IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

4 Stránky V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> baterie pro notebooky
ajo
příspěvek 19.3.2011 19:32
Příspěvek #21


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



QUOTE(eMpathier @ 19.3.2011 18:03) *
Ajo, nečudujem sa, že máš na lionke taký wear, keď ju vybíjaš úplne do prázdna + prirátaj aj kalendárnu životnosť.


EM ked citas pozorne,akupack je supliku pri izbovej teplote nabity na 40%,tak ho skladujem.Casovy wear chcem eliminovat tak sa pytam.Chces mi potom povedat,ze ked ho budem mat nonstop v horucom laptope nabity na 100% tak wear bude mensi?Podla toho co mam nastudovane asi nie.Ako ju mam teda skladovat?


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 19.3.2011 19:40
Příspěvek #22


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



QUOTE(Benik3 @ 19.3.2011 19:05) *
Prave ze pokud nabijes dvakrát poloprázdnou li-ion, je to jeden cyklus. Je to vlastně doplnění 100% kapacity a je jedno jestli několika menšími nebo jedním dlouhým nabitím. Pokud ale nabijes dvakrát poloprázdnou ni-mh, jsou to 2 cykly. U li-ion proste nezalezi jesli je prazdna nebo jeste castecne nabita. Dokonce prave to vybijeni do minima jim nesvedci, narozdil od Ni-mh (ale i ty maji svoji hranici 0,8V) smile.gif


Dobre pochopene,tato vlastnost je potom fer ak je to zarucena info.Ale uz sa to tu riesilo ze Lion by sa mala skladovat polovybita,narozdiel od Nimh,ktora by mala byt full.


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 19.3.2011 20:00
Příspěvek #23


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



To skladovani nepopiram smile.gif Pisou ruzne, vetsinou 75%C, coz je priblizne nejakejch tech 3,6V/clanek. Akorat nevim jaka teplota ma byt ta nizka. Jestli jde treba lednicka, nebo uz je to moc studeny :/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eMpathier
příspěvek 19.3.2011 20:26
Příspěvek #24


empatír
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 696
Registrován: 18.7.2008
Bydliště: Ukray/Kešice
Člen číslo: 109



QUOTE(ajo @ 19.3.2011 19:32) *
EM ked citas pozorne,akupack je supliku pri izbovej teplote nabity na 40%,tak ho skladujem.Casovy wear chcem eliminovat tak sa pytam.Chces mi potom povedat,ze ked ho budem mat nonstop v horucom laptope nabity na 100% tak wear bude mensi?Podla toho co mam nastudovane asi nie.Ako ju mam teda skladovat?


Ja som reagoval na túto vetu.

QUOTE(ajo @ 19.3.2011 17:55) *
Preto ja mam zasadu vybijam ku minimu a prechadzam uplnymi cyklami,aby som si to co najdlhsie uzil s akupackom.
Prosim opravte ma (vedator,Jirik) ak sa mylim,co je to cyklus u LION bat.


Lionke sa AFAIK nepáči hlboké vybíjanie, preto som na to reagoval. Asi Ti ide len o to, užiť si s akupakom maximum, lebo sa bojíš počítadla v akupaku, že Ti bude rátať za cyklus aj 99% ~ 100%. Neviem, či je horší wear ako napočítané cykly. Jedine ak máš v akupaku nejaké kurvítko, ktoré ti po istom počte cyklov odstaví akupak nadobro...


--------------------
root@empathier:/# man life
No manual entry for life


FotonMag Live Chat - neváhæjte a vstúpte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 19.3.2011 21:04
Příspěvek #25


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Dobre potom mozem to povazovat za zarucenu info od Benika,ze cyklus je napumpovanie 100% kapacity aj trebars na tri krat? Ked sme uz pri tom pade wear-u za tri roky na 75% nie je az taky zly.Stale je tu vela otaznikov,ci ta polovicna kapacita je to the best na skladovanie?
Ak by to mala byt pravda,preco potom ked zvolim rezim power managementu na lifespan accu,tak mi samsung odpaja pri 80% kapacity nabijanie a nie pri 50%? Napada ma vysvetlenie,ze co vyrobca to ina strategia konzervaciu accu.

