IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

2 Stránky V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Proč chráněné li-ion?
Džejár
příspěvek 11.5.2010 23:22
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 697
Registrován: 30.5.2009
Člen číslo: 337



Nejsem si jist jestli to napsat sem a nebo do vlákna o laciných lion.
Mě se obecně nezdají ty aku s ochranou, u samostatných článků je to neobvyklé, jedna z věcí bude že výrobci nepočítali s tím že by se 18650 apod, používaly takhle spotřebitelsky...
Ale hlavně když se vezme v úvahu že kvalitní články (Panasonic, Sanyo, Samsung...) se dodávaj bez ochrany, a s ochranou jsou čínské ( a často ne úplně valné kvality) články (AW je asi vyjímka, nevím co je uvnitř) tak si myslím že ta ochrana je tam protože jsou nekvalitní ty články a nabíječky.
Třeba modeláři používaj kvalitní články, dobrý nabíječky, a při vybíjení jsou často v serii a vypíná se při poklesu celé sady a bez problémů s napětím jednotlivých článků, a to dostávaj často dost zabrat.
Je to jednoduché - kvalitní článek definovaně nabiju a i když nejsou na konci vybíjení mám-li je v serii, na tom úplně stejně tak dalším nabitím je srovnám.. Jeden čas se vedli u Lion diskuze jestli je vůbec nutné nabíjet s balancérem po každé, jestli nestačí jednou za pár cyklů.
Takže závěr pro mne - nabál bych se nechráněných článků, pokud mám dobrou nabíječku, a co se týče vybíjení tak vetšinou bývají dva v serii takže vzájemného rozjetí bych se nebál a co se týče ukončení nabíjení tak vetšinou poznám že to už tolik nesvítí ne? Třeba Fenix PD20 přesto že má regulaci konstaního jasu, tak ke konci to z turba spadne na low a jeto, to bude u dost svítilen, ne?
A taky ty ochraný obvody pozměnujou vybíjecí chrakteristiku...
Apoku jde někomu o cenu, tak třeba černý Soshine 2800, jsou podle udajů zde na fóru Sanyo a za 160 kč mi to přijde jako dobrá cena..

Tento příspěvek byl editován Džejár: 11.5.2010 23:23


--------------------
Fenix PD20, Romisen RC-T5@4x XM-L T6 2B mod, Quark Mini CR2
Samsung ICR 3000mAh, iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger
iCharger 3010B 1000W 10s 30A
iCharger 4010 DUO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcio
příspěvek 12.5.2010 07:08
Příspěvek #2


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 224
Registrován: 7.8.2008
Člen číslo: 118



No pokud používáš značkové svítilny, tak ty většinou na vybité aku upozorní. Ale DXové v drtivé většině nemají v sobě žádnou logiku a zejména v zapojení 2 a více článků za sebou jsou schopny vycucat články prakticky do mrtva. Proto je ochrana v zapotřebí.


--------------------
Na počátku byla tma... 2.Sam.22,29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 12.5.2010 09:39
Příspěvek #3


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(Džejár @ 12.5.2010 00:22) *
Nejsem si jist jestli to napsat sem a nebo do vlákna o laciných lion.
Mě se obecně nezdají ty aku s ochranou, u samostatných článků je to neobvyklé, jedna z věcí bude že výrobci nepočítali s tím že by se 18650 apod, používaly takhle spotřebitelsky...
Ale hlavně když se vezme v úvahu že kvalitní články (Panasonic, Sanyo, Samsung...) se dodávaj bez ochrany, a s ochranou jsou čínské ( a často ne úplně valné kvality) články (AW je asi vyjímka, nevím co je uvnitř) tak si myslím že ta ochrana je tam protože jsou nekvalitní ty články a nabíječky.


Ta úvaha je zcela špatná, přítomnost ochrany s kvalitou samotného článku nijak nesouvisí. Modeláři obvykle vědí co dělají a vědí co si mohou či nemohou s bateriemi dovolit. Ochrany jsou důležité na bateriích pro koncové spotřebitele, kteří nic takového obvykle nevědí a ani se tím nechtějí zatěžovat. Prostě chtějí koupit baterii a tu používat.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Džejár
příspěvek 12.5.2010 09:51
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 697
Registrován: 30.5.2009
Člen číslo: 337



No tak proč se nedělají značkové s ochranou?
Ale když máš kvalitní nabíječku, tak ochranu nepotřebuješ, a při vybíjení platí co sem psal, když pod vybiju NiMh tak ho taky zničím, podle mne nebezpečí požáru, výbuchu je hlavně při přebíjení a to platí i pro ostatní technologie, nemyslím si že by lion byly mnohonásobně nebezpečnější...

