IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Chlazení pro RC auta série mini Z
Kolbaba71
příspěvek 15.12.2016 14:34
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Původně k listopadovým narozeninám, pak k vánocům jsem chtěl udělat pro synovce chlazení na RC autíčka. Vlastní chlazení nemá na jízdní vlastnosti až tak velký vliv, nicméně jsem to pojal jako "svítící cirkus", aby to bylo "cool" a líbilo se mu to. Původně vánoční termín nebyl vůbec nereálný, ale až do chvíle, co jsem zjistil, že brácha si pořídil 3D tiskárnu a některé díly by šly udělat jednodušeji či případně jinak.

Zařízení slouží jak název napovídá na chlazení a to konkrétně elektromotorků, jenž mezi jednolivými koly závodu nestíhají úplně vychladnout. Pro vlastní chlazení by stačilo pořídil velký ventilátor, dát na něj mřížku a na něj dávat auta. Jenže já jsem to pojal trochu megalomansky. Takže vzniklo zařízení, jenž umí nejen autíčka chladit zespodu, ale po sundání karosérie též seshora. Navíc auta jsou umístěna na podsvícených podstavcích a aby šly ideálně nastavit do proudu vzduchu, mají i laserové zaměřovače. Aby toho nebylo málo, součátí je též usb osvětlení a dvě volné usb vepředu pro nabíjení třeba mobilu. Napájí se to ze zdroje jenž tvarově odpovídá zdrojům k nnotebooku a má 12V/5A. Ukryt je uvnitř krabice.

Chlazení má identické tři pozice (5) na chlazení tří autíček. Standartně se chladí zespodu (7). Po sundání karosérie se může sklopit horní ventilátor (8) jenž se spustí dle toho, zda je příslušný spodní ventilátor (7) zapnut. Vypínači (7) se dá zapnout různé stále podsvícené RGB diodami, jenž jsou pod 10mm plexi (5). I samotné podsvícení těchto vypínačů jde zapnout (tentokrát vyjímečně pouze centrálně) vypínačem (2). Jak vyínač (8) tak i (10) je třípolohový s prostřední klidovou polohou. Vypínač (8) zapíná podsvícení plexi (5) a vypínač (10) zapíná ventilátor. Tyto vypínače v jedné poloze zapnou "natvrdo" buď ventilátor či podvícení. V druhé poloze se aktivuje reflexní čidlo (6) jenž spustí/zastaví ventilátor či zapne/vypne podsvícení na základě položení autíčka na plexi (5). Aby šel proud vzduchu lépe zaměřit, jsou v rampě (11) umístěny tři lasery, jenž ukazují střed proudu vzduchu z ventilátorů. Lasery se (jednotlivě) pustí podržením příslušného červeného tlačítka (9). V případě, že bude rampa (11) sklopena v přepravní poloze či bude sklopen horní ventilátor (8) na stejné pozici jako laser, laser fungovat nebude. Krajní polohy jsou fixovány nábytkovými magnety (12) pomocí železných plechů (13) s vybráním, aby se snížila jejich zbytečně velká přídržná síla a vlastní bedna je z hliníkové slitiny. Na horní ploše se ještě nacházejí čtyři usb porty (14), jenž slouží k napájení vložených usb světel, jenž se spínají přední a zadní pár vypínačem (15). Na přední straně se nachází trvale napájená dvojice usb (3) jenž může sloužit třeba k dobíjení mobilu. Šrouby drřící logo (17) slouží též k uchycení DPS s relé, jenž spíná jednotlivé ventilátory (7) a (8) a podsvícení a jsou ovládány čidly (6). Úplně dole se nachází gumové vytahovací ucho s planžetovou vložkou (16) jenž slouží k přenášení.

Celá bedna bude mít ve složeném stavu 400x400x200mm. Se vztyčenou rampou (11) bude mít 400x400x350mm. Pokud bude horní ventilátor (8) ve svislé poloze, tak maximální rozměry budou 400x425x350mm. Hmotnost odhaduji na 3kg.

Přiložený obrázek







--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benik3
příspěvek 15.12.2016 15:33
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 5 553
Registrován: 5.2.2011
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 1 102



No těším se na výsledek smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommu
příspěvek 17.12.2016 19:58
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 354
Registrován: 4.3.2008
Bydliště: Praha 10
Člen číslo: 21



Ty jo, laserově naváděný ofukovač autíček. To snad překoná v inovativnosti i svítilnu do ruky. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 30.12.2016 13:53
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Vytvořil jsem si napůl technické a napůl schematické elektrické zapojení.

Přiložený obrázek


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 7.2.2017 20:51
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Dneska jsem si přinesl od bráchy pár dílů z 3D tiskárny. Ten nejmenší (držák na reflexní čidlo) je v pohodě. Ale vnitřnosti horního ventilátoru a stínící ohrádka na podsvícení už tak dobře nedopadly a budu je muset předělat. Některé jich části jsem udělal příliš tenké. Na to, že to byl můj první pokus stvořit nějaký 3D model pro tisk, to nedopadlo až tak zle.

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Držák reflexního čidla

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Stínící rámeček podsvícení

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Vnitřnosti horního ventilátoru. Vytištěný díl přišel o tenké okraje

Přiložený obrázek

Držák reflexního čidla je hodně malý a tak se povedl napoprvé

Chtěl jsem vytisknout ještě víčko, ale to brách zapoměl. Ale škoda to až taková není, jelikož by bylo asi příliš tenké a lámalo by se.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 28.3.2024 - 16:00