IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> XM-L zoom s 67 mm asferickou čočkou
dromy
příspěvek 29.10.2012 17:27
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Zakládám nové vlákno kvůli svému dalšímu projektu zoom svítilny s 67 mm asferickou čočkou. Cílem projektu bylo vytvoření zoom svítilny, která bude opravdu výkonný thrower s úzkým a intenzivním kuželem.

Vstupní předpoklady:
Asferická čočka 67 mm
Driver s napájením na 2x Li-ION s výstupem 3 A (v reálu jsem sehnal driver Hi-Mid-fast strobe z DX)

Původně jsem měl několik návrhů na výrobu i vlastního těla, ale nakonec jsem se rozhodl využít jako základ svítilnu NF-009, kterou jsem už nějakou dobu nepoužíval.
Takže jsem její původní hlavu odstranil, horní část stočil na soustruhu a udělal zápich na o-kroužek. Nově vyrobená hlava svítilny je na původním těle nasazená, přišroubovaná.

Teď pár obrázků:
První je export předvýrobní studie.

Přiložený obrázek


no a pak jsou nějaké dnešní fotky reálné svítilny. Dokončil jsem jí někdy v dubnu/květnu letošního roku, tak mohu zprostředkovat i nějaké reálné zkušenosti..

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


Přiložený obrázek


Další fotky budou následovat, musím ale pořídit nějaké lepší fotky v exteriéru.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 29.10.2012 17:34
Příspěvek #2


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Jo a ještě doplním, svítilna je výborná, funguje skvěle, díky ploše a dobrému přestupu tepla zvládne trvalý režim XM-L @ 3A, ale má přece jen jednu nevýhodu. Při pohledu na ní je zřejmé, že to není žádné 200 g tintítko a taky není úplně skladná (délka 215 mm resp. 265 mm při max. zoomu s průměrem hlavy 73 mm) . Proto mám v plánu další projekt a tím je Zoom XM-L s 50 mm asferickou čočkou a 1x18650 napájením. Všechny komponenty už mám, jen na to nemám zatím čas, ale přes dlouhé zimní večery to snad zvládnu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 29.10.2012 17:59
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



Poprosíme vonkajši beamšhoty ! biggrin.gif
potom sa vyjadríme biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 29.10.2012 18:24
Příspěvek #4


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



..víš jaká je tam dneska kosa? biggrin2.gif ..a ještě ke všemu tam sněží, -2 °C, tfujtajxl.

Tento příspěvek byl editován dromy: 29.10.2012 18:25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 29.10.2012 20:11
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



QUOTE(dromy @ 29.10.2012 18:24) *
..víš jaká je tam dneska kosa? biggrin2.gif ..a ještě ke všemu tam sněží, -2 °C, tfujtajxl.

U nás to je podobne je moc zima biggrin.gif ale som zvedavy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 29.10.2012 20:26
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 557
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Už jenom elox a žebrování a je dokonalá biggrin.gif

BTW tu 50mm verzi něco podobného jako UF-T20? smile.gif
http://www.manafont.com/product_info.php/u...k-18650-p-10770
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 29.10.2012 20:45
Příspěvek #7


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



To žebrování sem nechtěl dělat, takhle se zvládá chladit a hlavně, kvůli váze má stěny na výsuvné části cca 2 až 3 mm. žebrováním by asi o dost ztěžkla a zvětšila se.
Elox jsem chtěl řešit, ale pod vlivem nadšení jsem to po dokončení prací smontoval a už se s tím určitě nic dalšího nestane.. biggrin2.gif ..provizorní řešení vydrží vždy nejdéle.
Na elox mám dokonce i dobré kontakty, že by to šlo v pohodě, ale teď už to řešit nebudu. Asi až u té 50 mm asferky, aby se dala i "ukazovat".

