IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Výroba potapěčské svítilny HID nebo LED
ezo35
příspěvek 25.12.2008 10:23
Příspěvek #1


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



Zdravím všechny potápky elektrikáře.
Hledám kolegu potápěče, který by si chtěl vyrobit podvodní světlo, rozumí elektronice a nechce za ní dát 10 000 až 20 000 Kč.
Nabízím výrobu pouzdra (plast, nerez, hliník) pro akumulátory a lampu na CNC obráběcích strojích za výrobu kompletní elektroinstalace.
Chtěl bych nahradit několik mých fungujících a odzkoušených výtvorů (do 65m) na halogenové žárovky něčím lehčím a minimálně stejně výkonným.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sleza
příspěvek 25.12.2008 10:47
Příspěvek #2


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 44
Registrován: 24.10.2008
Člen číslo: 178



Ahoj,

klidně ti s tím pomůžu, ale vydal bych se spíš cestou LED. Teď předělávám klasickou H-1 od LOLA na LED svítilnu. Bude to mít o něco větší výkon než HID 10W.

Chceš to vyrábět včetně kanistru?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 25.12.2008 11:06
Příspěvek #3


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



Díky za odpověď
také jsem spíš pro cestu s LED díky její životnosti a hlavně spolehlivosti vůči nárazům které při potápění (hlavně při manipulaci) jsou.
Používám nerezový kanistr s olovem 12V 4,5A, určitě budu vyrábět něco nového. chtěl bych lipolku http://www.r2hobbies.com/proddetail.php?prod=pba1550014 nechám si pro ní vyfrézovat pouzdro z delrinu nebo hliníku, konektor LOLA nebo nerozebiratelné spojení, ještě nevím, doteď jsem to měl napevno a nabíjení jsem řešil přes konektor schovaným pod nerez šroubem s Okroužkem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sleza
příspěvek 25.12.2008 11:20
Příspěvek #4


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 44
Registrován: 24.10.2008
Člen číslo: 178



Pokud by se to světlo mělo dělat znova, tak bych asi použil 1 - 3 LED Cree MC-E. Propojení s kanistrem bych udělal pomocí konektorů LOLA. Bude to univerzálnější řešení. Materiál hlavy by měl být hliník, hlavně kvůli lepšímu chlazení. Mám dokonce nakreslený nějaké skicy, vždy jsem totiž skončil na tom, že nemám možnost to vyrobit :-).

Po elektrikářské stránce je to jednoduché.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 25.12.2008 11:37
Příspěvek #5


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



čím více LED, tím více světla biggrin.gif
po elektrikářské straně je to pro mě nadlidský úkol, jsem konstruktér a s elektrikou nemám nic společného biggrin.gif, po strojírenské straně je to hračka, prodává LOLA také propojovací kabel? našel jsem pouze konektory. co říkáš na tu baterii z odkazu? je pro naše řešení použetelná? nebo máš lepší a levnější aleternativu? olovo už nechci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Martin
příspěvek 25.12.2008 11:40
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 220
Registrován: 14.3.2008
Člen číslo: 26



Taky bych nešel cestou HID-pročpak je všichni prodávají?Udělal jsem si hlavu z P7 a tu jsem jen přetěsnil a vyměnil sklo,slovy pár korun-nejdražší byl konektor...Svítí líp jak ta Lukinova ledková hlava a nepoznáš rozdíl od 10HID.Jinak jsem viděl 3led Q5 v H1 Hlavě a taky paráda...Dělej jak myslíš...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sleza
příspěvek 25.12.2008 12:04
Příspěvek #7


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 44
Registrován: 24.10.2008
Člen číslo: 178



LOLA prodává konektor i kabel (http://www.lola.cz/cs/eshop/podvodni-svetla--video-svetla/konektory--zatky--zarovky--pruzory). Bohužel to při stavbě světla jsou skoro nejdražší materiálové položky :-)

Nákladově nejefektivnější řešení je opravdu vzít třeba hlavu H-1, do ní vyrobit z hliníku takovou vložku, která drží 1 MC-E LEDku, optiku a elektroniku (step-up-booster) a zároveň slouží jako chladič.

