IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> výtok Alkalických batérií
suivant7
příspěvek 6.10.2010 18:52
Příspěvek #1


Flashaholic wixii ;)
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 858
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Trenčín
Člen číslo: 7



Vysvetlí mi niekto dôvod výtoku alkalických batérií a ako tomu zabrániť?

Vytečené Zn-C batérie som videl už velakrát, AG3, AG13 a pod. články tiež, ale alkalické AA/AAA ešte nie.
Na CPF spomínajú v tejto súvislosti Alkalické batérie velmi často a stále mi nie je jasný dôvod. Vám sa to už stalo?

Je to bežné u lacných, alebo aj drahších alkalických batérií? Na čom záleží, ak sa tomu chcem vyhnúť?

Ďakujem za odpovede!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 6.10.2010 19:52
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



QUOTE(suivant7 @ 6.10.2010 19:52) *
Vysvetlí mi niekto dôvod výtoku alkalických batérií a ako tomu zabrániť?

Vytečené Zn-C batérie som videl už velakrát, AG3, AG13 a pod. články tiež, ale alkalické AA/AAA ešte nie.
Na CPF spomínajú v tejto súvislosti Alkalické batérie velmi často a stále mi nie je jasný dôvod. Vám sa to už stalo?

Je to bežné u lacných, alebo aj drahších alkalických batérií? Na čom záleží, ak sa tomu chcem vyhnúť?

Ďakujem za odpovede!

co ti vytiekli tie teskace? ked som cital nazov temy tak som rozmyslal ci som na spravnom fore biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suivant7
příspěvek 6.10.2010 20:35
Příspěvek #3


Flashaholic wixii ;)
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 858
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Trenčín
Člen číslo: 7



ešte nie, stále nedorazil LD15 ... potom bude runtime test s tesco aj duracell alkalickými
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 6.10.2010 21:02
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



QUOTE(suivant7 @ 6.10.2010 21:35) *
ešte nie, stále nedorazil LD15 ... potom bude runtime test s tesco aj duracell alkalickými

jaj ty sa len bojis aby ti to pri teste nevytieklo ze?


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suivant7
příspěvek 6.10.2010 21:08
Příspěvek #5


Flashaholic wixii ;)
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 858
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Trenčín
Člen číslo: 7



EDIT: Lucky, práve mi boli doručené LD15ky evil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suivant7
příspěvek 6.10.2010 21:09
Příspěvek #6


Flashaholic wixii ;)
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 858
Registrován: 18.2.2008
Bydliště: Trenčín
Člen číslo: 7



QUOTE(Lucky @ 6.10.2010 22:02) *
jaj ty sa len bojis aby ti to pri teste nevytieklo ze?


to nie, len ma to začalo zaujímať
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rmx
příspěvek 6.10.2010 22:57
Příspěvek #7


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 50
Registrován: 27.9.2008
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 151



Vytekle alkaliky jsem mel dost casto u Panasonicu, ale je to tak 5 let zpatky a od te doby jsem je uz nebral. Nedavno mi vytekla AAA Energizer a tu mi hned vymenili. Vzdy to bylo do dalkovych ovladacu, takze zadne odbery, proc to nevim.


--------------------
Nejlepší svítilna je slunce, zatím.

Fenix LD10, Romisen RC-A2, iTP A3 SS, 4Sevens Preon Ti I, MagLite AA + LED, Powerlight, Olight T20 T,
Tank 007 M10, iTP H01
IPC-1L + eneloop
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@roš
příspěvek 8.10.2010 22:29
Příspěvek #8


LED maniac
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 370
Registrován: 26.3.2009
Bydliště: KE/RV (SK)
Člen číslo: 295



Daaavno som robil predavaca elektro v tescu... Tie ich alkalicke TESCO baterie tiekli ako nadrzane 17tky... Z jedneho kartonu sa pri vykladani hned vyhodilo aj 5 blistrov ... A tiekli aj ked boli vylozene v stojane... sem/tam ich trebalo prezriet... Nikdy som ich nekupoval a ani nebudem... To este cervene AA Wonderky boli na tom lepsie...


--------------------
J.M. Petzval: "Podmanil som svetlo, mám ho v hrsti, lebo na svete je ešte príliš veľa tmy"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 10.10.2010 22:24
Příspěvek #9


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(suivant7 @ 6.10.2010 19:52) *
Je to bežné u lacných, alebo aj drahších alkalických batérií? Na čom záleží, ak sa tomu chcem vyhnúť?