Tento příspěvek byl editován Džejár: 12.5.2010 09:54


--------------------
Fenix PD20, Romisen RC-T5@4x XM-L T6 2B mod, Quark Mini CR2
Samsung ICR 3000mAh, iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger
iCharger 3010B 1000W 10s 30A
iCharger 4010 DUO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 12.5.2010 11:58
Příspěvek #5


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



vsetky liion clanky sa robia bez ochrany, znackove aj menej znackove ... to ze cinan zoberie nejaky odpad, pouzite aku z notebookov alebo v lepsom pripade nejake nepouzite vypredajove kusy, prilepi k nim ochranny obvod a zabali ich do pekneho modreho obalu trustfire este neznamena, ze je to nejaka seriozna produkcia a ze tymto argumentom mozes narabat vo svojich prispevkoch ...

od vyrobcov jednoducho vsetky clanky idu v nechranenom stave a dalsi vyrobcovia nad tym nieco dorobia ... ci uz je to ochrana k jednotlivemu clanku alebo ich poskladaju do velkeho akupacku a pridaju jednu ochranu na cely akupack ...

AW je tiez len nejaka znackova cinska maloprodukcia, ktora pouziva neviemake neznackove clanky ...

inak plati to co si napisal, mozes pouzivat aj nechranene ... ale musis mat 100% overenu a stabilnu nabijacku ... vzdy ich musis nabijat po jednom ... ani pri vybijani by si ich nemal pouzivat v serii ... a nesmies ich pouzit v lampasi ktory ma boost driver a nema monitoring nizkeho napatia ... na direct drive ako jeden kus ich pouzit mozes, lebo tam si vzsimnes, ze je vybity ...

kazdopadne s liion a lipol narabaj velmi opatrne, nie jeden seriozny vyrobca notebookov alebo mobilov uz musel stiahnut z trhu celu svoju velko seriu akupackov, lebo nebola 100% navrhnuta a mohla vybuchnut ... a urcite v nich nepouzivali nejaky cinsky odpad ... tato technologia ma jednoducho tieto vybuchujuce problemy, treba to respektovat ...

Tento příspěvek byl editován pepko: 12.5.2010 12:02


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 12.5.2010 14:33
Příspěvek #6


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



QUOTE(Džejár @ 12.5.2010 10:51) *
No tak proč se nedělají značkové s ochranou?


Protože oni vyrábějí prostě holé baterie, které dodávají výrobcům battery packů, kteří si je uspořádají a opatří ochrannou elektronikou dle svých potřeb. To že existuje nějaký boční trh s jednotlivými články je pro velké výrobce nezajímavé (a oni ho vůbec nepodporují). Proti počtu baterií jdoucích do notebooků a podobně, je ten trh z jejich pohledu naprosto zanedbatelně malý.


QUOTE(Džejár @ 12.5.2010 10:51) *
Ale když máš kvalitní nabíječku, tak ochranu nepotřebuješ, a při vybíjení platí co sem psal, když pod vybiju NiMh tak ho taky zničím, podle mne nebezpečí požáru, výbuchu je hlavně při přebíjení a to platí i pro ostatní technologie, nemyslím si že by lion byly mnohonásobně nebezpečnější...


NiMH dokáží přežít vybití do nuly lépe než li-ion. Škody, které můžou napáchat li-ion jsou mnohem větší než u nimh, proto tam ta ochranná elektronika je, aby se těmto případným problémům předešlo. I díky tomu je těch problémů naštěstí minimum. A spíše častěji slyšíme o výbuchu jednorázových CR123 než li-ion. Ale když blafnou li-ion, tak to samozřejmě stojí za to.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Džejár
příspěvek 12.5.2010 22:46
Příspěvek #7


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 697
Registrován: 30.5.2009
Člen číslo: 337



