IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Osciloskop - jak na to
Kolbaba71
příspěvek 27.4.2012 21:42
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Dostal jsem od kamaráda (pravděpodobně jednokanálový) osciloskop Volcraft. Jelikož jsem strojař, tak netuším, jak se používá. Chtěl jsem si to zjistit na internetu, ale na osciloskopu není jakýkoliv označení typu. Vím jak dostat průběh na obrazovku, co ale netuším, kolik do něj můžu pustit a případně čemu se mám vyvarovat, abych ho zbytečně neodprásknul. Jediný, co trochu chápu, je přepínání časový základny a "naladění" průběhu signálu na stínítko. Nemám tušení, zda je nutný zapojit zem či k čemu je dobrá zdířka označená vykřičníkem v trojúhelníku nad nápisem Volcraft. Předpokládám, že na BNC kenktor se připojí zdroj signálu přes koaxiál. Nemám zdání, zda má mít 50R či 75R či úplně něco jinýho či je to úplně jedno. Kupovat se mě to moc nechce. Na základní zjištění např PWM z Atmelu by stačilo i něco DITY. Potřeboval bych od někoho znalýho popsat ovládací prvky a nějaký naprostý základy k obsluze, aby to nějakou blbostí neodprásknul a byl schopen zobrazit nějaký reálný průběhy.

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek



Edit: U vstupu je napsáno 1Mohm a 40pF.

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 27.4.2012 21:52


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3zuli
příspěvek 28.4.2012 08:10
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 397
Registrován: 19.5.2011
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 3 415



priblizne takto... neviem, naco sluzia tie potenciometre VAR, treba skusit wink.gif
1. zapnes osciloskop a nastavis jas a ostrost tak, aby ti to vyhovovalo
2. casovu zakladnu a napatie na dielik nastavis podla ocakavaneho signalu. napr. pre 1KHz PWM z atmelu (5V) nastavis napr 10us/div a 1V/div. synchronizaciu prepnes na SWEEP
3. pripojis zdroj signalu na ten BNC konektor. nemusis mat koax, na domace pouzitie stacia aj kable z multimetra...
4. signal bude nesynchronizovany, preto pomaly otacaj potenciometrom TRIG, az kym sa na obrazovke nezobrazi pekny priebeh. podla potreby mozes potenciometrami POS upravit polohu priebehu na obrazovke a menit casovu zakladnu a V/div

obrazovka ma 8 dielikov na vysku, teda by mala byt schopna zobrazit az 80V signal. predpokladam, ze je to tranzistorovy osciloskop, takze kym o nom nic nevies, nepustal by som do toho viac ako 50V.

trocha googlovania odhalilo, ze je to Voltcraft Typ 1536
http://www.radiomuseum.org/r/conrad_voltcr...loskop_153.html


Tento příspěvek byl editován 3zuli: 28.4.2012 08:13
Přiložený náhled(y)
Přiložený obrázek
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 28.4.2012 10:56
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Nevím jak si to našel. Ale docela mě pobavilo, že jsi to našel na stránkách radiomuzeum. biggrin2.gif Na "chatě" mám ještě osciloskop Křižík. U tohodle bych čekal, že bude v muzeu, ale ne u tohodle. Technika holt postupuje mílovýmy kroky.

Napadly mě další dotazy
- předpokládám, že zem signálu by se měla připojit na obvod konektoru. Ale myslím si, že v zásadě by to mělo být jedno. Nebo se pletu?¨
- Přídavné uzemnění imho nebude při běžném měření asi potřeba. Poslouží asi až při potřebě změžit něco bez větších šumů - napájecí zásuvka je tříkolík.
- Nemám sebemenší tušení k čemu je tlačítko exit/sweep ( sweep je anglicky rozmítání, ale stejně nemám zdání, co si mám pod tím představit u osciloskopu) a proč tam je tlačítko ac/dc - možná to umí nějaký speciální mód na stejnosměrný a střídavý napájení

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 28.4.2012 11:04


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3zuli
příspěvek 28.4.2012 11:31
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 397
Registrován: 19.5.2011
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 3 415



