IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> AceBeam T20 Cree XP-L High Intensity: Recenze, fotonové dělo!
wooferx
příspěvek 26.11.2015 21:23
Příspěvek #1


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 340
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465AceBeam T20 XP-L High Intensity: Recenze

Jakožto správný nadšenec do svítilen jsem pár let zpět sháněl svítilnu s pořádným dosvitem. Zvolil jsem tehdy masivní svítilnu Trustfire X6 s velkým reflektorem a LED SST-90. Svítilna to nebyla špatná, ale vhledem k velkým rozměrům a vysoké hmotnosti, svým dosvitem úplně nenaplnila moje očekávání, v reálu podávala okolo 60 000 lux/m. Doba ale pokročila, a nyní se mi naskytla možnost otestovat AceBeam T20 XP-L, který nabízí přesně to, co mi u X6 chybělo.
AceBeam T20 vypadá na první pohled jako klasická jednočipovka s větším reflektorem, napájená dvěma kusy akumulátorů Li-Ion 18650. Při náhledu do parametrů udávaných výrobcem je ale patrné, že se nejedná o jen tak obyčejnou svítilnu, ale doslova světelné dělo! Svítilna papírově zaujme opravdu úctyhodným dosvitem 1050 metrů (při svítivosti 275500 kandel), který jsem se rozhodl řádně otestovat.

Základní parametry:
 • LED: Cree XP-L
 • napájení: 1-2 ks Li-Ion 18650 nebo 2-4 ks Li-Ion CR123A,
 • podporované napájecí napětí 3 - 12 V.
Režimy svícení a výdrž při napájení z 2 ks 18650 2600 mAh:
 • 1: 0,5 lumenu (1200 hodin) režim dle návodu označen jako ?firefly" neboli světluška wink.gif
 • 2: 50 lumenů (42 hodin) low
 • 3: 300 lumenů (7 hodin) medium
 • 4: 700 lumenů (3 hodiny) high
 • 5: 1500 lumenů (2 hodiny) turbo, po 5 minutách automatické snížení na 975 lumenů
 • stroboskop 1500 lumenů (2 hodiny)
Rozměry a hmotnost:
 • délka: 25,1 cm
 • průměr hlavy: 7 cm
 • průměr reflektoru: 6 cm
 • průměr těla 2,54 cm
 • hmotnost: 286 g bez akumulátorů


Dodávané příslušenství:
 • náhradní klobouček zadního tlačítka
 • těsnící kroužky
 • popruh na zápěstí
 • pouzdro na opasek
První pohled na svítilnu, ovládání a režimy:
Po vybalení a ohmatání svítilny, je na první pohled zřejmé, že se jedná o kvalitní výrobek. Všechny části jsou perfektně opracovány, LED je v reflektoru řádně vystředěna a závity jsou lichoběžníkové, takže by nemělo hrozit jejich strhnutí. Svítilna je na svou velikost opravdu lehoučká, samotné tělo váží necelých 300g. Pro zapnutí svítilny slouží zadní ON/OFF tlačítko s možností namáčknutí, za reflektorem je poté umístěno taktické tlačítko (mikrospínač) pro přepínaní režimu a dále druhé tlačítko pro okamžitou aktivaci stroboskopu. Stroboskop je aktivní pouze při držení tlačítka, a po uvolnění se svítilna přepne zpět do předchozího režimu. Toto řešení je velmi praktické, jelikož stroboskop neobtěžuje při procházení režimů svícení, ale zároveň nabídne v případě nutnosti okamžitou aktivaci stroboskopu v plném výkonu 1500 lumenů. Přepínání režimů je zvoleno inteligentně, od nejnižšího po nejvyšší a svítilna má také paměť posledního režimu. Použitý regulátor zajišťuje konstantní regulací jasu. Kroky mezi intenzitou světla v jednotlivých režimech jsou zvoleny vhodně, s ohledem na nelineární křivku vnímání lidského zraku. Změna intenzity světla je pro každý vyšší režim na první pohled patrná. Trochu nestandardní je nejnižší režim 0,5 lumenu, dle návodu označen jako ?firefly" neboli světluška. Použitelnost nejslabšího režimu je velmi omezená, na chůzi nebo pro orientaci v interiéru je 0,5 lm málo, tento režim lze tak použít pouze např. pro čtení nápisu po osvětlení z bezprostřední blízkosti. Venku lze tento režim považovat za vypnutou svítilnu, s tím, že ji při odložení snadněji najdete.