Náklady jsou LED MC-E cca 600 Kč, elektronika 500 Kč, optika 100 Kč + ten díl z hlíníku. Svítít to bude teoreticky (i prakticky) o 33% víc než LED hlava od LOLA a tedy i víc než HID 10W. Máš vyzkoušený a prověřený obal, nemůsíš řešit konstrukci vypínače atd.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 25.12.2008 12:25
Příspěvek #8


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



obal na halogence mám z delrinu, svítim v ní 50W žárovkou, v pohodě se to pod vodou uchladí, na suchu jsem odvahu ještěneměl jí rozsvítit, to by se mi asi roztekla, používám normální plexi tl. 6mm, vypínač mám z magnetického jazýčkového spínače. funguje to perfektně. na ručce mám magnet a otáčením rosvěcuji a zhasínám. takže žádný další otvor k těsnění. ještě jeden dotaz, jedna led je srovnatelná s HID 10W? jaký má příkon ta ledka, našel jsem že má jen 700 lumenů
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sleza
příspěvek 25.12.2008 12:34
Příspěvek #9


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 44
Registrován: 24.10.2008
Člen číslo: 178



Tu MC-E jsem pod vodou nezkoušel, ale vzhledem k tomu, že obsahuje 4 chipy velmi podobné (ne-li totožné) s Q5-kou, která jsou použité v LOLA LED hlavě, tak si dovolím tvrdit, že to bude svítit víc než HID 10W. LOLA Led hlavu jsme porovnávali (subjektivně) s různými HID hlavami pod vodou.

Jinak MC-E má příkon cca 10W, z toho 12V kanistru to bude brát cca 1A (pokud bude těmi chipy protékat 700mA).

Ještě k chlazení. Je to trochu něco jiného než chladit halogenku, kde většina světla a tepla je vyzařována dopředu. U LED je potřeba zajistit velmi dobrý odvod tepla ze samotného chipu, což je velmi malá ploška.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Martin
příspěvek 25.12.2008 12:35
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 220
Registrován: 14.3.2008
Člen číslo: 26



No jo,ale zapomněl jsi přičíst cenu H1-já se vešel do 1500Kč a raději používám spínaný zdroj...(jako druhé světlo,ale pro jistotu používám stejně Lolu:-) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 27.12.2008 19:26
Příspěvek #11


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



Poradíte mi prosím kde a jakou elektroniku koupit na internetu a zda-li použít 1 nebo 3 led MC-E, aby se minimálně vyrovnala HID 10W. A pokud je to možné, přiložit do naší diskuze nějaké schéma pro zapojení tohoto obvodu. Bylo by možné také 4 polohovým otočným vypínačem postupně zapínat LED a tím zvyšovat výkon? 1 ks MC-E má příkon 10W a kolik lumenů? Použili by jste tu Lipo baterii z mého odkazu? Dík.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sinty
příspěvek 27.12.2008 22:31
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 130
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Mladá Boleslav, Zlín.
Člen číslo: 9



QUOTE(ezo35 @ 27.12.2008 19:26) *
Poradíte mi prosím kde a jakou elektroniku koupit na internetu a zda-li použít 1 nebo 3 led MC-E, aby se minimálně vyrovnala HID 10W. A pokud je to možné, přiložit do naší diskuze nějaké schéma pro zapojení tohoto obvodu. Bylo by možné také 4 polohovým otočným vypínačem postupně zapínat LED a tím zvyšovat výkon? 1 ks MC-E má příkon 10W a kolik lumenů? Použili by jste tu Lipo baterii z mého odkazu? Dík.