- ano
- nie
- ext/sweep sluzi na vyber zdroja synchronizacnych pulzov (ak sa mylim, opravte ma). interna synchronizacia = signal sa vzdy zacne vykreslovat od nejakej urovne napatia nastavenej potenciometrom TRIG. externa zacne vykreslovat vtedy, ked je na ten cierny konektor privedeny pulz. (takto si mozes spravit ciernobielu TV na osciloskope - potrebujes len oddelovac synch. pulzov wink.gif). AC/DC prepina medzi meranim jednosmerneho signalu (napr. spominane PWM), alebo striedaveho signalu (napr. neusmerneny vystup trafa)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 28.4.2012 13:17
Příspěvek #5


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



QUOTE
- Přídavné uzemnění imho nebude při běžném měření asi potřeba. Poslouží asi až při potřebě změžit něco bez větších šumů - napájecí zásuvka je tříkolík.


QUOTE
Nie


Co ne? Musím to zapojit pokaždý a nebo to nemá žádný větší vliv?

AC/DC - když nevím, jaký průběh má signál, můžu vyzkoušet cokoliv, nebo je vždy lepší začít na AC? Co se stane, když budu mít přepnuto na DC a budu tam mít AC průběh?

Tento příspěvek byl editován Kolbaba71: 28.4.2012 13:19


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3zuli
příspěvek 28.4.2012 14:34
Příspěvek #6


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 397
Registrován: 19.5.2011
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 3 415



chcel som povedat, ze staci spojit zem osciloskopu so zemou meraneho obvodu a je po problemoch smile.gif
co sa tyka AC/DC, neviem co sa stane, ak skusis v DC rezime zmerat AC... zacat na AC mozes, ale neviem presne, ako zistis, ze to co meras neni AC ale DC...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vědátor
příspěvek 28.4.2012 14:51
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 985
Registrován: 11.4.2008
Bydliště: Jeseník n.O.
Člen číslo: 51



To AC/DC (nezaměňovat s jistou australskou kapelou) určuje coupilng - v DC je vstup osciloskopu spojen "napřímo", ale v AC je oddělen kondenzátorem. Takže se neprojeví DC složka, ale projde jen AC. Takto je možné měřit slabší signály nasuperponované na nějaké DC složce. Například měřit zvlnění měniče na výstupu, kdy výstupní napětí je třeba 5 V, ale zvlnění jen 10 mV p-p a to bys na těch 5 V při DC vazbě neviděl.

Jo a ještě jedna věc - zem vstupu na BNC je většinou spojena se zemí napájení !

Tento příspěvek byl editován Vědátor: 28.4.2012 14:53


--------------------
Shledal jsem, že moudrost nese více užitku než pomatenost,
jako světlo dává větší užitek než tma. Kaz. 2:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kolbaba71
příspěvek 28.4.2012 18:17
Příspěvek #8


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 628
Registrován: 8.8.2011
Bydliště: Praha
Člen číslo: 7 262



Díky za rady. Ve středu se pokusím získat nějaký bnc konektor, abych to měl jak připojit a začnu si jen tak hrát s Atmelem a PWM.


--------------------
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bastl 6x žárovka na 12 plochých bateriií. Tělo z překližky, hlava z formy na pečení (svítí málo,váží hodně :p) | moje první slušná led svítilna Olight Triton M30! | zabloudila ke mě i Ultrafire C8 | hodně levně koupená noname čelovka s XML T6 na 2x 18650 z eBay| první zoom Ultrafire HWAWZS Q5 | a druhý zoom Ultrafire C8 s XML-2 |malá ale výkonná - 2ks Convoy S2+ (EDC + na kolo) | Projekt svítilny s více ledkami se šnečím temper rozbíhá @ Měla by svítit asi takto.| Pro svítilnu do ruky jsem začal tvořit testovací svítilnu WOLT | DIY Světlo pod kuchyňskou linku | Jako první trochu složitější projekt s mcu jsem udělal křižovatku řízenou semafory pro malé synovce jenž řídí ATmega48 | Nabíječka Opus BT-C3100 V2.1 jenž umí Li-ion,NiCd a NiMh | Jednoduchá svítilna Lipton z krabice od čaje | Malá svítilna ideální na klíče s hrozně dlooouhým názvem - Nitecore T Series Tube 45LM USB Rechargeable LED Light Keychain | ]Malá USB nabíječka s využitím jako powerbanka LiitoKala Lii-100 a LiitoKala Lii-202 | Časem bych si chtěl pořídit Quark MiNi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 19.4.2024 - 22:28