tvarovaný reflektor bude jedno z těch dobrých řešení.
Já sám se už skoro rok chystám taky zbastlit něco na kolo, ale budou to kolimátory různě natočené...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 15.2.2011 12:05
Příspěvek #3


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Tyhle reflektory se pouzivaji hlavne pro nemecky trh, kde na to maji prisne normy. Stejny princip pouziva napriklad i Audi A8. Je to dobry na silnici, ale do terenu bych volil spise klasicky kruhovy kuzel, nebo jejich kombinaci.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ultim
příspěvek 15.2.2011 17:34
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 027
Registrován: 10.1.2010
Člen číslo: 528



Tento odkaz mam od Jirika, to co hledate,je asi tak v pulce stranky wink.gif


--------------------
UniqueFire AA-S1 MOD: XR-E Q5 + TIR
TrustFire R5-A3 Nove EDC, MOD: SB driver
NF-500 MOD: XP-G R4 5B1 1A + GITD
EMOS "Silver" 2xAA MOD: XR-E R2 0,6A
SolarForce Skyline II MOD: XP-G R4 4B 1,5-2A Semi Direct Drive?
MG RX-1 MOD: 52mm asferika + XP-G R4 4B 1,7A + GITD
Epsilon ED-P72 - Tinmaker MOD: 4x XM-L T5+T4 "4500K" 2,5A + TIR = +2K lm
Heaolight MOD: XP-G R4 4C 1A + 6000mAh battery pack + GITD difuzor

Motto: Raději mít přežhavenou LED s pěkným tinem, než výkonnou "zeleninu"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 16.2.2011 10:16
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



QUOTE(ultim @ 15.2.2011 17:34) *
Tento odkaz mam od Jirika, to co hledate,je asi tak v pulce stranky wink.gif


Super odkaz, díky. Ten jednodiodový SideShooter vypadá zajímavě a asi by nebyl složitý vyrobit. Otázka je jaký beam to bude mít. Z toho beamshotu to není moc jasně vidět. Taky nevím co mu tam svítí i dozadu a proč na tom světle opéká zapalovač.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 16.2.2011 14:38
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



Neoslňující reflektory jsou na trhu již dlouho. Byli jsme na ně dost zvědaví a tak jsme před časem plni očekávání testovali cyklosvětla Dosun. Na silnici jsou použitelné, bohužel v terénu se nám neosvědčily. Horní část světelného kuželu je pochopitelně oříznutá, takže máte nasvětlen pouze kus cesty před sebou a na nějaký dosvit do dálky můžete zapomenout. Někdo by mohl namítnout, že to pro jízdu stačí, jenže nám se s tím nejezdilo dobře. Pokud jste v nějakém terénním hupu s kopcem před sebou, tak vidíte kulový. Pro rychlejší jízdu byl dosvit do dálky nedostatečný, neviděl jsem co se děje dál, jestli někde u cesty nejsou srnky či zde přemnožená divoká prasata, která jsou v noci velmi aktivní (při testech u Ralska nám jich přeběhlo přes cestu 8 smile.gif ). A nemůžu si pomoci, ale mám příjemnější pocit z jízdy, když vidím i do výšky.
K takovému světlu je velmi vhodné druhé světlo na přilbě, nejlépe nějaký thrower.

Tento příspěvek byl editován pepik: 16.2.2011 14:39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 16.2.2011 19:03
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



To je jasné, že "klopená" světla nebudou do terénu vhodná. Ideální je mít na kole dvě světla. Jedno na cesty a silnice a druhé dálkové do terénu. Do lesa je ale dobré svítit i do stran, aby člověk viděl trochu za roh.
Tento thread jsem původně založil právě kvůli hledání vhodného reflektoru, který neoslňuje. Tedy do světla na silnici. Čím kdo svítí v terénu je celkem jedno, tam většinou auto v protisměru nepotkáte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 16.2.2011 20:39
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



QUOTE(pepik @ 16.2.2011 14:38) *
.... Horní část světelného kuželu je pochopitelně oříznutá, takže máte nasvětlen pouze kus cesty před sebou a na nějaký dosvit do dálky můžete zapomenout...


Tak s tim bych teda nesouhlasil. Dosvit se svetlem obracenym kolmo k ose reflektoru bude prave daleko vetsi. Je to takovy polovicni recoil. Chce to samozrejme vhodne doplnit treba ovalnou optikou namirenou vice pod kola a do sirky.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 16.2.2011 21:18
Příspěvek #9


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



S tím nesouhlasím smile.gif Samozřejmě hodně záleží na konstrukci toho reflektoru, ale světla na kolo co jsou takto konstruovaná skutečně nějakým extra dosvitem neoplývají. Například to korejské světlo s luxeon altilon co se rozebíralo i zde na fóru...