Koukal jsem na odkaz, ale ne, koncepci mám vymyšlenou trochu jinou a asi i celkem originální, protože jsem to takhle ještě nikde neviděl. Však já to sem pak napíšu a vyfotím.. ;-)
Právě rozmýšlím jak vám nafotím ten kužel a nezmrznu. Chtěl bych to udělat formou porovnání, vzít těch svítilen trochu víc, aby to bylo vidět. No a to je tak na půl hodiny na mrazu..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 29.10.2012 21:29
Příspěvek #8


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Tak sem byl venku a něco teda nafotil.. ;-) Pro srovnání je tam více typů, něco jsem s sebou nebral, jen nějaké zajímavější kousky z pohledu srovnání.

Dromy bastl 67 mm asferická čočka XM-L @ 3 A
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


W-838 25 mm asferická čočka 8x AMC driver, XM-L @ 3 A
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


Porovnání obou:
Přiložený obrázek


UniqueFire HS-802 @ MC-E WarmWhite DD
Přiložený obrázek


a na závěr, pro zlepšení chuti SkyRay 3xXM-L wink.gif
Přiložený obrázek


EDIT:
ještě abych to upřesnil, 27 mm ekviv; ISO 200; f 5,6; 10 s
Osvětlený les je cca 200 m daleko. Na fotkách ještě ruší Měsíc, jelikož je teď někdy úplněk tak svítí jako blázen.

Tento příspěvek byl editován dromy: 29.10.2012 21:34
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 29.10.2012 21:54
Příspěvek #9


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Jo a ještě jeden poznatek z té mojí svítilny, dnes jsem to změřil, při zaostření dává kužel vyzařovací úhel 2,5°, což znamená 4,5 m šířku stopy na 100 m vzdálenosti. Luxy jsem neměřil, ale mohl bych to zkusit expozimetrem, přepočetní vztahy jsou docela jednoduché (luxy <-> clona, čas, ISO).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 30.10.2012 01:04
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Dromy fandim tvojmu projektu,i ked ten tvoj chcel otucnovaciu kuru.S tou 50mm asferou je to zaujimave,asi tak ako tiablo s U2.Zaujimalo by ma aku cocku si tam dal,nie kazda sfera projektuje rovnako velky cip.
Dalsia vec,co by ma zaujimala je ako riesis styk posuvna hlava a telo.Vies musi tam byt nejaka vola a potom to hrka.Akoze sa to da riesit gumennymi O-kruzkami.Dalsia vada zoom konceptov je,ze sa neprenasa teplo do zoom hlavy,co je skoda.No a ako budes riesit ten doraz zoom hlavy?Zase tam bude nejaky dropin modul s presahom zasroubovany do tela?Toto sa mi nepaci,lebo je tam zly prestup tepla.


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 30.10.2012 16:20
Příspěvek #11


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Ahoj ajo,
ono je otázkou jestli vůbec lze tu odtučňovací kůru dotáhnout k nějaké nízké hmotnosti. Ta asferka je zkrátka hodně velká a sama o sobě taky něco váží. Velikost svítilny se proto nemůže příliš zásadně snížit. Ono to souvisí i s ohniskovou délkou čočky, ta určuje nutný pracovní rozsah pohybu hlavy, její průměr určuje druhý rozměr a kudy z toho ven.. Teď jsem svítilnu zvážil a má celkem 740 g. To není zrovna málo, ale víc jak 100 g bych z ní ubrat asi už nedokázal, aby se chladila a fungovala jak má. S chlazením nemám problémy ani po půl hodině provozu na high režim (XM-L @ 3A). Přestup tepla je hodně slušný díky velmi dobrému odvodu do těla svítilny, protože je vnitřní část hlavy pevně s tělem svítilny spojená. Ono to dost dobře vyplývá z toho obrázku "konstrukční studie" v prvním příspěvku. Pohyb hlavy je opravdu na dvou o-kroužcích a díky malé vůli mezi těmito díly je i přestup tepla dosti slušný. Je tam vůle cca desetina a prostor navíc vyplněn vazelínou, pro zajištění trvalého mazacího filmu na vnitřním průměru hlavy. Díky výše uvedenému jde zoomování s přiměřeným odporem a vůle hlavy je neznatelná, rozhodně tam nic nekloktá. Doraz je řešen dosednutím vnější a vnitřní části hlavy (zaostřeno) a na druhé straně dosednutím čočky na vnitřní část hlavy (široký kužel). Je to udělané tak, že doraz = přesné zaostření a nejintenzívnější kužel. S tím jsem chvilku laboroval na soustruhu, prohluboval zápich na čočku abych to trefil přesně.