Bolo by zaujimave ako urcuje BatterBar wear,podla mna dostane tuto info z toho cipsetu digitalne cez nejake ACPI,ktory si pamata cykly.


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 19.3.2011 22:11
Příspěvek #26


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



QUOTE
cyklus je napumpovanie 100% kapacity aj trebars na tri krat

Presne tak.
Psal jsem 75 ne 50%. tech 80% procent vychazi na 3,96V (min 3V max 4,2V). Myslim ze problem neni skladovat baterie do toho jmenovite napeti 3,6V, vys uz bych to asi neskladoval. Skladovat baterie blizko 3V taky nebude moc vhodne, aby nedoslo k podbiti, ale u zdravych baterii by se to stat nemelo smile.gif Jinak je asi pravdepodobne ze ten program nacita ty informace z toho chipu. Proto ma taky NB baterie tolik kontaktu. Nikdy jsem to ale hloubeji nezkoumal. Moznost by byla zkusit nacist ty data primo z EEPROM chipu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 19.3.2011 23:05
Příspěvek #27


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Dokonce se některé čipy dají i přepsat a akupack se dá znovu používat bez toho aby ntb něco hlásil. Dá se to použít i pro případ, kdy se aku v packu vymění za nové.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 19.3.2011 23:08
Příspěvek #28


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



QUOTE(Tommu @ 19.3.2011 23:05) *
Dokonce se některé čipy dají i přepsat a akupack se dá znovu používat bez toho aby ntb něco hlásil. Dá se to použít i pro případ, kdy se aku v packu vymění za nové.


To uz jsme resili na zacatku smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 20.3.2011 09:02
Příspěvek #29


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Resetovat čip se dá i přes program. Nějaký vhodný jsem hledal na natu, jenže povětšinou byly placené, tak jsem se na reset vykašlal. Obvody po repasi káply na to, že tam jsou nové články a kapacita krásně rostla. Teď po dvou letech a asi 300 cyklech (ne vždy úplných) už zase klesá. Při repasi bych asi fakt doporučil ten čip přehrát, zvlášť když tam jsou články, které mají jiné nabíjecí/vybíjecí parametry.

Odběr noťasu záleží co všechno v něm jede a proud z baterie závisí taky na počtu článků v sérii. Já mám baterii krásnou osmičlánkovou, takže jsou vždy 4 a 4 v sérii, proto jsou vybíjecí proudy o něco menší.

S tím hlubokým vybíjením to je takové ošidné, mě baterka vybíjí články tak do 3,4-3,6V, takže to je v pohodě. Občas to vybiju pořádně, tedy na ty 3,4-3,6V a obvody si zjistí trochu větší dostupnou kapacitu. Když jsem měl po repasi, tak to psalo různé blbosti smile.gif

Přiložený obrázek


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 20.3.2011 10:31
Příspěvek #30


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



QUOTE
Teď po dvou letech a asi 300 cyklech (ne vždy úplných) už zase klesá. Při repasi bych asi fakt doporučil ten čip přehrát, zvlášť když tam jsou články, které mají jiné nabíjecí/vybíjecí parametry.


Mne po troch rokoch a maximalne 100 cykloch ide kapacita dole,fungujem stale na zdroj,akupack polovybity v supliku ako som povedal.
Vedator co robim potom ze?Potom ten moj 25% wear je casovy?


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 20.3.2011 14:32
Příspěvek #31


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(ajo @ 19.3.2011 14:04) *
Q1 Niekedy tu citam,ze niekto ma wear po troch rokoch cca do 10%,natiska sa mi otazka,ma DELL smejdove clanky,alebo to starnutie jednoducho nezastavim?


Me Battery Bar po dvou a ctvrt roku porad ukazuje wear jen 4%. Ale realita je takova, ze jakmile se baterie dostane na nejakych 30% tak najednou spadne na 5% tzn. wear bude ve skutecnosti o dost vetsi.