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Naměřené hodnoty a porovnání:
Naměřený odběr na jednotlivé režimy:
(použité články: 2 x nechráněný Panasonic NCR18650 3100 mAh )
 • 1: 2,7 mA (Firefly)
 • 2: 0,1 A (Low)
 • 3: 0,6 A (Medium)
 • 4: 1,3 A (High)
 • 5: 3,5 A (Turbo), po 5 minutách cca 2,3 A
Nejnižší režim svícení LED pouze šimrá, kdežto při maximálním režimu je odběr z akumulátoru 3,5 A a příkon svítilny cca 26W! Není tedy divu, že výrobce doporučuje k napájení pouze kvalitní chráněné akumulátory. Chladič a celé tělo svítilny se při režimu turbo začne velmi rychle zahřívat, což značí o dobrém odvodu tepla z LED (dle popisu výrobce je pro LED použita měděná DPS). Při vyšší okolní teplotě ale může teplota chladiče dosáhnout na dotyk docela nepříjemných hodnot. Při teplotě 22°C v místnosti za nulového proudění vzduchu se chladič svítilny ohřál až na 55°C. Při pohybu venku je ochlazování svítilny samozřejmě daleko lepší. Výrobce zřejmě proto omezil maximální režim svícení na dobu pěti minut. Šikovná je také indikace vybitých akumulátorů, spadne li napětí akumulátorů pod 6,4 V (při napájením dvěma články, respektive pod 3,2 V pro napájení jedním článkem) svítilna několikrát za minutu 3x opakovaně problikne.

Odhad napájecího proudu LED v režimu Turbo: 6,5 A
Svítilnu jsem nerozebíral, ale za předpokladu napájecího napětí 2 x 3,7 = 7,4 V, ULED = 3,4 V a 85% účinnosti měniče lze odhadnout maximální proud do LED na přibližně 6,5 A! Po 5 minutách se proud LED sníží na cca 4 A. V režimu High je poté LED napájena proudem cca 2,5 A. Výrobce se tedy nebál jít s hodnotou napájecího proudu nad dvojnásobek jmenovité hodnoty LED (3A).

Naměřená intenzita osvětlení
Absolutní naměřené hodnoty je nutno brát jako orientační, jako měřící přístroj byl použit multimetr Mastech MS8229, avšak pro přímé porovnání svítilen plně dostačuje. Pro lepší zaměření středu kužele jsem měřil intenzitu ve vzdálenosti 3 m od reflektoru svítilny, pro porovnání jsem proměřil i další svítilny, vždy v nejsilnějším režimu.

 • Acebeam T20 (High): 125 000 lux/m (2 ks 18650)
 • Acebeam T20 (Turbo): 235 000 lux/m (2 ks 18650)
 • Acebeam T20 (Turbo): 154 000 lux/m (1 ks 18650)
 • Fenix TK35 (Turbo): 26 000 lux/m (původní verze s Cree XM-L LED)
 • Fenix LD60 (Turbo): 48 000 lux/m
 • BTU 3xXM-L (Turbo): 115 000 lux/m
Acebeam co se týče intenzity hotspotu hravě překoná daleko větší a těší svítilnu BTU se třemi Cree XM-L. Intenzita osvětlení ve středu světelného kužele je úctyhodná. Zajímavé by bylo také přímé porovnání s podobnými jednočipovými svítilnami s velkým reflektorem jako např. Olight M3XS-UT, případně s již nevyráběným Fenix TK61.
Přiložený obrázek


Poznatky z terénu:

