IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Vyzářený výkon z LED, Kolik energie z celkového příkonu LED se vyzáří do okolí?
wooferx
příspěvek 30.3.2011 19:35
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Nejsem si úplně jistý jestli jsem ve správné kategori, ale k problému:

Asi každý si všiml, že pokud dá ruku před zapnutou svítilnu, tak lze snadno cítit vyzařované teplo. Při nedávných pokusech s Cree XM, jsem byl až překvapen, jak dokáže LED pálit. Při umístění prstu cca 10 mm a blíž to už opravdu pálí na kůži. Překvapilo mě, že dioda dokonce dokáže spalovat papír podobně jako lupa na slunci. Otázka zní, jak velké procento z příkonu se u takto účinných LED jako CREE XM vyzáří do okolí? Napadá někoho jak by se tato hodnota dala přibližně odvodit ? Hádám, že údaj o svítivosti v lumenech stačit nebude, protože ten postihuje pouze viditelné spektrum a nikoliv už infračervené spektrum. Jinou možností by bylo měřit teplotu chladiče o známém tepelném odporu s přidělanou LED a podle znalosti teploty chladiče a okolí dopočítat ztrátový výkon. Měření by ale muselo být dost přesné.


Hledaná veličina: zářivý tok Zajímala by mě tato hodnota, protože v případě, že by se např. z příkonu 10 W 3 W vyzářily do okolí, tak by se při návrhu chladiče teoreticky mělo počítat se ztrátovým výkonem (který ohřívá chladič) poze 7 W a nikoliv 10 W. V případě 10000 lumenových projektů už by tato "ušetřená" hodnota mohla být celkem zajímavá. Ale za předpokladu, že vyzařovaný výkon je zanedbatelný (např. do 10%) tak nemá smysl se tím dále zabývat.

Pro názornost přikládám video s pálením papíru pomocí XM-L: http://www.youtube.com/watch?v=C4G9utEwhn4

Jen dodám varování, že jsem si tímto pokusem poškodil čip LED. Díky tomu, že se rozpálený papír dotkl průhledné (silikonové?) "čepičky", tak se na povrchu připálila. Říkal jsem si škoda, tak jsem právě trochu zaclonil LED a bude mít horší účinnost... Ale ukázalo se to jako větší problém, protože ono zakalené místo se při 3A začalo svícením samovolně ohřívat a povrch se začal pálit. LED nakonec našla uplatnění ve svítilně "POLICE 15W", která dává proud asi 1 A, kdy k pálení nedochází. A oproti původní noname LED stoupla svítivost FL asi trojnásobně wink.gif

Tento příspěvek byl editován wooferx: 30.3.2011 19:40
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 30.3.2011 20:51
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak tohohle jsem si všiml také. Docela me to prekvapilo.
Kdyztak muzu hodit fotky v IR spektru.
Taky jsem premyslel, jestli to neco zapali, ale obaval jsem presne toho popaleni cepicky, jako se stalo tobe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 31.3.2011 00:58
Příspěvek #3


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(wooferx @ 30.3.2011 20:35) *
Hádám, že údaj o svítivosti v lumenech stačit nebude, protože ten postihuje pouze viditelné spektrum a nikoliv už infračervené spektrum.


Stačit to bude, bílé LED v IR nevyzařují (spektrum najdeš v každém datasheetu).

Uvádí se, že pro bílé světlo 1W zářivý tok = cca 320 lumenů. (některé zdroje uvádí mírně odlišné hodnoty)

Takže když XM-L má při spotřebě 1W světelný tok až 160lm, tak to odpovídá zářivému toku 0,5W. Při spotřebě 10W je účinnost nižší cca 25-30%. Takže zářivý tok 2,5-3W.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 31.3.2011 15:09
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



Benik3: Pro zajímavost sem klidně nějaké fotky hoď, díky.
jirik:
25-30% účinnost už je solidní. Takže např. u projektu s 10 x XM-L při příkonu 100 W se bude chladič ohřívat výkonem 70-75 W. Pokud se LEDky časem dostanou např. na 50 % tak už to bude celkem zásadní údaj pro návrh vhodného chladiče.

Koukal jsem se do datasheetu XM a vyzařování v IR je opravdu zanedbatelné. Jak píšeš, ty údaje o přepočtu lumenů na watty se asi liší podle podmínek, pro které jsou definovány... Hledal jsem a např. zde se uvádí, že ideální zdroj bílého světla (se 100 % vyzářeného výkonu) má svítivost 250 lm/W. Zajímavé, že světelná účinnost (Luminous efficiency) se pro takový zdroj uvádí pouze 37 %. 100% světelnou účinnost má pouze zdroj zeleného světla při svítivosti 683 lm/W, na které je oko nejcitlivější. Přesný přepočet lumenů na watty je tedy závislý na spektru zdroje. Jednoduší by byl přepočet zářivého toku (radiant flux), který se udává přímo ve wattech a nezávisí na spektru, ale ten nikdo u LED stejně neudává. Šlo mi pouze o přibližné určení, takže OK.

