IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Bin a Tint - jak se v tom vyznat?
patf
příspěvek 14.9.2013 20:37
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Ahoj,
jsem konečně před nákupem XM-L2 a neustále tápu v Binech a Tintech...

Světla budu bastlit do různých místností (sklep nad pracovním stolem, v koupelně, kuchyni, prostě různě), už vím, že chci rozmezí přibližně 3700 K až 5400 K, ale nevyznám se pořád v těch zkratkách T2, T3 až U2 - mě to říká pouze lumeny v daném K, je to tak?

A pak to nejdůležitější, jaké to zabarvení dle tabulky? Na každém monitoru to vidím jinak, je nějaké doporučení nebo popis, co má jaký barevný tón?

Díky!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 14.9.2013 21:28
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Označení T, U a L jsou typový řady ledky XML. T je nejstarší, L nejnovější řada. T4 je horší jak T6, U2 je samozřejmě horší jak U3 apod. Hlavní rozdíl je ten, že novější při stejným příkonu víc svítí.

Barvy (odstíny) ať ti radši vysvětlí někdo povolanější. Já vím jen to, že nejvíc lumenů má ledka, co je tzv studená - 5000+ Kelvinů. Na běžný svícení tady většina lidí doporučuje neutral, jelikož tzv. teplý je do žluta jako řárovka a lumenů má nejméně.

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 14.9.2013 21:32


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 14.9.2013 22:24
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 554
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



bin - udává účinnost LEDky, čím vyšší písmeno a číslo, tím lepší účinnost a tedy větší svítivost při stejném proudu.

Tint - udává teplotu bílé podle té tabulky (dle normy ANSI), nejjednodušší je asi říct, že 5000K je přibližně letní slunce, cca pod 4000K je to žluté žárovkové světlo, nad 7000K už je to docela namodralý...

U osvětlení do místností jako je třeba obývák a pod je také docela dobré kouknout na nějaké LED s vyšším CRI.
CRI (color rendering index) udává jak věrně to dokáže podat barvy. čím vyšší tím lepší. Slunce má 100, žárovka asi 99.
Tyhle led se ale shání docela špatně (resp když už je seženeš budou určitě dražší), ale dělají se LED s CRI třeba 96...

Tento příspěvek byl editován Benik3: 14.9.2013 22:28
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 15.9.2013 05:14
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Nezlepsi sa CRI pri pomiesani viacerych tintov ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eMpathier
příspěvek 15.9.2013 09:42
Příspěvek #5


empatír
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 696
Registrován: 18.7.2008
Bydliště: Ukray/Kešice
Člen číslo: 109



Metóda tzv. Binning | Labeling je triedenie výrobkov podľa rôznych kritérií do "košov", kde sa triedia LED podľa výkonu, CRI, chromaticity, atď... Aj "tint" je vlastne "bin" (je to podmnožina). Následne dostane LED kódové odnačenie podľa binov, do ktorých sa triedi.


--------------------
root@empathier:/# man life
No manual entry for life


FotonMag Live Chat - neváhæjte a vstúpte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 15.9.2013 11:15
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Řek si to pěkně, ale ani já bych z toho nepochopil (kdybych to nevěděl), co ten tint vlastně je. whistle.gif Nechci ale sem zatahovat nepřesnosti, a tak to radši nechám druhým.

Edit:
Tak jsem se podíval sem a jsem už chytřejší.

Tint = odstín
Binning = rozdělování LED do skupin podle různých parametrů (teplota barev, světelný tok atd.)

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 15.9.2013 11:23


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
patf
příspěvek 16.9.2013 10:02
Příspěvek #7


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 95
Registrován: 21.9.2009
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 404



Děkuji všem!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krtek
příspěvek 16.9.2013 21:19
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 271
Registrován: 25.7.2008
Bydliště: Praha
Člen číslo: 113



Best of je asi Bin-Ládin smile.gif

případně pak pokud chceš super svit, tak nejlepší je Blanctint ale to už je skoro modrá.

Ale vážně, neutrální je takový sřed mezi tím vším, ale záleží co ti přijde líp tvým očím. Čím žlutější (menší číslo ve °K) tím příjemnější a reálnější, ale na druhou stranu "míň svítí" ale to je relativní pojem. Asi před rokem a půlnebo dvěma roky, přesně nevím, jsme tu kupovali hromadně XPG Hi CRI. Dodnes jí používám v čínské značce Powerlight a často taky jako své oblíbené světlo na kolo. No můžeš juknout do sekce srazy a na něktérém z mých videí je. Bohužel si přesně nepamatuju na kterém sad.gif


--------------------
Fenix: L2D, P1D a konečně jupíííí i HP10 (+ Diffuser AD03), E11, TK75 verze s XML2 U2, BT20
Solarforce: L900
Powerlight ala tržnice Sapa DX upgrade na XPG Hi CRI s li-ion 18650
Blancfire 001: KRT007 XM-L U2 KD SO
MGLite: X-Thrower XML U2
Tank 007: TK-737 Upgrade XPG R4 + nový driver
Olight: M3X
Lumintop: TD15 upgrae XPG Hi CRI
Zebralight: SC50w, H51W
TrustFire: X6 tuting Blancman XML2 T6 příjemně teplá
Spark: ST6-500CW
ITP: A3 XPG R5
SmallSun: ZY T13
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.4.2024 - 00:28