No já to rozhodně nechtěl zlehčovat, už sem slyšel o vyhořelém autu od Lipolek...
Ale myslím že lipolky jsou ještě horší, a používaj se bez ochrany, vybíjej se třeba čtyři v serii a není problém.
A hlavně si myslím že kvalitní článek bez ochrany je bezpečnější než odpad s ochranou, pokud nepřebjí nabíječka, to už sem psal když někdo prodává špatný nabíječky tak se radši jistí ochranou na aku.
Jo a jak jsi psal modeláři "většinou" vědí, divil bys ses co jsou některý schopný, a přesto vesele používaj Lion, LiFe, Lipol bez ochrany, já sám používám Lipolky a je to v poho, nevidím důvod proč by tak jako modeláři lidi tady na foru nevěděli co dělat..
Já to hlavně napsal proto, že tady spusta lidí zápasí s nekvalitníma aku a není to jenom kvůli penězům, ale taky proto že kvalitní značkový jsou bez ochrany a maj punc něčeho nebezpečného...
Vše v nepovolaných rukou může být nebezpečné...


--------------------
Fenix PD20, Romisen RC-T5@4x XM-L T6 2B mod, Quark Mini CR2
Samsung ICR 3000mAh, iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger
iCharger 3010B 1000W 10s 30A
iCharger 4010 DUO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 13.5.2010 06:17
Příspěvek #8


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



ja tam vidim jeden zasadny rozdiel ... skratovat liion v nejakom lietajucom modeli nie je az taka hroza ... maximalne co sa moze stat je, ze sa rozleti na marne kusky ... na nabijanie vacsinou pouzivaju speci modelarske nabijacky s monitoringom kazdeho clanku zvlast ... to je ako keby mal ten clanok zabudovanu ochranu ...

ale vyskusaj skratovat liion v nejakom lampasiku, ktory mas vo vrecku (napriklad vplyvom vody alebo potu) ... potom uvidis co to urobi v kombinacii s tym kovovym obalom lampasu ... aby ta potom nedavali polroka dokopy na chirurgii ...

na takto bohemsky pristup ako mas ty, uz doplatilo vela ludi ... k liion a lipol sa treba spravat s pokorou, uvedomit si suvislosti ... ja napriklad nenabijam aku v noci, iba uplne vynimocne, nikdy ich nenechavam v nabijacke bez dozoru ... a nabijacku nemam na horlavych materialoch, pouzivam stary porcelanovy tanier ... zatial mi nic nebuchlo, ale niektore clanky su uz dost stare, tak uvidim co ma este caka ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 13.5.2010 11:07
Příspěvek #9


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Džejáre já ti rozumím. Kvalitní značkové li-ion samozřejmě nebudou mít problémy s kapacitou, jako mnohé levné DX aku. To je jasné.

Ale co se týče srovnání s modeláři, tak to prostě srovnávat nejde. Nejsem modelář a neznám přesné scénáře, jak se baterie používají. Za to mám bohaté zkušenosti se svítilnami a proto vím, že chráněné aku prostě mají smysl. A rozhodně to není jen kvůli riziku špatné nabíječky. Zkus si třeba vzít nějakou regulovanou svítilnu na 2x RCR123 a zapnout ji na low režim s nechráněnými aku. Nech ji svítit dokud si nevšimneš poklesu jasu a pak mi řekni jaké napětí na bateriích naměříš. Budou mít tak 1,5V, možná míň. Samozřejmě nebouchnou, ale taky jim to nebude dělat dobře. To je jen jeden příklad a je jich mnohem víc.

Pokud chceš prodávat li-ion koncovým spotřebitelům a nechceš, aby si akumulátor hned zničili, nebo nedejbože došlo k něčemu horšímu, tak prostě ochranu mít musí.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Džejár
příspěvek 13.5.2010 17:19
Příspěvek #10


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 697
Registrován: 30.5.2009
Člen číslo: 337



Koukám že sem založil samostatné téma a nic sem proto nemusel udělat thumbsup_anim.gif

Nemyslím, že mám bohémský přístup, rozhodně je potřeba dávat pozor a opakuji a zdůraznuji nijak jsem nechtěl zlehčovat možná rizika. Při nabíjení vždy pod dohledem, na lipolky používám ochraný obal, který by měl zabránit přenosu připadného požáru.
K těm modelářům: já jsem a rozhodně obecně těm aku dáváme zabrat, velké proudy při nabíjení a vybíjení, životnost tak sezonu až dvě....