Tento příspěvek byl editován wooferx: 31.3.2011 15:10
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 31.3.2011 18:58
Příspěvek #5


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



To teoreticke maximum pro bile svetlo prave zalezi na teplote chromaticnosti i CRI. Tabulka v tomhle clanku na wikipedii je pro spoustu lidi matouci. Uz jsem se na forech nekolikrat setkal s lidmi co si mysli, ze zdroj bileho svetla muze mit az 683lm/W, protoze si nevsimnou, ze to je jen pro monochromaticke zelene svetlo. A ten posledni sloupecek s procenty je taky vicemene nesmyslny.

Jinak zarivy tok se udava u IR, UV a tmave modrych LED. Tam lumeny nemaji smysl. Naopak u bilych LED nema moc velky smysl uvadeni zariveho toku. Pro vetsinu pouziti to neni dulezite (snad az na osvetleni akvarii a pestovani kyticek smile.gif )


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 31.3.2011 19:22
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Tak jsem si dneska při fyzice půjčil teploměr. Teplota docela rychle nastoupala na 140°C kousek od čepičky. Neměl jsem bohužel plně nabitou baterii a baterka potom rezignovala, ale teplota už stoupala poměrně pomalu. Přes nějakých 160°C by se to ale asi klidně dostalo smile.gif

Přikládám i ty fotky:
1.) max výkon, chip bez reflektoru
2.) low mod, chip bez reflektoru
3.) bez reflektoru, vzdalenost FL a fotaku cca 13cm
4.) jako 3. ale s reflektorem

Bohuzel fotak uz je docela rozbyty a v IR svetle ma problem s ostrenim :/


Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 31.3.2011 19:41
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



tak ma napada, ze uz fotit vykonejsie ledky s fotakom napriamo moze byt skodlive, ci fotil si to cez nejaky filter?


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 31.3.2011 20:29
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



Prave ze ne. IR filter jsem vyndal. Pred fotak jsem pak dal filtr propoustejici pouze IR. On je to takovej starej, napul rozebranej fotak. Blbne u toho snimac polohy ostrici cocky, takze ho vzdycky predtim musim rozebrat a nejak ho donutit ho zaregistrovat tu cocku biggrin.gif
Normalni fotak je bez problemu, protoze obsahuje IR filtr, kterej to bez problemu odblokuje. Dokonce ani červený laser 250mW s tim nic neudela smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 1.4.2011 10:50
Příspěvek #9


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 343
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465



QUOTE(jirik @ 31.3.2011 19:58) *
Naopak u bilych LED nema moc velky smysl uvadeni zariveho toku. Pro vetsinu pouziti to neni dulezite (snad az na osvetleni akvarii a pestovani kyticek smile.gif )

Chápu, za předpokladu použití bílé LED ke svícení údaj o zářivém toku není podstatný, jen když bych chtěl porovnávat, která LED bude více pálit do novin smile.gif
Pro inspiraci video: Jak spaluje HID svítilna. To už aby se člověk bál, aby něco omylem nezapálil smile.gif

Benik3:
Zajímavé, že při foceni IR světla je výsledek modrý. Čekal bych fotky do červena smile.gif Jak hodně "hluboko" je třeba u tvého foťáku IR filtr ? Co se musí všechno rozebrat, aby ses k filtru dostal ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 1.4.2011 11:38
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



QUOTE(wooferx @ 1.4.2011 11:50) *
Zajímavé, že při foceni IR světla je výsledek modrý. Čekal bych fotky do červena smile.gif Jak hodně "hluboko" je třeba u tvého foťáku IR filtr ? Co se musí všechno rozebrat, aby ses k filtru dostal ?


Taky jsem čekal odstín do červena, ale většina fotaku to spis snimne do modra. IR filtr se vetsinou nachazi primo pred CCD chipem. Je to takovy sklicko s nacervenalou barvou. Vetsinou nastesti nebyva soucasti primo optiky, takze ji vyndas celou, odeberes sklicko a zase nandas smile.gif
Na tohle staci i obyc web kamera. Jinak ten opacny IR filtr se da koupit nebo udelat ze sklicka a z barvy z černýho lihovyho centrofixu wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sinty
příspěvek 30.1.2012 22:19
Příspěvek #11


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 130
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Mladá Boleslav, Zlín.
Člen číslo: 9



QUOTE(wooferx @ 1.4.2011 10:50) *
Chápu, za předpokladu použití bílé LED ke svícení údaj o zářivém toku není podstatný, jen když bych chtěl porovnávat, která LED bude více pálit do novin smile.gif
Pro inspiraci video: Jak spaluje HID svítilna. To už aby se člověk bál, aby něco omylem nezapálil smile.gif

Je to svítilna s přežhavenou 100W halogenovou žárovkou, žádné HID smile.gif Ten projekt je už zastaralý.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 27.4.2024 - 15:08