IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mega 5xCree
jirik
příspěvek 12.6.2008 00:15
Příspěvek #1


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Milan mi o víkendu hodil jeho nové pětiledkové světlo z KD. Výrobce není znám, na svítilně není nic napsané a v obchodě ji mají označenou prostě jako Mega 5xCree. Tělo má stejný tvar jako spousta dalších svítilen od Ultrafire a podobných značek. Dle prodejce používá 5xCree P4, napájená je z 2x18650 a má jen jeden režim.

Reflektor je hladký pětidílný
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Svítí opravdu dobře
Mega 5xCree - Solarforce T700

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Mega 5 má širší ohnisko než Solarforce, takže má kratší dosvit, ale celkové množství světla je +-stejné, možná i o něco větší.

A teď to horší...
Odběr z čerstvých baterií je 2,3A, spotřeba tedy bude někde kolem 18W a výdrž bude jen kolem jedné hodiny. Vzhledem ke spotřebě je asi každému jasné, že je nutné mít dobře vyřešené chlazení...

LED jsou umístěné ve vyjímatelném modulu a veškerý přenos tepla z modulu do těla se děje přes úzký závit na reflektoru! Z druhé strany modulu je pružina a přes tu se moc tepla do těla neodvede.

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Vyjmul jsem tedy sklíčko a k prostřední led jsem co nejblíže přilepil teplotní čidlo, které jsem vytáhnul z počítače. Po 5 minutách se izolepa teplem odlepila, tak jsem svítilnu vypnul a čidlo jsem přesunul k jedné z krajní LED, kde ho bylo možné lépe přilepit.
Přiložený obrázek


graf s teplotou
Přiložený obrázek


Víc toho bohužel nemám, protože při druhém měření svítilně shořela elektronika thumbsdown_anim.gif
Samozřejmě jsem se spálení přehřátím obával, ale nečekal jsem, že to bude tak rychlé. Takhle to v podstatě bylo po 9 minutách a to svítilna ani nebyla zapnutá v kuse...

Takže výkon super, ale konstrukce totálně zmršená. Stejně je řešená i tříledková Ultrafire WF-500 a zřejmě i další podobné svítilny. Takže pozor na ně dry.gif


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 12.6.2008 06:28
Příspěvek #2


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



neskutocne ... o polnoci som tu upozornoval na existenciu tohoto svetla a rano tu uz mame recenziu od teba :-)))

ono je asi najvacsi problem v tomto pripade, ze je tam pouzita ledka P4 (mozno aj P3, kto to zisti) ... keby tam boli Q5 tak tie ledky vyrobia vyrazne menej tepla ... aspon take boli moje pokust s mxdl ... nech som robil cokolvek, P4 sa vyrazne prehrieva, Q5 je iba mierne tepla ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 12.6.2008 08:34
Příspěvek #3


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Q5 by v tomhle případě určitě nepomohly. Odvod tepla z modulu je prostě špatný a dřív nebo později se musí uvařit ve vlastní šťávě. Navíc pokud uvážíš účinnost elektroniky 80% (optimistický odhad), tak ona samotná protopí aspoň 3,5W a to se taky musí někam odvést.

Jo a když koukám na časy těch příspěvků, tak jsme je asi psali současně:)


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepko
příspěvek 12.6.2008 09:12
Příspěvek #4


LED Greenhorn
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 4 787
Registrován: 24.2.2008
Bydliště: Bratislava
Člen číslo: 16



no podla mna by Q5 dost pomohli, 3.5W ztratoveho tepla nie je zase nejako vela ... ale je fakt, ze to mali inak vyriesit, aspon vacsi zavit urobit ... a ten reflektor sa da odpojit ? tak aby bolo vidiet na ledky, kable, elektroniku ?

este ma napada ze by bol mozny tunning s pomocou teplovodivej (elektricky nevodivej) gumy, kupoval som ju vo fischer elektronic a pouzival som ju v pocitacovych zdrojoch na lepsi odvod tepla a odhlucnenie ... to by bol celkom dobry material, keby natlacil medzi tu vnutornu cast a telo ...


--------------------
Author Xenon, Sigma Elipsoid, Cateye EL300, MTE Rebel, Ultrafire 606A1@Q5, 2x MXDL@R2 WG, WF-400@P7 CSVOI, 4x Ultrafire C2@P7 DSVNJ+Sekonix Col#1, 2x TR801@P7 DSVNJ
Akoray K-106, KD Cree Q3 5A, SacredFire NF-08 zoom, KD Cree Q3 zoom, 5xNF-500 Q5 zoom, Bastl 6xCree -> 1400lumen, Solarforce L900M@6xCree Q5 1500+lumen mod
Uniquefire HS801@Phlatlight SSR-90, Endurer 4x18650 4xCree MCE M-bin WH 3000+ lumen, Police 2D Maglite SST-90 aspherical 2000+lumen thrower
Romisen RC-T5 4x XP-G R5 1500+ lumen mod, 10xCree MCE 5C 4000K Hyperboost 6000+ lumen bike light - yeeaaah, it's done !!!
Niekto vidi, niekto svieti ... A niekto svieti a vidi ... (pepko)
Predstavte si lampu! Nech je akokoľvek umelecky a zaujímavo zdobená, musí predovšetkým svietiť! (Honoré de Balzac)
Světlo umírá jenom příchodem ještě většího světla, ještě většího, většího světla. (Otakar Březina)
Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť. (Tomáš Akvinský)
Ty brdo! Now that's a clean mod, looks awesome! This is the flashlight I needed when I met wolves in a Slovak forest at night :-) Yeeehaw! (Erasmus CPF)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 12.6.2008 09:41
Příspěvek #5


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Q5 můžou topit tak o 10% míň, to tě fakt nezachrání. Zatím jsem to moc rozdělávat nezkoušel, ale reflektor je asi přilepený. Ta guma by možná mohla trochu pomoct, ale obecně je to spíš od základu špatně. Takovéhle výkony se musí řešit, tak jak to má třeba Romisen a všichni lepší výrobci. Tzn ledky jsou na destičce, která je zašroubovaná přímo v hlavě.



--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 15.6.2008 14:55
Příspěvek #6


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Podařilo se mi modul rozdělat. Původně jsem myslel, že je reflektor přilepený, tak jsem naříz modul z boku abych ho odloupnul, ale zjistil jsem, že je přišroubovaný...

spálená elektronika
Přiložený obrázek


LED jsou naštěstí OK, zapojené byly v sérii. Takže elektronika je typu step-up(boost). Veškeré teplo se odvádí přes bílé lepící podušky do reflektoru... sad01_anim.gif rolleyes.gif
Přiložený obrázek


Elektroniku jsem vykuchal a čtyři krajní ledky jsem zapojil v konfiguraci 2x2 jako directdrive z baterií. Prostření LED je nezapojená. Chlazení jsem nijak neřešil, nemám čím. Takže provoz bude možný jen pár minut v kuse.

původní - opravená

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Forky jsou s bateriemi použitými asi 1 minutu. Dokonce teď svítilna svítí o něco víc.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 19.4.2024 - 05:32