Pepko nechci srovnávat vybuchující baterku v ruce s modelem, ale představ si jak ten model třeba 3 kilovej letí 100 km/h zrovna směrem na lidi a bouchnou mu baterky... to není taky zrovna sranda...
Myslel jsem že jsme si ujasnily že nabíjení speciální nabíječkou s balancerem se zde nahradí nabitím každého článku vzlášť....

Alek tomu seriovému řazení: provedl jsem test s dvěma 18650 (nechráněné) už spojenýma dohromady, nabil jsem je v serii bez balancování vybil a znovu nabil a rozdíl v napětích byl 20 mV což v zhledem k chybě měření napětí je zanedbatelné, ony ty baterky se rozjížděj až při větších proudech, takže když je pokaždé nabiji stejně, tak vybíjení nebude problém z hlediska seriového řazení.

Uznávám že bez ochrany hrozí podvybití, pokud nemá svítilna monitoring, ale funguje to vždy? ptal jsem se alk007 a Honzy jestli M30 Triton se vypne, a psali mi že se nevypne ani ochrana u aku....

Tento příspěvek byl editován Džejár: 13.5.2010 17:45


--------------------
Fenix PD20, Romisen RC-T5@4x XM-L T6 2B mod, Quark Mini CR2
Samsung ICR 3000mAh, iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger
iCharger 3010B 1000W 10s 30A
iCharger 4010 DUO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 13.5.2010 17:53
Příspěvek #11


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



DX akumulatory sa pri vybijani rozchadzaju uplne bez problemov ... mam 4ks v serii v endureri ... ked mi vypne, tak na akumulatoroch nameriam napatia od 2.8V po 3.7V ... to som zvedavy co mi na to povies ... keby tam ta ochrana nebola, tak minimalne 1ks znicim uplne ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 13.5.2010 20:09
Příspěvek #12


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 072
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238



Hm, jednu baterku 18650 jsem cíleně přivedl k výbuchu, ale nic moc..... Moje bimbáce jsou mnohem lepší.... Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucky
příspěvek 13.5.2010 21:03
Příspěvek #13


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 1 188
Registrován: 21.8.2008
Bydliště: Trnava a okolie; Smolenice
Člen číslo: 123



blancman, ked budes nabuduce robit takyto pokus tak aj video mozes dat


--------------------
na ceste: nic nove V mojej zbierke: Fenix: L1D xr-eQ5, LD10 Q5, L2D xr-eQ5, LD15 xp-e r4, Zebra H501, Fenix HM-61R Amber, Fenix BC-21R, broky eneloop 2000 a nabijacky brokov Voltcraf CM420, Voltcraft IPC-1, Fenix ARE-X1 Predane: Eastward YJ J06 xm-l, Tesco 2Dq5wc, Fenix MC10 GD+, Fenix LD15, Nitecore EZAA xp-g r4 5b1, Ultrafire C2 (MC-E), Smallsun ZY-C85, 3xRomisen L-C030, Fenix L1D CE, E01 nichia GS znicene: Akoray K-106, bastl 2x parkovacky T10 - cree Q5vratene: Nitecore D10 (2x reklamacka, ale mozno to skusim do tretice)
"je lepšie 1 krát vidieť ako 100 krát počuť ..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Džejár
příspěvek 13.5.2010 21:09
Příspěvek #14


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 697
Registrován: 30.5.2009
Člen číslo: 337



QUOTE(pepko @ 13.5.2010 18:53) *
DX akumulatory sa pri vybijani rozchadzaju uplne bez problemov ... mam 4ks v serii v endureri ... ked mi vypne, tak na akumulatoroch nameriam napatia od 2.8V po 3.7V ... to som zvedavy co mi na to povies ... keby tam ta ochrana nebola, tak minimalne 1ks znicim uplne ...


No celé to téma zde je o kvalitních aku, ne DX.
A u nich to opravdu tak funguje, dříve když ještě nebývalo běžné že byl v nabíječkách balancér, tak se nabíjelo občas bez něj a problémy nebyli...
Ale jak říkám u kvalitních aku.


--------------------
Fenix PD20, Romisen RC-T5@4x XM-L T6 2B mod, Quark Mini CR2
Samsung ICR 3000mAh, iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger
iCharger 3010B 1000W 10s 30A
iCharger 4010 DUO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nawak
příspěvek 26.2.2011 13:41
Příspěvek #15


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 131
Registrován: 28.11.2010
Bydliště: Praha
Člen číslo: 793



takze jeste jednou prosim, pro ty pomalejsi: Mam aku Panasonic NCR18650 18650 2900mAh Li-ion 3.6v a nabijecku UltraFire WF-139.

znamena to, ze v tyhle nabijecce je muzu nabijet pouze po jedny? co by se mohlo stat, kdybych nabijel dve najednou? jestli ma nabijecka dve nezavisle pozice pro nabijeni, tak muzu nabijet obe dve ne?