QUOTE(Benik3 @ 19.3.2011 22:11) *
Presne tak.
Psal jsem 75 ne 50%. tech 80% procent vychazi na 3,96V (min 3V max 4,2V). Myslim ze problem neni skladovat baterie do toho jmenovite napeti 3,6V, vys uz bych to asi neskladoval. Skladovat baterie blizko 3V taky nebude moc vhodne, aby nedoslo k podbiti, ale u zdravych baterii by se to stat nemelo smile.gif


Ty cisla mas blbe. Obvykle se pro dlouhodobe skladovani doporucuje nabit na 40%, to u beznych li-ion odpovida necelym 3,8V naprazdno. U panasonic 2900 to bude o par desetin voltu min.

Bezna li-ion ma pri 3,6V naprazdno uz jen maximalne 10% kapacity, pri 3V je uplne vybita.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 20.3.2011 19:38
Příspěvek #32


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



QUOTE(Benik3 @ 19.3.2011 19:05) *
Prave ze pokud nabijes dvakrát poloprázdnou li-ion, je to jeden cyklus. Je to vlastně doplnění 100% kapacity a je jedno jestli několika menšími nebo jedním dlouhým nabitím. Pokud ale nabijes dvakrát poloprázdnou ni-mh, jsou to 2 cykly. U li-ion proste nezalezi jesli je prazdna nebo jeste castecne nabita. Dokonce prave to vybijeni do minima jim nesvedci, narozdil od Ni-mh (ale i ty maji svoji hranici 0,8V) smile.gif

Jak jsi na tohle přišel? Cyklus je terminus technicus, který přece nesouvisí s druhem akumulátoru. Výrobci akumulátorů tím vždy míní vybití akumulátoru na 0% kapacity a následné nabití. Pokud se nabíjí z 50% na 100%, jedná se o neúplný cyklus, v tomto případě poloviční.

Všechny akumulátory a obzvláště Li-ion vydrží déle, když se nabíjejí dříve, než se z nich vyždímá veškerá dostupná kapacita. Proto dávám mobil na nabíječku dříve, než se začne dožadovat nabíjení kuňkáním, díky čemuž neznám kupování nových baterek. Vydrží mi totiž cca 4 roky při stále rozumné výdrži, po kterých již stejně nemá cenu kupovat novou baterku, protože je mobil značně zastaralý. Dobré také je nenechávat mobil na rozpálené palubní desce auta apod. Horší je to s Li-ion baterkou třeba ve foťáku, protože foťák je jiný žrout než mobil a přeci jenom častěji se povede vyždímat jí do mrtě.
Jelikož místo stolního PC používám notebook, který je po většinu času připojený na síť, skladuju baterku v lednici při 5°C nabitou na 70% a cca jednou za půl roku ji zkontroluju. Nejhorší je pro baterku setrvání ve vyhřátém slotu notebooku ve stavu permanentního 100% nabití.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 20.3.2011 22:13
Příspěvek #33


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



Hm takze dalsi nazor pepika na dlhy zivot Lion.Dobijat v rezime 100%-50%.Ja som bol toho nazoru,ze Lion cyklus je proste akekolvek natlacenie energie - dobijanie,to je jedno ci startujem z 5% kapacity,alebo z 50%,preto som vzdy baterky takto zdimal.To,ze ti pepik vydrzali 4 roky to je obdivuhodne:)
Mam inak pocit co clovek to nazor,ako definovat cyklus atd.

Rad by som pocul nazor na tuto problematiku od Vedatora a pod s referenciou na relevantny zdroj.Pripajam moj batteryBar stav zo starsieho dell notebooku.Pri skladovani(ako popisujem) po troch rokoch padla vydrz z 3 hodin na ledva 1.5 hod.

Ono teraz to uz trklo vyrobcom notebookov a davaju take ficure,ako odstavenie nabijania pri 80% alebo manualne prepnutie klavesovou kombinaciou na napajanie z adapteru,ktore vyradi Accu.