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 16.2.2011 22:11
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



A jestli pak to nebylo treba spatnou konstrukci wink.gif. Treba ledka posunuta mimo ohnisko? Ja to svetlo neznam, tak to nemuzu posoudit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 16.2.2011 23:59
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



QUOTE(Tommu @ 16.2.2011 19:03) *
To je jasné, že "klopená" světla nebudou do terénu vhodná. Ideální je mít na kole dvě světla. Jedno na cesty a silnice a druhé dálkové do terénu. Do lesa je ale dobré svítit i do stran, aby člověk viděl trochu za roh.
Tento thread jsem původně založil právě kvůli hledání vhodného reflektoru, který neoslňuje. Tedy do světla na silnici. Čím kdo svítí v terénu je celkem jedno, tam většinou auto v protisměru nepotkáte.

Mně to ze začátku tak jasné nebylo, původně jsem si myslel, že budou použitelná i na zpevněných lesních cestách. Tam bychom sice auto potkat neměli, jenže většinou se vyjížďka neodbude jen v lese. A mít dvě světla, jedno na silnici a druhé do terénu by mně nevyhovovalo. Na svícení "za roh" je dobré světlo na helmě (ovšem světlo na helmě se příliš nehodí jako hlavní, protože s ním jsou špatně vidět nerovnosti cesty).

QUOTE(384 @ 16.2.2011 20:39) *
Tak s tim bych teda nesouhlasil. Dosvit se svetlem obracenym kolmo k ose reflektoru bude prave daleko vetsi. Je to takovy polovicni recoil. Chce to samozrejme vhodne doplnit treba ovalnou optikou namirenou vice pod kola a do sirky.

Nevím, proč by měl být dosvit se zdrojem kolmo k ose reflektoru daleko lepší, to by se musela obětovat většina halo a takový kužel by byl na kolo nepoužitelný, když světlo ze zmiňovaného reflektoru zvedneš tak, abys viděl do dálky, tak začne oslňovat (i když o něco méně, než klasický reflektor). Bohužel ta cyklosvětla která jsme testovali zvedat moc nešla, protože pak nebylo dostatek světla před kolem.

EDIT: On by asi šel vyrobit vhodný reflektor se sníženým oslňováním, který by neměl zmíněné nectnosti, možná ho nějaký výrobce v nabídce má. Já jen popisuju své zkušenosti se světly Dosun.

Tento příspěvek byl editován pepik: 17.2.2011 00:36
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 17.2.2011 07:08
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



QUOTE(pepik @ 16.2.2011 23:59) *
Nevím, proč by měl být dosvit se zdrojem kolmo k ose reflektoru daleko lepší, to by se musela obětovat většina halo a takový kužel by byl na kolo nepoužitelný, když světlo ze zmiňovaného reflektoru zvedneš tak, abys viděl do dálky, tak začne oslňovat (i když o něco méně, než klasický reflektor). Bohužel ta cyklosvětla která jsme testovali zvedat moc nešla, protože pak nebylo dostatek světla před kolem.


Ale zdyt to tak prece je. Objetujes horni polovinu halo klasickeho reflektoru, ktera vetsinou sviti panubohu do oken a pouzijes ji na soustredeni do dalky.
Oslnovani jde taky vyresit. Nastavis svetlo tak aby smerovalo smerem k silnici pod nejakym minimalnim uhlem, trea 0,5 deg takze oci ktere jsou nad urovni svetla by nemely byt oslnovany. Jasny, je to jen teorie a ty hodnotis konkretni svetlo. tam to tak klidne byt mohlo.

Tento příspěvek byl editován 384: 17.2.2011 07:09
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 17.2.2011 12:30
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



Máš samozřejmě pravdu, pokud by se všechno světlo horní poloviny halo vrhlo dopředu, dosvit by se posílil. Jenže cykloreflektory nemají kužel jako tebou zmíněný poloviční recoil, ohnisko je hodně široké a je posílena spodní část halo. Mimochodem horní část halo klasického reflektoru mi kupodivu chyběla, jak jsem již psal, při testech jsem zjistil, že je jízda příjemnější, když vidím i do výšky, což je s neoslňujícím reflektorem neslučitelné. Jeden čas jsem zkoušel na kole kdeco, nejlepší výsledek jsem měl s trojitým OP reflektorem osazeným Cree XR-E Q5, který jsem vyndal ze svítilny TrustFire a samostatně přidělal s pomocí upraveného držáku Fenix na řidítka a přes kabel napájel ze 2 ks 18650 strčených v trubce ze šnorchlu připevněné k rámu. Dobrý výsledek by také mohlo dát multikolimátorové světlo, eliptická optika společně s optikou do dálky, to už tu ale někdo psal.