Jedna MC-E na 10W je na tom se světelným tokem mnohem lépe než HID 10W. Driver na jednu led, možnost přepínání režimů (ovládání a zapojení je v návodu), ale možností jak zkombinovat led+driver je více. MC-E má na 10W světelný tok cca. 790lm (v závislosti na verzi led). S tou Li-pol co si dával do odkazu, můžeš ledku spojit i přímo bez měniče (zapojení čipů led do série). Zajímalo by mě, jak konstrukčně řešíš utěsnění svítilny pro hloubku 65m? Jestli to teda není tajné... laugh.gif Tohle téma mě celkem zajímá.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 29.12.2008 10:59
Příspěvek #13


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



Samozřejmě není to tajné laugh.gif , není to nic převratného ale také to není nic okopírovaného od LOLA nebo jiných dodavatelů. Jako všichni používám O-kroužky laugh.gif a soustružené nebo frézované pouzdro pro hlavu a zdroj (akorát s jinou pořizovací cenou laugh.gif ). Prozatím používám magnetický jazýčkový kontak, na utěsnění otočného vypínače jsem si netroufl. Další lampu ale budu již osazovat s regulavatelným světlem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubak0007
příspěvek 17.1.2009 18:36
Příspěvek #14


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 1
Registrován: 17.1.2009
Člen číslo: 234



Cau chlapi dotahli ste to nejak do konce.?....neco takovího bych potřeboval... a na lolaky mam trochu pifku. k
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ezo35
příspěvek 17.2.2009 07:37
Příspěvek #15


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 8
Registrován: 23.12.2008
Bydliště: Klatovy
Člen číslo: 219



Bohužel nedotahli. Jen jsem postoupil v konstrukci halogenového světla rozebíratelným konektorem a tlakovou zkoušečkou na 100m vodního sloupce. Výrobní cena ani ne 1000 Kč včetně Pb aku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pingu
příspěvek 11.3.2009 15:18
Příspěvek #16


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 50
Registrován: 6.3.2009
Člen číslo: 279



Doma mam jednu potapacsku baterku VEGA2, tak som rozmyslal ze by som ju prerobil na 2x,3x alebo 4x LED MC-E. Zda sa mi ze je tam dostatok miesta na ich umiestnenie. Aku optiku by ste mi odporucili na LED MC-E? a aku elektroniku? napajane to mam 5xD NiCd 5000mAh. Teraz mam v nej vrazenu 50W 6V halogenku. O vydrz svetla mi moc nejde-pouzivam ho skor na prisvietenie pri potapani, alebo na svietenie pri snorchlovani v noci v mori, takze vydrz bateriek nieco cez pol hodku mi staci. Vdaka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Martin
příspěvek 12.3.2009 19:24
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 220
Registrován: 14.3.2008
Člen číslo: 26



Tak jsem byl donucen se hecnout a dodělat již rozdělané...Kanystr s 8x18650 zapojený na 14,8V-bez jakékoli ochrany(asi jich mám trouba dost) je s integrovaným vypínačem a pro mě standardním konektorem Lola.Chybí jen úchyt který budu řešit variabilně(nevím jestli to obdarovaný bude používat na bublinách nebo na rebreatheru)Vlastí světlo je http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14451 které jsem jen na soustruhu upíchl,předělal těsnění,vyměnil sklíčko za lexan a udělal záslepku s propojením...(zbývá mi tedy několik vypínačů a prodloužení-piju rum:-)) A protože můj kolega pod vodou(ale i nad ní)zničí i ingot,tak jsem vymyslel ještě zlepšení-celé to dám do smršťovací bužírky na opravu vysokého napětí-tím mi snad nezničí těžko vytvořený elox!!!Blbost-ona to dokáže!!!
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 12.3.2009 21:08
Příspěvek #18


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Pěknýsmile.gif Do jaký hloubky je to takhle postavený?


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 13.3.2009 00:11
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



Martin, vyzera to dost dobre, daj potom viac fotiek


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Martin
příspěvek 13.3.2009 09:30
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 220
Registrován: 14.3.2008
Člen číslo: 26



Ten kanystr zvládne určitě přes sto metrů-nejslabší článek je vypínač a jeho krytí.Hlavu světla jsem měl na jiném zdroji v necelých 80m a myslím,že snese i víc-prostě pro normální potápku ideální i na cesty letadlem(je to směšně malé-na to nejsem zvyklej) A hlavně-když nebudu počítat čas co jsem tomu věnoval-vyšlo to na neskutečně směšnou cenu...Bohužel kdo to viděl,tak prudí,že chce taky a mě serie moc neberou!Ale mám vymyšlenou jinou verzi,tak mám zase co pinožit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 09:51