Když jsem dělal test tužkových baterií, tak jsem pak všechny baterie dal do tašky pro pozdější ekologickou likvidaci. Když jsem si na ně po pár měsících vzpomněl, tak byly ty nejdražší (Panasonic Evoia) vyteklé. Pak jsem viděl vyteklé i baterie od dalších výrobců. Vyhnout se tomu dá jenom nepoužíváním jakýchkoliv alkalických baterií smile.gif Když už jednorázové, tak lithiové energizery, ty nevytékají.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 10.10.2010 22:25
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



QUOTE(jirik @ 10.10.2010 23:24) *
Když jsem dělal test tužkových baterií, tak jsem pak všechny baterie dal do tašky pro pozdější ekologickou likvidaci. Když jsem si na ně po pár měsících vzpomněl, tak byly ty nejdražší (Panasonic Evoia) vyteklé. Pak jsem viděl vyteklé i baterie od dalších výrobců. Vyhnout se tomu dá jenom nepoužíváním jakýchkoliv alkalických baterií smile.gif Když už jednorázové, tak lithiové energizery, ty nevytékají.

mozno to je dlhodobym statickym stavom, asi ich treba pravidelne otacat


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 10.10.2010 22:43
Příspěvek #11


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



třeba jeden alkalický energizer mi vytekl druhý den po testu ve svítilně, stál na poličce a najednou začal syčet...


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rmx
příspěvek 7.11.2010 18:00
Příspěvek #12


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 50
Registrován: 27.9.2008
Bydliště: Plzeň
Člen číslo: 151



Tak Energizer opět nezklamal sad.gif naštěstí se elektrolyt nedostal na desku.
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek
 


--------------------
Nejlepší svítilna je slunce, zatím.

Fenix LD10, Romisen RC-A2, iTP A3 SS, 4Sevens Preon Ti I, MagLite AA + LED, Powerlight, Olight T20 T,
Tank 007 M10, iTP H01
IPC-1L + eneloop
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skeidži
příspěvek 6.9.2014 12:24
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 339
Registrován: 18.8.2010
Člen číslo: 699



Ahoj. Poraďte mi jak vyndat vyteklé baterie z Fenixu E21. (2AA za sebou). Zkoušel jsem je "vytlačit" vhodným nástrojem - nic. Ani kladívko nepomohlo. Držej tam jak nalisovaný. Asi se nejak nafoukly. Napadlo mě ješte je odvrtat, ale to si moc nedovedu představit. Nerad bych celou svítilnu vyhodil.
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek



--------------------
Fenix: E05 Zebra: SC50W Convoy: C8 DD XP-G2.
Charger: LiitoKala Lii 100
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alk007
příspěvek 6.9.2014 20:17
Příspěvek #14


Flashaholik & sběratel
***

Skupina: Moderátor
Příspěvků: 3 799
Registrován: 22.2.2008
Bydliště: těsné sousedství Prahy
Člen číslo: 14



Co nejde silou, jde ještě větší silou :-) Zkusil bych je vyrazit ještě větší silou od strany, kde vytekly.


--------------------
Budoucnost se mi jeví v lepším světle (minimálně 32 x XHP-1000...) :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skateraining
příspěvek 6.9.2014 21:33
Příspěvek #15


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 226
Registrován: 2.4.2012
Bydliště: Bernolákovo
Člen číslo: 10 350



Presne toto isté som riešil s MagLiteom 2D (ja viem, ovela viac mista) vyrážanie nepomohlo, kyselé prostredie z baterie odleptalo z vnútorného boku kus hlinníka takže sa článok roztiahol do vzniknutej dutiny a nešlo to vytlačit ničím. Jedine odvrtat a postupne znútra potom ti plechy z bokov batérii tenučkým skrutkovačom a jemnými zobákovými klieštami povykrúcat von. Pre teba by bola samozrejme asi lepšia technika: daj to sústružníkovi čo si tú trubku upne a dá tie baterie dole presným vrtákom tak že ti odovzká prakticky čistú trubku, akurát vnútri možno bude čast plechov čo možu byt na naleptanej stene zalisované, to už dáš dole aj sám, poprípade popros sústružníka nech ti to prejde velmi presným vrtákom (nepoznám presne ako sa to volá, malo to asi 4 nožové hrany len som to videl chlapa používat) čo má presnost na stotiny milimetra a ten ti už naozaj odovzdá čistú trubku...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vláďa Anděl
příspěvek 7.9.2014 00:24
Příspěvek #16


Neosvícený
*

Skupina: Člen
Příspěvků: 31
Registrován: 28.11.2010
Člen číslo: 794



QUOTE(skateraining @ 6.9.2014 22:33) *
kyselé prostredie z baterie odleptalo z vnútorného boku kus hlinníka takže sa článok roztiahol do vzniknutej dutiny a nešlo to vytlačit ničím.
...
poprípade popros sústružníka nech ti to prejde velmi presným vrtákom (nepoznám presne ako sa to volá, malo to asi 4 nožové hrany len som to videl chlapa používat) čo má presnost na stotiny milimetra a ten ti už naozaj odovzdá čistú trubku...