Tento příspěvek byl editován pepik: 17.2.2011 12:31
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 18.2.2011 01:01
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Možná sem to byl i já. Když sem začal s P7 tak moje první světlo bylo Eliptická + Narow a musím říct že to bylo prostě super. Ale jedna bez druhé prostě nešla


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zichis
příspěvek 19.2.2011 17:31
Příspěvek #15


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 39
Registrován: 11.9.2010
Člen číslo: 707



přiznám se že s tímhle kolmým uspořádáním už dlouho experimentuju, ale nic jsem o tom na fórum nenapsal, neb výsledky chabé.
V podstatě to vychází z konstrukce autoreflektoru kde vlákno tlumeného světla je z jedné strany cloněno plíškem a svítí jen na horní polovinu reflektoru (tuhle nehospodárnost lze odstranit přidáním sférického reflektoru jako má např projekční halogenka)

Proč se mi to nedaří realizovat i s leddiodou? Jelikož mi vychází příliš velký reflektor. Když se na to vezme nějakej malej jako je v lampasíkoch, je využita jen malá část světla, ledka sama sobě si stíní. Ukazuje se mi výhodnější dát ledku do reflektoru normálně a oslňující halo nahoře odstínit papírem, než ji dávat kolmo. Svítilo mi to prostě slabo.
Navíc na to nemám (či snad ani neexistuje) vhodný typ ledky. Potřebujem něco podlouhlýho, podobně jak je podlouhlé vlákno v autožárovce, takovou nudličku. Tím že část vlákna je před ohniskem se rovnoměrně nasvítí popředí. Když se dá normální bodová ledka do ohniska, tak svítíte před sebe jen malou jasnou tečkou, když se dá před ohnisko tak to udělá jen jeden polokroužek. Proto je potřeba nudlička.

Tento příspěvek byl editován zichis: 19.2.2011 18:30
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 19.2.2011 22:47
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



Narazil jsem na stejny problem sad.gif. Ledkove reflektory maji prilis kratkou ohniskovou vzdalenost a ledka se do ohniska neda kloudne umistit. Navic maj i dost velkou diru ve vrcholu kam smeruje podstatna cast svetla. Zarovkovy refletory jsou zas moc melky. Chtelo by to reflektor vyrobeny na miru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 20.2.2011 09:49
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



Mozna by mohlo fungovat tohle:
Přiložený obrázek

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zichis
příspěvek 20.2.2011 14:47
Příspěvek #18


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 39
Registrován: 11.9.2010
Člen číslo: 707



to 384: škoda že tam nemáš vyznačený ohnisko paraboly. Ono to vypadá jakože střed čipu je přímo v ohnisku, no ale protože svítíš na horní polovinu budu předpokládat že chceš dát střed čipu před ohnisko (dál od dna paraboly). V tom případě to není dobrý řešení. Snížením čipu pod optickou osu reflektoru bys totiž vrženýmu duchovi zvedal sukýnku - tzn nebudeš mít nasvícený popředí blízko před kolem.
V případě uspořádání "čip blíž dnu" by to šlo takhle udělat, protože se chování sukýnky obrátí - oddalováním čipu od optické osy reflektoru se prodlužuje.

Jenže, marná sláva, bez ledky s podlouhlým, nebo třeba dokonce kapkovitým tvarem čipu to těžko někdo vyladí tak, aby mu to aby házelo pěkně nasvícenou plochu požadovaného tvaru a rozložení intenzit. Ani zdaleka se nepřiblíží takovýmu nasvícení jaký se dá dosáhnout složením šesti-osmi kolminátorů. Pepko předvedl už dávno:
http://cyklo.szm.com/bastl/
Toť považuju za ideální "kužel" na silnice. Proč už vlastně Pepko tuhle multikolminátorovou koncepci dál nerozvíjí? Je to snad moc velký, těžký a drahý? Nebo v kolminátorech zjistil velký ztráty lumenů?

Tento příspěvek byl editován zichis: 20.2.2011 16:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post
384
příspěvek 20.2.2011 18:58
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 356
Registrován: 28.2.2008
Člen číslo: 20



Zichis:

Stred ledky je umistenej primo do ohniska. Zkusil jsem lepsi obrazek kde jsou cervenou vyznaceny i paprsky smerujici z ledky. Je videt ze svetlo odrazene reflektorem smeruje rovnobezne ven z reflektoru a melo by v tomhle pripade tvorit velmi jasny spot nekde v dalce. Zaroven je videt ze tenhle typ svetla by dokazal osvetlovat povrch primo pred kolem a dokonce sviti i lehce nad spot.
Souhlasim ze vic kolimatoru odvede stejnou nebo i lepsi praci, o tom neni sporu.

Přiložený obrázek
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zichis
příspěvek 20.2.2011 22:03
Příspěvek #20


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 39
Registrován: 11.9.2010
Člen číslo: 707



nj, jenže to máš vpodstatě to samý jako když si svítíš obyčejnou ruční svítilnou - někde v dálce honíš jasnej hotspot, před sebou máš máš nasvícený asitak 2m, dál holý emitor nedosvítí, a mezitím nic. Na sledování přibližujících se překážek je potřeba mít nasvícení cesty pěkně plynulý. Docela mi vadí přepálený popředí. Když se podívám na zem těsně před sebe tam kde je to mám nejjasnější a pak se pohledem vrátím do větší vzdálenosti kde je to temější, chvíli trvá než se s tou změnou intenzit oči vypořádají. Moje představa ideálsvětýlka má plochou charakteristiku s logaritmickým nárůstem jasu.
Takhle nějak by to mělo vypadat na zdi:
Přiložený obrázek
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stránky V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 členů čte toto téma (2 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 09:46