Nabíjení je kontrolováno mikroprocesorem a vypíná se automaticky po dobití akumulátorů - takze nemuze hrozit prebiti?

a na zaver do ceho to mam strkat, aby to bylo nejbezpecnejsi? M20, M3X, TD15X.. asi ta m20.. tak a babo rad.. smile.gif

Tento příspěvek byl editován nawak: 26.2.2011 13:42


--------------------
Dereelight DBS V3 R2, R5 + asferika, Olight M3X Triton, Olight M20 Warrior premium R2, Lumintop TD15X, Tank 007 TK-737, Sunwayman M10R, Lumapower D-Mini VX Ultra XM-L - Blancman's upgrade
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alk007
příspěvek 26.2.2011 14:09
Příspěvek #16


Flashaholik & sběratel
***

Skupina: Moderátor
Příspěvků: 3 799
Registrován: 22.2.2008
Bydliště: těsné sousedství Prahy
Člen číslo: 14



Můžeš nabíjet jednu nebo dvě, obě šachty jsou nezávislé na sobě.

U originální WF-139 (ta co při nabíjení přeblikává - při stálé červené pravidelně kraťounce problikává zelená) ti nic nehrozí, nabíjení se při dosažení určitého napětí (modleme se, že je to 4,20V) odpojí.

Nechráněné články můžeš provozovat v jakékoliv svítilně, ale je výhodou, když při poklesu napětí pod bezpečnou hranici svítilna buď indikuje podpětí blikáním, přepne na nižší mód případně se zcela vypne. Záleží na typu svítilny.


--------------------
Budoucnost se mi jeví v lepším světle (minimálně 32 x XHP-1000...) :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
boceli
příspěvek 26.2.2011 14:10
Příspěvek #17


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 158
Registrován: 29.8.2008
Člen číslo: 126



I když nejsem odborník, tak jsem pochytil a shrnu následující:
1)Při použití 1ks li-ion není problém s nechráněným-příliš nízké napětí poznáš poklesem jasu nebo některé svítilny dají vědět.U NCR18650 bez obav-tam výrobce povoluje pokles až na 2,5V. a to většina LED už téměř nesvítí.
2)Při použití 2ks a více v sérii raději chráněné aku protože vybití pod 2,75/2,5V neuhlídáš ani poklesem jasu, ani elektronikou svítilny.Patrně to nebouchne, ale můžeš si zničit aku.
V praxi to taková věda není.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nawak
příspěvek 26.2.2011 14:19
Příspěvek #18


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 131
Registrován: 28.11.2010
Bydliště: Praha
Člen číslo: 793



nabijecka je origo-preblikava, takze to tam muzu cpat horem spodem smile.gif

budu to cpat radsi do M20, ta nema regulaci na hi wink.gif

diky za info chlapci, uz sem zase klidnejsi cool.gif


--------------------
Dereelight DBS V3 R2, R5 + asferika, Olight M3X Triton, Olight M20 Warrior premium R2, Lumintop TD15X, Tank 007 TK-737, Sunwayman M10R, Lumapower D-Mini VX Ultra XM-L - Blancman's upgrade
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoom
příspěvek 3.4.2012 08:02
Příspěvek #19


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 3 039
Registrován: 4.10.2011
Bydliště: okr. Senec
Člen číslo: 8 292



Prosim poradte mi:
Ktore 10440 baterie su chranene proti nadmernemu vybitiu ?
Ake napatie namerame na baterii ak zafunguje ochrana proti nadmernemu vybitiu ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dežo
příspěvek 3.4.2012 11:06
Příspěvek #20


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 414
Registrován: 24.10.2010
Bydliště: Nitra
Člen číslo: 755



http://www.dealextreme.com/p/ultrafire-pro...ries-pair-50480
http://www.dealextreme.com/p/ultra-fire-10...00mah-2pack-974
http://www.dealextreme.com/p/fandyfire-pro...grey-pair-91702

asi pri 2,9 ich vypne zdá sa mi

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stránky V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 19.4.2024 - 14:17