Nyní se dostávám k tomu nejzajímavějšímu a tedy k výkonu svítilny v exteriéru. Svítilna od Acebeamu je opravdu ukázkovým throwerem, světelný kužel působí jako světelný meč, hotspot (střed) je opravdu velmi úzký a velmi intenzivní, halo (okolí středu) je širší a spíše méně intenzivní. Průměr hotspotu je při svícení z 3 metrů pouhých 10 cm. Svítilna tak v dosvitu hravě přesvítí daleko větší kousky osazené třemi LED Cree X-ML. Při svícení do dálky se rozsvítí omítka budov klidně i na 300 m.
Docela mě překvapilo, jak je svítilna použitelná i v běžných podmínkách, kdy není potřeba svítit na velké dálky. Díky širokému halo se lze se svítilnou vypravit do lesa nebo svítit v interiéru (samozřejmě na nižší režim). Velmi intenzivní střed je malý, takže při svícení příliš neoslňuje. Pro noční túry bych raději zvolil méně bodovou svítilnu, ale i s testovanou T20 lze bez problému absolvovat noční pěší výlet. Na svůj světelný výkon je navíc svítilna velmi lehká, zkrácením rukojeti na jeden kus akumulátoru 18650 lze získat ještě kompaktnější bodovku s velkým dosvitem.

Zkušební snímky:
Jako testovací scéna posloužila 100 m dlouhá travnatá ulička obklopená plotem a křovinami. Ze snímků je patrné, že dosvit AceBeamu je ze všech testovaných suverénně nejvyšší, úzký střed kužele rovněž zbytečně neoslňuje odrazem od popředí a svítilna se tak hodí i pro svícení v úzkém prostoru, např. pro průzkumy tunelů. Zajímavý je rovněž výrazně teplejší odstín svítilny, který se hodí zejména do přírody. Nastavení fotoaparátu krátké ohnisko: 0,4 s, F3,5, dlouhé ohnisko: 1,3 s, F5,6, v obou případech nastaveno ISO400 a vyvážení bílé 5000K).

AceBeam T20:
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

BTU:
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek

Fenix LD60:

Přiložený obrázek

Přiložený obrázek

Fenix TK35:
Přiložený obrázek
Přiložený obrázek


Závěr:

Pokud hledáte svítilnu s velkým dosvitem, těžko budete shánět lepšího kandidáta. AceBeam T20 XP-L High Intensity je opravdu ultimátní bodovka s vysoce intenzivním středem světelného kuželu a slabším, širším halo. Díky perfektnímu reflektoru svítilna dosvitem překoná i větší více LEDkové svítilny s vyšší svítivostí. Díky širokému halo je však použitelná i v běžných podmínkách. Provedení je na velmi vysoké úrovní a svítilna překvapí i nízkou hmotností.
Přiložený obrázek

Přiložený obrázek


Klady

 • vysoká intenzita ve středu světelného kuželu, velmi daleký dosvit
 • široké halo
 • pohodlné a rychlé ovládání
 • mechanické provedení, možnost zkrátit tělo a použití na jeden článek 18650
 • nízká hmotnost
 • konstantní regulace intenzity a indikace vybitých akumulátorů
Zápory:
 • zahřívání těla svítilny v turbo režimu


Později doplním také videa wink.gif

Tento příspěvek byl editován wooferx: 27.11.2015 14:28
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 26.11.2015 22:10
Příspěvek #2


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 4 960
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2Pěkná recenze smile.gif


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blancman
příspěvek 29.11.2015 21:03
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 2 044
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 238Svítilnu mám a mohu vše jen potvrdit. Blanc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wooferx
příspěvek 22.12.2015 04:14
Příspěvek #4


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 340
Registrován: 26.11.2009
Bydliště: Liberec
Člen číslo: 465Zde jsem přidal pár fotek: Flashlight art v mlze wink.gif T20 je ta svítilna s teplejším odstínem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 RSS PDA verze Aktuální čas: 20.7.2018 - 00:14