Jak říkám, cca půlroční zkušenost s touto vyrobenou svítilnou odhalila nějaké nové konstrukční možnosti a nová svítilna s 50 mm asferkou, kterou plánuji vyrábět, bude řešená zase trochu jinak. Hlavní finta bude v utěsnění, mám totiž nápad jak reálně dosáhnout minimálně IP 65 s funkcí zoomu. Ono to obvykle dost dobře nejde kvůli nutnosti přepouštění vzduchu mezi tělem a čočkou, ale to se mi podaří obejít.. wink.gif To je také věc, která pohyb při zoomování přirozeně tlumí a se kterou jsem docela dlouho zápasil, abych vše vyladil..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 31.10.2012 00:03
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Nuz dromy zda sa ze to mas dobre preskumane s tym hladanim ohnisk to poznam.Mam preskumane rozne asfery,najviac sa mi pacila ta 52mm MAG asfera,ktora bola bikonvexna a preto mala ohnisko iba 19mm.Ale bohuzial zmizla z KD ,takze nema zmysel na nej nieco bastlit.Odkial mas to 50mm asferu?Ake ma ohnisko?
Pozri si dobry priklad Trustfire tu , ktoru mam.Tiez mi tlakuje po premazani O-kruzkou vazelinou a dotlacit hlavu na doraz si neviem predstavit.
Neviem si to inak predstavit,len ako je to riesene v kufri auta,mas jednosmernu gumennu klapku,ktora si odfukne po zabuchnuti kufra,ale dnu nic nepusti.Prezradis ako to chces poriesit na tvojej zoom hlave?


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 31.10.2012 20:02
Příspěvek #13


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



Ono se to dá řešit i tak, že tam jsou přepouštěcí kanálky pro vzduch, aby k tomu pumpování nedocházelo a utěsnění svítilny je řešeno až na úrovni "vnitřní část hlavy". Takhle to chci dělat u toho nového projektu. Uvidím jak to bude fungovat, když tak se to jen předělá, duralu jsem koupil docela dost. Mám tu metr kulatiny 65 mm thumbsup_anim.gif ..a další dva metry z jiných průměrů.. laugh.gif
Jo a ta moje 50 mm asferka je z DX a po chvilce hledání.. ..tohle je ona.. 50 mm asferka s ohniskovou délkou cca 30 mm, což je docela dost, ale pořád to umožní pochytat většinu světla z té XM-L. Nicméně, kdybys někde uviděl asferku s kratším ohniskem, tak sem s ní, rozhodně by to bylo lepší pro výsledné rozměry svítilny a tím i hmotnost..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 31.10.2012 20:08
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



TO neni MAG 50mm asferika tá je hrubšia a nie 18mm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 31.10.2012 20:10
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 557
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Kratší ohnisková vzdálenost (a tedy větší mohutnost) ti zase udělá širší kužel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 31.10.2012 20:22
Příspěvek #16


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Dromy a co ked sa ti ucpu tie kanaliky roznym svinstvom ako vazelina s prachom,oder z duralu neviem neviem.
No tu asferu hladam velmi dlho,je to problem.Benik,Dromy vravim vam asfera musi byt bi-konvexna cize aj zdanlivo plocha protistrana ma vyduty tvar.Zistil som to,ked som MAG52mm polozil na stol a to robi tych 19mm.
To Dezo: nehadaj sa so mnou o asferach,mam to preskumane potestovane hodne.Ta Maglite z KD ma 19mm plus minus.
Pani chcelo by to urobit nejaky hromadnu zhanku po takej bi afsere,niekde na cinskych eshopoch.Oni tie z DX su na autoreflektory tak tam sa s tym neparaju.