Ale opat pripominam,moderne notebooky sa riadne priehrievaju najma spodok a ten bateriovy akupack moze mat tak 30-35 stupnov,co mu urcte neprida na longevity:(
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 20.3.2011 22:44
Příspěvek #34


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



To, že akumulátorům zkracuje životnost hluboké vybíjení není můj názor, to je fakt. "Dobijat v rezime 100%-50%", to jsem nikde nepsal.
Pokud bychom cyklus definovali jako libovolně hluboké vybití a následné nabití, měly by všechny údaje výrobců o dosaženém počtu cyklů nulovou vypovídací hodnotu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ajo
příspěvek 20.3.2011 23:07
Příspěvek #35


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 668
Registrován: 12.9.2009
Člen číslo: 394



QUOTE(pepik @ 20.3.2011 22:44) *
To, že akumulátorům zkracuje životnost hluboké vybíjení není můj názor, to je fakt. "Dobijat v rezime 100%-50%", to jsem nikde nepsal.
Pokud bychom cyklus definovali jako libovolně hluboké vybití a následné nabití, měly by všechny údaje výrobců o dosaženém počtu cyklů nulovou vypovídací hodnotu.


Tak co je to potom to nabijeni drive? 15,20,30...%?
S tou kapacitou 0% si si isty?Zalezi aku mas nastavenu power schemu, mne to zvacsa urobi nekompromisny shutdown myslim pri troch 3% kapacity.BTW vyrobca ntb nie je blby a jeho power management nedovoli jednoducho hlboke vybitie okolo nuly.Pri 10-15% kapacity to spravidla vypinam,takze na nulu nejdem,minimalne aby som nestratil rozpracovane dokumenty.

Tento příspěvek byl editován ajo: 20.3.2011 23:10


--------------------
Tiablo A9S + zoom optika@Q5 Spiderfire 2-mode@SSC P7 Ultrafire 502B@R2 X2000@P4 MAG 2C + 52mm asferika s kadecim

a vidiet aj v tme
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 21.3.2011 00:21
Příspěvek #36


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



Posunuješ to trochu jinam, než na co jsem původně reagoval smile.gif Akumulátory v noteboocích se samozřejmě nevybíjejí do dna, cykly jsou neúplné. Vybití na 0% kapacity je zde nežádoucí, software musí udělat shutdown s určitým předstihem, aby nehrozil náhlý pád systému. Ani u mobilu nemusí docházet k úplnému vybíjení, pokud je výrobce trochu rozumný, tak to udělá tak, aby mobil pípáním donutil uživatele nabíjet dříve, třeba na 20% kapacity, což prodlouží životnost baterky (mám podezření, že Nokia to tak dělá).

Tento příspěvek byl editován pepik: 21.3.2011 00:25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 27.3.2011 20:34
Příspěvek #37


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



Jo ten program je třeba tenhle, ale je placený ..

Jinak snad relevantní info jde najít třeba tady nebo tady wink.gif


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonit
příspěvek 13.8.2011 17:44
Příspěvek #38


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 76
Registrován: 21.5.2009
Bydliště: Liptovsky Hradok / ZA
Člen číslo: 335



Veci, ktoré by ste mali vedieť o Li-Ion akumulátoroch http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1168036


--------------------
Ak to nejde naplno, nech to nejde vôbec !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 13.8.2011 17:54
Příspěvek #39


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Lenovo ma supr program pro NB, kde si muzu nastavit, od kolika procent chci nabijet a na kolika procentech chci s nabijenim prestat smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonit
příspěvek 13.8.2011 18:16
Příspěvek #40


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 76
Registrován: 21.5.2009
Bydliště: Liptovsky Hradok / ZA
Člen číslo: 335



vždy som si myslel že accu sa kazí ak sa častejšie nabija. No ale ako tu píše tak to nieje pravda, záleží hlavne na cykloch a veku.

Tento příspěvek byl editován Jonit: 13.8.2011 18:17


--------------------
Ak to nejde naplno, nech to nejde vôbec !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stránky V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 26.4.2024 - 14:00