Kyselé prostředí v alkalické baterii asi né :-) ale hliník se dá sežrat i tím hydroxidem co tam je... Jo a ten nástroj se jmenuje výstružník. Dělají se v různých tolerancích
http://www.stimzet.cz/data/csn221430_cz.html
tady mají H7 a H8. Kdysi jsem ty tolerance znal, ale to už je strašně dávno blink.gif Pokud by byla možnost tu díru přelíznout aby byla o desetinu větší a baterii zabalit do teflonové fólie, bylo by po problémech.

Když jsem si tady přečet o vyteklých alk. bateriích, koukal jsem na to jak puk thumbsdown_anim.gif Mě alkaliky vytekly jen když jsem se je snažil dobíjet a to i přes to, že jsem používal malý proud a nepřekračoval jsem napětí nové baterie. Asi už výrobci dosáhli takovou dokonalost, že dokážou omezit životnost i u výrobku, ve kterém není mikroprocesor biggrin2.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 7.9.2014 10:15
Příspěvek #17


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Tolerance H7 a H8 jsou nepatrně do mínusu. Chtělo by to nějaký, co jsou nepatrně do plusu.

QUOTE
Mě alkaliky vytekly jen když jsem se je snažil dobíjet

Já měl vždy za to, že alkalický baterie dobíjet nejdou. Jelikož jsou hermeticky uzavřený a když se začnou dobíjet, tak plyny nemají kam utéci a v lepším případě vytečou, v horším bouchnou. tongue.gif


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skeidži
příspěvek 8.9.2014 08:51
Příspěvek #18


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 339
Registrován: 18.8.2010
Člen číslo: 699



Tak jsem nasadil větší sílu - ani se to nehlo. Tak jsem aplikoval maximální sílu (v tuto chvíli jsem do toho bušil jak vzteklej:) a povedlo se. Nejdřív vylezla zadní AA a pak jsem otočil směr bušení a vymlátil i tu první. Následovalo čištění, odmaštění & detox. + namazání = dohromady necelý 2 hoďky a už zase šajní jak má.
Příjemný způsob ja strávit nedělní podvečer... [biggrin.gif]

Trubka byla uvnitř trochu naleptaná (tak z 1/3), myslím, že svítilnu zachránila vnitřní anodizace trubky - nebejt toho, tak bych asi musel zajít někam do soustružny...nebo pro novou trubku.

Přiložený obrázek


Tento příspěvek byl editován Skeidži: 8.9.2014 08:52


--------------------
Fenix: E05 Zebra: SC50W Convoy: C8 DD XP-G2.
Charger: LiitoKala Lii 100
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jova
příspěvek 10.9.2014 07:03
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 238
Registrován: 13.4.2011
Člen číslo: 2 585



QUOTE(Kolbaba71 @ 7.9.2014 11:15) *
Tolerance H7 a H8 jsou nepatrně do mínusu. Chtělo by to nějaký, co jsou nepatrně do plusu. ... tongue.gif


Dovolím si tě poopravit. U díry tolerance H7, H8 jsou vždy do plusu, takže díra má větší průměr než jmenovitý. Viz třeba: http://zvlasak.net/vvystupy/2_3_1/vypocet_...%20_rozmeru.pdf

Ale u těch baterek to nemá stejně význam, ty tolerance jsou v řádech mikrometrů smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 10.9.2014 07:27
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



QUOTE(jova @ 10.9.2014 08:03) *
Dovolím si tě poopravit. U díry tolerance H7, H8 jsou vždy do plusu, takže díra má větší průměr než jmenovitý. Viz třeba: http://zvlasak.net/vvystupy/2_3_1/vypocet_...%20_rozmeru.pdf

Ale u těch baterek to nemá stejně význam, ty tolerance jsou v řádech mikrometrů smile.gif


Nj. Máš pravdu. Teď jsem se historicky znemožnil, jelikož už skoro rok se učím dělat lisovací nástroje, a pak napíšu takovoudle volovinu. biggrin2.gif


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 18.4.2024 - 05:31