IPB

Vítejte, hoste ( Přihlásit se | Registrace )

 
Reply to this topicStart new topic
> Čelovka Fénix HL20, jaké baterie?
budo
příspěvek 19.3.2010 10:08
Příspěvek #1


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 123
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 237



http://www.kronium.cz/led-svitilny-fenix/l...2/prod_229.html
http://www.fotonmag.cz/index.php?s=hl20

Ahoj, po delší době se jdu poradit. Manželka konečně přišla s žádostí, že by ráda pořádnou čelovku. Má plastový šunt na 3xAAA osazený několika 5mm LED - obyčejný, co se koupí běžně v elektru. Zajásal jsem, že mám pro ní už asi měsíc vybráno a jen jsem čekal, až sama bude chtít, protože jinak by to komentovala ve smyslu, že jinou nepotřebuje, ta stávající jí stačí a byly by to zbytečně utracený peníze....... takže - poptávku máme.

Jak jsem napsal,m asi před měsícem mne zaujala Fénix HL20. Oslovila mne proto, že sám cca 2 roky (odhadem) k maximální spokojenosti používám Zebru H30.

Fénix HL20 je stejně minimalistická, avšak oproti Zebře je osazena reflektorem, tedy lze předpokládát dosažení lepší efektivity při distribuci vyzářeného světla. Jediný dotaz, který mám před nákupem, se týká baterií. V ideálním případě bych rád, aby čelovka používala nabíjecí Li-Ion články. To však, předpokládám, nepůjde, protože AW 14500 má napětí 3,7V. Takže budeme muset používat nějaké NiMH akumulátory (stále je nejlepší Sanyo 2700?) a v zimním období kvůli lepší funkčnosti v nižších teplotách pak jednorázové Energizer e2 L91.

Má někdo ze zkušených uživatelů fóra nějaký užitečný komentář, radu či nápad? Případně osobní zkušenost s používáním čelovky Fénix HL20?

Děkuji za předmětné příspěvky :-) Jarda


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jirik
příspěvek 19.3.2010 10:47
Příspěvek #2


Administrátor
***

Skupina: Root Admin
Příspěvků: 5 007
Registrován: 5.2.2008
Bydliště: Turnov/Praha
Člen číslo: 2



Máš pravdu, že HL20 má proti zebře jiný kužel. Díky reflektoru má poměrně slušný dosvit a na blízko se dá případně použít difuzér. 14500 baterie bych určitě nezkoušel. Jinak pro běžný provoz bych doporučil spíš nějaké přednabité nimh. Eneloop, GP Recyko a další. Vysokokapacitní aku jen v případě, že jsi připraven je pravidelně dobíjet.


--------------------
"You could send a little girl over an old graveyard in an abandoned ghost town at midnight, as long as she has an Olight SR90 Intimidator with her, she will be fine." - Serial Chiller@CPF
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepik
příspěvek 19.3.2010 20:41
Příspěvek #3


Flashaholic
***

Skupina: Člen
Příspěvků: 405
Registrován: 31.7.2008
Člen číslo: 117



"dosažení lepší efektivity při distribuci vyzářeného světla"

Nevidím žádný důvod, proč by měla mít svítilna s reflektorem lepší efektivitu, naopak ji bude mít horší, než svítilna s optikou (čočkou).

Rozdíl je ve tvaru světelného kuželu, Zebralight nemá hotspot, Fenix ano, a to dost úzký a intenzivní (mně osobně u čelovky vyhovuje ohnisko širší a s plynulejším přechodem do halo).
Možná by nebylo na škodu probrat se ženou na co hlavně bude čelovku používat. Fenixy se hodí hlavně na sport, díky úzkému ohnisku mají dobrý dosvit, na blízko sice lze použít dodávaný difuzér, ale podle mých zkušeností jsou na dodávaných Fenix difuzérech značné světelné ztráty (a rozptylují zbytečně moc do šířky, část světla ti osvítí i batoh na zádech biggrin.gif a sem tam nějaký foton skončí i v oku)

Ohledně baterií, jelikož je použita jedna tužkovka, je potřeba počítat s tím, že z ní bude tahán dost velký proud, takže alkalický baterky vydrží v max. režimu krátce. Přesně jak píšeš, do úvahy připadají prakticky jen 1,5V lithiový Energizery a nebo NiMH akumulátory.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
budo
příspěvek 20.3.2010 08:58
Příspěvek #4


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 123
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 237



QUOTE(jirik @ 19.3.2010 10:47) *
Máš pravdu, že HL20 má proti zebře jiný kužel. Díky reflektoru má poměrně slušný dosvit a na blízko se dá případně použít difuzér. 14500 baterie bych určitě nezkoušel. Jinak pro běžný provoz bych doporučil spíš nějaké přednabité nimh. Eneloop, GP Recyko a další. Vysokokapacitní aku jen v případě, že jsi připraven je pravidelně dobíjet.



Můžeš mi prosím objasnit rozdíl mezi přednabitým nimh a vysokokapacitním aku? A v jakém smyslu pravidelně dobíjet?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alk007
příspěvek 20.3.2010 10:58
Příspěvek #5


Flashaholik & sběratel
***

Skupina: Moderátor
Příspěvků: 3 799
Registrován: 22.2.2008
Bydliště: těsné sousedství Prahy
Člen číslo: 14



To je jednoduché. V kostce:

Máme 2 druhy NiMH akumulátorů:

1) "normální" - ty tu byly dříve, kapacitou začínaly na, tuším, 1100mAh a dneska je maximum 2700 - 2800 mAh (když pominu šílené exoty z aukra a odjinud). Mají vysokou kapacitu, ovšem trpí samovybíjením (1. den je pokles 5-10%, poté 0,5 - 1% denně, záleží na stáří článku), takže optimální režim je nabít co nejkratší dobu před použitím.

2) LSD (Low SelfDischarge) akumulátory - mají kapacitu "jen" 2000 - 2100mAh, ovšem vydrží v nabitém stavu mnohem déle (údaje se liší, říká se, že mají po půl roce 90% a po roce 85% kapacity), takže jsou vhodné pro ty případy že nabijete, uložíte a čekáte :-))) Jinak díky nízkému vnitřnímu odporu dobře snášejí vysoké proudy a tak se stává, že např. ve foťácích poskytují skoro srovnatelnou kapacitu jako jejich"klasičtí" bratři.
Klasickým zástupcem LSD je Sanyo Eneloop, (nejen) podle mého mínění nejlepší LSD články současnosti.


--------------------
Budoucnost se mi jeví v lepším světle (minimálně 32 x XHP-1000...) :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
boceli
příspěvek 20.3.2010 11:28
Příspěvek #6


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 158
Registrován: 29.8.2008
Člen číslo: 126



Pokud tě můžu trošku ovlivnit, tak z vlastí zkušenosti bych šel rozhodně do těch "přednabitých" LSD aku-ať už eneloop nebo GP RECYKO či jiné(teď zkouším IMEDIONy).Mě ve foťáku vydrží o dost déle než vysokokapacitní aku i když papírově mají menší kapacitu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
budo
příspěvek 20.3.2010 15:01
Příspěvek #7


Osvícený
**

Skupina: Člen
Příspěvků: 123
Registrován: 20.1.2009
Člen číslo: 237



pánové díky za rady :-) teď je mi to jasné :-)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 členů čte toto téma (1 hostů a 0 anonymních uživatelů.)
0 Členů:

 



RSS PDA verze Aktuální čas: 27.4.2024 - 11:10