Tento příspěvek byl editován ajo: 31.10.2012 20:25


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 31.10.2012 20:31
Příspěvek #17


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



QUOTE(Dežo @ 31.10.2012 20:08) *
TO neni MAG 50mm asferika tá je hrubšia a nie 18mm


Pokud to byla reakce na můj odkaz, tak já při hledání té 50 mm asferky nešel po nějakém konkrétním typu, tuhle jsem si jen vytipoval na základě parametrů z DX. wink.gif Takže ano, pravděpodobně není shodná s MAG 50 mm a nijak mě to doufám neomezuje. Svítilna bude řešená od kompletně nuly výrobou svépomocí, takže je to jen otázkou volby rozměrů zdvihu, abych se dostal do ohniska..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 31.10.2012 20:33
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Toto neni urcite ta MAG asfera,ta je vypuklejsia tzn ma viac Dioptrii a tym kratsie ohnisko!


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dromy
příspěvek 31.10.2012 20:35
Příspěvek #19


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 134
Registrován: 22.9.2008
Bydliště: Dačice
Člen číslo: 147



QUOTE(ajo @ 31.10.2012 20:22) *
Dromy a co ked sa ti ucpu tie kanaliky roznym svinstvom ako vazelina s prachom,oder z duralu neviem neviem.
No tu asferu hladam velmi dlho,je to problem.Benik,Dromy vravim vam asfera musi byt bi-konvexna cize aj zdanlivo plocha protistrana ma vyduty tvar.Zistil som to,ked som MAG52mm polozil na stol a to robi tych 19mm.
To Dezo: nehadaj sa so mnou o asferach,mam to preskumane potestovane hodne.Ta Maglite z KD ma 19mm plus minus.
Pani chcelo by to urobit nejaky hromadnu zhanku po takej bi afsere,niekde na cinskych eshopoch.Oni tie z DX su na autoreflektory tak tam sa s tym neparaju.



Vím kam míříš, ale nech se překvapit, je to vymyšlené ještě trochu jinak. Nemělo by k tomuto vůbec docházet.. ;-)
Vyrobím k tomu časem nějakou lepší dokumentaci, abych se s tím mohl prezentovat. V současné chvíli to je jen načrtnuté a okótované od ruky na papíře a vzhledem k tomu, že jsem technické kreslení měl naposled na střední a dva semestry na VŠ, což už je docela dávno, tak by jste se mi taky mohli smát.. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 31.10.2012 20:46
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



QUOTE(dromy @ 31.10.2012 20:35) *
Vím kam míříš, ale nech se překvapit, je to vymyšlené ještě trochu jinak. Nemělo by k tomuto vůbec docházet.. ;-)
Vyrobím k tomu časem nějakou lepší dokumentaci, abych se s tím mohl prezentovat. V současné chvíli to je jen načrtnuté a okótované od ruky na papíře a vzhledem k tomu, že jsem technické kreslení měl naposled na střední a dva semestry na VŠ, což už je docela dávno, tak by jste se mi taky mohli smát.. laugh.gif


No vymyslaj vymyslaj koncept a ak bude k svetu tak mi spravis nejaku taku hlavu,co hovoris?Treba ale najst slusnu asferu a od tej sa odrazit.
Inak naco sa paras s kreslenim,ja planujem robit 3D modely v Solid EDGE CAD programe..je to jednoduche a velmi vykonny nastroj na modelovanie.Dokonca vie aj thermal simulaciu.


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 24.6.2024 - 13:08